Geçmişte iş bulabilmek için en önemli şartlardan biri en az lise mezunu olmak ve 10 parmak daktilo bilmek gerekirdi. Şimdi ise sadece mezuniyet yeterli olmayıp, aynı zamanda başarılı bir bilgisayar kullanıcısı olmak gerekiyor. Çünkü daktilo tarihe karışmış, yerine daha gelişmiş özellikleri içeren bilgisayar gelmiştir. Bir ülkenin kalkınmasında en önemli konu bilgisayar sistemlerini en iyi şekilde yöneten insanlarla mümkündür. Örnek eskiden torna tezgahları ile yapılan işleri şuan CNC makinaları bilgisayar proğramları ile yapmaktadır. Demem odur ki değerli arkadaşlar ülkemizde bilgisayar kullanmayı bilmeyen kalmamalıdır. Özellikle çocuklar ve gençler mutlaka öğrenmeli kendini bu alanda geliştirmelidir. Bilgisayar öğrenmek isteyenler için ücretsiz kurslar olup, onlardan biride İstanbul’da yaşayanlar için İsmek’tir. İsmek Bilgisayar Kursu size hayatınızda bir çok fırsatın kapısını açacaktır. Dilerseniz sizlere yol gösterici ve faydalı olacağını düşündüğüm konulara geçelim.

Bilgisayar Eğitimi

Neden Bilgisayar Öğrenmeliyim?
Çok basit bir örnekle başlayalım. Biz insanlar sürekli hasta olma eğilimi olan insanlarız. Hasta olup, hastaneye gitmek istediğimizde ilk yapmamız gereken işlem randevu almak olacaktır. İnternet üzerinden dilediğiniz hastane ve doktora sadece 1 dakika içinde randevunuzu oluşturabiliyorsunuz. Tabi ki bu işlemi yapabilmek için bilgisayar ve intert bilgimiz olması gerekir. Bakınız en küçük bir işlem için bile karşımıza çıkmaktadır. Çalışanlar için ayrıca gerekli olan bilgisayar kullanımı sadece ofis personeli değil şuan bir çok üretim tesisinde yer alan makinalar bilgisayar ile yönetilmektedir. Örnek bir tekstil düşünün eskiden ayak hareketi ile çalışan dikiş makinaları şuan bilgisayar teknolojisi ile proğramlanıp, hatasız işler yapılmaktadır. Bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir. Aşağıda özellike çalışma hayatı ile ilgili gereksinim ve bilgisayar bilmenin avantajlarını yakından tanıyacağız.

Yetişkinler Bilgisayarı Nerde Öğrenebilir?
Sayfamızda yer alan bilgiler özellikle zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireylere yönelik olup, 15-16 yaşından 70 yaşına herkesin bilgisayar eğitimi almasını amaçlıyoruz. Bu nedenle sayfada İstanbul’un en büyük ücretsiz eğitim kurumu İsmek’e yer verilecek olup, 16 yaş ve üzeri herkes İsmek kurslarının ücretsiz bilgisayar eğitimlerinden yararlanabilir.

İsmek Bilgisayar Kursu (160 Saat)
1996 Yılında sadece 3 kurs merkezi ve 141 kursiyer ile faaliyetlerine başlayan İsmek şuan 240 kurs merkezi yaklaşık 400 branşta eğitim vermektedir. Bu eğitimlerin 4/1 bilgisayar bilgisi gerekmektedir. Bu nedenle ilk yapmamız gereken bilgisayar kullanım eğitimi almaktır. Bunun için İsmek Bilgisayar Kullanımı branşı bulunmakta olup, 160 saat sürecek eğitimden oluşmaktadır. Hiç bir bilgi ve tecrübenin aranmadığı bu branşta sıfırdan bilgisayar öğretimi yapılmaktadır. O nedenle sizde 16-70 yaş arasında olsanız bile bu eğitimlere katılmaya çekinmeyiniz. İstanbul’un tüm ilçesinde bulabileceğiniz İsmek Bilgisayar Kursu en az 100 kurs merkezinde eğitimi verilen en yaygın eğitimler arasında yer almaktadır. Dediğim gibi 16 yaş arası kadın, erkek herkes katılabilir.

Windows’a Hükmedeceksiniz
İsmek bilgisayar kursu dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows ağırlıklı olarak ilerlemektedir. Sürekli gelişen Windows 95,98,XP, Vista, Windows 7, Windows 8 ve 2015 yılında tanıtımı yapılan Windows 10 hakkında bilgiler ve kullanımını öğreneceksiniz. Windows 8 den geri kalan kısımlar artık kullanılmadığı için sadece teorik kısa bir bilgi verilerek geçilebilir. Windows’un çalışma sistemi, karşılaştığınız hataları anlama ve çözüm üretme yönünde pratik bilgileri göreceksiniz.

İnternet ve E-Posta Yönetimi
Şuan Türkiye’de internet kullanıcısı 40 milyon ve üzeri olduğunu biliyormuydunuz? evet değerli arkadaşlar milyonlarca bilgisayar her gün internet erişimi sağlamakta ve bu genelde hobi olarak yapıldığı gibi ticari amaçlar içinde yapılmaktadır. Örnek maddi durumu iyi olan bir insan bankada bulunan parasını banka şubesine gitmeye gerek kalmadan sadece internet üzerinden yönetmektedir. Aynı şekilde Facebook, Twitter, Google + gibi sosyal ağların takibi ve dizi, film izleme amaçlı kullanılmaktadır. İsmek bilgisayar kullanım eğitimi alan bireyler internet kullanımı ve E-posta yönetimi alacaktır. İnternet Explorer, Chrome, Firefox, Opera, Yandex gibi dilediği tarayıcı ile internet’e erişip dilediği işlemi güvenle yapacaktır. Aynı şekilde mektupların yerini alan E-posta elektronik yazışma işlemlerinizi kolayca ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. E Devlet uygulaması ile bir çok işlem internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Eskiden sabıka kaydı için 2 gün adliye koridorlarında dolaşırdık. Şimdi ise bir tıkla sabıka kaydınızı bilgisayardan yazdırabilirsiniz. Aynı şekilde Sigorta hizmet dökümü, bağkur bilgileri ve borçları daha fazlası internet üzerinden yapılmaktadır.

Kelime İşlemci (Ofis Proğramları)
Şuan bir çok insanın ne olduğunu bilmediği daktilo 2000 yılına kadar kullanılmış bilgisayar sistemlerinin yaygınlaşması ve kelime işlemci özelliğinin daha kolay olması nedeniyle daktilo gereksiz hale gelmiştir. Özellikle mahkemelerde 10 parmak daktilo yazan kişilerin yerini şimdi 10 parmak klavye kullanan görevliler almıştır. Sürekli gelişen kelime işlemci proğramları ile dilediğiniz türde dosyalama sistemi yapabilirsiniz. İsmek bilgisayar kursu sizlere temel düzeyde ofis proğramları eğitimi verecek olup, daha fazla bilgi için daha sonra İsmek’in ücretsiz ofis proğramları kursuna katılma imkanınız bulunmaktadır. Elektronik tablolama ve iş hayatınının önemli bir unsuru sunumlar için bir birinden etkili sunum dosyaları hazırlayabilirsiniz.

Hızlı Klavye Kullanım Kullanımı
160 Saat sürecek olan bilgisayar kullanım kursu sizlere temel düzeyde eğitim verecektir. Örnek siz 10 parmak klavye kullanmak, hızlı yazı yazmak için ekstra bir eğitime ihtiyacınız olacaktır. Ama canınızı sıkmayın, çünkü ihtiyacınız olan tüm eğitimleri İsmek’te bulacaksınız. Özellikle mahkemelerin ihtiyacı olan zabıt katibi en önemli özelliklerinden biri hızlı yazmasıdır. Sizde hızlı klavye kullanmak, yazılarınızı 10 parmak ile yapmak isterseniz, İsmek Hızlı Klavye kullanımı eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

İleri Seviye Ofis Proğramları Kullanımı
Yukarıda bahsi geçen kelime işlemci uygulamalarının en popüler hali Microsoft firmasına ait olan Office proğramları diyebiliriz. Özellikle Word, Excel, Powerpoint gibi proğramları çok sık kullanılmakta olup, İsmek Bilgisayar Kursu bu eğitimleri size yüzeysel şekilde vermektedir. Siz daha ileri, daha fazlasını öğrenmek isterseniz İsmek’in ofis proğramları kullanımı ve ileri seviye ofis proğramları içeren kurslarına katılmalısınız.

Bilgisayar Tamircisi Olabilirsiniz
Kendimden örnek verecek olursam ilk defa 1999 yılında öğrendiğim bilgisayar o zaman bu kadar gelişmiş olmamakla birlikte, CD, DVD gibi hiç bir özelliği bulunmuyordu. Windows 95 ve Windows 98 işletim sistemlerinin kullandığı o dönem aynı zamanda İnternet’in ortaya çıkış süreciydi, 2002 yılına kadar internet sitelerini gezme ve o dönem çok meşhur olan Mirc gibi proğramları chat aşamasından sonra web sitelerinin yapımını merak etmeye başladım ve HTML uygulamsını öğrendim. Bu şekilde webmaster olmamın yolu açılmıştı, bununlada sınırlı kalmayıp, bilgisayar konusunda kendimi daha iyi geliştirmek için bilgisayar tamir kursuna katılarak teknik servis düzeyine gelme fırsatı buldum. Şimdi bu fırsat sizler için sunuluyor. Bilgisayar kullanım eğitiminden sonra yine İsmek’te ücretsiz bilgisayar onarım (tamir) kursu verilmektedir. İş hayatında kendinize çizeceğiniz yönlerden biri bu olabilir.

Engelliler için Bilgisayar Kursu
İnsan kaderini kendi tayin edemediği gibi dünyaya sağlıklı yada engelli gelmesi de kendi seçimi değildir. Bizi yaratan yüca Allah’ın bir taktiri olup, bazen yaşadığımız zaman içerisinde de engelli olma ihtimalimiz vardır. Engelli olmak bizleri hayata küstürmek, hayattan koparmak yerine aksine kendi ayaklarımız üstünde durmayı öğretmelidir. İsmek Engelliler Merkezi ile engelli vatandaşlarımıza en fazla ihtiyaç duyacağı İşaret Dili, Braille Alfabesi gibi eğitimler yanısıra aynı zamanda sanat ve mesleki eğitimler vermektedir. Öyleki bilgisayar kullanımı ve hatta web tasarım branşı bile bulunmaktadır. Hatta görme engelli vatandaşlarımıza yönelik bilgisayar kursu olduğunu bilmelisiniz. Engelli vatandaşlarımız için sağlanan bu hizmeti tebrik ediyoruz.

Web Tasarım Uzmanı

Webmaster Yada Grafiker Olabilirsiniz
Yukarıda Web Tasarım konusu geçmişken hemen sizlerin hayatına çok güzel bir etki edeceğini düşündüğüm bir meslek ile devam edelim. Geleceğin meslekleri bilgisayar, interet ve bilişim teknolojileri üzerine kurulu olup, o mesleklerden biride web tasarım diyebiliriz. İnternet yayıncılığı yapmak için web tasarım eğitimi almalısınız. İsmek’te ücretsiz sunulan web tasarım kursları için aranan ilk şart bilgisayar bilgisidir. Çünkü tüm işlemler bilgisayarda yapılması nedeniyle bilgisayara hakim olmak gerekmektedir.

Resim Yönünüzü Ortaya Koyun
Gözünüzde bir web sitesi canlandırın aslında o yapılan bir ev gidibidir. Bir çok işciliği ve emek gerektiren bu uygulamanın en önemli yönü görsel kısımlarıdır. Özenle seçilen resimler web sitenin daha çekici olmasını sağlar. Bunun için iyi bir grafiker olmak gerekir. Grafiker olmak istediğinizde ise yine aynı şekilde Corel, Photoshop, Illustrator gibi proğramlara hükmedebilmek için mouseye mutlak hakimiyet gerekir. Öyleki grafikerler normal mouse kullanmaz, ağırlık yönünden ayarlanabilir özel ürünleri tercih ederler. Çünkü bazı çizimleri milimetrik olarak yapmaları gerekmektedir. Bu sebeple öncelikle bilgisayara yeterince hakim olmak gerekir. Çünkü grafikerlik kursunda hiç bir eğitmen sizlere bilgisayar kullanım eğitimi verecek zamanı yoktur. İsmek Grafikerlik kurslarından ücretsiz yararlanabilir, web ve matbaa sektörünün aranan elemanlarından biri haline gelirsiniz.

Google Seo Uzmanı Olmak İstemez misin?
Wenb alanında görev yapmak isteyenlerin en sık duyacağı kelime SEO (Search Engine Optimization) yani yaptığınız web sitesinin arama motoru kurallarına uygun hale getirilmesidir. Burada en büyük önem spam uygulamalardan kaçınmak olup, web sitenizin ziyaretçilerin faydalanacağı şekilde yapılmasıdır. Web tasarım + Seo bildiğinizde sizin 2015 yılında aylık geliriniz en az 5000 TL olacaktır. Evet değerli arkadaşlar, gençler bu fırsatı kaçırmamak için yapmanız gereken sadece bir kaç aylık özverili bir şekilde eğitim almaktır. Aynı şekilde İsmek Seo Kursu ile Türkiye’de bir ilke imza atarak ücretsiz seo eğitimi vermektedir.

Google Seo Kursu

Bilgisayar Kursları Nerede, Nasıl Yararlanabilirim?
Konumuz İsmek olması nedeniyle genelde İstanbul’da yaşayanları ilgilendirmektedir. Ama aşağıda diğer şehirlerde yaşayan arkadaşlarımız içinde kurs bilgileri yer almaktadır. İstanbul’da Ücretsiz Bilgisayar Kursu İsmek ile her yerde evet değerli arkadaşlar yaşadığınız en yakın yerde her ilçede en az 2-3 kurs merkezinde İsmek Bilgisayar Kulanımı alanında eğitim verilmektedir. Size en yakın şubeyi ve eğitim tarihlerini görmek için İsmek Online kayıt sayfasını kullanmalı ve bir tıkla başvuru işlemini yapmalısınız.

İsmek Kayıtları Nasıl Yapılır?
Her yıl Eylül ayı ilk haftası başlayan İsmek kayıtları bundan böyle sadece internet üzerinden yalnızca online yapılmaktadır. Bakınız bu işlem bile başlı başına bilgisayar ve internet bilgisi gerektirmektedir. Tüm branşlar için kayıt işlemi kursiyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır. Size en yakın bilgisayar kulanımı branşı içeren şubeyi, eğitim tarihleri ve size uygun eğitim saatlerini görerek kayıt olabilirsiniz. Bu işlem sadece ön kayıt olup, başvuru sıralamasında asil listede yer almanız halinde sizi arayarak yada kısa mesajla kurs merkezine kesin kayıt için gelmeniz istenecektir. Kurs merkezine kesin kayıt için giderken yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi götürmeyi unutmamalısınız.

İstanbul Dışı Ücretsiz Bilgisayar Kursları
Hayat elbette sadece İstanbul’da devam etmiyor. Bu nedenle İstanbul dışında ücretsiz faydalanabileceğiniz bilgisayar kursları bulunmakta bunların en başında Halk Eğitim Merkezi gelsede bazı büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi sorumlu davranarak eğitim merkezleri kurmuştur. Dilerseniz hemen onları tanımaya başlayalım.

Ankara (Beltek, Etisem, Keçmek, Yenimek)
Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında gerçekleştirilen eğitim sistemi ile Ankara’da ücretsiz bilgisayar kullanım, bilgisayar tamir kursları içermektedir. Kayıt esnasında bir defaya mahsus olmak üzere 20 TL gibi sembolik bir kayıt ücreti almaktadır. Ankara’da ayrıca Etimesgut Belediyesi Etisem, Yenimahalle Belediyesi Yenimek, Keçiören Belediyesi Keçmek gibi kurumlarından yararlanabilirsiniz.

Konya (Komek)
İç Anadolu’nun en gelişmiş ilçelerinden biri olan Konya Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları Komek Bilgisayar Kursu şimdi daha fazla insana ulaşıyor. Daha önce şehir merkezi ile sınırlı olan Komek Kursları 2015 yılı itibariyle Konya’nın tüm ilçelerinde yer alma kararı almış ve Beyşehir, Seydişehir, Ilgın, Akşehir, Doğanhisar gibi büyük ilçelerden başlamıştır. Konya’da ücretsiz bilgisayar kursu için sizde Komek’i inceleyin.

Kocaeli (Ko-mek, Gesmek, İzmek, Gölmek)
Konya ile isim benzerliği olan Kocaeli aynı zamanda sanayi kentidir. Başarılı bir ekip tarafından yönetilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları olarak Ko-mek’i kurmuş olup, tüm ilçelerde yaygın bir şekilde birden fazla şubesi ile hizmet vermektedir. Kocaeli bilgisayar kursu denince özellikle Gebze Belediyesi Gesmek, İzmit Belediyesi İzmek, Gölcük Belediyesi Gölmek gibi alternatifleriniz bulunmaktadır.

Bursa (Busmek, İnesmek, Osmek)
Tarihi ve doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakan Bursa sanat ve meslek kursları olarak Busmek bulunmakta olup, ücretsiz hizmetleri hız kesmeden devam etmektedir. Bursa’da ücretsiz bilgisayar kursu denince Busmek ile birlikte ayrıca Osmangazi Belediyesi Osmek, İnegöl Belediyesi İnesmek kursları bulunur.

İzmir (İzmeb)
Yıllardır web sitelerini güncelleme gereği hissetmeselerde İzmir’de bilgisayar kursu için tercih edebileceğiniz ücretsiz kurs İzmir büyükşehir Belediyesi İzmeb kursları olacaktır.

Kayseri (Kaymek, Melmek)
İç Anadolu bölgesine tekrar dönecek olursak pastırması ve mantısı ile yakından tanıdığımız Kayseri eğitim alanında da oldukça başarılı olduğunu görürsünüz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları Kaymek Kayseri’de bilgisayar kursu için ilk tercihiniz olabilir. Aynı şekilde Melikgazi Belediyesi Melmek kursları da Kayseri’de ücretsiz bilgisayar işletmenlik kursu ihtiyacınıza cevap verecektir.

Gaziantep (Gasmek)
Genelde baklava ve fıstığı ile tanıdığımız Gaziantep son yıllarda sanat ve meslek eğitimlerine verdiği önemle gündem oluyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Gamek geçtiğimiz yıl adını Gasmek olarak değiştirmiştir. Oldukça yaygın bir şekilde ve ücretsiz hizmet vermektedir.

Sakarya (Samek)
Hızla gelişen illerimizden biri olan Sakarya özellikle Adapazarı ilçesi ile yakından tanıdığımız illerden biridir. Samek kursları ile şimdi daha fazla gelişmiş ekonomiye sahip oluyor.

Halk Eğitim Merkezi (Tüm Türkiye’de)
Her ilçede en az bir şubesini bulabileceğiniz Halk Eğitim Merkezi Bilgisayar Kursu size ihtiyacınız olan bilgiyi sağlayacaktır. Yapmanız gereken ilçenizde bulunan HEM şubesini ziyaret etmektir.

Ücretsiz Bilgisayar Kursu için 16 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Özlem: Acil kurs için özel bir öğretmen tutabilirsin.

Ozlem

Acil bilgisayar kursu varmi mecidiyekoy umraniye gaziosmanpasa

admin - WEBMASTERYOLCU

Sena: Eğitimlerden sıfırdan başlayanlara yönelik olup, herhangi bir bilginiz olmasına gerek yoktur.

SENA

MERHANA BUGUN ARKADASIM BENI BILGISAYAR KURSUNA GITMEM ICIN YONLENDIRDI.AKLIMDA HİÇ YOKTU. OZGUVEN ESKSIKLIGIMDEN DOLAYI DAHA ONCE KURS VS HİÇ OLMADI. ACABA COK ZORLANIR MIYIM YADA YAPABILIR MIYIM KOLAY IS BULUNABILIR MI COK MERAK EDIYORUM

cihan

eğitim süresi( bilgisayar sertifikası için) kaç gün/ay ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Nurgül: Size en yakın kurs merkezi ve başvuru yağmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

Nurgül

Bilgisayar kursu almak istiyorum .İstanbul gop da oturuyorum

admin - WEBMASTERYOLCU

İbrahim: İsmek ve İşkur’un kurslarından yararlanabilirsiniz.

ibrahim

Selam ben istanbul da ücretsiz Bilgisayar Tamircisi Kursu Aramak tayım bunu nerede bulurum bulmak için bana önere bileceğiniz yerler ve siteler varsa lütfen bana önere bilir misiniz.

Serkan ÖZBİLGE

M.E.B onaylı sertifika için Bilgisayar İşletmenliği kursuna kayıt olmak istiyorum. İlginize teşekkür eder, iyi günler dilerim.

admin - WEBMASTERYOLCU

Cavit: Evet kamu kurumları ve özel firmalarda geçerlidir.

cavit

mrb kpssde istenen bilgisayar işletmenliği sertifikası için geçerli mi

aslı

Bilgisayar öğrenip sertifakımı almak istiyrm

emine yurt

bilgisayar sertifikası almak

admin - WEBMASTERYOLCU

Elbette İstanbul’un onlarca farklı noktasında bulabilirsiniz.

user20

Bu Kurslarda İSTANBUL Ümraniyede Şubeniz Varmı Acaba?İsmek Kursları