Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili olan Konya aynı zamanda ulaşım, sağlık ve eğitim alanlarında da en şanslı şehirlerinden biridir. Verimli tarım alanları ve hızla gelişen sanayi imkanları ile sürekli vasıflı ve meslek sahibi bireylere ihtiyaç duymaktadır. Bu açığı kapatmak ve istihdama katkı sağlamak için kurulan kısa adı KOMEK (Konya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları) her geçen gün gelişerek Konya’da tüm ilçelerde yer almaya devam ediyor. Zorunlu öğrenim çağını tamamlamış (16 Yaş) ve üzeri herkese ücretsiz sanat ve meslek eğitimleri veren Komek şehirde meslek sahibi olmayan insan bırakmayacak gibi görünüyor.

Komek Kursları

Konya’nın Her Yerine Komek Kursları Açılıyor
İlk etapta Konya il merkezinde sınırlı sayıda eğitim merkezi ile hizmet vermeye başlayan Komek ilk olarak merkezi ilçe belediyelerine ait kursları Komek çatısı altında toplayarak büyüme ve gelişme yönünde ilk adımı atmıştır. 2014 Yılına kadar sadece Konya şehir merkezinde yaşayan insanların yararlanabildiği Komek Kursları yönetimi bu hatayı düzelterek, Konya’nın tüm ilçelerinde yer alma kararı almış ve aslında doğru olanda budur. İlk etapta Konya’nın büyük ilçelerinde açılmaya başlayan Komek Beyşehir, Seydişehir, Akşehir, Ilgın, Doğanhisar, Kulu ve Çumra gibi ilçelerimizde kurs merkezi açmış, diğer ilçeler içinde çalışmalar devam etmektedir.

Komek’te Verilen Eğitimler (Yaklaşık 200 Branş)
Verdiği hizmeti oldukça ciddi bir şekilde gerçekleştiren Komek branş sayısını sürekli artırmaktadır. Türkiye’nin bir çok yerinde bulma imkanını olmayan kursları Komek’te bulabilirsiniz. Şehrin en önemli ekonomisi olan tarım, sanayi ve Konya’ya özgü işler için eğitimler verilmektedir. 37 Farklı alanın olduğu Komek branş listesi bu haliyle yaklaşık 200 branşta özgürce seçebileceğiniz eğitimler içermektedir. Örnek yabancı dil alanında sadece ingilizce, almanca, arapça ile sınırlı kalmayarak ücretsiz kurslard zor bulunan Boşnakça, Korece ve Farsça gibi dilleride bulabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Eğitimleri
Sadece sanat ve mesleki eğitimlerle sınırlı kalmayan Komek Konya halkının daha sağlıklı yaşaması için aynı zamanda spor eğitimleride vermektedir. Diğer şehirlerdeki benzer kurumlara göre yine daha fazla eğitimi bulacağınız Komek Spor Eğitim Merkezleri Aerobik, Step, Masa Tenisi, Eskrim gibi spor faaliyetleri içermektedir.

Konya Komek Kurslarından Kimler Yararlanabilir?
Eğitimlerden istifade etmek için ilk etapta istenen 16 Yaş ve üzeri olmalısınız. Bunun dışında eğitim süresince Konya ve Komek kurs merkezi bulunan herhangi bir ilçede olmalısınız. Dilediğiniz komek kurs merkezinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yılda 2 farklı eğitim seçme imkanınız bulunmaktadır.

Yılda 3 Defa Kayıt Yapılıyor
Komek diğer sanat ve meslek kurslarına farkı sabit kayıt tarihleri olup, 4 ayda bir tekrarlanmaktadır. Her yıl ilk dönem 1 Eylül’de başlayıp devam etmektedir. Aşağıda güncel Komek kayıt tarihleri bulunmakta olup, aynı zamanda yine bu sayfa ve sitemizde Komek kayıt duyuruları yapılmaktadır.

Konya Komek 2014 – 2015 Kayıt Tarihleri

  • Güz Dönemi: 1-12 Eylül 2014
  • 2. Dönem: 19-30 Ocak 2015
  • 3. Dönem: 25 Mayıs – 5 Haziran 2015

Nasıl Kayıt Olurum?
Öncelikle 16 yaş sınırına takılmayan herkes bu imkanlardan yararlanabilmekte olup, başvuru yapmak için mutlaka internet imkanınız olması gerekir çünkü başvurular yalnızca internet üzerinden yapılmaktaır. Kayıt tarihlerinde aktif edilen kayot sayfası kayıt döneminde burada bulacaksınız. Kayıt tarihleri dışında sayfa çalışmıyor.

El Kart İle Onaylatmalısınız
İnternet üzerinden yapılan kurs başvurusu sadece ön kayıt niteliğinde olup, başvuru yaptığınız Komek kurs merkezine giderek mutlaka onaylatmanız gerekir. Kurs merkezine giderken yanınızda El Kart ile gitmeniz gerekir. İlçelerde muhtemelen el kart istenmeyecektir. El Kart istenme amacı kursiyerlerin başvurdukları eğitime katılımlarını takip amaçlıdır. 5/1’den fazla devamsızlık yapanların eğitimi iptal olup, aynı zamanda gelecek yıl boyunca Komek’in eğitim imkanlarından yararlanması engelleniyor.

3-6 Yaş Çocuğu Olan Anneler
Tüm insanlara eğitim imkanı sağlayan Komek aynı zamanda hanımlar lokali ile sadece hanımların yararlanabildiği kurslarımız bulunmaktadır. Bunun dışında Komek eğitimlerinden yararlanmak isteyen annelerimiz içinde çocuk bakım odaları bulunmaktadır. 3-6 Yaş çocuğu olan anneler eğitim alırken, çocuklarınızda uzman rehberlerimiz ile eğlenceli dakikalar geçiriyor. Annelerimiz böylece eğitimlerden mahrum kalmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifikalı
Eğitimlere düzenli katılan ve başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı Türkiye’nin her yerinde kamu ve özel kurumlarda geçerliliği olan sertifikaya sahip olacaksınız.

Şehri Konya
Konya’nın belediye oluşu Cumhuriyet öncesine dayanmaktadır. Konya Belediyesi 1875 yılında kurulmuş olup, 1987 yılında ise büyükşehir statüsü kazanmıştır. Nüfus yönünden bakıldığında ise Türkiye’nin 7. büyük kenti olan Konya Büyükşehir Belediyesi 31 ilçede 2 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir. Yine aynı şekilde ekonomik yönden bakıldığında gelişmiş olup, tarihi ve doğal güzelleri barındıran bir yapısı bulunmaktadır. UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmış olan Çatalhöyük ve buna benzer bir çok tarihi ve doğal güzellikleri mevcuttur. Yine aynı şekilde şehrin maneviyat iklimine yön veren HZ mevlana türbeside Konya’da olup hergün yerli yabancı binlerce insanı ağırlamaktadır. Türkiye’nin 3. büyük tatlı su gölü Beyşehir gölüde bu ilimizde yer almaktadır. Türkiye’nin ilk hızlı tren ulaşımı buraya yapılmış olup, Ankara, Eskişehir ve İstanbul’a ulaşım oldukça hızlıdır.

Konya’nın Tüm İlçelerinde Komek Kursları Olacak
En çok beklenen haberlerden birisi nihayet gelmiş olup, Komek imkanları sadece Konya’nın 3 merkezi ilçesi ile sınırlı kalmayıp, bundan böyle diğer ilçelerdede eğitim vermesi planlanmaktadır. İlk etapta gelişmiş ilçelerde başlayacak olan bu uygulama Seydişehir, Beyşehir, Doğanhisar, Akşehir, Kulu, Çumra ve Ilgın ilçelerinde açılmış ve ilçe halkının sanat ve eğitim merkezlerine ilgisi yoğun olmuştur.

Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı
Konya’nın ücretsiz halk üniversitesi haline gelen Komek başarısı dünya genelinde yankılanmaktadır. European Network of Women from Rural Areas projesi kapsamında Komek Bosna Hersek Sadrettin Kütükçü Kurs Merkezine yabancı katılımcılar gelip uygulanan eğitimleri yerinde incelediler. İngilizce öğretmeni Süleyman Keçeci kordinatörlüğünde gerçekleşen katılımda çeşitli ülkelerden 15 kişilik heyet yer aldı ve uygulanan eğitimi beğendiler.

Komek Kosgeb Kurslarına Başladı
Türkiye’nin önemli kurumlarından birisi olan KOSGEB özellikle yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin can damarı olmaya devam ediyor. Konya’da kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımız için maksimum 100 bin TL’ye kadar hibe + faizsiz kredi desteği sağlayan Kosgeb’den kurumdan yararlanabilmek için Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik eğitimi ve sertifika sahibi olmak gerekir. Konya’da yaşayanlar Komek’in Kosgeb kurslarına katışabilir. 70 Saat sürecek eğitimler ile sizde kendi işinizi kurmak için devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Komek Yaz Okulu Başlıyor
3 Dönem boyunca yorucu bir eğitim dönemi geçiren Komek tatile girmesi ile birlikte ilk defa geçtiğimiz yıl uygulamaya konan Komek Yaz Okulu uygulaması başlıyor. Öğrencilere yönelik olan bu uygulama ile çocuklarımız muhteşem bir eğitim, etkinlik ve gezilerle tatilini değerlendiriyor. Okulların tatil olması ile birlikte başlayacak olan Komek Yaz Okulu için duyurularımızı buradan yapacağız. Bu yıl aynı zamanda Konya’nın ilçelerinde de yapılan Komek Yaz Okulu uygulaması ile çocuklarımız çok güzel bir yaz geçiriyorlar. İl merkezinde yaşayanlar 150 ilçelerde yaşayan çocuklardan ise bir defaya mahsus 100 TL ücret alınmaktadır. Komek yaz okulu uygulaması hakkında daha fazla bilgi için yandaki bağlantıya tıklayınız. http://www.ismekkurs.com/komek-yaz-okulu

Komek 2015-2016 Kayıtları Başlıyor
Yaz okulu uygulamasının son bulması ile birlikte tekrardan yetişkin eğitimlerine başlayacak olan Komek 2015-2016 eğitim öğretim dönemi için geri sayım başlamıştır. Bu arada tüm ilçelerde de kurs merkezleri açmaya devam etmekte olup, sizde 16 yaş ve üzeriyseniz ücretsiz eğitim fırsatlarından hemen yararlanabilirsiniz.

   Paylaş
Yorum yapılmamış

İsmek Kursları