Ülkemizin en eski ve aynı zamanda toprak bakımından geniş alana sahip şehri Konya belediye oluşu Cumhuriyet öncesine dayanmaktadır. Konya Belediyesi 1875 yılında kurulmuş olup, 1987 yılında ise büyükşehir statüsü kazanmıştır. Nüfus yönünden bakıldığında ise Türkiye’nin 7. büyük kenti olup, 31 ilçesi ve 2 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir. Yine aynı şekilde ekonomik yönden bakıldığında gelişmiş olup, tarihi ve doğal güzelleri barındıran ve aynı zamanda koruma altına almayı bilmiş bir şehirdir. UNESCO dünya miras listesine alınmış olan Çatalhöyük ve buna benzer bir çok tarihi ve doğal güzellikleri mevcuttur. Yine aynı şekilde şehrin maneviyat iklimine yön veren HZ mevlana türbeside Konya’da olup hergün yerli yabancı binlerce insanı ağırlamaktadır.

Konya Ücretsiz Kurs

Komek Kursları

Şehri özetle tanıma imkanı bulduktan sonra şimdide dilerseniz eğitim ve özellikle ücretsiz kurs imkanlarını ele alalım. Özellikle şehir merkezi ve merkezi ilçelerde yaşayanlar oldukça şanslı olup, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz eğitim veren Komek kursları bulunmaktadır. Şehir merkezinde yaşayanlar şanslı diyorum, çünkü şuan için sadece Konya şehir merkezinde imkan sağlanmakta olup, ama diğer ilçelerdede açılması planlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse ilk etapta Seydişehir ilçesi bu imkana kavuşacaktır.

Komek Kurs Merkezleri
Daha önce sayısı 14 olan komek konyada bulunan merkezi ilçe ve belediyelere ait kurs ve halk eğitim merkezlerini tek çatı altında toplaması nedeniyle aşağıdaki gibi gurur verici bir tablo ortaya çıkmıştır.

32 Farklı Kurs Merkezi İle Eğitim Veriliyor
Geçtiğimiz yıllarda farklı bir işbirliğine imza atan Komek Konya merkezi ilçe belediyelerine ait kurs merkezleri ile birleşerek Komek çatısı altında toplandı bu kapsamda kurs merkezi sayısı %100 oranında artmış olup, Komek 2014 – 2015 eğitim öğretim dönemine 32 şube ile başladı. Aşağıda semt ve ilçe bazında bilgileri verilmiş olup, detaylı adres bilgisi ve iletişim detayları yine sitemizde yer almaktadır.

Komek Kurs Merkezleri
Akşemsettin, Alaaddin, Alavardı Hanımlar Lokali, Aykent, Başak Mahallesi, Bosna Hersek Sadrettin Kütükçü, Büyük Aymanas, Cumhuriyet, Çatalhöyük, Komek Çini Atölyesi Ve Kurs Merkezi, Dumlupınar, Ertuğrul Gazi, Harmancık,
Hocacihan, Hocafakih Güzel Sanatlar Merkezi, İstiklal, Karatay Hanımlar Lokali, Karfet, Karkent, Karşehir, Kazeruni, Konya Kültür Park Ve Satış Merkezi, Komek Mahmudiye Güzel Sanatlar Merkezi, Mengene Hanımlar Lokali, Meram Hanımlar Lokali, Mümine Hatun Hanımlar Lokali, Rauf Orbay, Saraçoğlu, Selahattin Eyyubi, Selçuklu Hanımlar Lokali, Selçuklu Toki, Sille Kent Atölyesi Kurs Merkezi şeklinde şimdilik Konya şehir merkezinde hizmet vermektedir.

35 Alanda 187 Branş
Her geçen gün gelişen kurum aynı zamanda ücretsiz kurs merkezlerinde bile bulamayacağınız kadar eğitimi bir arada sunuyor. Toplamda 35 alanda 187 branşa imza atmakta olup, aşağıda alanları göreceksiniz. Diğer komek branş listesi ise sitemizde ayrıca listelenmektedir.

Ahşap Teknolojileri, Aıle Ve Tüketici Bilimleri, Ayakkabı Ve Saraciye, Bahçecilik, Büro Yönetimi Ve Sekreterlik,
Bilişim Teknolojileri, Çalışma Hayatı, Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi, Dekoratif El Sanatları, Dekoratif Ev Tekstili, El Dokuma, El Ve Makina Nakışları, Elektrik Elektronik, Grafik Ve Fotoğraf, Güzellik Ve Saç Bakımı Kuaförlük, Giyim Üretim, Hasta Ve Yaşlı Bakımı, Hukuk, İnşaat, Konaklama Ve Seyehat, Kuyumculuk, Kişisel Gelişim, Makine, Metal ve
Metalürji Teknolojisi, Muhasebe Ve Finansman , Müzik Ve Gösteri Sanatları, Pazarlama, Sanat Ve Tasarım, Seramik Ve Cam Teknolojisi, Spor, Tekstil, Tesisat ve İklimlendirme, Yabancı Dil, Yiyecek İçecek Hizmetleri şeklinde toplanmış olup, bu alanlarda toplamda 187 branş içermektedir.

Yılda 3 Defa Kayıt Olunmaktadır
Eylül ayı ile birlikte başlayan kayıt süreci her 4 ayda bir yenilenerek devam etmektedir. Kayıt tarihleri belirlenne tarihlerde olup 10-15 gün gibi bir süreçte ve komek.org.tr sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Komek 2014 – 2015 Kayıt Tarihleri

  • Güz Dönemi: 1-12 Eylül 2014
  • 2. Dönem: 19-30 Ocak 2015
  • 3. Dönem: 25 Mayıs – 5 Haziran 2015

Nasıl Kayıt Olunur?
Öncelikle 16 yaş sınırına takılmayan herkes bu imkanlardan yararlanabilmekte olup, başvuru yapmak için mutlaka internet üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Yukarda belirtilen ve sitemizdede duyurusu yapılacak olan bir sayfa ile ön kayıt işleminizi gerçekleştiriyorsunuz. Fakat işlem burada bitmiyor.

El Kart İle Onaylatmalısınız
Komek kayıt yaptığınız başvuru sadece ön kayıt niteliğinde olup, bu aşamadan sonra başvuru yapmış olduğunuz Komek kurs merkezine bizzat giderek onaylatmanız gerekir. Bu esnada yanınızda mutlaka el kart ile gitmelisiniz. El kart istenme nedeni ise kursiyerlerin eğitime katılım ve devamsızlıklıkları takip edilmektedir. Eğitim süresinin 1/5’i kadar devamsızlık yapanların eğitim ve sertifika hakkı iptal edilmektedir. Bununlada sınırlı kalmayıp, ayrıca 1 yıl boyunca Komek eğitimlerinden yararlanmanız engellenmektedir.

Ücretsiz ve MEB Onaylı Sertifikalıdır
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından denetlenen Komek eğileri ücretsiz olup, eğitim sonunda yapılacak olan sınavdan 45 ve üzeri not alanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika almaya hak kazanmaktadır. Alacağınız sertifika kamu ve özel kurumlarda geçerlidir.

Konya’nın Tüm İlçelerinde Komek Kursları Olacak
En çok beklenen haberlerden birisi nihyet gelmiş olup, Komek imkanları sadece Konya’nın 3 merkezi ilçesi ile sınırlı kalmayıp, bundan böyle diğer ilçelerdede eğitim vermesi planlanmaktadır. İlk etapta gelişmiş ilçelerde başlayacak olup, bu kapsamda Seydişehir ilçemizde belediye ile birlikte kurs merkezi araştırmalarına başlandı.

European Network of Women from Rural Areas
Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı
Konya’nın ücretsiz halk üniversitesi haline gelen Komek başarısı dünya genelinde yankılanmaktadır. European Network of Women from Rural Areas projesi kapsamında Komek Bosna Hersek Sadrettin Kütükçü Kurs Merkezine yabancı katılımcılar geldiler. İngilizce öğretmeni Süleyman Keçeci kordinatörlüğünde gerçekleşen katılımda çeşitli ülkelerden 15 kişilik heyet yer aldı.

Aşüre Geleneği Yaşatıldı
Müslümanlar için önemli bir ay ve aynı zamanda hicri yılbaşı olan Muharrem ayının gelmesi ile birlikte her yıl keyifle tüketilen Aşüre yapılmaya başlandı. Konya’da tatlı aş olarakta bilinen bu kültürü Komek hanımlar ve lokali ve kurslarında yaşatılmaya devam ediyor. Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Komek yöneticileri ve aynı zamanda Konya il müftü yardımcısı Saliha Bilgiç’te katıldı. Katılımcılara Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları Komek’te
Türkiye’nin önemli kurumlarından birisi olan KOSGEB özellikle yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin can damarı haline geld. Maksimum 100 bin TL’ye kadar hibe + faizsiz kredi desteği sağlayan kurumdan yararlanabilmek için Uygulamalı Girişimcilik eğitimi ve sertifika sahibi olmak gerekir. Şimdi bu eğitimi Komek’te alabileceksiniz. 70 Saat sürecek eğitimler ilk olarak Komek 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 4 grup halinde gerçekleştirilecektir.

Su Faturalarında Kurs Duyurusu
Komek 2014-2015 yılı kursları kayıtları için bir ilke imza attı ve su faturalarının alt kısmında abonelere mesaj gönderdi. Çok özgün bir fikir olup, bu şekilde daha fazla insanın ücretsiz kurs uygulamalarından faydalanması amaçlanmaktadır. Yukarda örnek bir fatura görüntüsü yer almaktadır. Emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

Dantel Anglez Sergisi
Verdiği eğitimleri sergi ile taçlandıran Komek sürekli yeni sergilere imza atmaktadır. 2014-2015 yılının ilk sergilerinden biride kadınların severek uğraş verdiği Dantel Anglez branşında olup, 5-18 Ocak tarihlerinde Komek Kültür Park Sergi ve Satış merkezinde olup 09:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Dantel Anglez branşını yakından tanımak isteyen tüm halkımızı bekliyoruz.

Komek 2015

Komek 2015 Bahar Dönemi Kayıtları (19-30 Ocak)
Konya’nın en çok tercih edilen kursları olan Komek 2014-2015 eğitim öğretim dönemi hız kesmeden devam ederken 2. dönem kayıtları başlıyor. 19-30 Ocak 2015 tarihlerinde başlayacak olan kayıtlar yalnızca internet üzerinden online yapılacaktır. Aşağıda yer alan linkten TC kimlik numaranız ile kayıt olabilirsiniz. Aynı zamanda bir ilke imza atacak olan kurum Konya’nın gelişmiş ilçelerinde şube açarak kayıtları başlatıyor.

Spor Kayıtları Devam Ediyor
Sağlıklı bir yaşam için hayatımızda mutlaka yer vermemiz gereken spor eğitimleride Komek farıyla geliyor. Bosma Hersek Spor Eğitim Merkezi bay ve bayanlar için yüzme, fitness, aerobik ve pilates eğitimleri vermekte olup, kayıtları internet üzerinden online yapılmaktadır. Sizde bu fırsatı kaçırmayın, modern spor merkezlerine bekliyoruz.

   Paylaş
Yorum yapılmamış

İsmek Kursları