Genç Komek Yaz Okulu

Konya’da okulların yaz tatiline girmiş olması eğitimin sonlandığı anlamına gelmiyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları KOMEK yaz aylarında çocuklar için yaz okulu uygulaması gerçekleştiriyor. Bu yıl 3. düzenlenecek olan genç komek yaz okulu kayıtları başlamıştır. Kayıtlarda son gün 18 Haziran olup, Konya şehir merkezi yanı sıra ilçelerde yaşayan çocuklarda bu fırsatlardan yararlanabilir.

Konya Yaz Kursu Kayıtları

Genç Komek Yaz Okulu Nedir?
Eylül ayında başlayan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları Komek mayıs ayı sonlarına doğru eğitimlerine son vererek Altın Dokunuşlar Sergisi ile tatile girmektedir. Bir süre sonra okulların kapanması ile birlikte 3 ay gibi uzun bir tatile çıkan çocuk ve gençleri eğitmek için Komek yaz okulu projesi geliştirildi. İlk olarak Konya şehir merkezinde denenmiş olup, başarılı olması ile tüm ilçelerde uygulanmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yıl gençler için eğitim veren Genç Komek kurulmuş olup, 8-16 yaş arası çocuk ve gençler burada hafta sonlarını en iyi şekilde değerlendirmektedir. Bu yıl kursların ismi Genç Komek Yaz Okulu olarak değiştirilmiştir.

Nasıl Kayıt Olunur?
Yandaki bağlantıya tıklayarak https://ebelediye.konya.bel.tr/yazokulu/ komek yaz okulu başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada en altta Okudum ve Kabul Ediyorum şeklinde bir buton yer almaktadır. Sayfada yer alan kuralları okuyup, butona tıklıyoruz. Açılan sayfada ise T.C. Kimlik Numaranız ve doğum tarihiniz şeklinde bir seçenek bulunmaktadır. Buradan T.C. Kimlik Numarası girerek doğum tarihimizi gün, ay, yıl olarak seçiyoruz. Doğum yılları 1999 ile 2008 olup, doğum yılınız listede yoksa demek ki genç komek yaz kursları size uygun değildir.

Dini ve Değerler Eğitimi
Genelde yaz tatilinde çocuklarını camii ve kur’an kurslarına gönderen aileler Komek yaz okulu uygulamasına sıcak bakmayabilirler, ama durum bildiğiniz gibi değil, Komek yaz okulu değerli eğitimi kapsamında diğer eğitimlere ek olarak çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim eğitimi yeni başlayanlar, orta düzey ve ileri derece eğitimleri ile 3 grup şeklinde yapılmaktadır. Her öğrencimize 1 Elif Cüzü, 1 Kur’an-ı Kerim yanında Değerler Eğitimi çerçevesinde erdemleri içeren 4 dergi, 2 kitap, 8 kısa filmlik 1 DVD ücretsiz olarak verilecektir. Velilerimize ise kılavuz kitap hediye edilecektir. Dini bilgiler, namaz sureleri ve namaz kılınışı hakkında çocuklarımızın bilmesi gereken tüm değerler eğitimi Komek’in uzman eğitimcileri tarafından sağlanmaktadır.

Sanat Etkinlikleri
Çocukların gelişme çağında severek yapacağı etkinlerin anlaşılması ve bu alanda geliştirilmesi için Komek Yaz Okulu bir birinden özel sanat etkinlikleri içermektedir. 20 Farklı branştan birini seçecek olan öğrencilerimiz aşağıdaki branşları inceleyebilir. Ud, Keman, Ney, Piyano, Gitar, Bağlama, Tezhip, Keçe, Örgü, Resim, Kağıt Katlama (Origami), Ebru, Hat, Fotoğraf, Drama, Dokuma, Seramik, Sabun Yapımı, Takı Tasarım, Ahşap Boyama gibi özel eğitimlerden birini seçerek sanatsal faaliyetlerini geliştirebilir.

Spor Faaliyetleri
Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı spor özellikle çocuk yaşlarda sevdirilmesi halinde ömür boyu hayatımızın bir parçası olacaktır. Bunun için Komek Yaz Okulu spor etkinlikleri içermektedir.Futbol, Basketbol, Voleybol, Masa Tenisi, Satranç, Aerobik, Atletizm, gibi eğitimlerin yer aldığı proğramda aynı zamanda çocuklarımız her hafta yüzme proğramlarına katılacaktır. Belirli zamanlarda doğa proğramları ve kamp faaliyetlerine katılacaktır. Bunun için çocuklardan spor yapmaya uygun olduğuna dair sağlık raporu istenmektedir. 24 Kişilik gruplarda gerçekleşecek eğitimler ile çocuğunuz çok mutlu olacak bir sonraki yaz tatilini iple çekecektir.

Gezelim Görelim Günleri
Sadece eğitim almakla sınırlı kalmayan öğrenciler aynı zamanda bir birinden özel gezilerle yeni yerleri keşfediyor. Başta Konya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde inceleme imkanı buluyor. Geçtiğimiz yıl Konya’nın bir çok yerine geziler tertiplenmiş olup, ailelerin katılımı ile dahada renkli hale gelmiştir.

Eğitimler Ücretli mi?
Evet arkadaşlar bir defaya mahsus olmak üzere ücret alınmaktadır. Bu yıl iki farklı ücret tablosu olup, ikamet ettiğiniz ilçeye göre değişmektedir. Konya’nın merkezi ilçeleri Selçuklu, Meram ve Karatay’da yaşayanlardan 100 TL diğer ilçelerde yaşayanlardan ise 50 TL ücret alınmaktadır. Ayrıca bu yıl bir ilke imza atılarak bazı çocukların durumuna göre ücretsiz yararlanması planlanmıştır. Kimlerin ücretsiz yararlanacağını yazının devamında görebilirsiniz.

Ücretsiz ve İndirimli Yararlanma Fırsatı Bulunanlar
Şehit ve gazi çocukları, yetim ve öksüzler, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart uygulamasından eğitim yardımı alan öğrenciler, devlet koruması altında olan öğrencilerden ücret alınmayacaktır. Kayıt yaptıran 2. Kardeş yüzde 50 indirimli 3. Ve üzeri kardeş ücretsizdir.

Yukarıda yer alan video’da Komek Yaz Okulu tanıtım bilgisi yer almakta olup, konu ile ilgili gelişme ve duyuruları bu sayfada sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Konya’da eğitim faaliyetlerinin daha hızlı gelişmesi için anne babaların çocuklarını bu tür eğitimlere, kur’an kurslarına göndermelerini rica ediyoruz.

25 Bin Öğrenci Eğitim Gördü
Uygulanmasına 3 Yıl önce başlanan Komek yaz okulu öğrencilerin yoğun ilgisi ile katlanarak devam ediyor. Geride bıraktığımız dönemde il merkezi ve ilçelerde toplamda 25 Bin öğrenciye eğitim imkanı sağlandı. 3 Modülde gerçekleşen eğitimler yanı sıra gezi ve etkinlikler ile eğlenen çocuklarımız bir sonraki eğitim öğretim dönemini iple çekiyor.

Drama Gösterileri Büyük İlgi Gördü
Sadece eğitim ile sınırlanmayan kurslarda bu yıl bir ilke imza atarak çocuklar eğitim esnasında iken ansızın giren drama ekimi çocuklara hayatlarında unutamayacakları bir birinden özel drama gösterileri sergilediler. Çocuklara tarihi drama gösterileri ile sevdiren drama ekibi her gün farklı kurs merkezinde çocuklara sürpriz yapmaya devam ediyor.

1 Comment

Add a Comment
  1. burak aydogdu

    Kome katılmak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.