Komek Kursları

Ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları Türkiye’nin her yerinde hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda halkına ücretsiz imkan sağlayan şehirlerden biride Konya Büyükşehir Belediyesi olup, kısa  adı KOMEK olan (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları) ile gerek il merkezi gerekse ilçelerde yaşayan, zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış tüm bireyler için yüzlerce branşta eğitim seçenekleri yer almaktadır. Herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz kurslara yıl boyunca 2 farklı kayıt tarihinde başvuru imkanınız bulunmaktadır. Eğitimlerin büyük bir bölümü MEB onaylı sertifika içermektedir. Yazının devamında Komek kayıt tarihleri yanı sıra merak ettiğiniz hususlarda bilgileri bulacaksınız.

Konya'da Yetişkinler İçin Yaz Kursları

Komek 2017-2018 Kayıt Tarihleri

Altın Dokunuşlar sergisi ile eğitim öğretim dönemine kısa bir ara veren Komek 2017-2018 kayıtları için hazırlıklara başlamıştır. Kısa bir yaz tatili sonrası Eylül ayında başlayacak olan yeni dönem kayıtları için güncel duyuruları bu sayfadan yapacağız. Onun öncesinde çocuklar ve yetişkinler için yaz kursları bizi bekliyor. Bunun detayını aşağıda yer alan başlıkta görelim.

Çocuk ve Yetişkinler İçin Yaz Kursu Kayıtları Başladı

Yaz tatilinde de boş durmayan Komek yetişkinler ve çocuklar için kısa ama etkili yaz kursu programların başlıyor. Yetişkinler için Konya’da bulunan bazı merkezlerde eğitim verilecek olup, bu merkezlere bakacak olursak Dumlupınar, Beyhekim, Ali Gav, Araplar ve Alaaddin Komek kurs merkezlerine eğitim verilecektir. Kayıtlar 29 Mayıs – 9 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olup, eğitimler ise Ramazan bayramı sonrasında 3 Temmuz tarihinde başlayacaktır. Kayıt olmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. http://kayit.konya.bel.tr/konyabs/komek2017/indexkomek.php

Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları da başladı

Konya ve ilçelerinde yaşayan çocukların merakla beklediği Genç Komek yaz okulu kayıtları bu yıl 5-18 Haziran tarihleri arasında yapılacaktır. 8-16 Yaş arası çocukların yararlanacağı genç komek yaz okulu ile ilgili hazırladığımız geniş kapsamlı sayfaya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/komek-yaz-okulu

Kurs Başvuruları İnternet Ortamında Online Yapılıyor: Gelişen teknoloji ile birlikte kurs kayıtları da artık İnternet üzerinden online olarak gerçekleşmektedir. Aynı şekilde Komek kurs kayıtları da belirlenen tarihlerde aktif olan bir link (bağlantı) üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Komek Kurslarından Kimler Yararlanabilir?
Halk Eğitim Merkezi (HEM) dışında kalan tüm kurslar yerel uygulama olması nedeniyle hizmet veren belediyenin sınırları içerisinde yer alan toplumu kapsamaktadır. Komek kurslarından yararlanmak için öncelikle Konya ve ilçelerinde yaşayan biri olmanız gerekiyor. Konyalı olmak değil, Konya’da yaşamanız gerekiyor. Tabii ki tüm ilçelerde hizmet verdiğini söylemek mümkün değildir. O nedenle yazının devamında Komek kurs merkezi bulunan ilçeleri görebilirsiniz. Bunun koşul dışında Komek sanat ve meslek edindirme kursları olması nedeniyle alt yaş sınırı uygulaması bulunmaktadır. Bu kapsamda başvuru yapacak adaylar 16 Yaş ve üzeri olması gerekmektedir.

Konya Genelinde 50’den Fazla Kurs Merkezi Bulunuyor
Komek ilk kurulduğu dönemde sadece il merkezinde eğitim verdiğini belirtmeliyim. 2014 Yılına gelindiğinde ise tüm ilçelerde yayılma kararı almış ve ilk olarak büyük ve nüfusu kalabalık ilçelerden başlamıştır. 31 İlçesi bulunan Konya’nın Komek kurs merkezi bulunan ilçelere bakmak gerekirse Akşehir, Yunak, Beyşehir, Yalıhüyük, Bozkır, Seydişehir, Çumra, Sarayönü, Cihanbeyli, Kulu, Doğanhisar, Karapınar, Emirgazi, Ilgın, Ereğli, Güneysınır ve Huğlu olmak üzere 17 farklı ilçede hizmet vermektedir. Konya il merkezinde yer alan merkezi ilçelerde zaten ilk kurulduğu günden itibaren eğitim vermektedir.

Çocuklar İçin Komek Yaz Kursları
Sanat ve meslek edindirme kursları için hazırlanan alt yapı son yıllarda öğrenciler içinde güzel bir fırsat haline getirildi. Özellikle okulların kapanması ile birlikte başlayan çocuklar ve gençlere yönelik yaz okulu uygulaması Konya’da 3 yıldır düzenli bir şekilde sürdürülmektedir. Kurslar normalde ücretsiz olmasına karşın Komek yaz okulu uygulamasında 50-100 TL gibi bir defalığına sembolik ücret alınmaktadır. Yaz kurslarına 8-16 yaş arası çocuklar ve gençler kabul edilmektedir. Eğitimlerde çocuklar için dini ve değerler eğitimi ile sanat, spor ve aynı zamanda gezi ve renkli etkinlikler içermektedir.

Öğrenciler İçin Genç Komek Kursları Bulunuyor
Sanat ve meslek eğitimleri 16 yaş üzeri yetişkinler kabul edilirken öğrenciler içinde hafta sonları genç komek uygulaması gerçekleşmektedir. 8-16 Yaş arası çocuk ve gençler için okullardan geri kalan zamanlarda eğitime destek ve dini, değerler eğitimleri ücretsiz gerçekleştirilmektedir.

Branş Sayısı 300’e Yaklaştı
Eğitim almak istediğiniz kurumun başarısını anlamak için kurs merkezlerinin fazlalığı kadar eğitimi verilen branş sayıları da önemlidir. İstanbul’da ücretsiz sanat ve mesleki eğitim veren İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) geçtiğimiz yıl branş sayısını 540’a yükseltmiş olup, onun gerisinde ise 2. sırada en fazla eğitim seçeneği sunan Konya Büyükşehir Belediyesi Komek kursları bulunmaktadır. Branş sayısı 300’e yaklaşmış olup, 37 farklı alanda eğitim seçeneği sunmaktadır. Dilerseniz eğitimi verilen alanlara aşağıda yer alan listeden göz atalım. Kültür sanat ve mesleki anlamda ilk defa göreceğiniz branşlar yer almaktadır.

Alan Bilgisi Branş Listesi

Dünya’nın Yabancı Dil Eğitimi Komek’te
Şimdide eğitimi verilen alanları irdelemeye devam edelim. En çok tercih edilen alanlardan biri hiç şüphesiz yabancı dil olmaktadır. Özellikle İngilizce öğrenmek isteyenlerin binlerce TL ödeyerek katıldığı kurslara şimdi herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. Hemde sadece İngilizce ile sınırlı kalmadan 9 farklı branşta yabancı dil eğitiminden yararlanabilirsiniz. İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Boşnakça, Çince, Farsça, Japonca, Korece ve kentimizde bulunan yabancı ülke vatandaşları içinde Türkçe kursları yer almaktadır.

Bilişim Teknolojileri Alanı Çok Gelişmiş Durumda
Günümüzde bir çok işlem bilişim ve teknoloji ile yapılıyor. Bu nedenle kursların olmazsa olmazı alanlarından biride Bilişim Teknolojileri olup, her kurumda bu alan mutlaka bulunur. Tabii ki alandan öte içerisinde yer alan kursların önemi çeşitliliğidir. Komek bilişim teknolojileri alanına baktığımızda ilk olarak bilgisayar kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bilişim ancak iyi bir bilgisayar kullanımı ile mümkün olmaktadır. Bilgisayar bilginiz de sorun yoksa diğer branşlar Web Tasarım, İnternet Programcısı yada Grafikerlik gibi branşlardan birini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde proje çizimini kolaylaştıran ve daha detaylı hale getiren Autocad ve 3D Studio Max gibi eğitimlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Konya Sanayisine Nitelikli Eleman Kazandırıyor
Bir çok kurum daha çok el sanatları ve hobi türü basit eğitimler verirken Komek tam aksine sanayiye katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle metal ve ahşap sanayi alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan CNC tezgahları için nitelikli elemanlar burada yetişiyor. Makine Teknolojisi alanında CNC Operatörü, CNC Tezgahları ve Programlama ile Solidwork eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz tesisatçısı olabilirsiniz.

Ve Tabii ki Müzik ve Gösteri Sanatları
Komek branş listesine özet bir şekilde göz atarken son olarak daha çok gençlerin severek katıldığı bir alana Müzik ve Gösteri Sanatları alanına bakmak istiyorum. Bağlama, Gitar, Keman, Piyano ve UD eğitimleri yanı sıra Mevlana Hazretlerinin de severek dinlediği bir enstrüman Ney eğitimlerine yer verilmektedir. Ney üflemek isteyen 16 yaş üzere kadın, erkek tüm vatandaşlar buradan ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı şekilde oyunculuk hayali kuranlar içinde Drama ve Uygulamalı Tiyatro seçenekleri yer almaktadır.

Komek Kazanç ve Kariyer İmkanı Sunuyor
Bu tür kurumlar kursiyerler için ücretsiz eğitim imkanı sunarken aynı zamanda eğitimciler içinde kazanç ve kariyer imkanı sağlamaktadır. Kurslarda eğitim verenlere usta öğretici ve uzman unvanı verilmektedir. Uzmanlar öğretmen mesleği icra edenlere verilirken usta öğretici ise herhangi bir branşta eğitim verme yetkisi olan kişidir. Usta öğretici olmak için üniversite mezunu olmak gerekmez. Bir alanda bilgi ve o alanda usta öğretici belgeniz olması gerekir. Komek hızla gelişen ve sürekli yeni eğitimcilere ihtiyaç duyan bir kurumdur. Konya il merkezi ve ilçelerde görev yapacak uzman ve usta öğretici başvuruları sürekli alınmaktadır.

Braille (Kabartma) Alfabe İle 3 Ay’da Kur’an Öğrendiler
Şimdi birazdan kurum ile ilgili haber ve duyurulara yer verelim. İlk olarak dinimizin kerim kitabı Kur’an ile ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tür kurslar sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri vermektedir. Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen yetişkinlere kapısını açan kurum 64 saat gibi kısa bir sürede kursiyerlere Kur’an-ı Kerim öğretmektedir. Öyle ki görme engelliler için bile böyle güzel eğitimler bulunuyor. Görme engelli 11 vatandaşımız 3 aylık eğitimde braille alfabesi ile Kur’an öğrendiler. Yaşınız kaç olursa olsun, yaşıyorsak henüz geç sayılmaz. Henüz ömrümüz tükenmeden bu yüce kitabı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın.

İşaret Dili İle Aşçılık Eğitimi Veriliyor
Komek tüm insanları bir arada toplamaya devam ediyor. Yukarıda yer alan haberimiz görme engelli vatandaşlarımızı ilgilendirirken şimdi ise işitme engelli vatandaşlarımızı heyecanlandıran bir haber ile devam edelim. İşitme engelli vatandaşlarımıza yönelik açılan kursta işaret dili ile aşçılık ve yöresel yemekler, tatlılar ve pastaların yapımı öğretilmektedir.

Komek Branş Yarışmasına Katılın
Altın dokunuşlar sergisi kapsamında birde branş yarışması yapılacak olup, KOMEK ve ASEM (Aile Eğitim ve Sanat Merkezlerinde) eğitim gören kursiyerler bu yarışmaya katılabilir. Çini, Ebru, Ahşap Boyama, Resim, Tel Kırma, Altın Nakışı, İğne Oyası, Takı Tasarım ve Mefruşat gibi alanlarda yarışma düzenlenecektir. Birincilik ödülünün tam altın olduğu yarışmaya başvurular başlamış olup, son başvuru tarihi 4 Nisan 2017 olarak belirlenmiştir.

Komek Yaz Kursu Kayıtları Başladı için 14 yorum yapılmış


tunahan

konya komek kursları kayıt olabilceğimiz sayfa hangisi
gece saat 12 den beri arıyorum . Sadece kocaeli komek kayıt sayfası bulunmakta lütfen yardımcı olurmusunuz

admin - WEBMASTERYOLCU

Tunahan: Konya komek kursları kayıt sayfası ip bloğundan oluşan bir adrestir. Sadece kayıt zamanlarında aktif olmaktadır. Bu nedenle bizde sadece kayıt tarihlerinde sayfamızda yer veriyoruz.

SERAP KAKAN

Kış dönemi A1-Fransızca kursundan yararlandım ve son derece memnun kaldım emeği geçen personele ve özellikle hocam Mine Başkaya ya çok teşekkür ederim..,A2 seviyesinin en kısa zamanda açılması temennisiyle..iyi çalışmalar diliyorum..

GİZEM NUR KAYA

Konya Komek Güz dönemi fransızca A1 ya da A2 kursu hakkında bilgi almak ve kursa kayıt yaptırmak istiyorum. Bu konu hakkında beni haberdar ederseniz sevinirim.

zehra

kayıt yaptırmak istiyorum ama yapamıyorum neden 19 eylül de başlıyor denildiği halde neden böyle?

admin - WEBMASTERYOLCU

Zehra: Nasıl bir hata alıyorsunuz?

Betül

Ders saatlerini ögrenebilirmiyim

admin - WEBMASTERYOLCU

Betül: Her kurs merkezinin ders saati farklıdır. Kayıtlar başladığında bu detayları görebilirsiniz.

onur

Online basvuru sayfasını bulmadim sayfayi link ata bilirmisiniz

admin - WEBMASTERYOLCU

Onur: Kayıt linki sayfaya eklenmiş olup, kırmızı renkli olarak belirgin hale getirilmiştir. Kayıtlar bittiğinde sayfa açılmayacağı için yeniden kaldırılacaktır.

Hacer

Hafta sonu kurslarınız acık mı? Kayıt yaptırmak
için geleceğiz de.

admin - WEBMASTERYOLCU

Hacer: Kurs kayıtları ilk olarak İnternet üzerinden online yapılması gerekir. Sonrasında onay için hafta içi ve hafta sonu gelebilirsiniz.

burcu

merhaba 2017 kayit basvurulari sonami erdi yeniden kayit yapilmiycakmi bu sene birde hanimlar lokalleinde kurslariniz var degilmi

admin - WEBMASTERYOLCU

Burcu: Evet yaz dönemi kayıtları son bulmuştur. Genel kayıtlar Eylül ayında başlayacaktır.

İsmek 2017 2018

İsmek Kursları