Komek Kursları

Ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları Türkiye’nin her yerinde hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda halkına ücretsiz veren illerden birde Konya Büyükşehir Belediyesi olup, kısa  adı KOMEK olan (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları) ile gerek il merkezi gerekse ilçelerinde zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış herkes için yüzlerce branşta eğitim seçenekleri yer almaktadır. Herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz kurslar yıl boyunca 2 farklı kayıt tarihi ile kursiyerlerini belirlemektedir.

Komek 2016-2017

Komek 2016-2017 Kayıt Tarihleri
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Komek kayıt tarihleri her yıl 2 farklı zaman aralığında yapılmaktadır. Aşağıda yer alan listede 2016-2017 eğitim öğretim dönemine ait tarihleri görebilirsiniz.

  • Güz Dönemi Kayıtları: 19-30 Eylül 2016
  • Bahar Dönemi: 1-12 Şubat 2017
  • Yaz Okulu Kayıtları:  29 Mayıs – 11 Haziran 2017

Komek Kayıtları Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda kayıt tarihlerine dair bilgilere yer verilmiş olup, şimdi dilerseniz kurs başvurularının nasıl yapılacağına bakalım.

Başvurular İnternet Ortamında Yapılıyor: Gelişen teknoloji ile birlikte kurs kayıtları da genelde İnternet üzerinden gerçekleşmektedir. Aynı şekilde Komek kurs kayıtları da belirlenen tarihlerde aktif olan bir link üzerinden yapılmaktadır. Kayıtlar başladığında bu sayfadan başvuru yapılan sayfanın adresini sizlerle paylaşacağız.

Kimler Yararlanabilir?
Halk Eğitim Merkezi Kursları dışında tüm kurslar yerel olması nedeniyle hizmet veren belediyenin sınırları içerisinde yer alan toplumu kapsamaktadır. Komek kurslarından yararlanmak için öncelikle Konya ve ilçelerinde yaşamak gerekiyor. Tabii ki tüm ilçelerde hizmet verdiğini söylemek mümkün değildir. O nedenle yazının devamında Komek kurs merkezi bulunan ilçeleri görebilirsiniz. Bunun dışında meslek kursları olması nedeniyle alt yaş sınırı uygulanmaktadır. 16 Yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir.

Konya Genelinde 50’den Fazla Noktada
Komek ilk kurulduğu dönemde sadece il merkezinde eğitim verdiğini belirtmeliyim. 2014 Yılına gelindiğinde ise tüm ilçelerde yayılma kararı almış ve ilk olarak büyük ve gelişmiş ilçelerden başlamıştır. Çünkü Konya’nın 31 ilçesi bulunmaktadır. Şuan için Komek kurs merkezi bulunan ilçelere bakmak gerekirse Akşehir, Yunak, Beyşehir, Yalıhüyük, Bozkır, Seydişehir, Çumra, Sarayönü, Cihanbeyli, Kulu, Doğanhisar, Karapınar, Emirgazi, Ilgın, Ereğli ve Güneysınır olmak üzere 16 farklı ilçede hizmet vermektedir. Konya il merkezi ve yukarıda ismi geçen ilçelerde yaşayanlar ücretsiz kurs imkanlarından yararlanabilir.

Çocuklar İçin Komek Yaz Kursları
Sanat ve meslek edindirme kursları için hazırlanan alt yapı son yıllarda öğrenciler içinde güzel bir fırsat haline geldi. Özellikle okulların kapanması ile birlikte başlayan çocuklar ve gençler için yaz okulu uygulaması Konya’da 3 yıldır düzenli bir şekilde sürdürülmektedir. 50-100 TL gibi sembolik ücret karşılığı verilen bı hizmetten 8-16 yaş arası çocuklar ve gençler yararlanabilmektedir. Sayfanın üst kısmında komek yaz okulu kayıt tarihleri yer almaktadır. Eğitimlerde çocuklar için dini ve değerler eğitimi ile sanat, spor ve aynı zamanda gezi ve renkli etkinlikler ile çocuklarınız çok güzel bir yaz tatili geçiriyor

Branş Sayısı 300’e Yaklaştı
Eğitim almak istediğiniz kurumun başarısını anlamak için kurs merkezleri kadar eğitimi verilen branş sayıları da önemlidir. İstanbul’da hizmet veren İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) geçtiğimiz yıl branş sayısını 412’ye yükseltmiş olup, onun gerisinde ise 2. sırada en fazla eğitim seçeneği sunan Komek kursları bulunmaktadır. Branş sayısı 300’e yaklaşmış olup, 37 farklı alanda eğitim seçeneği sunmaktadır. Dilerseniz eğitimi verilen alanlara aşağıda yer alan listeden bakalım.

Alan Bilgisi Branş Listesi

Dünya’nın Yabancı Dil Eğitimi Komek’te
Şimdide eğitimi verilen alanları irdelemeye devam edelim. En çok tercih edilen alanlardan biri hiç şüphesiz yabancı dil olmaktadır. Özellikle İngilizce öğrenmek isteyenlerin binlerce TL ödeyerek katıldığı kurslara şimdi herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. Hemde sadece İngilizce ile sınırlı kalmadan 9 farklı branşta yabancı dil eğitiminden yararlanabilirsiniz. İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Boşnakça, Çince, Farsça, Japonca, Korece ve kentimizde bulunan yabancı ülke vatandaşları içinde Türkçe kursları yer almaktadır.

Bilişim Teknolojileri Alanı Çok Gelişmiş Durumda
Günümüzde bir çok işlem bilişim ve teknoloji ile yapılıyor. Bu nedenle kursların olmazsa olmazı alanlarından biride Bilişim Teknolojileri olup, her kurumda bu alan mutlaka bulunur. Tabii ki alandan öte içerisinde yer alan kursların önemi çeşitliliğidir. Komek bilişim teknolojileri alanına baktığımızda ilk olarak bilgisayar kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bilişim ancak iyi bir bilgisayar kullanımı ile mümkün olmaktadır. Bilgisayar bilginiz de sorun yoksa diğer branşlar Web Tasarım, İnternet Programcısı yada Grafikerlik gibi branşlardan birini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde proje çizimini kolaylaştıran ve daha detaylı hale getiren Autocad ve 3D Studio Max gibi eğitimlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Konya Sanayisine Nitelikli Eleman Kazandırıyor
Bir çok kurum daha çok el sanatları ve hobi türü basit eğitimler verirken Komek tam aksine sanayiye katkı sağlamaya devam ediyor. Özellike metal ve ahşap sanayi alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan CNC tezgahları için nitelikli elemanlar burada yetişiyor. Makine Teknolojisi alanında CNC Operatörü, CNC Tezgahları ve Programlama ile Solidwork eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz tesisatçısı olabilirsiniz.

Ve Tabii ki Müzik ve Gösteri Sanatları
Komek branş listesine özet bir şekilde göz atarken son olarak daha çok gençlerin severek katıldığı bir alana Müzik ve Gösteri Sanatları alanına bakmak istiyorum. Bağlama, Gitar, Keman, Piyano ve UD eğitimleri yanı sıra Mevlana Hazretlerinin de severek dinlediği bir enstrüman Ney eğitimlerine yer verilmektedir. Ney üflemek isteyen 16 yaş üzere kadın, erkek tüm vatandaşlar buradan ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı şekilde oyunculuk hayali kuranlar içinde Drama ve Uygulamalı Tiyatro seçenekleri yer almaktadır.

Komek Kazanç ve Kariyer İmkanı Sunuyor
Bu tür kurumlar kursiyerler için ücretsiz eğitim imkanı sunarken aynı zamanda eğitimciler içinde kazanç ve kariyer imkanı sağlamaktadır. Kurslarda eğitim verenlere usta öğretici ve uzman unvanı verilmektedir. Uzmanlar öğretmen mesleği icra edenlere verilirken usta öğretici ise herhangi bir branşta eğitim verme yetkisi olan kişidir. Usta öğretici olmak için üniversite mezunu olmak gerekmez. Bir alanda bilgi ve o alanda usta öğretici belgeniz olması gerekir. Komek hızla gelişen ve sürekli yeni eğitimcilere ihtiyaç duyan bir kurumdur. Konya il merkezi ve ilçelerde görev yapacak uzman ve usta öğretici başvuruları sürekli alınmaktadır.

Braille (Kabartma) Alfabe İle 3 Ay’da Kur’an Öğrendiler
Şimdi birazdan kurum ile ilgili haber ve duyurulara yer verelim. İlk olarak dinimizin kerim kitabı Kur’an ile ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tür kurslar sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri vermektedir. Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen yetişkinlere kapısını açan kurum 64 saat gibi kısa bir sürede kursiyerlere Kur’an-ı Kerim öğretmektedir. Öyle ki görme engelliler için bile böyle güzel eğitimler bulunuyor. Görme engelli 11 vatandaşımız 3 aylık eğitimde braille alfabesi ile Kur’an öğrendiler. Yaşınız kaç olursa olsun, yaşıyorsak henüz geç sayılmaz. Henüz ömrümüz tükenmeden bu yüce kitabı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın.

İşaret Dili İle Aşçılık Eğitimi Veriliyor
Komek tüm insanları bir arada toplamaya devam ediyor. Yukarıda yer alan haberimiz görme engelli vatandaşlarımızı ilgilendirirken şimdi ise işitme engelli vatandaşlarımızı heyecanlandıran bir haber ile devam edelim. İşitme engelli vatandaşlarımıza yönelik açılan kursta işaret dili ile aşçılık ve yöresel yemekler, tatlılar ve pastaların yapımı öğretilmektedir.

Konya Komek Kursları için 6 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Zehra: Nasıl bir hata alıyorsunuz?

zehra

kayıt yaptırmak istiyorum ama yapamıyorum neden 19 eylül de başlıyor denildiği halde neden böyle?

GİZEM NUR KAYA

Konya Komek Güz dönemi fransızca A1 ya da A2 kursu hakkında bilgi almak ve kursa kayıt yaptırmak istiyorum. Bu konu hakkında beni haberdar ederseniz sevinirim.

SERAP KAKAN

Kış dönemi A1-Fransızca kursundan yararlandım ve son derece memnun kaldım emeği geçen personele ve özellikle hocam Mine Başkaya ya çok teşekkür ederim..,A2 seviyesinin en kısa zamanda açılması temennisiyle..iyi çalışmalar diliyorum..

admin - WEBMASTERYOLCU

Tunahan: Konya komek kursları kayıt sayfası ip bloğundan oluşan bir adrestir. Sadece kayıt zamanlarında aktif olmaktadır. Bu nedenle bizde sadece kayıt tarihlerinde sayfamızda yer veriyoruz.

tunahan

konya komek kursları kayıt olabilceğimiz sayfa hangisi
gece saat 12 den beri arıyorum . Sadece kocaeli komek kayıt sayfası bulunmakta lütfen yardımcı olurmusunuzİsmek Kursları