Komek Kursları

Hayat boyu öğrenme uygulaması yerel yönetimler tarafından da uygulanmaya başlaması ile hızla geliştiği ve yaygınlaştığı söylenebilir. Halkına bu imkânı sunan belediyelerden biride Konya Büyükşehir Belediyesi olup, kısa adı KOMEK (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları) adı altında hizmet vermektedir. İlk başladığı dönemde sadece il merkezinde hizmet veren kurum zamanla tüm ilçelerde yaygınlaşmıştır. Çocuklar, gençler ve kadınlar için özel eğitim projeleri bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kurslarında sağlanan imkânlara birlikte bakalım.

Konya'da Yetişkinler İçin Yaz Kursları

KOMEK 2017-2018 (Güz Dönemi)Kayıtları 11 Eylül’de Başlıyor

Dilerseniz ilk olarak kursların kayıt tarihleri ile başlayalım. Her yıl 2 farklı zaman aralığında başvuru imkânı sunan KOMEK 2017-2018 eğitim öğretim (güz dönemi) kayıtları başlıkta da belirtildiği gibi 11-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşecektir. 300’den fazla Branşın yer aldığı kurslarda yer alabilmek için biraz hızlı davranmalısınız. Bu süreçte kendinize yer bulamazsanız üzülmeyin. Bahar dönemi kayıtlarına hazırlık yapın.

Bahar Dönemi Kayıtları Ocak Ayında Başlayacak: Evet, arkadaşlar Eylül ayı kayıtlarında kendinize yer bulamamanız halinde bir sonraki kayıt dönemi 24 Ocak – 4 Şubat 2018 tarihlerinde gerçekleşecektir.

Yaz Kursu Kayıtları 29 Mayıs 2018’de başlıyor: Son yıllarda çocuk ve gençler gibi yetişkinler içinde yaz kursları uygulaması bulunmaktadır. Yetişkinlere yönelik yaz kursu kayıtları 29 Mayıs çocuk ve gençlere yönelik Genç KOMEK yaz kursu kayıtları ise 1 Temmuz 2018 tarihinde başlayacaktır.

Başvurular İnternet Üzerinden ONLINE Yapılmaktadır!

Gelişen teknolojiyi en iyi şekilde kullanan KOMEK yönetimi kurs kayıtlarında sizlere kolaylık sağlamak ve zaman kaybını önlemek için ONLINE kayıt uygulamasına geçmiştir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. http://kayit.konya.bel.tr/konyabs/komek2017Guz/ Bu bağlantı sadece kayıt tarihlerinde aktif olmaktadır.

KOMEK Nedir?

Dilerseniz birazda kurumu yakından tanıyalım. Bazı arkadaşlarımız KOMEK markasını ilk defa duymuş olabilirler. KOMEK kurumun kısa adı olup, açılımı Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kurslarıdır. İlk olarak 2004 yılında Konya il merkezinde eğitim vermeye başlamıştır. Kısa sürede Selçuklu Belediyesinin kurslarını da tek çatı altına toplamış olup, 2014 yılına gelindiğinde ise ilçelerde de yaygınlaşma kararı almıştır. İlk olarak büyük ilçelerde kurs merkezi açan KOMEK şuan 20’den fazla ilçede yer almaktadır. 8-16 Yaş arası çocuklar ve gençler ile 16 Yaş üzeri yetişkinler şeklinde eğitim imkânları bulunmaktadır.

Tanıtım Filmi

Konya Büyükşehir Belediyesi hazırladığı KOMEK belgeseli (tanıtım filmi) ile güzel bir kısa film hazırlamış diyebilirim. 3-4 Dakika vaktinizi ayırarak mutlaka izlemenizi öneririm.

Kimler Yararlanabilir?
Bir zamanlar sadece Konya il merkezinde faaliyet gösterdiği için kurs yöneticilerini kıyasıya eleştiriyordum. Ama şimdi artık tebrik etmek gerekiyor. Çünkü neredeyse tüm ilçelerde KOMEK kurs merkezi açmayı başardılar. Buda demek oluyor ki Konya ve kurs merkezlerinin olduğu ilçelerinde yaşayan 2 milyon ve üzeri insan bu eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabilir. Fakat bilinmesi gereken bir diğer husus hayat boyu öğrenme uygulamasında alt yaş sınırlaması bulunmaktadır.

16 Yaş Üzeri Yetişkin Kursları: Evet, arkadaşlar KOMEK kursları gençler, yetişkinler ve sadece kadınlara yönelik eğitimlerin bulunduğu merkezlerden oluşmaktadır. Yetişkin kurslarından yararlanabilmek için minimum 16 yaş ve üzeri olmanız gerekir. Üst yaş sınırı yok denebilir.

8-16 Yaş Arası İçin Genç KOMEK Kursları: Kurumun yapısı hayat boyu öğrenme kapsamında olması nedeniyle mecburi olarak alt yaş sınırı uygulaması gerekir. Tabii ki buda çocuklar ve gençlerin hayallerini ertelemesine neden olmaktadır. Bazı belediyeler buna çözüm olarak ek bir marka daha oluşturmayı uygun görmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi 8-16 yaş arası çocuk ve gençler için Genç KOMEK kursları uygulamasını hayata geçirmiştir. Katılımcılar genelde öğrenci olması nedeniyle eğitimler hafta sonları yapılmaktadır. Okulların kapanması ile birlikte daha kapsamlı hale gelen Genç Komek Yaz Okulu 8-16 yaş arası çocuklar ve gençler için bir birinden özel eğitimler yanı sıra hayatlarında hiç unutamayacakları geziler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Kadınlar İçin Hanımlar Lokali (ASEM): Sadece kadınlar için eğitim veren bu merkezlerde ise farklı bir gün geçirmek, spor yapmak ve hatta uygun olan yerlerde havuza bile girebileceğinizi biliyor muydunuz? Yeni ismi ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri) sembolikte olsa küçük bir ücret talep edilebilir. Gerek Konya il merkezi gerekse bir çok ilçede ASEM şubeleri yer almaktadır.

KOMEK Kurs Merkezleri Hızla Yaygınlaşıyor
Evet, arkadaşlar ilk başladığında benzer kurumlar gibi kısıtlı imkânlarla başlayan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları (KOMEK) özellikle son yıllarda hızla yaygınlaşmaya başladığı görülüyor. Kurs merkezlerinin yaklaşık 25 tanesi Konya il merkezinde yer alırken aynı şekilde 20’den fazlası ise ilçelerde yer almaktadır. Tabii ki henüz KOMEK kurs merkezlerinin olmadığı ilçelerde bulunuyor. Dilerseniz bu hizmetle tanışan ilçelere bakalım. Akşehir, Yunak, Akören, Yalıhüyük, Akkise, Beyşehir, Seydişehir, Bozkır, Sarayönü, Çumra, Ladik, Cihanbeyli, Kulu, Doğanhisar, Karapınar, Emirgazi, Kadınhanı, Ereğli, Emirgazi, Hüyük, Huğlu ve Ilgın ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımız bu imkânlardan yararlanmaya başlamıştır.

Eğitimi Verilen Branş Sayısı 300’ün Üzerine Çıktı
Hızla artan kurs merkezleri gibi, eğitimi verilen dal ve Branşların sayısı da hızla artmaktadır. Yeni eğitim öğretim dönemine 311 Branş ile başlıyoruz. Diğer hayat boyu öğrenme merkezi imkânı sağlayan kurumlarla kıyaslama yapmak gerekirse İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (640 Branş) İSMEK’TEN sonra sanırım en çok Branşı Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kurslarında bulursunuz. 37 Alanda 300’den fazla kurs seçeneği sizi bekliyor. Kültür, sanat ya da teknik ve mesleki eğitimler bulacaksınız. Dilerseniz eğitimi verilen bölümlere aşağıda liste halinde bakalım.

Alan Bilgisi Bölümler
Dünya’nın Yabancı Dili Komek’te Sizi Bekliyor
Şimdide eğitimi verilen alanları irdelemeye devam edelim. En çok tercih edilen alanlardan biri hiç şüphesiz yabancı dil olmaktadır. Özellikle İngilizce öğrenmek isteyenlerin binlerce TL ödeyerek katıldığı kurslara şimdi herhangi bir ücret ödemeden katılabilirsiniz. Hemde sadece İngilizce ile sınırlı kalmadan 9 farklı branşta yabancı dil eğitiminden yararlanabilirsiniz. İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Boşnakça, Çince, Farsça, Japonca, Korece ve kentimizde bulunan yabancı ülke vatandaşları içinde Türkçe kursları yer almaktadır.

Bilişim Teknolojileri Alanı Çok Gelişmiş Durumda
Günümüzde bir çok işlem bilişim ve teknoloji ile yapılıyor. Bu nedenle kursların olmazsa olmazı alanlarından biride Bilişim Teknolojileri olup, her kurumda bu alan mutlaka bulunur. Tabii ki alandan öte içerisinde yer alan kursların önemi çeşitliliğidir. Komek bilişim teknolojileri alanına baktığımızda ilk olarak bilgisayar kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bilişim ancak iyi bir bilgisayar kullanımı ile mümkün olmaktadır. Bilgisayar bilginiz de sorun yoksa diğer branşlar Web Tasarım, İnternet Programcısı yada Grafikerlik gibi branşlardan birini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde proje çizimini kolaylaştıran ve daha detaylı hale getiren Autocad ve 3D Studio Max gibi eğitimlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Konya Sanayisine Nitelikli Eleman Kazandırıyor
Bir çok kurum daha çok el sanatları ve hobi türü basit eğitimler verirken Komek tam aksine sanayiye katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle metal ve ahşap sanayi alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan CNC tezgahları için nitelikli elemanlar burada yetişiyor. Makine Teknolojisi alanında CNC Operatörü, CNC Tezgahları ve Programlama ile Solidwork eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz tesisatçısı olabilirsiniz.

Ve Tabii ki Müzik ve Gösteri Sanatları
Komek branş listesine özet bir şekilde göz atarken son olarak daha çok gençlerin severek katıldığı bir alana Müzik ve Gösteri Sanatları alanına bakmak istiyorum. Bağlama, Gitar, Keman, Piyano ve UD eğitimleri yanı sıra Mevlana Hazretlerinin de severek dinlediği bir enstrüman Ney eğitimlerine yer verilmektedir. Ney üflemek isteyen 16 yaş üzere kadın, erkek tüm vatandaşlar buradan ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı şekilde oyunculuk hayali kuranlar içinde Drama ve Uygulamalı Tiyatro seçenekleri yer almaktadır.

Kazanç ve Kariyer İmkanı Sunuyor
Bu tür kurumlar kursiyerler için ücretsiz eğitim imkanı sunarken aynı zamanda eğitimciler içinde kazanç ve kariyer imkanı sağlamaktadır. Kurslarda eğitim verenlere usta öğretici ve uzman unvanı verilmektedir. Uzmanlar öğretmen mesleği icra edenlere verilirken usta öğretici ise herhangi bir branşta eğitim verme yetkisi olan kişidir. Usta öğretici olmak için üniversite mezunu olmak gerekmez. Bir alanda bilgi ve o alanda usta öğretici belgeniz olması gerekir. Komek hızla gelişen ve sürekli yeni eğitimcilere ihtiyaç duyan bir kurumdur. Konya il merkezi ve ilçelerde görev yapacak uzman ve usta öğretici başvuruları sürekli alınmaktadır.

Braille (Kabartma) Alfabe İle 3 Ay’da Kur’an Öğrendiler
Şimdi birazdan kurum ile ilgili haber ve duyurulara yer verelim. İlk olarak dinimizin kerim kitabı Kur’an ile ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tür kurslar sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri vermektedir. Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen yetişkinlere kapısını açan kurum 64 saat gibi kısa bir sürede kursiyerlere Kur’an-ı Kerim öğretmektedir. Öyle ki görme engelliler için bile böyle güzel eğitimler bulunuyor. Görme engelli 11 vatandaşımız 3 aylık eğitimde braille alfabesi ile Kur’an öğrendiler. Yaşınız kaç olursa olsun, yaşıyorsak henüz geç sayılmaz. Henüz ömrümüz tükenmeden bu yüce kitabı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın.

İşaret Dili İle Aşçılık Eğitimi Veriliyor
Tüm insanları bir arada toplamaya devam ediyor. Yukarıda yer alan haberimiz görme engelli vatandaşlarımızı ilgilendirirken şimdi ise işitme engelli vatandaşlarımızı heyecanlandıran bir haber ile devam edelim. İşitme engelli vatandaşlarımıza yönelik açılan kursta işaret dili ile aşçılık ve yöresel yemekler, tatlılar ve pastaların yapımı öğretilmektedir.

 

Genç KOMEK Yaz Okulu Kayıtları da başladı (Bitti)

Konya ve ilçelerinde yaşayan çocukların merakla beklediği Genç Komek yaz okulu kayıtları bu yıl 5-18 Haziran tarihleri arasında yapıldı. 8-16 Yaş arası çocuklar ve gençlerin katıldığı kurslar yine çok bilgilendirici ve eğitim dolu geçti, aynı zamanda bir çok gezi ve renkli etkinliklere katılan kursiyerlerimiz gönüllerince eğlendiler. Eğitimin sonuna doğru ödüllü turnuvalarda yapılan Genç KOMEK yaz okulunda bu yılda sona gelindi. Çünkü okulların başlayacak olması ile birlikte çocuklarımız örgün eğitimlerine devam edecektir. Bir sonraki dönemde görülmek üzere diyelim. https://www.ismekkurs.com/komek-yaz-okulu

24 Comments

Add a Comment
 1. Zehta

  Merhaba
  Sitede kayıt siteleri olarak verilen iki sitede de başvuru sayfasına ulaşamıyorum. Nasıl kayıt yapacağım? Yardımcı olur musunuz?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Zehra: Başvuru için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. (Sadece kayıt tarihlerinde aktiftir.)
   http://kayit.konya.bel.tr/konyabs/komek2017Guz/

 2. Melisa

  Hasta kabul kursu varmı acaba

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Melisa: Yaz kursu uygulaması genelde öğrencilere yönelik olduğu için 12-16 yaş arası kursiyerlere belirtmiş olduğunu eğitim bulunmamaktadır.

 3. burcu

  merhaba 2017 kayit basvurulari sonami erdi yeniden kayit yapilmiycakmi bu sene birde hanimlar lokalleinde kurslariniz var degilmi

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Burcu: Evet yaz dönemi kayıtları son bulmuştur. Genel kayıtlar Eylül ayında başlayacaktır.

 4. Hacer

  Hafta sonu kurslarınız acık mı? Kayıt yaptırmak
  için geleceğiz de.

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Hacer: Kurs kayıtları ilk olarak İnternet üzerinden online yapılması gerekir. Sonrasında onay için hafta içi ve hafta sonu gelebilirsiniz.

 5. onur

  Online basvuru sayfasını bulmadim sayfayi link ata bilirmisiniz

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Onur: Kayıt linki sayfaya eklenmiş olup, kırmızı renkli olarak belirgin hale getirilmiştir. Kayıtlar bittiğinde sayfa açılmayacağı için yeniden kaldırılacaktır.

 6. Betül

  Ders saatlerini ögrenebilirmiyim

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Betül: Her kurs merkezinin ders saati farklıdır. Kayıtlar başladığında bu detayları görebilirsiniz.

 7. zehra

  kayıt yaptırmak istiyorum ama yapamıyorum neden 19 eylül de başlıyor denildiği halde neden böyle?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Zehra: Nasıl bir hata alıyorsunuz?

 8. GİZEM NUR KAYA

  Konya Komek Güz dönemi fransızca A1 ya da A2 kursu hakkında bilgi almak ve kursa kayıt yaptırmak istiyorum. Bu konu hakkında beni haberdar ederseniz sevinirim.

 9. SERAP KAKAN

  Kış dönemi A1-Fransızca kursundan yararlandım ve son derece memnun kaldım emeği geçen personele ve özellikle hocam Mine Başkaya ya çok teşekkür ederim..,A2 seviyesinin en kısa zamanda açılması temennisiyle..iyi çalışmalar diliyorum..

 10. tunahan

  konya komek kursları kayıt olabilceğimiz sayfa hangisi
  gece saat 12 den beri arıyorum . Sadece kocaeli komek kayıt sayfası bulunmakta lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Tunahan: Konya komek kursları kayıt sayfası ip bloğundan oluşan bir adrestir. Sadece kayıt zamanlarında aktif olmaktadır. Bu nedenle bizde sadece kayıt tarihlerinde sayfamızda yer veriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.