Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili Konya 3 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 7. şehridir. Ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalı olsa da gelişmiş sanayi alanları ile sürekli vasıflı ve meslek sahibi elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Konya’da vasıflı eleman açığını kapatmak için hayata geçirilen planlardan biri Komek Kursları olup, ilk etapta şehir merkezinde başlayan eğitimler Konya’nın tüm ilçelerinde yaygınlaşarak devam etmektedir. 16 Yaş ve üzeri herkesin ücretsiz yararlanabileceği Komek ücretsiz olup, aynı zamanda eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir.

Komek 2015 – 2016 Kayıtları Başladı
Muhteşem bir final gecesi ile eğitimi tamamlanan yaz okulu uygulaması sonrasında Komek 2015-2016 eğitim öğretim dönemi kayıtları başlayacaktır. Bu yıl 2 farklı dönemde yapılacak olan kayıtların ilki 1-18 Eylül 2015 tarihlerinde İnternet üzerinden yapılacaktır. 16 Yaş ve üzeri bireyler katılabilir. Kayıt tarihi geldiğinde aşağıda kayıt sayfası linki yer alacaktır.

Komek

Komek Kursları Nedir?
Kurumu ilk defa duyanlar için kısaca özetleyerek konumuza devam edelim. İlk olarak Konya Büyükşehir Belediyesinin il merkezinde açtığı meslek kursları sonrasında merkezi ilçe belediyelerin eğitim kurumları bir araya gelerek Komek çatısı altında toplanmıştır. Uzun süre sadece Konya il merkezinde yaşayanlara eğitim veren Komek geçtiğimiz yıl Konya’nın tüm ilçelerinde yer alma kararı almış ve ilk etapta gelişmiş ilçeler olan Beyşehir, Seydişehir, Bozkır, Ilgın, Akşehir, Kulu, Doğanhisar, Çumra, Cihanbeyli, Ereğli, Karapınar ve Sarayönü ilçelerinde kurslar açmıştır. En kısa sürede diğer ilçelerde de Komek’in eğitim faaliyetlerine başlanacaktır.

Komek Kurslarından Kimler Yararlanabilir?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan 16 yaş ve üzeri Konya il merkezi ile yaşadığı ilçede Komek kurs merkezi olan kadın, erkek herkes yararlanabilir. Eğitimler tamamen ücretsiz olup, tek yapmanız gereken sadece kayıt dönemlerini takip ederek başvuru yapmanızdır.

Komek Kursları Nerede?
Konya il merkezinde yaşayanlar için 20’den fazla şube bulunmakta olup, 31 ilçeden oluşan Konya’nın şuan belirli (gelişmiş) ilçelerinde Komek kursları bulunmaktadır. Şuan hizmet verilen yerleri aşağıdan görebilirsiniz.

Konya Kurs

Komek Kayıtları Nasıl Yapılır?
Önemli konulardan biride başvuru süreci olup, mutlaka bu konuya odaklanmalısınız. Gelişen teknoloji ile birlikte Komek kayıtları sadece İnternet üzerinden yapılmaktadır. Komek kayıt tarihleri olarak ise yılda 2 defa başvuru imkanı sunulmaktadır. Kayıt tarihlerinde özel bir kayıt adresi verilmekte olup, bu süreçte başvuru linki bu sayfada da yayınlanacaktır.

Komek Kayıt Tarihleri (2015-2016)
Bu yıl ücretsiz eğitimlerden yararlanmak isteyenler için güz dönemi kayıtları 1-18 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşecek olup, bu fırsatı kaçıranlar için bahar dönemi kayıtları ise 1-12 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Sonrasında ise çocukların merakla beklediği Komek yaz okulu kayıtları başlamaktadır.

El Kart İle Onaylatmayı Unutmayın
İnternet üzerinden yapılan başvuru sadece ön kayıt niteliğinde olup, kesin kayda dönüşmesi için başvuru yaptığınız kurs merkezine yanınızda Konya ulaşım araçlarında kullanılan El Kart ile gitmelisiniz. El kart istenme amacı kursiyerlerin eğitime katılımını takip etmek içindir. Yani yoklama yapmaya gerek kalmadan kursiyerin eğitime katılıp, katılmadığı el kart ile takip edilmektedir.

Devamsızlık Yapmak Hak Mahrumiyeti Getirir
Eğitim almaya hak kazandığınız kurslara katılı zorunlu olup, özürsüz olarak belli bir devamsızlık süresini aşan kursiyerler sertifika alma hakkını kaybettiği gibi aynı zamanda Komek kurslarından 1 yıl yararlanamama cezası almaktadır. Önemli bir husus olup, planlarımızı çok iyi yapmamız gerekiyor.

Komek Yaz Okulu Uygulaması Başladı
Normal eğitim süreçlerinde sadece 16 yaş ve üzeri bireylere eğitim veren Komek okulların kapanması ile birlikte öğrencilere eğitim vermektedir. Bu yıl ikincisi düzenlenen Komek Yaz Okulu uygulaması ücretli olup, bir defaya mahsus 100 – 150 TL gibi bir ücret alınmaktadır. Çok özel eğitimlerin yanında bir birinden renkli etkinliklere imza atılmaktadır. Ayrıca çocuklara dini bilgileri, siyer ve Kur’an-ı Kerim öğretilmektedir.

   Paylaş
Yorum yapılmamış

İsmek Kursları