Boğaz Kuruluğu Neden Olur?

Boğaz Kuruluğu
Merhaba arkadaşlar sitemizin yayın kapsamı ücretsiz sanat ve meslek kurslarını sizlerle buluşturmak olup 5 yıldır bu yönde hizmet vermektedir. Fakat hayatımızın önemli bir unsuru da sağlığımız olup, bu nedenle arada bir sağlığımızın korunması yönünde zaman ayırıp, bilgi edinmeliyiz. Bunun için haftada bir insanları ilgilendiren konularda yayınlar yapacağız. Her hafta bir uzman (doktor) ile farklı konularda konuşacağız. İlk olarak ülkemizin yetiştirdiği önemli plastik ve estetik cerrahi uzmanlarından biri olan Op. Dr. Can İşler ile başlayacağız. İlk konumuzda boğazda görülen sorunları ele alacağız.

Solunum Yolları Enfksiyonu

Boğaz Kuruluğu Neden Olur?
Hemen hemen hastalıkların tümünde ilk olarak belirti ve şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bu şikayetleri dikkate almamanız halinde hastalık ilerlemiş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Önemli sağlık sorunlarından biride boğaz kuruluğu olup, genelde hatalı nefes almanın neden olduğu bir durumdur. Bir çoğumuzun aklına bile gelmeyen bu durum doğru nefes almama ile alakalıdır.

Ağızdan Nefes Alma Boğaz Kuruluğuna Neden Oluyor.
Evet arkadaşlar belki ilk defa duyacaksınız ama ağızdan nefes almak doğru bir durum değildir. Normal olan burundan nefes alınması gerekir. Çünkü ağızdan solunum alışkanlık haline getirilmesi halinde alt ve üst solunum yollarında kuruluk görülür. Sorun bununla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bazı hastalıkların doğrudan yada dolaylı nedenleri arasındadır. Hemen bu hastalıkların neler olduğunu görelim.

Farenjit, Larenjit, Bronşit Astım
Ağızdan nefes alanlarda sadece boğaz kuruluğu olmayıp, aynı zamanda kuru öksürük sık görülen durumlar arasında yer alır. Öksürüğün nedeni ise yine ağızdan nefes almaya bağlı olarak ortaya çıkan Farenjit, Larenjit ve kısmen çocuklarda sık görülen Bronşit ile Astım hastalığı görülmektedir.

Neden Ağızdan Nefes Alırız
İnsanın fizyolojik solunum yolu burun olup, ağzını kullanan insanlarda aslında burun yapısında bir sorun olduğu değerlendirilir. Çünkü genelde burundan nefes alamayınca insan zorda kalarak solunum yolu olarak ağzını kullanmaktadır. Burada en sık görülen sorun burun tıkanıklığı olu, bu durum geçici olabileceği gibi kalıcı sorunlar nedeniyle görülür. Geçici burun tıkanıklığı nezle, grip gibi hastalıklar ile ortaya çıkarken sağlığınıza kavuşunca burun tıkanıklığı da kendiliğinden düzelmektedir.

Kalıcı Burun Tıkanıklığı Ölüme Neden Olabilir
Asıl sorun uzun süreli burun tıkanıklığı olup, genelde bu durum burun semptomları ile alakalıdır. Burun yapısında hafif bir yamulma onun sürekli ilerlemesine neden olur. Bu durum ilerleyen süreçte burun boşluğunu kapatarak nefes almayı güçleştirir ve hatta imkansız hale getirir. Bunu anlamak için gece uykunuza ve horlama şikayetine bakılmalıdır. Gece sık sık uyanan, daralarak uyanan ve yanınızdaki insanlar sürekli horlama durumunuzdan şikayetçi ise mutlaka bir burun yapısı sorununuz bulunuyordur.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Grip ve nezle gibi hastalıkların dışındaki sorunlar kendiliğinde geçen bir durum değil, mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Bunun için gitmeniz gereken bölüm plastik ve estetik cerrahi olup, genellikle düzeltme ameliyatı yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir