Bundan 20 yıl önce sanat ve meslek eğitimleri alanında kalifiye insan yetiştirmek için kurulan İsmek Kursları geçen süreçte bir dünya markası haline gelmiş ve her yıl 200 bin’den fazla insana ücretsiz kurs imkanı sağlamıştır. Sadece mesleki eğitimlerle sınırlı kalmayan İsmek Engeli Eğitim Merkezleri uygulaması ile engelli bireylerin ihtiyacı olan İşaret Dili, Braille Alfabesi branşlarına ek olarak iş hayatında daha fazla etkin olabilmeleri için mesleki eğitimler verilmektedir.

Engelli Eğitimi

Kimler Yararlanabilir?
İsmek Engelliler Eğitim Merkezleri yalnızca İstanbul’da yaşayan engelli bireylere yönelik olup, eğitim alabilmek için engeliniz doktor raporu ile belgelenmiş olması gerekir. Eğitimlerden yararlanabilecek engel türleri olarak İşitme, Görme, Bedensel ve Sınırda Zihinsel Engelli bireyler yararlanabilmektedir.

İşaret Dİli ve Braille Alfabesi Eğitimleri Herkese Açık
İsmek Engelliler Merkezi normal kurslara ek olarak İşaret Dİli, Braille Alfabesi ve İşaret Dili Öğreticisi, Tercümanı şeklinde eğitimler vermektedir. Bu eğitimler herkese açık olup, engelli olmayanlarda bu eğitimlere nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapabilmektedir.

Engelli Eğitim Merkezleri Nerede?
İstanbul’un her iki yakasında 3 farklı kurs ile imkan sağlayan İsmek Arnavutköy, Fatih ve Ümraniye Engelliler Merkezi ile hizmet verilmektedir. Şimdi dilerseniz kurumları ve sağladığı eğitimleri görelim.

Kayıtlar Nasıl Yapılır?
İsmek Başvuruları geçtiğimiz yıl Online hale gelmiş olup, başvuru yapmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz. Fakat başvuru yapmadan önce başvuru yapacağınız merkezi arayarak bilgi alınız.

FATİH ENGELLİLER MERKEZİ

Engelli Kursları

Hasan Halife Mahallesi Vatan Caddesi Hissedar Sokak No:13 Fatih
0212 631 53 64

Avrupa yakasında hizmet veren 2 şubeden biri olan Fatih İsmek Engelliler Merkezi engelli bireylerin en temel eğitimleri yanı sıra geleceğin mesleklerini içermektedir. Yukarıda İsmek 2015-2016 eğitim öğretim dönemine dair branş listesi yer almaktadır. Her şubede farklı eğitimler olabilmektedir.

İşaret Dİli: Özellikle görme engelli vatandaşlarımızın en önemli iletişim aracı haline gelen İşaret Dili TDK standartlarına göre engelli olan, olmayan herkese yöneliktir.

Braille Alfabesi: Yine görme engelli vatandaşlarımıza yönelik geliştirilen Braille Alfabesi kabartma yazı şeklinde okuma imkanı sunmaktadır. Engelli olan, olmayan herkes bu eğitime katılabilir.

Bilgisayar Kullanımı: Günlük hayatın en önemli iletişim ve çalışma aracı haline gelmiş olan Bilgisayar kullanımı konusunda geliştirilmiş olan yazılımlar ile görme engelli bireyler bile bilgisayar kullanımı öğrenebilmektedir. Aynı şekilde Bilgisayar ile en çok kullanılan uygulamalardan biri İnternet ve E-Posta yönetimi öğretilmektedir.

Hasta Kabul İşlemleri: Özellikle engelli vatandaşların çok rahat yapacağı işlerden biri hasta kabul işlemleri olup, kamu ve özel hastanelerde hasta karşılama bölümünde istihdam edilirsiniz.

Web Tasarım: Bilişim teknolojileri alanında en gelişmiş mesleklerden birisi Web Tasarım çünkü sayıları hızla artan İnternet Siteleri sürekli Web Tasarım Uzmanı (Webmasterlere) ihtiyaç duymaktadır. HTML işaret dili ve CSS stil şablonu ile tam anlamı ile Web Tasarımcı olacaksınız.

Engelli Kur’an Kursları: Tabii ki yaşadığımız hayat sadece iş ve çalışmaktan ibaret olmayıp, aynı zamanda Müslümanlık dinini en güzel şekilde yaşamak için bilmemiz gereken unsurlardan biri yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Arapça olarak okumak isteyenler için Kur’an-ı Kerim Elifba ve Tecvidli okuma branşları bulunmaktadır. Aynı şekilde görme engelli bireyler içinde Braille Alfabesi Kur’an-ı Kerim eğitimi verilmektedir. Allah Kur’an-ı anlama ve onun emirlerine uygun yaşamayı hepimize nasip eylesin.

ÜMRANİYE ENGELLİLER MERKEZİ

Ümraniye

Atakent Mahallesi Mithatpaşa Caddesi No:107 Ümraniye
0216 443 38 20

Anadolu yakasında yaşayanlar için tek merkez Ümraniye ilçemizde olup, diğer şubelere ekstra olarak görme engelliler için bilgisayar kursu, hızlı klavye kullanımı, ofis programları ve santralist eğitimleri verilkmektedir.

Görme Engelliler İçin Bilgisayar Kursu: Bilgisayar kullanabilmek için görmek gerekmez, görme engelli bireyler için özel geliştirilen yazılım sayesinde bilgisayar kullanabilmektedir. Bunun için eğitimleri Ümraniye Engelli Eğitim Merkezinde bulabilirsiniz.

İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi: Görme engelli bireylerin tek iletişim aracı olan İşaret Dili öğrenmek, öğretmek ve tercüme etmek isteyen herkesin yararlanabileceği bir eğitimdir.

Santralist: Türkiye İş Kurumu İŞKUR tarafından yapılan araştırmada engelli bireylerin en çok santralist olarak çalıştığı ortaya çıkmıştır. İsmek santralist kursları ile sizde 120 saat eğitim sonunda iş hayatına atılacaksınız.

ARNAVUTKÖY ENGELLİLER MERKEZİ

Arnavutköy

Nene Hatun Mahallesi Semt Konağı 783. Sokak No:8 Kat:2 Arnavutköy
0212 597 83 12

Avrupa yakasında engelli eğitimi için 2. merkez olup, Fatih ve Ümraniye şubelerine göre eğitim olanakları biraz daha kısıtlıdır. Ulaşım imkanı olanlar özellikle Fatih ilçesine gidebilir.

2 Comments

Add a Comment
  1. Muhammet

    Selamunaleykum.benim işitme engelli bir abim var. 36 yaşındadır.buna yönelik herhangi bir egitim veya kursunuz varmıdır.iti çalışmalar.

    1. admin - WEBMASTERYOLCU

      Muhammet: Ve aleyküm selam ağabeyiniz için başta işaret dili olmak üzere mesleki eğitimler yer almaktadır. Size en yakın İSMEK engelli eğitim merkezine gelmeniz yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.