Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran Nedenleri ve Çözümü
Geçtiğimiz gün İstanbul’da yaşayanlara yönelik ücretsiz kuaförlük kurslarını aktarırken özellikle erkek kuaförlerinin saçlarda görülen hastalıklara karşı donanımlı olmadığını belirtmiştik, bizler burada sizlere sadece kurs bilgisi ile sınırlı kalmadan çalışma hayatınızda işinizi kolaylaştıracak bilgiler vermeye çalışıyoruz. Şimdi önemli saç hastalıklarından biri olan Alopecia Areata olup, başta kuaförler ve tüm insanların bilmesini istediğimiz detayları aşağıda bulacaksınız.

Alopecia Areata

Saçkıran Nedir?
Cildiye bölümünde Alopecia Areata olarak bilinen Saçkıran Hastalığı bir tür saç dökülmesi sorunudur. Daha çok çocuk ve gençlerde görülen Saçkıran sadece saçlarda değil, sakal, kaş ve kirpiklerde de görülür. Bu nedenle yetişkin erkekler sakal kıran olarak bildikleri hastalıkta saçkıran problemi olup, tedavisi aynıdır. Saçlarda madeni para şeklinde dökülmeye neden olup, bir yada birden fazla noktada görülebilir. Çok kısa bir sürede dökülmeye neden olup, dökülme oluşan alandaki saç derisi parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran Neden Olur?
En önemli nedeni stres, üzüntü ve morel bozukluğu olup, bazen kafanıza taktığınız sorunlar kişide saçkıran problemine neden olmaktadır. Bu nedenle stresten uzak, fazla üzülmeden bir yaşam sürmeye dikkat etmelisiniz. Üzüntü kimi insanlarda Alopecia Areata yaparken bir çok çocuk ve gençlerde ise dudaklarda uçuklama oluşur.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Öncelikle panik yapmadan bu soruna neden olan faktörleri (stres, üzüntü ve moral bozukluğunu) ortadan kaldırmanız gerekir. Hiç bir saçkıran kalıcı dökülmeye neden olmaz. Mutlaka dökülen saçlarınızın yerine yenisi çıkacağını bilmelisiniz. Hiç bir şey yapmasanız bile kendi kendine geçme oranı %30 olup, fakat bu şekilde yaşamak yerine saçkıran tedavi yöntemlerine başlamanız gerekir. Bunun için ilk önerimiz evinizde uygulayabileceğiniz sarımsak yöntemi olup, başarı oranı %50 oranındadır. Yani her iki insanın birinde etkilidir.

Sarımsakla Saçkıran Tedavisi: Manavdan, pazardan alacağınız sarımsak (sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu vs değil) bildiğimiz yediğimiz sarımsak kullanacağız. Bir sarımsağı ortadan keserek saplı kısmını kullanmanız sapından tutmanız için daha elverişlidir. Dökülme sonucu açılan bölgeye sarımsağı sürmeye başlıyoruz. Cildinizde kanlanma oluşana kadar sürüyorsunuz. Bunu günlük yada 2 günde bir uygulamanız gerekir. En az 2-3 ay devam etmeniz gereken sarımsakla saçkıran tedavisi başarı sağlamazsa diğer tedavilere geçmelisiniz.

Kortizon Saçkıran Tedavisi: Sarımsak yöntemini 2-3 ay uygulayıp, sonuç alamayan arkadaşlarımız uygulayacağı 2 yöntem daha bulunmakta olup, klasik yöntemlerden biride kortizon merhemi ve kortizon enjeksiyonudur. Bunun için hastanelerin cildiye bölümüne gitmeniz gerekir. Kortizon tedavileri deneme amaçlı olup, başarı oranı %70 %80 oranındadır. Kortizon enjeksiyonu dökülme olan alana iğne yapılmasıdır.

SADBE Saçkıran Tedavisi: İşte en gelişmiş yöntemlerden biri olan SADBE saçkıran ilacı olduğunu söylemeliyim. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş iki yöntem bulunmakta olup, bunlar DPCP (kısırlığa neden olması nedeniyle önermiyoruz.) Diğeri ise SADBE olup, saçkıran problemine yönelik en etkili tedavi şeklidir. Avrupa’da sıkça kullanılmasına karşın ülkemizde sadece tecrübeli eczanecilerin hazırladığı bir ilaç olarak bilinirdi. Türkiye’de saç sağlık alanında önemli çalışmalara imza atmış olan Hair Pharma SADBE adını verdiği ve içeriği SADBE olan ürünü satışa sunduğunu duyurmuştur. Saçkıran problemine karşı %98 başarı sağlayan ürünü mutlaka incelemelisiniz.

Saç Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?
Saç Dökülmesi, seboreik dermatit, yağlı egzama yada saçkıran için saçınızda ortaya çıkabilecek tüm hastalıklar için cildiye bölümüne gitmeniz gerekir. Ayrıca büyük şehirlerde yaşayanlar için genelde ücretsiz saç analizi hizmetleri olup, size en yakın eczaneden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Saçkıran Hastalığı ve tedavisine dair aktaracaklarımız bu kadar olup, bu konuda daha fazla bilgiye aşağıda yer alan linkten ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Aynı zamanda ünlü saç sağlık uzmanlarından Op. Dr. Atilla KAYA’ya sorularınızı iletebilirsiniz. Tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir