İsmek Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin örnek eğitim kurumu İsmek’te kayıtların başlaması ile birlikte en çok merak edilen hususlardan biri başvuruların nasıl ve nerede yapıldığıdır. 21 Yıllık tarihi geçmişi ile sürekli gelişen ve yenilenen kurum 2014 yılı itibari ile Online başvuru dönemini başlatmış ve kayıtların sadece İnternet üzerinden ve 2 aşamalı olmasına karar vermiştir. Yani başvuru yapabilmek için İnternet kullanıyor olmak yada kullanan insanlardan yardım almak gerekir. Başvurularınızı İnternet bağlantısı olan Bilgisayar yada akıllı telefonlardan kolayca yapabilirsiniz.

Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor?
Başvuru aşamasına geçmeden önce ismek kurs kayıtlarının ne zaman başladığına bakalım. Okullar gibi hizmet veren kurum okulların kapanması ile birlikte yaz tatiline girmektedir. Yaz tatilinde çocuk ve gençler için yaz kursları düzenlemekte olup, bu sadece çocuk ve gençlere yöneliktir. 16 Yaş üzeri yetişkinler için kayıtlar Her yıl Eylül ayında başlamaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak güncel başvuru tarihlerini görebilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri Mutlaka başvuru tarihlerine göz atarak bir yere not ediniz. Çünkü kontenjanlar çok çabuk dolmakta ve kendinize yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şimdi hazırsanız İsmek online başvuruların nasıl yapıldığını görelim.

Başvuru Yapacağımız Siteye Giriyoruz
Evet arkadaşlar başvuruları yapmak için kullanacağımız site kursiyer.ismek.org olup, farklı bir tarayıcıdan hemen bu siteye girebilirsiniz. Kayıtlar başladığı ilk günlerce sunucuya aşırı istek olması nedeniyle cevap vermekte gecikebilir yada hiç açılmayabilir. Siteye girdiğinizde sizi kursiyer giriş ekranı karşılayacaktır. Oldukça sadece bir panel olup, herhangi bir üye ve şifre bilgisi gerektirmez. Sisteme erişmek için sizden istenen TC Kimlik Numarası 11 haneli olarak vatandaşlık numaramızı giriyoruz. Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl kısmında ise doğduğumuz il ismini seçiyoruz. Örnek Beyşehir’de doğmuş isek burada Konya seçilmelidir. Doğum Tarihi son olarak gün ay yıl şeklinde doğum tarihini girip sisteme giriş yapabilirsiniz.

Kurs Merkezi Seçerek Kayıt Olun
Sisteme ilk defa girdiğinizde sizden eksik bilgileri girmeniz istenir. Bu noktadan sonra artık dilediğiniz kurs merkezi ve branşı seçerek kayıt olabilirsiniz. Bunu yapmak için 2 farklı alternatifiniz olup, ilk olarak kurs seçimi yaparak kayıt olmayı göstereceğiz. İstanbul genelinde yaklaşık 250 kurs merkezi ile eğitim veren kurum size en yakın noktada olduğunu söyleyebilirim. Örnek ben Pendik’de yaşıyorsam ilçe kısmından Pendik’de seçerek yaşadığım ilçede bana en yakın kursu ve seçtiğim kurs merkezinde eğitimi planlanan branşları görerek tercih edebilirim.

Branş Seçerek Kayıt Olun
İlk adımı yaptım fakat eğitimini almak istediğim branş yaşadığım yerdeki kurslarda göremedim. bu durumda eğitimine almak istediğim branşın hangi kurslarda olduğunu görebilirim. Örnek ben Web Tasarım eğitimi almak istiyorsam branş listesinden Web Tasarım seçerim ve bu eğitimin bulunduğu şubeleri görebilirim. Açılan listeden kendime en yakın kurs merkezini seçerek bir tıkla kayıt olabilirim.

Kurs Merkezi Seçimi

Evet arkadaşlar web tasarım eğitimi için seçtiğim ilçede (Pendik) 3 farklı kurs merkezinde eğitim alabileceğimi belirtti ve eğitimlerin 192 saat sürdüğünü gördüm bir ekran açıldı, en sağında ise Kurs Seç şeklinde bir buton olup, yaşadığınız ilçede size en yakın kursu seçerek başvuru kısmına geçiyoruz.

Kurs Seç Butonuna Tıkla / Kayıt Ol
Branş seçimi yaptığınızda sayfanın en sağ kısmında yer alan Kurs Seç butonuna tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus kontenjan durumu olup, asil yada listeden kayıt olacaksınız.

Asil ve Yedek Kayıt Ne Anlama Geliyor?
Başvuru yapmadan önce göreceğiniz bilgiler arasında katılmak istediğiniz branş için başvuru durumlarını göreceksiniz. Asil ve yedek olarak tanzim edilen başvuruları dikkatli incelemelisiniz. Örnek ben Web Tasarım eğitimi için 20 kursiyer alınacaksa ilk başvuran 20 kişi otomatik olarak asil listede yer almaktadır. Sistem sonraki 20 başvuruyu onay vermeleri halinde yedek listeye dahil etmektedir. Asil listede yer alan arkadaşlar eğitim almayı garantilemiş sayılırlar.

Yedeklere Sıra Gelir mi?
Sizin asil listede olmamanız kurslara katılmayacağınız anlamına gelmez. Çünkü asil listede yer alan çoğu kursiyer çeşitli nedenlerle kursa başlamaktan vazgeçiyor yada kendisine arama ve kısa mesaj ile ulaşılamadığı için başvurusu iptal ediliyor. Gelmeyen yada başvurusu iptal olan asil kursiyerler yerine yedek listede yer alan başvuru sırasına göre asil listeye dahil edilmektedir. Kursa başvuru yaptığınızda sürekli başvuru durumunuzu kontrol edin. Örnek yedek listeye 2. sıradan girdiniz asil listeden 2 kişi başvurusunu iptal etmesi halinde sistem sizi otomatik olarak asil listeye dahil etmektedir. O nedenle başvuru yaptığınız sayfadan sürekli kontrol ediniz.

İsmek Sizi Arayarak / Kısa Mesaj Göndererek Bilgi Verecektir
Evet arkadaşlar işlem online başvuru ile bitmiyor bu noktadan sonra başvuru yaptığınız kurs merkezi yetkilileri başvuruları inceleyerek ilk olarak asil listede yer alan arkadaşlara belirttikleri telefonlardan arama yada kısa mesaj yolu ile bilgi vermektedir. Sizi arayan yetkililer ulaşamaması halinde başvurunuz iptal edilerek yedek listeden bir adaya şans verilir. O nedenle başvuru yaparken telefon numaranızın güncel ve eksiksiz olmasına dikkat ediniz.

Kurs Merkezine Gelmeniz İstenecektir
Sizi arayan görevli başvurunuzun kesinlik kazanması için başvuru yaptığınız İsmek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmenizi isteyecektir. Böylelikle başvurunuz kesinlik kazanmış olacak ve ilk eğitim günü size belirtilerek kursa gelmeniz istenecektir.

Eğitimde Gerekli Malzemeleri Almak İçin Acele Etmeyin
Bazı kurslarda eğitim yapılabilmesi için gerekli malzeme listesi bulunmaktadır. Bunu hazırlamak için acele etmeyin eğitime başladığınızda ilk derste eğitmen hangi malzemeler olduğu ve nasıl olması gerekiğini belirtecektir.

Bazı Branşlar Sınav Gerektirebilir
Başvurmak istediğiniz eğitim uzmanlık alanına giriyor ve kontenjan az ise genelde o eğitime kursiyer seçimi sınav ile yapılmaktadır. Örnek Google Seo kursu İstanbul’da bir kaç noktada olması nedeniyle yoğun bir başvuru olmaktadır. Örnek 20 kişilik kontenjana 200’den fazla başvuru olabiliyor. Gerekli olan 20 kişi SEO eğitiminin gerektirdiği temel bilgilerden sınav olmaktadır. Çıkan sorular Bilgisayar ve Web Tasarım ile alakalı diyebilirim. Sistem size kısa mesaj ile sınav tarihi ve yerini bildirmektedir.

İsmek Yaz Kursu Kayıtları Nasıl Yapılır?
Son 2 yıldır düzenli olarak uygulanmaya başlayan yaz okulu çocuk ve gençlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. İsmek yaz kursu kayıtları da aynı şekilde yapılmakta olup, burada dikkat edilmesi gereken yaş grubu seçilmesidir. Yaş gruplarına özel eğitimler olması nedeniyle yaşınıza uygun grubu seçerek size özel branş seçeneklerini görebilirsiniz. Örnek ben 13 yaşında isem 12-15 yaş grubunu seçmem ve sunulan branşlardan birine katılmam gerekir.

Evet arkadaşlar İsmek online başvuru işlemi bu şekilde olup, kayıt konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, 0212 531 01 41 nolu telefonu arayabilir, yada kursiyer@ismek.org adresine email atarak yardım alabilirsiniz.

İsmek Online Başvuru Nasıl Yapılır? için 28 yorum yapılmış


hacer kaymakam

siteye girilmiyor girilsede güvenlik kodu vermiyor

admin - WEBMASTERYOLCU

Hacer: Geçici bir sorun olup, kısa sürede mutlaka düzelecektir. (Düzeldi)

çiğdem akdağ

kuaförlük kursuna kayıt yapmak istiyorum. bahçelievler yenibosna şubenize listede kuaförlük yok kuaförlüğün bölümleri var.en fazla 2 tanesi seçilebiliyor yardımcı olursanız sevinirim. teşşekkürler.

admin - WEBMASTERYOLCU

Çiğdem: Kuaför olabilmek için MEM (Mesleki Eğitim Merkezlerinde) kalfalık ve ustalık eğitimi almak gerekir.

Mehmet Arslan

Selâmün aleyküm sisteme neden girilmiyor kayıt yapacağım olmuyor güvenlik kodu görülmüyor yardımcı olursanız sevinirim

admin - WEBMASTERYOLCU

Mehmet: Ve aleyküm selam güvenlik kodu kaldırılmış olup, onu dikkate almayın.

meryem güldoğan

ismek çalışlar spor bölümü 2.devre için kayıt yaptırmak istiyorum

admin - WEBMASTERYOLCU

Meryem: Başvurular kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır.

Farah

Merhaba ..Ben soru sormak istiyorum iş ilgili. ..
Ben yabancim sizinle çalışmak istiyorum. .ana dilim
Arapça. .TürkçeM çok iyi ..unversite mezunum
Muhaseba.. inglizci biliyorum. .. arapça
öğretmenlik yapıyorum sizinle çalışmak mümkün mü? ?
Teşekkürler. .

admin - WEBMASTERYOLCU

Farah: İş başvuruları kariyer.ismek.org sitesinden yapılmaktadır.

Zeynep

Mutfak ile ilgili bir kurs arıyorum hedefim aşçılık sertifikasını almak fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

admin - WEBMASTERYOLCU

Zeynep: İsmek’in yeni uygulaması mutfak sanatları okulunu incelemelisin.

Ozge

Ismet kayıt sayfasına bilgilerimi yazıyorum girişe bastım form verilerinizi doğrulanmadi yaziyor

admin - WEBMASTERYOLCU

Özge: Sorun devam ederse 0212 531 01 41 numaralı telefondan destek almalısınız.

banu

pardon ama insanı cıldırtıyorsunuz.kursiyer orga giriyorum 10 dakıkada acılıyor tamm acıldı hıcbır tus calısmıyor.filtrele calısmıyor.bebeğim var saatın 00.05 olmasını bekledım saat 01.09 oldu hıc bırsey tuslanmıyor ekran donuyor
altı ustu bır takı kursu secıcem beklıyorum yazık ya yazık

Serdar Çıtır

Hiç bir şekilde online kayıt formuna ulaşılamıyor.

admin - WEBMASTERYOLCU

Serdar: sunucuda aşırı yük oluştuğu için anlık kesintiler yaşanır.

Nur

online kayıt yaptırdım.ama günü değiştirmek istiyorum.yaptırdığım kaydı silemiyorum.nasıl silip değiştirebilirim.

admin - WEBMASTERYOLCU

Nur: Eğitimlerim sekmesinde başvuru yaptığınız kursları göreceksiniz. O bölümden iptal edebilirsiniz.İsmek Kursları