İsmek İş Başvurusu (Uzman ve Usta Öğretici)

İSMEK, ücretsiz sağladığı eğitimler ile kursiyerlerin sanatsal ve mesleki gelişimlerini artırırken; aynı zamanda öğretmen ve usta öğreticiler içinde kariyer olanakları sağlıyor. Yüzlerce branşta eğitim veren İSMEK, bu alanlarda görev yapacak eğitimcilerini arıyor. (1).

İsmek kariyer

İsmek İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde yönetimin değişmesi ile birlikte İSMEK’TE bazı değişiklikler gerçekleşti. Eski yönetim zamanında iş başvuruları kariyer.ismek.ist adresinden yapılırken, şuan kariyer.ibb.istanbul adresinden yapılmaktadır.

İSMEK dahil İBB’nin herhangi bir iştirakinde görev almak isteyenler kariyer.ibb.istanbul adresinden başvuru yapmaları gerekir. Sürekli olarak yeni ilanların eklendiğini belirtmek istiyorum. (2).

1. Kariyer.ibb.istanbul Sitesine Gir, ÜYE OL

İSMEK iş başvurusu yapmak için ilk olarak siteye girerek üyelik oluşturmamız gerekir. Üyelik sayfasına ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://giris.ibb.istanbul/kayit

Üyelik formunda doldurmanız gereken, adınız, soyadınız, telefon numaranız, e-posta adresiniz doğru ve güncel bilgilerden oluşmalıdır. Telefon numaranızı güncel ve hatasız şekilde girmelisiniz. Telefon numaranıza gönderilecek olan doğrulama mesajı ile üyeliğinizi onaylamanız gerekir.

2. Özgeçmişim Kısmını Özenle Doldur

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra, iş başvurusu yapmadan önce özgeçmişim kısmını doldurmanız gerekir. Özgeçmişim kısmını özenle, düşünerek ve en can alıcı detayları içerecek şekilde doldurmanızı öneririm. İşe alımınız esnasında ilk bakılacak detay, özgeçmişinizde yer alan bilgiler olacaktır.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Türkçe yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Özensiz ve imla hataları olan özgeçmiş yeterince dikkate alınmayabilir.
 • Uzun cümleler yerine kısa ve etkili cümlelerle ne yaptığınızı, neler yapabileceğinizi açıklamalısınız.
 • Misyon, Vizyon kuralını akıldan çıkarmamalısınız. Her insanın bir hedefi mutlaka vardır. Bu husus misyon ve vizyon ekseninde belirtmeniz sizi daha profesyonel konuma sokacaktır.
 • E-Posta adresine önem vermelisiniz. İmkanınız varsa adınız ve soyadınıza ait bir E-posta adresi kullanmalısınız.
 • Ve tabii ki kesinlikle doğru bilgiler içermelidir.
 • Fotoğraf eklenmesi istendiğinde kullanacağınız resimde enerjik, hafif güler yüzlü bir profil çizmelisiniz. Yorgun, kızgın ya da abartılı gülümseme olan resimler doğal karşılanmaz.

CV Örneklerini İnceleyin

Dersimize çalışmak, sadece okul hayatında olan bir şey değildir. Yaşadığımız hayatın her anında dersimize çalışmamız, çeşitli araştırmalar yapmamız gerekir. Özgeçmişi doldurmadan önce 30-60 gibi zamanınızı ayırarak uzmanların hazırladığı CV örneklerine bakmanızı öneririm. Aşağıda sizler için bazı CV örnekleri paylaşacağım. (3).

Başarılı özgeçmiş hazırlama

Ankara Üniversitesi tarafından güzel bir çalışma yapıldığını gördüm. Hazırlayan ya da yazarını göremesem de emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Ankara Üniversitesi “Etkili Mesleki İletişim ve Kariyer Planlaması” isimli dosyasında çok güzel bilgilere yer verilmiş. Detaylara ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. (4). https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/132597/mod_resource/content/1/13.%20Etkili%20Mesleki%20%C4%B0leti%C5%9Fim%20ve%20Kariyer%20Planlamas%C4%B1.pdf

Türkiye’nin önemli istihdam platformlarından biri haline gelen kariyer.net sitesinde Pınar Nogay’ın “CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?” yazısına aşağıda yer alan bağlantıdan göz atabilirsiniz. https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/cv-hazirlarken-nelere-dikkat-etmeliyim/

Son bir örnek olarak ise KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) tarafından hazırlanan “Cv Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli makaleyi paylaşmak istiyorum. https://www.ktu.edu.tr/kariyer-cvyazarkendikkatedilmesigerekenler

3. Uygun İlanı Seç ve BAŞVURU YAP

Özgeçmişim kısmı da tamamsa artık bize uygun iş ilanına başvuru yapabiliriz.

4. Mülakata Çağrılmayı Bekle

Başvurunuz olumlu sonuçlanması halinde bir sonraki aşama olarak mülakat için çağrılırsınız. Bu noktada yine dersimizi çalışmaya devam ediyoruz. Mülakata hazırlık için neler yapmanız gerektiğini biraz araştırmak iyi gelecektir.

Arel Üniversitesinin “Mülakata Hazırlık” isimli yazısı ve yazı içerisinde yer alan videolara göz atmanızı öneririm. (5,6). https://arelkariyer.arel.edu.tr/egitim-ve-danismanliklar/mulakatlara-hazirlik

SIK SORULAN SORULAR

İSMEK, İBB’NİN Hangi İştirakine Bağlı?

İş başvurusu olumlu sonuçlanan arkadaşlarımız İSPER (İstanbul Personel Yönetim Anonim Şirketinde) istihdam edilmektedir. 1998 Yılında kurulmuş olup, yaklaşık 15.000 kişilik personeli bulunmaktadır. İSPER A.Ş. ile ilgili geniş çaplı bilgiye https://www.isper.istanbul/ adresinden ulaşabilirsiniz. (7).

İSMEK Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Cevap vermekte en çok zorlandığımız sorulardan biri “İsmek öğretmenlerinin maaşı ne kadar?” Değerli arkadaşlar, ücretlendirme kişinin mezuniyet durumu, çalışma şekli (tam ya da yarı zamanlı) uzmanlık alanı vb. değişkenliklere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle burada bir rakam belirtmek maalesef imkan dahilinde değildir. Mülakat sonucunuz olumlu olması halinde size iş teklifi yapılacak ve ücret teklif edilecektir. (8).

Halk eğitim merkezlerinde de usta öğretici ya da uzman (öğretmen) olarak görev yapacağınızı mutlaka biliyorsunuzdur. Bununla ilgili detaylı bilgiye “Usta Öğretici Nedir, Nasıl Olunur?” İsimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

1. Özer, F. (2010). Meslek ve beceri kazandırmada büyükşehir belediyelerinin rolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamaları: İSMEK (Master’s thesis, Sakarya Üniversitesi).

2. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

3. Özkan, Ö. (2007). Personel seçiminde karar verme yöntemlerinin incelenmesi: AHP, ELECTRE ve TOPSIS örneği. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.

4. BÜLBÜL, T. (2003). Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde görev yapan öğretim üyelerinin lisansüstü öğretime öğrenci seçme sürecine ilişkin görüşleri. Ankara University Journal of Faculty of Educational Sciences (JFES), 36(1), 167-174.

5. Altun, A., & Kovancı, A. (2004). Personel seçiminde mülakat ve mülakat yöntemleri. Journal of Aeronautics and Space Technologies, 1(3), 55-61.

6. Çevik, A. (2010). İnsan kaynağı seçme sürecinde mülakat ve mülakat hataları (Master’s thesis, Sakarya Üniversitesi).

7. Bilbil, E. T. Yerel Yönetimlerde Şirketleşmenin Siyaseti: İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri Örnekleri. İDEALKENT, 11(Kentleşme ve Ekonomi Özel Sayısı), 1101-1125.

8. GÖKER, S. D., & GÜNDÜZ, Y. (2017). DÜNYA ÖLÇEĞİNDE ÖĞRETMENLERİN SAYGINLIK STATÜSÜ VE ÖZLÜK HAKLARI. Milli Eğitim Dergisi, 46(213), 177-196.

84 Yorum

Yorum yap
 1. lıse mezunuyum 2yıl ahsap boyama egıtımı aldım usta o9gretıcı olmak ıstıyorum 1961 dogumluyum ne yapmam gereklı tesekkurler

  1. Fikriye Hanım; İsmek usta öğretici ve uzman başvuruları kariyer.ibb.istanbul adresinden yapılmaktadır.

 2. merhaba ismek ailesi ben lise bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum işyeri açma belgesi aldım ve altında usta öğretici belgesi yerinede geçmektedir yazıyoru başvuru yapabilirmiyim

  1. Süleyman: Başvuru yapmak istediğin branş lise mezunu ya da usta öğretici belgesi ile yapılabiliyor mu ona bakmalısın.

 3. Merhaba okul öncesi bölümü mezunuyum.Ögretmenlik başvurusu yapmak istiyorum fakat branş seçiminde bölümüm yok ne yapabilirim

  1. Nesrin: İsmek yönetim merkezini arayarak destek alabilirsiniz.

 4. Merhaba.ben lise mezunuyum 10 yildir kuyumcu imalatçısı olarak calisiyorum.herhengi bi belgemde yok.ismek te ya da halk egitimde usta öğretici olarak çalışabilir miyim

  1. Zeynep: Eğitim vermek için gerekli herhangi bir belgeniz olmadan maalesef değerlendirmeye alınmaz.

 5. Merhaba,

  iktisat mezunuyum.Aynı zamanda çocuk gelişimi okuyorum.

  Mezun olacam.Çocuk gelişimi öğretmenliği yapmamk istiyorum bu mümkün mü acaba yardımcı olabilir misiniz?

  1. Dicle: Tabii ki gerekli mezuniyet şartlarını taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

 6. Ben önlisans geleneksel el sanatları mezunuyum usta öğretici belgesi sartmi acaba

  1. Medine: Gerekli mezuniyet şartlarında ön lisans yeterli görünüyorsa gerekmez.

 7. Merhaba ismekten beden dili sertifikasi aldim ayrica diksiyon sertifikamda var halk egitim veya ismekte beden dili ogreticisi olabilirmiyim

  1. Nazife: Sertifika eğitim vermek için yeterli değildir. Bu branşların gerektirdiği alanlardan mezun olmak gerekir.

 8. Mrb ben kizmeslek cocuk gelisimi mezunuyum 8 sene ozel okularda calistim usta ogetici belgemde var acaba is basvurusu yapabilirmiyim iyi gnlr

  1. Ayşe: Başvuru yapmak istediğiniz alanın mezuniyet koşullarına göz atınız. Bazı alanlar ön lisans ve hatta lisans mezunları almaktadır.

 9. Meraba
  Ben siteye giriş yapmaya çalıştım, Yalnız hata veriyor

  1. Yusuf: Nasıl bir hata ile karşılaştınız?

 10. mali müşavirlik belgesi olan bir kişi usta öğretici olarak çalışabilir mi?

  1. Evren: Usta öğretici lisans mezunu olmayanlar içindir. Siz kariyer.ismek.ist adresinden uzmanlık başvurusu yapabilirsiniz.

 11. Ben İSMEK çocuk gelişimi okulunda eğitim aldım okul sertifikalı ile İSMEK te yada halk eğitim de usta öğretici olarak çalışabilirmiy

  1. Ayşegül: Sertifika eğitim vermek için maalesef yeterli değildir.

 12. Merhaba ben ön başvuru yaptım netten ne zaman ararlar

  1. Mahmut: Asil listede yer alıyorsan eğitimler başlamadan kesin ararlar ya da SMS ile bilgi verirler.

 13. Güvenlik başvurusu yapmak istiyorum!güvenlik işe alımı varmı?

  1. Recep: Buradan sadece öğretim görevlileri alımı yapılmaktadır. Güvenlik, temizlik, kurs merkezi yöneticisi gibi görevlendirmeler buradan yapılmıyor.

 14. Mrb ben meslek lisesi muhasebe mezunuyum ama resme küçük yaştan beri yatkın olduğum için resim dersi vermek istiyorum.bu konuda da farklı farklı 4-6 yıl arası de egitimde gördüm acaba olasılığım nedir

  1. Nisa: Eğitim vermek istediğiniz dalın mezuniyet gereksinimine bakmalısınız. Bunun için kariyer.ismek.ist adresine göz atınız.

 15. Ben 2008 2013 yıllarında şiş örgü hocalığı yaptım fakat 2013de doğum yaptım bu nedenle işime ara verdim çünki bebeğime kendim bakmak zorunda kaldım şimdi yeniden görev almak İst bilgilerinize arz ederim

  1. Hacer: Buraya yazmak yerine İSMEK yönetimi ile görüşmen gerekir.

 16. Merhaba ben temizlik görevlisi olarak çalışmak için başvuru yapmak istiyorum nasıl nereye başvurmalıyım

  1. Hatice: Buradan sadece eğitimci başvuruları yapılmaktadır. Diğer iş alımları için duyuruları takip etmelisiniz.

 17. Merhabalar,
  Önlisans elektronik mezunuyum fakat başka bir branşta çalışmak ve hocalık yapmak istiyorum ismek te kaç yıl devam ettiğim taktirde hocalık vasfına aldığım seltifika dan ulaşacağım bilgi verir misiniz?
  Teşekkürler,

  1. Tuba: İlk olarak yapmanız gereken kariyer.ismek.org adresinden başvuru yapmak istediğiniz branşın koşullarını görmek ve başvuru yapmaktır.

 18. Mrhaba ben düz lise mezunuyum gasmekten tecvidli kuran ı kerim kursu görup belge alsam kuran ı kerim usta ögreticisi olabilir miyim

  1. Nermin: Bu tür eğitimler usta öğretici değilde bu alanda öğretmenlik vasfı olan kişiler tarafından yapılıyor.

 19. Merhaba ben ismek internet üzerinden iş başvurusu yaptım,ama henüz bir cevap gelmiş değil ,alanimla ilgili detaylı bilgi yi nasıl ulaşabilirim ismekten modelist lık sertifikam var dikim sertifikam var 25yildir bu alanda çalışmaktayım eğitimci olarak ismege katılmak istiyorum .bunun için ne yapmalıyım lütfen bilgi verebilirmisiniz…

  1. Yeter: kariyer.ismek.ist adresinde başvurmak istediğin alan ve gereksinimleri ile geniş çaplı bilgiler yer almaktadır. Başvurunuza cevap gelmesi başvuru yaptığınız alanda ihtiyaç olması ile mümkündür. Yani uzman ya da usta öğretici alımı yapılması halinde uygun adaylar sınava çağrılır.

 20. Merhaba,

  Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Daha önce Milli Eğitime bağlı resmi bir kurumda kadrolu olarak yabancılara Türkçe öğretmenliği yaptım.Şimdi de İsmek’te çalışmak istiyorum.Yalnız iş başvuru şartlarında formasyon şartı var.Benim şu an için formasyonum yok.Acaba uzman öğretici olarak İsmek’e başvuruda bulunabilir miyim?

  1. Leyla: konuyla ilgili olarak İsmek yönetim merkezini arayarak bilgi almalısınız.

 21. Merhabalar ben onlıne başvuru yapmaya çalışıyorum ama sıstem gırmeyor.nasıl başvuru yapabılırım?

  1. Zulfiya: Kayıt zamanı olduğu için sunucuda anlık kesintiler yaşanabilmektedir. Ara ara denemeye devam edin.

 22. Slmlar lise mezunuyum ustalik ve usta öğretici belgelerim var 12 yıldır kuaför luk yapiyorum kuaför ogretmeni olmak istiyorum yardimci olur musunuz

  1. Hanife: kariyer.ismek.org adresinden gerekli koşulları görebilir ve online başvuru yapabilirsiniz.

 23. Remayöz ustasıyım ve iyi bir şekilde eğitim verebilirim.

 24. Merhaba ben normal lise bitirdim.İsmek çini branşında 2 yıl eğitim gördüm sertifika aldım.3 yıldırda halk eğitimde kursa devam ettim belgelerimi aldım.Öğretmenlik için başvuru yapabilirmiyim.Cv doldurdum fotoğraf yüklenmiyor ne yapmalıyım.Teşekkürler.

  1. İlker: Usta öğreticilik belgen varsa başvuru yapabilirsin. Teknik destek almak için İsmek yönetim merkezini aramalısın.

 25. İSMEK başvuru yaptım fakat mail adresim silindi yeni mail adresi ni şifre işlemlerinden direk basıp yapıyorum işlem sırası hatalı dedi arkadasimi sınava çağırmışlar belki de beni de mail adresim eski silindiği için giremiyorum yenisini nasıl giricem yardımcı olurmusunuz

  1. Gül: İsmek yönetim merkezini arayarak teknik destek alabilirsin.

 26. Kuaför öğretmen liyi için iş başvurusu Usta eğitici belgem ve 30 senelik tecrübem var

  1. Mustafa: Başvurular kariyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır.

 27. Manikür ve pedikür alanında usta eğiticiyi ağda usta eğitici olarak iş arıyorum

  1. Figen: Kariyer.ismek.org adresinden başvuru yapmanız gerekir.

 28. İş başvurusunda bulunmak istedim.Mezun olduğum Üniversite ismi listenizde mevcut değil. Bakü Devlet Üniversitesinden mezunum. Denklik belgem var. Üniversite isminden dolayı başvuruda gereken Eğitim bilgilerini yapamadım. Nasıl yardımcı olursunuz. Bu konuda bilgi alabilsem sevinirim.Teşekkür ederim.

  1. Hülya: Belirtilen numaradan İsmek yönetim merkezine ulaşarak bilgi verebilirsiniz.

 29. 3yıl makina nakışında emek veren biri olarak usta öğretici olarak görev yapmak istiyorum

  1. Leyla: Öncelikle usta öğretici belgesi almanız gerekir.

 30. Tuzlaya ismek iş başvurusunda bulunmak istiyorum.

  1. Elif: Başvurular kursiyer.ismek.org adresinde yapılmaktadır.

 31. Ben kayıt formunu doldurdum ancak aktivasyon mesajı gelmesi gerekiyormuş benim mail adresime gelmedi. Mail adresim aktif olarak kullandığım mail adresi ve doğru olarak yazdığıma eminim. Bilgilendirirseniz sevinirim…

  1. Sermin: 0212 531 01 41 numaralı telefondan teknik destek alabilirsiniz.

 32. Merhaba liseyi meslek lisesinde okudum şuan önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyum diplomamla direk öğretmenlik başvurusu yapabilirmiyim
  usta öğreticilik belgesi şartmıdır?

  1. Yasemin: kariyer.ismek.org adresinden başvurmak istediğiniz branş ile ilgili istenen şartları incelemelisiniz.

 33. merhaba iyi günler ismeğe öğretmenlik başvurusu yapmak istiyorum bunu nasıl yapabiliriim? elimde millieğitim bakanlığına ait belgem mevcut ve 2 sezon bir kursiyerde öğretmenlikte yaptım kariyer.ismek.org üyeliğimide gerçekleştirdim fakat cv dolumu ile ilgili bir bölüm bulunmamaktadır bunu nasıl nerden yapabilirim?

  1. Şura: Sayfada da belirtildiği gibi başvurular kariyer.ismek.org sitesinde yapılıyor.

 34. Merhaba ben liseyi açıktan bitirdim ve mesleki eğitim merkezinden bilgisayar teknik servis üzerine ustalık ve usta öğreticilik belgesi aldım ismek’te öğretmen olabilirmiyim ?

  1. Alper: kariyer.ismek.org adresinden başvuru yapmak istediğiniz branşın şartlarını incelemelisiniz.

 35. Merhaba cv’mi 5 ay once kariyer merkezine ulatırdım fakat halen bi cevap alamadım..Acil iş ihtiyacım olduğunu yetkili arkadaşlara iletmek isterim..LÜTFEN konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz..

  1. Handan: İsmek müşteri hizmetleri merkezini arayabilirsiniz.

 36. Merhaba ben ismek kursunuza başvuru yapmıştım sonucu merakla bekliyorum işe alınıp alınmadığını öğrenmek istiyorum herhangi bir Sms Email gelmediği için merak ettim lütfen bu konuda bilgilendirir misiniz

  1. Ahmet Bey: 0212 531 01 41 nolu telefonu arayarak sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 37. Merhaba 2005 anadolu kiz meslek lisesi mezunuyum okulumu birincilikle bitirmis olup halen bir is firsati olusturamadim bu yaziyi okuyunca epeyce sasairdim ben dikis nakis desanatorluk mezunuyum eger yapabilirsem ismekte ogretmenlik yapmak istiyorum kosullarini bildirirmisiniz bana simdiden tesekkurler

  1. Hatica: Usta öğreticilik için yüzlerce branş olup, hepsinin şartları farklılık içermektedir. İsmek usta öğretici başvuru ve şartları görmek için kariyer.ismek.org adresine bakınız.

 38. Merhaba Açıköğretim lise mezunuyum Halk eğitimden Çocuk gelişim belgesi ve İlk yardım eğitimi sertifikası aldım bu sertifikayla 4 yıl okul öncesi eğitim verdim ismekte tecrübeden ziyade lisanmı şart?bende parttaym çalışmak isityorum.

  1. Sevda: kariyer.ismek.org sayfasında başvuru yapacağınız branş ile ilgili gerekli şartları görebilirsiniz.

 39. mrb ben açık öğretim fakültesi kamu yönetimi bölümün 2 sınıfında bıraktım .İsmeğin bilgisayar kursundan 2 sertifikam var birini aldım diğerini alamadım geç gittiğim için sertifikanın ben eğitimci görev yapa bilirmiym

  1. Selma: kariyer.ismek.org adresine girdiğiniz başvuru yapmak istediğiniz branş ile ilgili gerek duyulan mezuniyet bilgisini görebilirsiniz.

 40. Mrb.ben açık lise mezunuyum ve özel Arif Sağ müzikte nota vebağlama eğitimi aldim M.E.B onayli sertifikam var müzik egitmeni olabilirmiyim.

  1. Adem: kariyer.ismek.org adresinde istenen eğitim şartlarını incelemelisiniz.

 41. Ben çocuk gelişimi mezunuyum ve devlette okul öncesi ögretmeni ve zihinsel engelliler alt sınıf öğretmeni olarak görev aldım şu anda ısmete çalışmak istiyorum mümkünse allah nasip ederse inşallah….

 42. Halime: 0212 531 01 41 nolu telefondan konulyla alakalı yardım ve destek alabilirsiniz.

 43. 8 yıl öncesinde birebir genel merkezinize gelerek form doldurmuştum.
  şu anda ordaki bilgilerimi güncellemek istiyorum ama eski mail adresi ve şifremi hatırlamadığım için yeni başvuru formu doldurmama sistem izin vermiyor.bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 44. merhaba ben daha önce verilen adresten iş başvurusu yapmıştım lakin mail adresimde sorun var ve üye girişi yapamıyorum yeni bir hesap açtım ama bunu üye bilgilerimde nasıl değiştiririm yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Merve: 0212 531 01 41 nolu telefondan yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir