İsmek Online Başvuru Nasıl Yapılır?

İsmek kayıt tarihlerinin başlaması ile birlikte cevabı en çok merak edilenlerden biri olan “İsmek online kayıt nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını bu sayfada bulacaksınız.

Enstitü İstanbul İsmek online kayıt işlemi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “giris.ibb.istanbul” adresinden giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yapmak için İBB portal veya İstanbul Senin üyelik bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Eğer henüz bir üyeliğiniz yoksa, yazının devamında nasıl üye olacağınıza dair bilgiler bulunmaktadır.

İBB Portal’a Üye Olarak Başlayalım.

İSMEK online kayıt sayfasına giriş için ihtiyacınız olan üyeliği oluşturmak için lütfen aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın. https://enstitukayit.ibb.istanbul

İsmek online kayıt aşaması

Bağlantıya tıkladığınızda, yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi bir görüntüyle karşılaşacaksınız. İşleme devam etmek için “İBB Hesabı İle Giriş” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

İsmek giriş sayfası

İsmek online kayıt sayfasına ulaşmış durumdayız. Eğer İBB Portal ya da İstanbul Senin üyeliğiniz varsa, buradan giriş yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir üyeliği olmayan arkadaşlarımız “Üye Ol” butonuna tıklayarak üyelik işlemini başlatmalıdır.

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra, bu sayfadan giriş yapmanız gerekmektedir.

İsmek Online Kayıt Nasıl Yapılır?

Üyelik işlemlerinin tamamlanması ile birlikte İsmek online kayıt sayfasına giriş yapabiliriz.

Giriş yaptığınızda (ilk defa giriş yapanlara) eğitim durumu, çalışma şekli ve şartname kabulü gibi bilgilerin yer aldığı bir form karşılayacaktır. Eksik bilgileri doldurarak işleme devam edebilirsiniz. Eski üyeler için ise böyle bir form çıkmayacaktır.

Kayıt İçin Hazırız Başlayalım mı?

Üyelik oluşturma, giriş yapma ve eksik bilgilerin tamamlanmasının ardından, artık severek kullanacağımız panele ulaşmış bulunuyoruz. Bu gelişmiş filtre yapılarına sahip panelde, katılmayı planladığımız kursları ve kurs merkezlerini görebiliriz. Hazırsanız, başlayalım mı?

Eğitim Şeklini Belirlediniz mi?

Enstitü İstanbul İsmek kurslarında eğitimler, kurs merkezlerinde yüz yüze yapıldığı gibi aynı zamanda İsmek uzaktan eğitim uygulaması ile de sunulmaktadır. İlk adım olarak eğitim türünü seçerek filtreleme yapabilirsiniz.

İsmek eğitim şekli

Branşlar (Programlar) Seçimi

Kullanabileceğimiz bir diğer filtreleme seçeneği ise “programlar” filtresidir. Bu filtre, en çok hoşunuza gidebilecek bir tercih olabilir. İlgilendiğiniz eğitimin (branşın), hangi İsmek kurs merkezinde veya merkezlerinde sunulduğunu görebilir ve seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

İsmek kurs seçimi

İlçeler (İlçe Seçiniz)

Bir diğer filtreleme yöntemi olarak “ilçeler” seçeneğini de kullanabiliriz. İkamet ettiğiniz veya eğitim almak istediğiniz ilçeyi seçerek, o ilçede bulunan İsmek kurs merkezlerini ve sunulan eğitim branşlarını görebilirsiniz.

İsmek kurs merkezleri ilçelere göre sıralama

Seç ve Kayıt Ol

Evet, arkadaşlar, gördüğünüz gibi detaylı bir filtreleme ile bize uygun eğitim ve kurs merkezine ulaşabiliyoruz. Geri kalan tek şey “Seç” butonuna tıklayarak kayıt olmaktır. Dilerseniz örnek bir kayıt işlemi yapalım.

Ben Avcılar ilçesinde Web Tasarım kursuna kayıt olmak istiyorum. Bunun için “Branşlar” kısmından “Web Tasarımı”, “ilçeler” kısmından ise “Avcılar” seçiyorum ve “Filtrele” butonuna tıklıyorum. “Kurs Merkezi” kısmını bilerek boş bıraktım, çünkü Avcılar’daki tüm kurs merkezlerini göstersin. Şimdi hangi kurs merkezlerinde ilgilendiğim eğitim var, görelim.

Kurs listesi

Sonuç olarak bu dönem Avcılar’da 2 farklı tarih aralığında Web Tasarımı kursu olduğunu görüyorum. Kafanız karışmaması için resim üzerindeki tarihleri ben sildim. İlk sıradaki Ağustos ayında başlayacak, ikinci sıradaki ise Aralık ayında başlayacaktır.

Tarihlerin yanı sıra kurs günleri, saatleri ve kayıt kontenjan durumunu da görebiliyorum. Eğer günler ve saatler bana uygunsa, ekranın sağ kısmında yer alan “Seç” butonuna tıklayarak başvuru yapabilirim. Şimdi tıklayalım ve nasıl bir sonuçla karşılaşacağımıza göz atalım.

Tercih Nedeni

Kurs Tercihi Sihirbazı Paneli: Katılmak istediğim eğitime “Seç” dediğimde beni “Kurs Tercihi Sihirbazı Paneli” isimli küçük bir pencere karşılıyor. Buradan kursa neden katılmak istediğinize dair seçeneklerden birini işaretlemeniz gerekiyor. Bu noktadan “İleri” butonuna tıklayınız.

Son kontrol

Kurs Tercih Onayı: Bu aşamadan sonra başvurunuzu son defa kontrol etmek için “Kurs Tercih Onay” penceresi açılmaktadır. Bazı kurslarda kontenjan yetersiz olması nedeniyle kursa katılmak isteyenlerden bazı temel bilgiler yanı sıra sınav yapılmaktadır.

Benim katılmak istediğim Web Tasarımı kursunda temel bilgisayar bilgisi yanı sıra sınavlı olduğunu görüyorum. Bilgiler arasında aynı zamanda sınavın hangi tarihte yapılacağı yazmaktadır. Ben sizin kafanızı karıştırmamak için tarihleri sildim. Evet, arkadaşlar, bu bilgileri de gördükten sonra artık “Kayıt Ol” butonuna tıklıyorum ve mutlu son, kayıt sonucuyla karşı karşıya kalıyorum.

Başvuru Sonucu

Eğitimlerim Kısmından Başvurduğunuz / Katıldığınız Kursları Kontrol Edin

Evet, arkadaşlar, başvurumuzun durumunu kontrol etmek için üst menüde yer alan “Eğitimlerim” kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfada başvuru yaptığımız ya da daha önce katıldığımız eğitimleri görebiliriz. Buradan başvuru yaptığınız kursu mutlaka kontrol edebilir ya da dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Haydi, birlikte kontrol edelim.

Eğitimlerim

Sınav Tarihini Mutlaka Not Edin

Bazı kurslara katılım sınavla yapıldığı için eğitime kısa bir süre kala sınavlar düzenlenmektedir. Zaten kurs sonuçları bölümünde sınav günü ve saati yer almaktadır. Sınava katılmamanız halinde maalesef başvurunuz iptal edilecektir.

Telefon Numaranızı Güncel Tutun

Önemli bir husus da kişisel bilgilerinizdir. İsmek’e kayıt olurken verdiğiniz cep telefonu numarası güncel olmalıdır. Çünkü kurs merkezi sizi aradığında ya da kısa mesaj ile bilgi ilettiğinde size ulaşabilmelidir. Aksi halde başvurunuz iptal edilebilir. Telefon numaranız değişirse, giris.ibb.istanbul adresine giriş yaparak “Kayıt Formu” linkine tıklayarak telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).
  2. Erdil, M. İBB İSMEK’te Görev Alan Türkçe Eğitmenlerinin İSMEK Yabancılar İçin Türkçe Kursuna Yönelik Değerlendirmeleri. Full Text Book, 3, 90.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir