İsmek Online Başvuru Nasıl Yapılır?

İsmek kayıt tarihlerinin başlaması ile birlikte cevabı en çok merak edilenlerden biri olan “İsmek online kayıt nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını bu sayfada bulacaksınız.

Enstitü İstanbul İsmek online kayıt işlemi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “giris.ibb.istanbul” adresinden giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yapmak için İBB portal veya İstanbul Senin üyelik bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Eğer henüz bir üyeliğiniz yoksa, yazının devamında nasıl üye olacağınıza dair bilgiler bulunmaktadır.

İBB Portal’a Üye Olarak Başlayalım.

İSMEK online kayıt sayfasına giriş için ihtiyacınız olan üyeliği oluşturmak için lütfen aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın. https://enstitukayit.ibb.istanbul

İsmek online kayıt aşaması

Bağlantıya tıkladığınızda, yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi bir görüntüyle karşılaşacaksınız. İşleme devam etmek için “İBB Hesabı İle Giriş” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

İsmek giriş sayfası

İsmek online kayıt sayfasına ulaşmış durumdayız. Eğer İBB Portal ya da İstanbul Senin üyeliğiniz varsa, buradan giriş yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir üyeliği olmayan arkadaşlarımız “Üye Ol” butonuna tıklayarak üyelik işlemini başlatmalıdır.

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra, bu sayfadan giriş yapmanız gerekmektedir.

İsmek Online Kayıt Nasıl Yapılır?

Üyelik işlemlerinin tamamlanması ile birlikte İsmek online kayıt sayfasına giriş yapabiliriz.

Giriş yaptığınızda (ilk defa giriş yapanlara) eğitim durumu, çalışma şekli ve şartname kabulü gibi bilgilerin yer aldığı bir form karşılayacaktır. Eksik bilgileri doldurarak işleme devam edebilirsiniz. Eski üyeler için ise böyle bir form çıkmayacaktır.

Kayıt İçin Hazırız Başlayalım mı?

Üyelik oluşturma, giriş yapma ve eksik bilgilerin tamamlanmasının ardından, artık severek kullanacağımız panele ulaşmış bulunuyoruz. Bu gelişmiş filtre yapılarına sahip panelde, katılmayı planladığımız kursları ve kurs merkezlerini görebiliriz. Hazırsanız, başlayalım mı?

Eğitim Şeklini Belirlediniz mi?

Enstitü İstanbul İsmek kurslarında eğitimler, kurs merkezlerinde yüz yüze yapıldığı gibi aynı zamanda İsmek uzaktan eğitim uygulaması ile de sunulmaktadır. İlk adım olarak eğitim türünü seçerek filtreleme yapabilirsiniz.

İsmek eğitim şekli

Branşlar (Programlar) Seçimi

Kullanabileceğimiz bir diğer filtreleme seçeneği ise “programlar” filtresidir. Bu filtre, en çok hoşunuza gidebilecek bir tercih olabilir. İlgilendiğiniz eğitimin (branşın), hangi İsmek kurs merkezinde veya merkezlerinde sunulduğunu görebilir ve seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

İsmek kurs seçimi

İlçeler (İlçe Seçiniz)

Bir diğer filtreleme yöntemi olarak “ilçeler” seçeneğini de kullanabiliriz. İkamet ettiğiniz veya eğitim almak istediğiniz ilçeyi seçerek, o ilçede bulunan İsmek kurs merkezlerini ve sunulan eğitim branşlarını görebilirsiniz.

İsmek kurs merkezleri ilçelere göre sıralama

Seç ve Kayıt Ol

Evet, arkadaşlar, gördüğünüz gibi detaylı bir filtreleme ile bize uygun eğitim ve kurs merkezine ulaşabiliyoruz. Geri kalan tek şey “Seç” butonuna tıklayarak kayıt olmaktır. Dilerseniz örnek bir kayıt işlemi yapalım.

Ben Avcılar ilçesinde Web Tasarım kursuna kayıt olmak istiyorum. Bunun için “Branşlar” kısmından “Web Tasarımı”, “ilçeler” kısmından ise “Avcılar” seçiyorum ve “Filtrele” butonuna tıklıyorum. “Kurs Merkezi” kısmını bilerek boş bıraktım, çünkü Avcılar’daki tüm kurs merkezlerini göstersin. Şimdi hangi kurs merkezlerinde ilgilendiğim eğitim var, görelim.

Kurs listesi

Sonuç olarak bu dönem Avcılar’da 2 farklı tarih aralığında Web Tasarımı kursu olduğunu görüyorum. Kafanız karışmaması için resim üzerindeki tarihleri ben sildim. İlk sıradaki Ağustos ayında başlayacak, ikinci sıradaki ise Aralık ayında başlayacaktır.

Tarihlerin yanı sıra kurs günleri, saatleri ve kayıt kontenjan durumunu da görebiliyorum. Eğer günler ve saatler bana uygunsa, ekranın sağ kısmında yer alan “Seç” butonuna tıklayarak başvuru yapabilirim. Şimdi tıklayalım ve nasıl bir sonuçla karşılaşacağımıza göz atalım.

Tercih Nedeni

Kurs Tercihi Sihirbazı Paneli: Katılmak istediğim eğitime “Seç” dediğimde beni “Kurs Tercihi Sihirbazı Paneli” isimli küçük bir pencere karşılıyor. Buradan kursa neden katılmak istediğinize dair seçeneklerden birini işaretlemeniz gerekiyor. Bu noktadan “İleri” butonuna tıklayınız.

Son kontrol

Kurs Tercih Onayı: Bu aşamadan sonra başvurunuzu son defa kontrol etmek için “Kurs Tercih Onay” penceresi açılmaktadır. Bazı kurslarda kontenjan yetersiz olması nedeniyle kursa katılmak isteyenlerden bazı temel bilgiler yanı sıra sınav yapılmaktadır.

Benim katılmak istediğim Web Tasarımı kursunda temel bilgisayar bilgisi yanı sıra sınavlı olduğunu görüyorum. Bilgiler arasında aynı zamanda sınavın hangi tarihte yapılacağı yazmaktadır. Ben sizin kafanızı karıştırmamak için tarihleri sildim. Evet, arkadaşlar, bu bilgileri de gördükten sonra artık “Kayıt Ol” butonuna tıklıyorum ve mutlu son, kayıt sonucuyla karşı karşıya kalıyorum.

Başvuru Sonucu

Eğitimlerim Kısmından Başvurduğunuz / Katıldığınız Kursları Kontrol Edin

Evet, arkadaşlar, başvurumuzun durumunu kontrol etmek için üst menüde yer alan “Eğitimlerim” kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfada başvuru yaptığımız ya da daha önce katıldığımız eğitimleri görebiliriz. Buradan başvuru yaptığınız kursu mutlaka kontrol edebilir ya da dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Haydi, birlikte kontrol edelim.

Eğitimlerim

Sınav Tarihini Mutlaka Not Edin

Bazı kurslara katılım sınavla yapıldığı için eğitime kısa bir süre kala sınavlar düzenlenmektedir. Zaten kurs sonuçları bölümünde sınav günü ve saati yer almaktadır. Sınava katılmamanız halinde maalesef başvurunuz iptal edilecektir.

Telefon Numaranızı Güncel Tutun

Önemli bir husus da kişisel bilgilerinizdir. İsmek’e kayıt olurken verdiğiniz cep telefonu numarası güncel olmalıdır. Çünkü kurs merkezi sizi aradığında ya da kısa mesaj ile bilgi ilettiğinde size ulaşabilmelidir. Aksi halde başvurunuz iptal edilebilir. Telefon numaranız değişirse, giris.ibb.istanbul adresine giriş yaparak “Kayıt Formu” linkine tıklayarak telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.

REFERANSLAR

 1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).
 2. Erdil, M. İBB İSMEK’te Görev Alan Türkçe Eğitmenlerinin İSMEK Yabancılar İçin Türkçe Kursuna Yönelik Değerlendirmeleri. Full Text Book, 3, 90.

58 Yorum

Yorum yap
 1. Ebru sanatı, ebru teknesinde renklerle sanatçının ruhunu yansıttığı, suya resmettiği karışımdan oluşan ahenk sanatıdır. Geleneklerimizde çok kullanılan bu sanatın önceleri kursları, eğitimleri yoğun şekilde bulunurken şimdilerde sınırlıdır. (ebru her seviye için, farklı şubelere kayıt yaptırmak durumunda kalınıyor. ) Osmanlı döneminde uygulanan ebru sanatı, önemli bir iş koludur. Birçok kişiye kazanç sağlamıştır. Gitmekte olduğum İsmek kursunun Atölyele şeklinde düzenlenmesi ve Mesleki Eğitim Sertifikası verilmesini rica ederim.

 2. e yaygın dan kurs başvurusu kabul oluyor mu kontenjan var gözüküyor, rusça a1 için

  1. E-Yaygın modülü üzerinden, halk eğitimi merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.

 3. turkce ders yabancilar icin var mi acaba

  1. Bilge: Evet, yabancı vatandaşlarımız için Türkçe eğitimleri bulunmaktadır.

 4. Merhaba yarın kayıtlar başlıyor fakat istediğim kursun yanında BEKLEMEDE yazıyor ne anlama geliyor ?

  1. Çiçek; Kayıt saati geldiğinde açılacaktır.

 5. Elsanatlari teknolojisi alanında kalfalik vé usta ogreticilik belgesine sahip ön lisans mezunuyum çeşitli dallarda 13 yıldırismek ve halkegitimlerden egitim aldim kurumunda öğretmenlik yapabilirmiyim

  1. Zeynep: Başvuru yapacağınız branşın mezuniyet gereksinimine bakmalı ve buna göre başvuru yapmalısınız.

 6. internetten kurs için başvuruda bulundum .Kabul edilip edilmediğini yada kesinleştiğini nerden öğrenebilirim

  1. Dilek: Başvuru yaptığınız merkezden size ulaşarak kurs merkezine gelmeniz, kesin kayıt yaptırmanız istenir.

 7. Selam, yeni dönemde takip ettiğim iki kurs vardı, animasyon kursuna kayıt oldum ama takı yapımı kursuna kayıt olamıyorum, “branşa geçiş olmadığı için kurs kaydına izin verilememiştir” hatası alıyorum. İki kursun günleri çakışmadığı sürece neden böyle bir engelle karşılaşıyoruz ki?

  1. Bahar: Seçtiğin 2 kurs aynı alanda olmalıdır. Bilişim teknolojisi ya da el sanatları bunlar farklı alanlardır. Birini bitirip diğer eğitim için başvuru yapabilirsiniz.

 8. kayıt sayfasına tıklıyorum ama beni yine farklı bir sekmede aynı sayfaya atıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Canan: Kayıt şartlarını kabul etmeniz ve eksik bilgileri doldurmanız gereken sayfaya yönlendirir. Açılan sayfa görülmüyorsa farklı bir tarayıcı ile denemeniz gerekir.

 9. Formu doldurup kayıt olmak istiyorum fakat eski öğrenci olduğum için ilk gişten sonra mail adresi eksik diyor ama onu tamamlamak için formu açamıyor veya eski bilgilerime giremiyorum ne yapmalıyım.

  1. Aynur: Farklı bir tarayıcıdan dener misiz?

 10. ingilizce a 1

  1. Fatma: Kurs başvurusu buradan değil kursiyer.ismek.ist adresinden yapılmaktadır.

 11. Merhaba ben lisans mezunuyum İşaret dili tercümanlığı ve öğreticiliği kursunu bitirdim. Avrupa onaylı sertifikam var. Normal sertifikayı da ağustos ortasına doğru alıcam. Şimdiden uzman öğreticilik başvurusu yapsam olur mu?

  1. Esma: Tabii ki başvuru yapınız. Çünkü alımlar hemen değil de ihtiyaç halinde yapılmaktadır. Siz sisteme girişinizi yaparak haber bekleyin.

 12. ben başvuru yapıyorum ama güncelleniyor bi de telefon numarası ni yazamıyorum

  1. Zehra: Farklı bir cihazdan yapmayı dener misiniz?

 13. telefon çalıyor. mesgle atıyosunuz kimse bakmıyor

  1. Perihan: Kayıtların ilk günü aşırı yoğunluk olduğu için anlık kesintiler yaşanır. Siz sabırla devam edin.

 14. Sürekli hata veriyor. Önce geçersiz kimlik no diyordu, şimdi aşağıdaki gibi

  403 – Forbidden: Access is denied.
  You do not have permission to view this directory or page using the credentials that you supplied.

  1. İbo: Kayıtlar başladığı ilk gün böylesi kesintiler yaşanabilmektedir.

 15. hicbi sekilde siteye ulasamiyorum nasil kayit olacam

 16. Kursiyer.ismek.org adresinden kayıt yapıcam ama tc giremiyorum nasıl yapıcam??

  1. Jale: Herhangi bir hata görünmüyor.

 17. merhaba. adres bilgimi değiştirmek istiyorum ama bulamadım

  1. Sinem: Bununla ilgili detaylara kursiyer.ismek.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 18. İsmekte kesin kayıt yaptım. Fakat suan başka bir branşa kayıt yapmak istiyorum . kesin kayıtları sildirmek mümkün mü? Mümkünse nasıl silinir?

  1. Meryem: kursiyer.ismek.org adresine giriş yaparak iptal etmeyi deneyiniz. Sistem başvuru durumuna göre iptal edebilir.

 19. Girişimcilik egitimine katılmak istiyorum

 20. Admin : kayıt yaptık ama.yanlış oldu onu silip yeniden
  yapmak istiyorum olmuyor. Lütfen yardımcı olursanız.
  Teşekkür ederim.Iyi akşamlar

  1. Fatma: Başvurularım kısmından iptal ederek yeni başvuru yapabilirsiniz.

 21. Çekmeköy de ki Şenay sokak da bulunan ismekte saç tasarım için olan kurşun hafta içi saatleri kaç ??

  1. Ravza: Bu tür bilgileri paylaşamıyoruz. Sizler kursiyer.ismek.org adresine giriş yaparak görebilirsiniz.

 22. online kayıt yaptırdım.ama günü değiştirmek istiyorum.yaptırdığım kaydı silemiyorum.nasıl silip değiştirebilirim.

  1. Nur: Eğitimlerim sekmesinde başvuru yaptığınız kursları göreceksiniz. O bölümden iptal edebilirsiniz.

 23. Hiç bir şekilde online kayıt formuna ulaşılamıyor.

  1. Serdar: sunucuda aşırı yük oluştuğu için anlık kesintiler yaşanır.

 24. pardon ama insanı cıldırtıyorsunuz.kursiyer orga giriyorum 10 dakıkada acılıyor tamm acıldı hıcbır tus calısmıyor.filtrele calısmıyor.bebeğim var saatın 00.05 olmasını bekledım saat 01.09 oldu hıc bırsey tuslanmıyor ekran donuyor
  altı ustu bır takı kursu secıcem beklıyorum yazık ya yazık

 25. Ismet kayıt sayfasına bilgilerimi yazıyorum girişe bastım form verilerinizi doğrulanmadi yaziyor

  1. Özge: Sorun devam ederse 0212 531 01 41 numaralı telefondan destek almalısınız.

 26. Mutfak ile ilgili bir kurs arıyorum hedefim aşçılık sertifikasını almak fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Zeynep: İsmek’in yeni uygulaması mutfak sanatları okulunu incelemelisin.

 27. Merhaba ..Ben soru sormak istiyorum iş ilgili. ..
  Ben yabancim sizinle çalışmak istiyorum. .ana dilim
  Arapça. .TürkçeM çok iyi ..unversite mezunum
  Muhaseba.. inglizci biliyorum. .. arapça
  öğretmenlik yapıyorum sizinle çalışmak mümkün mü? ?
  Teşekkürler. .

  1. Farah: İş başvuruları kariyer.ismek.org sitesinden yapılmaktadır.

 28. ismek çalışlar spor bölümü 2.devre için kayıt yaptırmak istiyorum

  1. Meryem: Başvurular kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır.

 29. Selâmün aleyküm sisteme neden girilmiyor kayıt yapacağım olmuyor güvenlik kodu görülmüyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet: Ve aleyküm selam güvenlik kodu kaldırılmış olup, onu dikkate almayın.

 30. kuaförlük kursuna kayıt yapmak istiyorum. bahçelievler yenibosna şubenize listede kuaförlük yok kuaförlüğün bölümleri var.en fazla 2 tanesi seçilebiliyor yardımcı olursanız sevinirim. teşşekkürler.

  1. Çiğdem: Kuaför olabilmek için MEM (Mesleki Eğitim Merkezlerinde) kalfalık ve ustalık eğitimi almak gerekir.

 31. siteye girilmiyor girilsede güvenlik kodu vermiyor

  1. Hacer: Geçici bir sorun olup, kısa sürede mutlaka düzelecektir. (Düzeldi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir