Enstitü İstanbul İsmek 2023-2024 Kayıtları Başlıyor.

Enstitü İstanbul İSMEK kayıt tarihleri açıklandı: İsmek 2023-2024 (1. dönem) kayıtları 4 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da başlayacak olup uzaktan eğitimler 11 Eylül, yüz yüze eğitimler ise 18 Eylül’de ders başı yapacaktır. Aşağıda yer alan tabloda, kayıt tarihleri ile ilgilii detaylara yer verilmiştir.

1. Dönem2. Dönem
Kayıt Tarihleri:4 Eylül 20235 Şubat 2024
Yüz Yüze EğitimUzaktan Eğitim
Eğitim Tarihleri:18 Eylül 2023 – 30 Haziran 202411 Eylül 2023 – 30 Haziran 2024

İsmek online kayıt işleminin nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili hazırladığımız yazıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir

İsmek online kayıt için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin giriş sayfasını kullanmanız gerekiyor. İsmek giriş sayfası için aşağıda yer alan bağlantıyı tıklayabilirsiniz. https://enstitukayit.ibb.istanbul/

Giriş işlemi için, “giris.ibb.istanbul” adresini ziyaret edebilirsiniz. Sayfa açıldığında, giriş ekranı görüntülenecektir. Aşağıdaki görselde de belirtildiği gibi ilk adım olarak “Üye Ol” butonuna tıklamanız gerekecektir. Bu şekilde hesap oluşturup, kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. (1)

İsmek kayıt tarihleri

Başvurular Yıl Boyu Devam Ediyor!

İsmek kayıt sürecinin başlamasıyla birlikte dilediğiniz kurs merkezine ve dilediğiniz eğitim programına kayıt olabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir diğer husus ise İSMEK kayıt sürecinin yıl boyu devam edecek olmasıdır. Kurs merkezi ve branşlara göre kayıt tarihleri farklılık gösterecektir.

İSMEK Kursları Ücretli mi?

İsmek kursları ücretsizdir. İstanbul’un en kaliteli eğitimlerinin verildiği bu kurslarda sizlerden herhangi bir ücret talep edilmez. Enstitü İstanbul İsmek’in kurs merkezi, yönetici, öğretmen ve diğer personel ücretleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanmaktadır. (2)

İSMEK Branş Listesini İncelemden Kayıt Olmayın!

İsmek kurs başvurusu yapmadan önce İsmek’te hangi kurslar olduğunu öğrenmek için “Branş Rehberi” sayfasını mutlaka incelemelisiniz. Her yıl yeni eğitimler eklenmekte ya da çıkarılmaktadır; ayrıca koşullar ve eğitim süreleri değişebilmektedir. Bu nedenle İsmek kayıt öncesinde eğitim almak istediğiniz branşı aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilir ve detaylarını görebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/enstitu_egitimler.aspx

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz!

Kursiyerlerin en çok merak ettiği konuların başında kaç kursa başvuru yapabilecekleri gelmektedir. Burada bilmeniz gereken en önemli husus tercihinizi aynı alan üzerinden en fazla 2 branş şeklindedir. Yani ilk seçimi yabancı dil alanından yapmanız halinde diğer hakkınızı da yine yabancı dil alanında yapmalısınız.

Alan, Branş, Program Nedir?

İSMEK yeni döneme 40 farklı alanda eğitim vereceğini duyurdu. Burada kafanızı karıştıran bazı hususlar olabilir. Peki alan, branş ve program ne anlama gelmektedir. Alan deyince aklınıza şu gelmelidir. Yabancı dil, bilişim teknolojileri, el sanatları vb anlamalısınız.

Branş dendiğinde ise yabancı dil altında yer alan Türkçe hariç tüm diller eklenebilir. İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca daha birçok dil sayılabilir.

Program ise yine yabancı dil örneğinden gidersek İngilizce branşı kendi içerisinde A1, A2, B1,B2 ya da mesleki İngilizce gibi kendi içerisinde programlara ayrılmaktadır.

Eğitimlerinizi tamamladığınızda farklı dallardan eğitim seçebilirsiniz. Örnek ilk başladığınız eğitimi eğitim öğretim dönemi bitmeden tamamlarsanız. Siz farklı alanlardan eğitim seçebilirsiniz. Bunun dışında bir de genel branşlar altında siz hakkınızı tamamlamış olsanız bile seçebileceğiniz bazı genel branşlar yer almaktadır. Dilerseniz o eğitimlere de kayıt olabilirsiniz.

İSMEK Kurs Merkezlerini İnceleyerek Karar Verin

İsmek kurs merkezleri

Eğitim almak istediğiniz İSMEK kurs merkezini, kayıt olmadan önce tespit etmelisiniz. Aradan geçen 1 yıllık süreçte adresi değişen veya geçici olarak kapanan merkezler olabilmektedir. Bu nedenle İSMEK kurs merkezleri sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşarak, size en yakın veya eğitim almak istediğiniz branşı içeren şubeyi tespit edebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kursmerkezleri.aspx

İSMEK Yabancı Dil Okulu

İstanbul’da yabancı dil eğitimi almak için binlerce TL ödemenize gerek kalmıyor. Çünkü İSMEK yabancı dil okulu ile onlarca yabancı dil eğitimi ücretsiz olarak sunuluyor. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İSMEK dil okulu, 50’den fazla programda eğitim vermektedir.

En çok tercih edilen yabancı dil eğitimleri arasında İngilizce kursları yer almaktadır ve 7 farklı program ile size sunuluyor. İngilizce kursu seçeneklerine göz atarsak, İngilizce A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyeleri yanı sıra YDS hazırlık kursu ve İngilizce kitap çeviri eğitimleri bulunmaktadır.

Yabancı dil eğitimleri sadece İngilizce ile sınırlı değildir. İSMEK dil okulunda Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça ve yabancılar için Türkçe kursları gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca, Osmanlıca eğitimleri de İSMEK dil okulu içinde yer almaktadır.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

İstanbul’un fırıncı ve pastacıları artık İSMEK kurslarında yetişiyor. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu, ekmek ve pasta üretimi konusunda uzmanlar yetiştirmektedir. İstanbul Halk Ekmek (İHE) tarafından kullanılan ve boşaltılan bir binada eğitimler gerçekleştirilmektedir.

Bu tam donanımlı merkezde, her türlü teorik ve uygulama eğitimleri verilmektedir. Fırıncılık ve pastacılık okulunda 20’den fazla programa katılabilir ve siz de fırıncı ya da pastacı olma yolunda adım atabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Kuaförlük, Türkiye’nin en değerli mesleklerinden biridir ve hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir gelir kaynağıdır. Eskiden kalfalar ve ustalar çırakları yetiştirirdi. Ancak günümüzde İSMEK güzellik ve saç bakımı okulu sayesinde yetişiyorlar.

Bu merkez Bakırköy’de bulunuyor ve sadece saç yapımı eğitimi sunmuyor, aynı zamanda cilt bakımı ve makyaj gibi birçok alanda eğitim veriyor. Bakırköy güzellik ve saç bakımı okulunda 30’dan fazla programa katılabilirsiniz. Farklı eğitim seçeneklerini görmek ve karar vermek için okulun sunduğu eğitimleri incelemenizi öneririm.

İSMEK iş Başvurusu Yapmak İster misiniz?

Milyonlarca insana eğitim verirken aynı zamanda binlerce insana da istihdam imkanı sağlamaktadır. Bunların içinde binlerce öğretim görevlisi, kurs merkezi yetkilisi ve hizmetli insanlar bulunmaktadır. İsmek kurslarında görev almak ister misiniz? Uzman ya da usta öğretici olarak görev alabilirsiniz.

Bunun için kariyer.ibb.ist adresine göz atmalısınız. Oradan başvurunuzu yaparak İsmek’ten gelecek haberi beklemelisiniz. İsmek iş başvurusu ile ilgili daha fazla bilgiye yine sitemizden de ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).
  2. Özer, F. (2010). Meslek ve beceri kazandırmada büyükşehir belediyelerinin rolü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamaları: İSMEK (Master’s thesis, Sakarya Üniversitesi).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir