İsmek Kayıt Tarihleri

İstanbul’da yaşayan herkesin ücretsiz yararlandığı İSMEK kurslarında yeni dönem başladı. İSMEK 2018-2019 eğitim öğretim dönemi hayırlı olmasını diliyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yine birçok yenilik göze çarpıyor.  Kayıtların öne alınması, eğitimi verilen alan ve branşların artışı ve daha fazlasını sizler için hazırladığımız bu yazıda bulacaksınız.

İsmek Kayıt Tarihleri

İSMEK 2018-2019 Kayıtları Başladı (Devam Etmekte)

Ve işte beklenen gün deldi ve İSMEK 2018-2019 kayıt tarihleri açıklandı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi kayıt tarihi yine öne çekildi. Kurumun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada başvuruların bu yıl 3 Temmuz 2018’de başladı. Başlıkta da belirtildiği gibi başvurular devam etmektedir. Kontenjanı uygun olan dallara dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmak isterseniz kursiyer.ismek.ist adresinden hemen işlemlere başlayabilirsiniz. Yazının devamında kayıtların nasıl yapıldığına dair bilgileri bulacaksınız.

Başvurular İnternet Üzerinden (ONLINE) ve Kurs Merkezlerinde Yapılabilecek

Yapılan yazılı açıklamada başvuruların İnternet üzerinden online kurs merkezlerinde bizzat yapılacağı duyuruldu. Yukarıda da belirttiğim gibi başvurular 3 Temmuz 2018 Salı günü gece 00:00’da başlayacaktır. İnternet üzerinden başvuru yapmak isteyenler ismek.ist ve kursiyer.ismek.ist adresinden kimlik bilgileri ile giriş yaparak kayıt olabilirler. Başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazımızın devamında bulacaksınız.

Kayıt Olmak İçin Hazırsanız Başlayalım mı?

Evet, arkadaşlar ücretsiz kurslardan yararlanabilmek için öncelikle kontenjanlar dolmadan kayıt olmak gerekir. Bunun için kursiyer.ismek.ist adresi ve size en yakın İSMEK kurs merkezinden yapabilirsiniz. İnternet sitesinden başvuru yapmak için yeni bir tarayıcı açın ve adres satırına kursiyer.ismek.ist adresini giriniz. Açılan sayfadan sizden T.C. Kimlik numarası + doğum tarihi bilgilerinizi girmenizi isteyen bir ekran açılacaktır. Burada yer alan bilgileri doğru girmeniz halinde sistem sizi tanıyacaktır. Bu nedenle üye olmak ya da şifre oluşturmanıza gerek yoktur.

Siteme ilk defa giriyorsanız sizi ilk olarak 3 farklı kutucuğum yer aldığı şartnameler karşılıyor. Öğrenci şartnamesi, online başvuru ve kayıt şartları ile KVKK aydınlatma ve rıza metnini okumanız ve onaylamanız gerekir. Sonrasında ise eksik bilgilerinizi doldurmanız gereken başka bir forma yönlendirecektir. Eksik bilgileri doldurarak artık kurs seçimi kısmına geçebilirsiniz. Kurs seçimi sayfasında gelişmiş filtreleme aracı bulunmaktadır. İlçe, kurs merkezi, alan, branş seçimi yaparak katılmak istediğiniz kurs merkezi ya da eğitimi kolayca bulabilirsiniz. Kurs gün ve saatleri size uygun olan eğitimlere anında başvuru yapabilirsiniz. Online başvuru ile ilgili merak ettiğiniz detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir

Kesin Kayıtlar Kurs Merkezinde Yapılıyor!

İnternet’ten yapılan başvurular ön kayıt niteliğindedir. Asil listede bile olsanız bu sizin kesin katılacağınız anlamına gelmez. Eğitim tarihine kısa bir süre kala kurs merkezi yönetimi ya da size eğitim verecek olan öğretim görevlisi size kayıt ulaşarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Sizde evet geçerli derseniz sizi kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelmenizi isteyecektir. İşte kesin kayıt bu noktadan sonra oluşmaktadır. İSMEK bilgilerinizde cep telefonu, E-posta adresi gibi bilgileriniz güncel ve ulaşılır olmalıdır. Size ulaşılamaması halinde başvurunuz iptal edilerek yedek listeden birine hak verilir. Başvurular asil ve yedek liste şeklinde yapılmaktadır. 20 Asil varsa 20’de yedek kayıt alınmaktadır. Çoğu kursiyer sonradan vazgeçebilmektedir. Ulaşılamayan vs derken yedek listede yer alan önemli bir bölüm asil kursiyer olabilmektedir.

İSMEK Kurs Merkezi Sayısı 240’a Yükseldi

1996 Yılında sadece 3 farklı noktada bulunan şubeleri ile eğitime başlayan İSMEK kurs merkezi sayısını yeni eğitim öğretim döneminde artırarak 240’a yükseltti. Tüm ilçelerde birden fazla noktada bulabileceğiniz bu şubeleri yakından görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yaşadığınız ilçeye tıklayarak size en yakın merkezi görebilirsiniz. Şunu da bilmelisiniz ki, ille de ilçenizde ki kursa gitmek zorunda değilsiniz. Dilediğiniz şubeyi özgürce bir şekilde tercih edebilirsiniz. http://ismek.ist/tr/kursmerkezleri.aspx

Asil ve Yedek Başvuru Nedir?

Bir üst satırda da bahsettiğim gibi geçtiğimiz yıllarda Online başvurunun başlaması ile asil ve yedek kayıt uygulamasına başlandı. Aslında oldukça güzel bir uygulama diyebilirim. Çünkü asil listede yer alan kursiyerlerin büyük bir bölümü kurslar başlamadan çeşitli nedenlerle vazgeçebiliyor ya da verdikleri bilgilerden kendilerine ulaşmak mümkün olmayabiliyor. Bunun için geliştirilen yedek kayıt uygulaması başvurusunu iptal eden ya da vazgeçenler için anında kontenjan demektir. Yedek kayıtlar numarasına göre öncelikli hale gelmektedir. 1. Yedek kayıt ilk iptal olan asil başvurunun yerine geçiyor. Yani yedeklerde ön sıralarda olmak avantaj sağlar.

Aynı Alandan 2 Branş Seçebilirsiniz!

Kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan başında aynı eğitim öğretim dönemi içerisinde kaç branş tercih edileceğidir. Bunun için geçerli kural aynı alan içerisinde 2 branş (dal) seçebileceği yönündedir. Dilerseniz konuyu daha anlaşılır hale getirmek için alan ve branş farkını yakından anlayalım.

Alan Nedir? İSMEK yeni döneme 40 farklı alanda eğitim vereceğini duyurdu yenileri eklendiğini görüyoruz. Alan deyince birçok branşı altında toplayan demektir. Örnek yabancı dil alanı buraya Türkçe hariç tüm diller eklenebilir. İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca daha birçok dik sayılabilir. Bunun dışında Bilişim Teknolojileri de bir alandır. İçerisinde bilgisayar kullanımı, ofis programları kullanımı, web tasarım, web programlama ya diğer bilgisayar programlarının olduğu eğitimler yer alır. Yani bir alan içerisinde onlarca eğitim olabilir. Bu nedenle aynı dönem içerisinde tek bir alanda eğitim seçeneğiniz mevcuttur. O nedenle ilk seçeceğiniz branş (dal) çok önemlidir.

Branş Nedir? Aslında Türkçesi dal olarak geçmektedir. Ama insanlar branş kelimesine alıştıkları için branş sık kullanılıyor. Yukarıda aktardığım bilgilere dikkat ederseniz branşın ne olduğu açıklığa kavuşuyor. Yabancı dil alan onun altında yer alan İngilizce, Arapça, Almanca vs ise branş olarak geçiyor. Siz ilk eğitimi yabancı dil alanından seçtiyseniz ikinci eğitime katılmak istediğinizde onuda yabancı dil alanında bir eğitim seçmelisiniz. Yani ilk eğitim İngilizce ikincisi Bilgisayar olsun diyemezsiniz. Çünkü ikinci eğitim bilişim teknolojileri alanına girmektedir.

Ortak Alanlarda Yer Alan Branşları Seçebilirsiniz

Yukarıda yer alan kısıtlamaya birde esnetme getirildiğini söylemeliyim. Ortak branş adı altında kursiyerler belirlenen branşları kısıtlama olmaksızın seçebilirler. Ek olarak tercih edebileceğiniz branşları görmek için kursiyer.ismek.ist adresine giriş yaptığınızda üst menüden alan geçişlerini tıklayınız.

Eğitimlere Düzenli Olarak Katılmalısınız. Aksi Halde Hak Kaybı Yaşarsınız!

Kayıtların başlaması ile birlikte birçok insan büyük bir hevesle başvuru yapıyor. Kimileri kurslar başlamadan vazgeçiyor. Kimileri ise eğitime birkaç ders katıldıktan sonra çeşitli nedenlerden dolayı gelmeyebiliyor. Bu nedenle bazı öğretim görevlileri devam edenlere kesin devam edecek misiniz? Şeklinde sorabilirler. Çünkü kesin devam etmek isteyenlerin isimleri yönetime iletilmektedir. Bu noktadan sonra devamsızlık kuralına uymanız gerekir. Devamsızlık kuralı eğitimin 5/1’den fazla olmamasıdır. Fazla olan kursiyerler maalesef hak mahrumiyeti yaşıyorlar. Sertifika alamadıkları gibi sonraki dönem başvuru kısıtlaması olabilir. Devamsızlık yapmanızı gerektirecek önemli bir sorun varsa kurs öğreticisi ile görüşerek izin isteyebilirsiniz. Bu durumda devamsızlık sayılmayacak ve sıkıntı yaşamayacaksınız. Devamsızlığın bir diğer kötü yönü ise eğitimlerde kopukluk yaşarsınız. Gelmediğiniz günlerin eğitim konularını kaçıracağınız için bütünlük bozulacaktır. Sizden ricam en uygun gün ve saatleri seçerek başvuru yapmalısınız.

Mesleki Uzmanlık Merkezlerine Kayıt Olmadan Önce
İstanbul genelinde 240 kurs merkezi ile hizmet veren İsmek kurslarının bir çoğu özel olup, uzmanlık alanında eğitimler vermektedir. Onlardan biride mesleki uzmanlık merkezleri olup, burada eğitim alabilmek için 16-45 yaş arasında olmak gerekir. Başvuru durumuna göre kursiyerler sınav yapılarak belirlenmektedir.

İsmek Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

4 Yıl öncesine kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere hizmet veren İSMEK 2014 yılı itibari ile çocuklar içinde eğitim vermeye başladı. İlk olarak yaz kursları ile başlayan eğitimler yerini 12-16 yaş grubuna uygun şekilde tüm yıla yayıldı. İnsanlar bu yılda yaz okullarının açılmasını merakla bekledi. Yaz kursu kayıtları beklenirken İSMEK yeni dönem kayıtlarının başlayacağını duyurdu. Kayıtlardan hem yetişkinler hem de 12-16 yaş arası çocuklar ve gençlerde yararlanacağı için ayrıca yaz kursuna gerek kalmadı. Konuyla ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Kurslar İçin Herhangi Bir Ücret Ödeyecek miyim?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile gerçekleştirilen İSMEK kursları tamamen ücretsizdir. Kurs merkezlerinin kirası, öğretmenlerin maaş ve sigorta primleri de dâhil olmak üzere tüm giderler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Kurs merkezlerinde yapacağınız tek masraf eğitim arasında sıcak sohbetlerin olmazsa olmazı demli çay ve kahve ücreti olacaktır. O da çok düşük bir şekilde sembolik bir ücret diyebilirim. 50 Kuruşa çay, 1 TL’ye kahve içebilirsiniz. Afiyet olsun diyelim.

700’den Fazla Ücretsiz Eğitim Seçeneği

Dünyanın en gelişmiş ücretsiz kursları arasında yer alan İSMEK eğitimini verdiği branşların sayısını her yıl artırmaktadır. Bu yılda yine artışın devam ettiğini görüyoruz. Bu yıl 40 alan altında 752 farklı eğitimin olduğunu belirtmeliyim. Bu inanılmaz bir şey diyebilirim.  Kültür, sanat, meslek ve akademik eğitimlerle hayalinizi gerçekleştirme fırsatı bulacaksınız. Birçok noktada bulunan uzmanlık okulları ile dada da ileri seviye eğitimler alabilirsiniz. Şimdi dilerseniz uzmanlık okulları ve sağladığı avantajları biraz yakından tanıyalım mı?

İSMEK Perakende Okulu
Sadece teorik eğitimlerle sınırlı kalmayan İsmek aynı zamanda kursiyerlere iş başında eğitim ve sonrasında istihdam (iş garantisi) imkanı sunan perakende okulu uygulamasını hayata geçirdi. Satış ve perakende sektörünün ihtiyacı olan nitelikli elemanları kazandırmak için kurduğu İSMEK Perakende Okulu Mecidiyeköy’de eğitim vermeye başladı. Burada teorik eğitimlerini tamamlayan kursiyerler uygulama eğitimleri için GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) ve KMD (Kategori Mağazacıları Derneği) üyelerinin mağazalarında kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar. Bu uygulama Türkiye İş Kurumu İŞKUR kapsamında olup, İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında aylık maaş + sağlık sigortası primleriniz Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmektedir.

Mutfak Sanatları Okulu
700’den fazla branşta eğitim imkanı sunan İSMEK uzmanlık alanlarında eğitimler vermeye devam ediyor. Son olarak hayata geçirdiği projelerden biride yiyecek içecek alanında kendini geliştirmek isteyenlere yönelik olup, Üsküdar’da eğitimlere başlayan Mutfak Sanatları Okulu aşçılık, pastacılık, sebze meyve dekorasyonu ve servis eğitimleri vermek üzere kurulmuştur.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
İSMEK kursları artık hayat boyu öğrenimden çok bir halk üniversitesi haline geldi. Çünkü klasik eğitimler yerine mesleki anlamda uzmanlık ve deneyim gerektiren aşamaya geçildi. Mutfak sanatlarından sonra şimdi de fırıncılık ve pastacılık okulu ile alanında uzman fırıncılar ve pastacılar yetiştirilmesi amaçlanıyor. Daha önce İHE (İstanbul Halk Ekmek) fabrikası tarafından kullanılan binada eğitimlere başlanan İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu dünyanın ekmek çeşitlerini öğretirken aynı zamanda açma, simit, poğaça ve hatta yaş ve kuru pasta alanında eğitimler vermektedir.

Ücretsiz Spor Eğitim Merkezleri
İsmek kursları sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sağlıklı bir hayatın zaruri ihtiyacı haline gelen spor eğitimlerine de yer vermektedir. İstanbul genelinde yaklaşık 20 farklı noktada bulunan spor eğitim merkezlerinde kadın ve erkekler için spor eğitimleri verilmektedir. Kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness erkekler içinse sadece Fitness eğitimlerine yer verilmektedir. Tüm eğitimler gibi spor kursları da ücretsiz olup, başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. Getirmeniz gereken belgeler arasında sağlık raporu olduğunu unutmayınız.

Yabancı Dil Okulu

İstanbul’da özel kursların büyük bir bölümü yabancı dil alanında eğitim vermektedir. Hatta büyük ilçelerde broşür dağıtarak kursiyer bulmaya çalışırlar. Binlerce TL ödeyerek alacağınız bu eğitimleri şimdi İSMEK yabancı dil okullarında ücretsiz olarak almak ister misiniz? Cevabınız evet ise İSMEK yabancı dil alanında 10’dan fazla yabancı dil eğitiminin olduğunu göreceksiniz. A1, A2, B1,B2 ve daha da ileri seviye eğitimlerle yeni bir yabancı dil öğrenin, kurslara hazırlanın. Ülkemizde yaşayan yabancı ülke vatandaşları içinde Türkçe eğitimleri verilmektedir.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Türkiye’de 4+4+4 yani lise eğitimi zorunlu olması ile birlikte çıraklık uygulaması neredeyse bitti diyebiliriz. Berberlik ve bayan kuaförlüğü gibi mesleklerde ustalar çıraklık ve ustalıktan yetişiyordu. Bundan böyle ise daha çok kurslarda eğitim alarak meslek hayatına adım atıyorlar İSMEK güzellik ve saç bakımı hizmetleri okulu ile bay ve bayan kuaförleri yetiştiriyor. Sadece kuaför değil aynı zamanda cilt bakım uzmanı ve makyaj alanında uzmanlarda bu kurslardan yetişiyor.

Sertifikamı Ne Zaman Alacağım?

Eğitimini belirlenen devamsızlık düzeyini aşmayan ve başarılı bir şekilde tamamlayanlar eğitim türüne göre Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ya da İSMEK katılım belgesi verilmektedir. MEB onaylı sertifika almaya hak kazananlar belgelerini eğitim bittikten 1-2 ay sonra kurs merkezinden alabilirler. Sürecin uzun sürmesi belgenin Ankara’da hazırlanarak gönderilmesi ile alakalıdır. Kurs yönetimi sertifikanız hazır olduğunda sizi bilgilendirerek almanızı isteyecektir.

303 Comments

Add a Comment
 1. Hilal

  Alan geçişleri çok verimsiz. Mesleğimle ilgili kursa katılmak isterken yabancı dil kurslarına katılamıyorum. Bu sorun giderilse çok daha hoş olur.

 2. Tülay çelikkol

  Merhaba ben pilates kursuna katılmak istiyorum acaba kontenjan doldumu birde farklı günlerde iğne odasına gidebilirmiyim

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Tülay: kursiyer.ismek.ist adresinden kontenjan durumunu görebilir ve başvuru yapabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.