Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Kursu

Ülkemizde trafik kazaları artık sıradan bir durum haline gelmiş olup, özellikle bayramlarda yüzlerce ölümlü kaza meydana gelmektedir. Aşırı hız, alkol ve kullanıcı hatalarından kaynaklı bu kazaların önüne geçmek için hepimizin yapabileceği görevler bulunmaktadır. Bunun için ilk etapta sürücü kurslarında eğitim alarak araç kullanmaya başlayacakların iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Sizde bu eğitimlerde görev almak isterseniz. Direksiyon Eğitimi Öğreticisi olabilirsiniz. Bunun için ön lisans ve lisans mezunu olmak, 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak yeterlidir. Sizde böyle bir görevde yer almak isterseniz yapmanız gereken tek şey Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Kursu eğitimlerine katılarak belgenizi alıp, iş hayatına başlamaktır.

Direksiyon Öğretmeni

Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Kursu Nedir?
Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz özel sürücü kursları sürücü yetiştirmek için gerekli olan bir çok eğitimci kadrosuna gerek duymaktadır. Trafik, Sağlık, Motor ve Direksiyon Öğreticiliği olup, bu görevlere gelmek için sadece üniversite mezunu olmak yetmeyip, aynı zamanda bu görevlere hazırlık mahiyetinde eğitim almak gerekir. Direksiyon Eğitimi Öğreticisi olmak isteyenler için bu eğitimi Halk Eğitim Merkezleri vermektedir.

Bu Eğitimden Kimler Yararlanabilir?
200 Saat sürecek eğitimlerden yararlanabilmek için tekrar belirtmek gerekirse ön lisans ve lisans mezunu olmak gerekiyor. 4 Yıllık fakülte mezunları öncelikli tercih edilmektedir. Aynı şekilde an az 3 yıllık ehliyet sahibi olmak ve herhangi bir ceza almamış olmanız gerekir. Bu yeterlilikleri sağlayanlar kabul edilir.

Kursta Hangi Konular İşlenecek?
Eğitim almaya hak kazanan kursiyerlere 200 saat sürecek çeşitli eğitimlerden oluşan geniş kapsamlı bir eğitim ve sonunda sınav yapılacaktır. İlk konumuz sosyal hayatta iletişim olup, insanlarla başarılı ve etkileyici, ikna edici sözünüzü dinleten bir iletişim kuralını öğrenerek başlayacaksınız.

Kişisel Gelişim Teknikleri: Halk Eğitim Merkezi size vereceği eğitim sonrası iş hayatına atıldığınızda kendinizi sürekli geliştirmek, öğrencilerinize daha verimli olabilmek için gerekli kaynakları tanıyacak ve kişisel gelişim alanında adeta uzman olacaksınız.

Eğitim Psikolojisi: Mesleğe başladığınızda sürekli yeni insanlar ile karşılaşacak olup, genelde onların psikolojisine uyum sağlaman gerekecektir. Bu konuda zorluk çekmemeniz için, eğitimin 8 saatlik kısmı eğitim psikolojisi olacak olup, temel düzeyde sosyolog konuları ele alınmaktadır.

Öğretim Metodları: Araç kullanmayı herkes bilir, fakat araç kullanmayı öğrenmek adeta bir yetenek gerektirmektedir. Bunun için belli başlı metodları olup, öncelikle bu metodları siz öğrenip, sürücü kursunda göreve başladığınızda sıfırdan başlayan birini sürücü yapmanın gerekli kurallarını öğrenecekleriniz.

İlk Yardım: Sürücü kursuna katılan bir kursiyer her ne kadar eğitimlerde ayrıca İlk Yardım eğitimi alacak olsa bile yinede siz onu araç sürüşü esnasında bilmesi gereken ilk yardım kuralları konusunda bilgi verecek, yaşanacak kazı anında yapılması gerekenleri uygulamalı göstereceksiniz.

Trafik Kuralları ve Eğitimi: Yine aynı şekilde kurslarda teorik bir şekilde trafik eğitimi alacak olan kursiyerler sizinle birlikte araç kullanımına başladığında birde bu kurallara araçla uyum sürecine girecektir. Asıl iş burada size düşmektedir. Çünkü bilmek yeterli olmaz, o kuralları uygulaması gerekir.

Güvenli Araç Kullanımı: Kursun son aşaması eğitim ve sonrasında güvenli araç kullanımı olup, yolda, duraklamalarda ve park etme aşamalarında alınacak güvenlik önlemleri konusunda bilmeniz ve öğrencilerinize aktarmanız gerekir. Bir hata örneği paylaşmak istiyorum. Direksiyon sınavına hak kazanan kursiyerler araçlar ile sınav sorumluları eşliğinde parkurda sınav olurken E sınıfı ehliyet alacak bir sürücü adayı turunu tamamladı ve otobüsü başladığı noktaya heyecanla bırakıp, inerken araç yavaş yavaş hareket etmeye başladı, oradakiler müdahale edip durdurdular. Çünkü sürücü adayı el frenini çekmeyi unuttu ve bu şekilde hem güvensiz bir sürüşe imza attığı gibi daha büyük tehlikeye neden olabilirdi. Bu hatası ona sınavdan kalmak şeklinde geri döndü.

Sürücü Kurslarında İşe Başlayabilirsiniz
Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Kursuna katılan eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerler bulundukları il ve ilçelerde yer alan sürücü kurslarında direksiyon öğreticisi olarak göreve başlamaktadır. Şimdiden sizlere kazasız ve başarılı bir görev süreci dileriz.

Direksiyon Eğitimi Öğreticisi Maaşları Ne Kadar?
Üniversite mezunu arkadaşlar genelde meslek seçimi yaparken haliyle ilk etapta alacakları ücrete odaklanmaktadır. Bu konuda net bir ücret bilgisi vermek imkansızdır. Çünkü yaşadığınız yer, çalışma süresine göre değişiklik göstermekte olup, 1000-5000 TL arası maaşınız olacağını bilmelisiniz.

Özel Direksiyon Eğitimleri Verebilirsiniz.
Bu eğitimi alanlar illede sürücü kurs merkezlerinde çalışması gerekmez, dileyen kendi aracı ile pist ve trafikte direksiyon eğitimi verebilir. Bu nedenle kazancınızı artırmak sizin elinizdedir.

Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Kursu Nerede?
Bu eğitim sadece Halk Eğitim Merkezi Kurslarında yer almakta olup, tüm ilçelerde en az bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bulunmaktadır. Detaylı bilgi ve başvuru için size en yakın HEM şubesine gelmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir