İSMEK Yaz Kursu Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

İstanbul’da yaşayan çocuk ve gençlerin merakla beklediği İSMEK yaz kursu kayıtları ile ilgili henüz bir bilgilendirme ya da duyuru yapılmadığını belirtmek istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK resmi İnternet sitesi ismek.ist yaz kursları ile ilgili herhangi bir duyuru yapmadı.

Sayfanın geri kalan kısmı geçtiğimiz yıla ait bilgilerden oluşmaktadır. Bu nedenle güncel değildir. Yaz kursları ile ilgili güncel bilgiye ismek.ist adresinden ulaşmanızı rica ederiz.

İsmek Yaz Kursları

İSMEK Yaz Kursları Nedir?

2015 Yılında ilk defa uygulamaya başlanan İSMEK yaz kursları özellikle 12-16 yaş arası öğrenciler için muhteşem bir yaz tatili anlamına geliyor. Okulların kapanması ile başlayan İSMEK yaz kursların çocukların kişisel gelişimine benzersiz bir destek sağlıyor. Tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen kurslara katılan çocuklar heyecanını gizleyemiyor.

İSMEK Yaz Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Proje ilk başladığında 7 yaş üzeri olarak planlanmıştı. Sonrasında ise alt yaş sınırlaması 12’ye çekildi. 12-16 Yaş arası olarak belirlendi ve nihai hale getirildi. Çünkü 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler yaz kursları sonrasında da Cumartesi ve Pazar günleri yeni dönemde eğitimlere dahil olabiliyor.

İSMEK Yaz Kursu Kayıtları Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte kayıtlarını çevrimiçi hale getiren İSMEK bunun için kursiyer.ismek.ist adında bir site açarak başvuruları buradan almaktadır. Belirtmiş olduğum siteye girerek açılan kursiyer giriş formunda T.C. Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz il ve Doğum Tarihi bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Kayıt konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir

İSMEK Yaz Kurslarında Hangi Eğitimler Olacak?

Türkiye’de en fazla Branşı içeren İSMEK yaz kurslarında biraz daha dar kapsamlı olabilmektedir. Ama çocuklar ve gençlerin gelişimine katkı sağlayacak en önemli Branşlar tercih edilmektedir. Bu kapsamda 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 10 alanda 49 Branş tespit edilmiştir. Aşağıda yer alan listede size özel eğitimleri görebilir ve listenin devamında Branşlar ile ilgili hazırladığımız kısa ve özet yazılara göz atabilirsiniz.

Eğitim seçenekleri

Listenin büyük halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bilişim Teknolojileri

Geleceğin meslekleri arasında hiç şüphesiz teknolojik Branşlar ilk sırada gelmektedir. Teknolojiyi meslek haline getirmek isteyenlerin alan tercihi Bilişim Teknolojileri olmaktadır. İsmek yaz kurslarında bilişim eğitimleri olarak 5 farklı Branş (Kodlama, Güvenli İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı, Power Point İle Sunum Hazırlama, Video Klip Hazırlama ve Photoshop ile Web Ara yüz Hazırlama) Branşlarından birini tercih edebilirsiniz.

Photoshop ile Web Arayüz Hazırlama: Günümüzde en önemli mesleklerden biri olan Web Tasarımcı ya da Grafiker olmak ister misiniz? Böyle bir düşünceniz varsa dünyanın en gelişmiş resim düzenleyici programı Photoshop ile web ara yüz hazırlama eğitimi ile başlayabilirsiniz. İnternet siteleri ilk aşamada Photoshop ile resim formatında hazırlanmaktadır. Hazırlanan sitenin PSD dosyası parçalara ayrılarak CSS kodlama aşamasına geçilir. Bu eğitim sonrasında Web Tasarım kursuna katılmanız halinde İnternet sitelerinin grafik ve kodlamasını öğrenmiş olursunuz.

Güvenli İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı: 2000’li yılların başında kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlayan İnternet şuan sadece bilgisayarlar ile sınırlı kalmadan akıllı telefonlarda da çok küçük yaş çocuklar tarafından bile kullanılmaktadır. Etkili bir iletişim aracı olduğu kadar tehlikeli de olan İnternet ve sosyal medya kullanımını güvenli hale getirmek için eğitimler bulunmaktadır. Sizde bu eğitim katılarak İnterneti daha güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Özellikle yetişkin kurslarında en çok tercih edilen alanlardan biri olan kişisel gelişim eğitimleri kişinin kendisini geliştirmesi ekstra yetenekler kazanması anlamına gelmektedir. İsmek yaz kurslarında kişisel gelişim eğitimleri dar kapsamlı olmasına karşın en çok tercih edilen Branşları içermektedir. 2 Branşın yer aldığı kurslar Diksiyon ve Kur’an-ı Kerim şeklinde olmaktadır.

Kur’an-ı Kerim Elifba ve Tecvidli Okuma: Tüm Müslümanların öğrenmesi ve okuması gereken kerim kitabımızı öğrenmek günümüzde artık daha kolay diyebilirim. Yasakların kaldırılması ve eğitim verilen yerlerin sayısının artması Kur’an öğrenmeyi kolaylaştırdı. İsmek Kur’an-ı Kerim Branşında sıfırdan öğrenmek isteyenler için Elifba eğitimi verirken daha güzel, hatasız ve daha anlamlı okumak isteyenler içinde Tecvidli okuma eğitimi vermektedir.

Diksiyon: Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi yetişkinlerin en çok tercih ettiği eğitimlerden biri Diksiyon güzel konuşma sanatı anlamına gelmektedir. Güzel ve etkili konuşmak insanları etkilemek, ikna etmek için en güzel yöntemlerden biridir. Bu nedenle iş hayatına atıldığınızda göreceksiniz ki diksiyonu düzgün aranan niteliklerden biridir. Diksiyon eğitimlerinde çok keyifli bir süreç sizi bekliyor.

Müzik ve Gösteri Sanatları

Özellikle çocukların en çok sevdiği eğitimlerden biri müzik olmaktadır. Bu alanda enstrüman eğitimleri ilk sırada yer almaktadır. Sizde müzik enstrümanlarından birini kullanmak isterseniz İsmek müzik ve gösteri sanatları alanında Bağlama, Gitar, Ney, Piyano seçenekleri bulunmaktadır. Ses eğitimi almak isterseniz Türk Müziği Korosu ve Türk Halk Müziği Korosu şeklinde eğitimlerden birine katılabilirsiniz.

Tiyatro: Oyunculuk eğitimleri yine çocuk ve gençlerin severek katılarak Branşlardan biridir. İsmek yaz kurslarının eğitimlerinden biride Tiyatro olup, oyunculuk yeteneğinizi ortaya çıkaracaktır.

Yabancı Dil

Tüm kurslarda en çok tercih edilen alanlardan biri de yabancı dil kursları olmaktadır. Birçok insan bu tür eğitimler için her yıl binlerce TL ödemektedir. İstanbul’da yaşayanlar için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Çünkü İsmek yabancı dil eğitimlerinde yetişkinler için 10 farklı dilde ücretsiz eğitimler vermektedir. 12-16 Yaş arası çocuklar içinde İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca Türkçe eğitimlerine yer verilmiştir. 16 Yaş üzeri bireyler için normal kurslar yanı sıra Fatih ilçesinde İsmek dil okulu ile eğitim verilmektedir.

Grafik ve Fotoğraf

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan eğitim ve mesleklerden biride grafik ve fotoğraf alanı olup, yaz kurslarında bu alanda 2 farklı Branş çizgi roman atölyesi ve fotoğraf çekimi kursları bulunmaktadır. Özellikle fotoğraf çekimi kursları son yıllarda en popüler eğitimlerden biri haline gelmiştir. Gelişmiş fotoğraf makineleri yanı sıra akıllı telefonların gelişmiş fotoğraf çekme özeliklerini en iyi şekilde kullanmak isterseniz fotoğraf çekimi kurslarına katılarak yeteneklerinizi artırma imkânı bulabilirsiniz.

Sanat ve Tasarım

Meslek edindirme kurslarına katılan kursiyerlerin büyük bölümü hobi kurslarından istifade etmektedir. Bu tür eğilimi olan insanların tercihi sanat ve tasarım alanında yer alan eğitimler olmaktadır. İsmek yaz kurslarında sanat ve tasarım eğitimi olarak Resim, Karakalem ve Ebru eğitimleri verilmektedir.

Seramik ve Cam

Ecdadımız Osmanlı dünyaya her açıdan rehberlik etmiş olup, özellikle seramik, çini ve cam sanatında çok önemli çalışmalar yapmıştır. Sizde böyle bir eğitim almak isterseniz eğer seramik biçimlendirme kursu farklı bir deneyim yaşatacaktır.

Yiyecek İçecek Hizmetleri

Yetişkinlerin en çok tercih ettiği alanlardan biri de hiç şüphesiz yiyecek içecek alanı olmaktadır. Çünkü bu alanda aşçılık ve pastacılık gibi eğitimler yer almaktadır. Kadın, erkek herkesin ilgisini çeken bu eğitimler gençler içinde planlanmış olup, İsmek yaz kurslarında gerek aşçılık, gerekse pastacılık eğitimleri yer almaktadır. İsmek bu eğitimlere ayrı bir önem vermiş olup, Üsküdar’da mutfak sanatları okulu yanı sıra fırıncılık ve pastacılık okulu şeklinde geniş kapsamlı eğitimlerin yer aldığı merkezler bulunmaktadır.

Giyim Üretim Teknolojileri

Moda küçük, büyük herkesin severek takip ettiği bir olgudur. Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan Tekstil alanında eğitim almak isteyenler içinde çok özel eğitimleri içeren İsmek giyim üretim teknolojileri alanında çocuklar içinde giysi tasarımı eğitimleri vermektedir.

113 Yorum Yorum yap
 1. Ben 15 yasindayim ve okul başladığında devam etmek isterim böyle birşey var mi

  1. Ceyda: 12-16 Yaş arası kursiyerler yeni dönemde de devam edebilecekler.

 2. başvuru yapmak için siteye giriyorum fakat error veriyor ne yapmalıyım ?

  1. Sevda: Geçici sunucu hataları ile karşılaşabilirsiniz. Bıkmadan devam etmelisiniz.

 3. 12-16 yaş için japonca kursu yok mu?

  1. Ebisu: Maalesef Japonca eğitimi 16 yaş üzeri bireylere açıktır.

 4. Kayıt için sisteme giriş yapılamıyor

  1. Murat: Kayıt başladığı ilk gün yoğun bir giriş nedeniyle anlık kesintiler yaşanabilmektedir.

 5. Bu yıl 9 -12 yaş grupları için eğitim niçin verilmiyor?

  1. Ülkü: İsmek yönetimi bu yıl 12-16 yaş olarak belirledi. Yeni dönemde de hafta sonu şeklinde devam edebilecekler.

 6. Bir dönemde iki branşa katılabilir miyim ?

  1. Yeşim: Evet aynı alanda olmak üzere 2 branş ve ortak branşlar tercih edilebilir.

 7. Kuran okuma ve tecvid kursunda da mi yas siniri var? 21 yas ustu icin kuran kursu yok mu?

  1. Kur’an-ı kerim kursları hem 12-16 hem de 16 yaş üzeri tüm kursiyerler için açıktır.

 8. 9 yaş kayıt olamıyor mu

  1. Sevil: 2017-2018 Döneminde yaş sınırlaması 12-16 olarak düzenlendi.

 9. 21 yaş üstü için yaz kurslarınız var mı?

  1. Seher: Yaz kurslarında yeni yaş sınırlaması 12-16 olarak değiştirildi.

 10. Yasim 19 bende kayit olabiliyormuyum

  1. Ebru: Yaz kurslarından değilse yetişkin eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Kayıtlar 27 Temmuz’da başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir