Model Gemi Yapımı

Gemi ve balıkçı teknelerinin maket halleri olan Model Gemi bazen hobi bazende ticari kazanç elde etmek için yapılmaktadır. Ciddi bir bilgi ve el sanatı gerektiren Model Gemi Yapımı için sizlere ücretsiz ve aynı zamanda sertifikalı eğitim veriyoruz.

İsmek Model Gemi Yapımı Kursu
Gördüğünüz gemi yada resimlerden yararlanarak ölçeklemeyi ve gemi güvertesi yapımını öğreneceksiniz. Okuma yazma bşlen herkesin katılabileceği eğitim toplamda 520 saat sürmektedir. Bu eğitimlerde sadece model gemi değil aynı zamanda sizin hayran kaldığınız deniz araçları arasından yük gemisi, yat, sandal ve dilediğiniz kayıt çeşitlerinin yapımını ve pratik bir şekilde insa edilişini öğreneceksiniz.

Model Gemi Yapımında Kullanılan Malzemeler
İnsanın zevkine ve hayal ettiği yapıya göre değişen malzeme kullanabileceği model gemi sanatında en çok ahşap, bakır, pirinç ve alüminyum ile kontraplak ve çita özellikle bolca gerekmektedir. Bunun dışında ise tabiki bolca yapıştırıcı ve ahşap boyama, vernikleme malzemeleride yine kullanılan gereçler arasındadır.

İşlenecek Olan Konu Başlıkları

 • Geometrik çizimler yaparak plan çıkarmak
 • Geminin model haline göre ölçeklendirilmesi
 • Baş blok ve güverte üstünün çizimi
 • Yük ve balıkçı gemilerini donatmak
 • Elde kesim ve delik açma işlemleri
 • Kenar ve yüzeylere elde şekil verme
 • Dekupe yöntemi ile oyma yapma
 • Ahşap postaları ve omurga yapımı
 • Güverte elemanları ve dış kaplama
 • Ahşap boyama, dolgu, vernikleme
Model Gemiler

Halk Eğitim Merkezi Model Gemi Yapım Kursları
İstanbul’da 2 yada kurs merkezinde bulabileceğiniz bu ücretsiz eğitimden ayrıca İstanbul dışında yararlanmak isteyenler içinde Halk Eğitim Merkezi kursları devreye girmektedir. Yine ücretsiz ve 520 saat süreli olan bu kursu ilçenizde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde yeterli talep olması halinde açılmaktadır.

4 Yorum

Yorum yap
 1. Ben yeni emekli memurum maket gemi yapımına ilgiliyim bu kurs hangi merkezde faliyet gösterecek ikametime uygun bir yerde olursa katılmak istiorum. adresim Sultangazi-İST.

  1. Mustafa Bey: Eğitimler ve eğitimi verilen şubeler her yıl değişmektedir. Bu nedenle şurada veriliyor dersem, bu bilgi sonra güncelliğini kaybeder. O nedenle şöyle yapalım. Kursiyer.ismek.ist adresine girerek model gemi yapımı eğitimi bulunan şubeleri görebilirsiniz.

 2. Anadolu yakası (Maltepe) de oturuyorum ahşap. model gemi yapımı kursu hangi merkezlerde verilmektedir?

  1. Ali: Bu tür detaylar her yıl değişmekte olup, güncel halini görmek ve kayıt olmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir