Modelistlik Kitabı İndir

Modelistlik Kitabı
Türkiye’nin en gelişmiş üretim alanları arasında yer alan Tekstil sektörü onlarca mesleği ve istihdam alanını barındırmaktadır. Her biri kendi içinde çeşitli uzmanlık alanları ihtiva eden bu mesleklerden biride Modelist ve Modelist yardımcısı olup, üretimin ilk aşmasında hazır giyim çeşitlerinin kalıp çıkarma işleminde görev almaktadır. Bu işte çıraklıktan yetişme gibi bir durum söz konusu olmayıp, ücretli ve ücretsiz kurslarda alacağınız modelistlik eğitimleri ile sizde iş hayatına atılırsınız.

İsmek Modelistlik Kitabı

Eski Sistem Yada Bilgisayarlı Modelistlik Eğitimleri
Modelistler daha önceleri kalıp çıkarma işlemini manuel bir şekilde el yeteneği ile yapar daha uzun zaman sürerdi, gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte modelistlik çalışmaları artık bilgisayar ortamında yapılmaya başlanmış olup, hazırlanan kalıp ise çok büyük yazıcılar vasıtası ile kağıda dökülmektedir. Modelistlik kursu arayanlar için Halk Eğitim ve İstanbul’da İsmek olup, HEM klasik modelistlik eğitimleri verirken İsmek Bilgisayarlı Modelistlik eğitimleri vermektedir. Modelistlerin en sık kullandığı program olan Gerber ve Stylecad branşında eğitim veren İsmek’in Modelistlik branşı hakkınd detaylara aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
https://www.ismekkurs.com/ismek-bilgisayarli-modelistlik-kursu

Ücretsiz Modelistlik Kitabı
1996 Yılından beri sanat ve mesleki eğitime büyük katkı sağlayan İsmek sadece eğitim vermekle sınırlı kalmayan hizmet alanı aynı zamanda yardımcı kaynaklar ve eğitim sonunda kariyer yapma imkanı ile devam etmektedir. Modelistlik eğitimi alan yada almayı düşünenler için ücretsiz olarak indirebileceğiniz modelistlik kitabı hazırlamış olup, baştan sona ihtiyacınız olan tüm detayları bu kitapta bulacaksınız.

Modelistlik Kitabı İçindekiler
280 Sayfa olarak hazırlanmış olan bu E-kitap modelistler ve modelist olmayı düşünenlerin en büyük yardımcı kaynağı olacaktır. İster İnternet üzerinden isterseniz bilgisayarınıza indirin içeriğinde yer alan konulara özet şekilde yer alalım. Sayfanın en alt kısmında kitap linki yer almaktadır.

Konfeksiyonda Kullanılan Terimler Daha önce tekstil firmalarında çalışmayan insanların ilk başlarda zorlandığı bilinir. Çünkü onlarca terim olup, bazen karşınızdaki insanın ne demek istediğini anlamazsınız. Modelistlik kitabı ilk sayfalarında konfeksiyonda kullanılan terimler ve açıklaması yer alıyor.

Ölçü Alma Teknikleri Stilist tarafından çizilen bir modelin her insan boyuna göre farklı ölçülerde yapılması gerekir. Bunun için gerekli ölçü alma tekniklerini öğrenecek sıfır hata ile beden ölçüsü çıkarmayı öğreneceksiniz.

Kalıp Çıkarırken Dikkat Edilecekler
En önemli işlerden biri olan kalıp çıkarma aşaması küçük bir hatayı bir kaldırmayacak düzeyde olup, bunun için dikkat edilmesi gerekenler, bırakılması gereken dikiş payı gibi detayları göreceksiniz.

Etek Kalıbı Çıkarma Kadın dış giyim denince en çok tercih edilen türlerden biri hiç şüphesiz etek olup, modelistlik kitabı sayfalarında temel ve esas etek kalıpları yanı sıra pilli, koni, daire, kloş ve 6-8 parçalı etek kalıbı çıkarmayı kalıp ve ölçüleri ile göreceksiniz.

Pantolon Kalıbı Çıkarma Kadın ve erkeklerin vazgeçilmez dış giysisi pantolon yine modelistler için en önemli konular arasında yer almakta olup, modelistlik kitabı sayfalarında temel pantolon kalıbı, kadınlar için pantolon etek modeli gibi türlerin bol uygulamasını görecek örnek alarak sizde çıkaracaksınız.

Kadın Dış Giysi Kalıpları Sayfada yer alan bilgiler sadece özet olup, kitabın her sayfasında ayrı bir bilgi ve teknik bulacaksınız. Kadın dış giyimine dair bir çok kalıp modeli anlatılmış olup, elbise, strablez, yelek, ceket, manto gibi en çok tercih edilen modelleri deneyeceksiniz.

Çocuk Giyim Kalıpları Başlı başına bir moda haline gelen çocuk giyimi için özel modelistlik eğitimi olup, İsmek Giyim Üretim Teknolojisi alanında yaklaşık 240 saat sürecek Çocuk Modelisti Branşı bulunmaktadır. Modelist kiitabı yine bebek ve çocuklar içinde önemli bilgilere yer vermektedir.

Çocuk Beden Çizimi
Yetişkinler için çok fazla sıkıntı olmayan ölçü işlemleri çocukların yaşlarına göre sürekli değişmesi nedeniyle yaş aralıkları baz alınarak yapılmaktadır. İsmek’in modelistlik kitabı bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detayları içermektedir. Bebekler için standart ölçü tablosu, 3-6 yaş çocuk kalıbı, 4-6 8 ve 7-12 yaş arası çocuklar için bilinmesi gereken ölçü teknikleri ele alınmaktadır.

Modelist Kitabı İndir
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ismek tarafından hazırlanan Modelistlik Kitabı linki aşağıda olup, ister tarayıcıdan inceleyin isterseniz bilgisayarınıza indirin. Bilgisayırınıza indirmek için aşağıda yer alan linke sağ tıklayarak açılan menüde Bağlantıyı Farklı Kaydet seçeneğini tıklayınız.
http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-sanatlari-kurslari/webedition/file/ekitap/modelistlik/modelistlik.pdf

Alternatif Link: http://tbmyotekstil.klu.edu.tr/dosyalar/birimler/tbmyotekstil/dosyalar/dosya_ve_belgeler/modelistlik%281%29.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir