Yaz Kursları

Okulların tatile girmesi ile birlikte İstanbul’da kalan çocuklar ve gençler için yaz kursu fırsatı yine İSMEK tarafından ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Bu yıl 3. Gerçekleşecek olan İSMEK yaz kurslarında bir birinden önemli değişikliler ile karşılaşacaksınız.

Yaz Okulu Eğitimleri

İSMEK Yaz Kursları Nedir?

Açılımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi olan İSMEK 1996 yılından 2015 yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere meslek edindirme kursları şeklinde hizmet vermiştir. 2015 Yılına gelindiğinde ise çocuklar ve gençleri yakından ilgilendiren İSMEK yaz kursu projesi hayata geçmiştir.

12-16 Yaş Arası Çocuklar ve Gençler Yararlanacak

Geçtiğimiz 9-21 olan yaş sınırı bu yıl 12-16 olarak değişmiştir. Bu değişikliğin altında yatan neden bundan böyle 12-16 yaş arası çocuklar ve gençlerin yaz kursları dışında da eğitim almalarını sağlamaktır.

İSMEK Kursu Kayıtları Başladı

Bu yıl birçok ilke imza atılan İSMEK kurslarında özellikle kayıt tarihlerinde yapılan değişiklik önem taşımaktadır. 27 Temmuz’da hem yaz kursları hem de 16 yaş üzeri yetişkin kursları için kayıtlar başlamıştır.

ONLINE Kayıtlar Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte kayıtlarını çevrimiçi hale getiren İSMEK bunun için kursiyer.ismek.ist adında bir site açarak başvuruları buradan almaktadır. Belirtmiş olduğum siteye girerek açılan kursiyer giriş formunda T.C. Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz il ve Doğum Tarihi bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Kayıt konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-online-basvuru-nasil-yapilir

Eğitimler 3 Ağustos’ta Başlıyor

27 Temmuz’da başlayan başvurular 1 haftalık kayıt sürecinden sonra eğitim almaya hak kazanan kursiyerler 3 Ağustos Perşembe günü eğitimlere başlanacaktır. 15 Eylül’e kadar devam edecek olan kurslar hafta içi ve hafta sonu olarak gerçekleştirilecektir.

12-16 Yaş Arası Kursiyerler Yeni Dönemde de Devam Edecekler

Yazının giriş kısmında belirttiğimiz gibi İSMEK bu yıl birçok ilke imza atıyor. Önemli değişikliklerden biride 12-16 yaş arası çocuk ve gençlerin yaz kursu sonrasında da kurslara devam edebilecek oluşudur. Bununla ilgili ayrıca duyuru yapılacak olup, büyük ihtimalle hafta sonu eğitimleri şeklinde gerçekleşecektir.

Yaz Kurslarında Hangi Eğitimler Olacak?

Türkiye’de en fazla Branşı içeren İSMEK yaz kurslarında biraz daha dar kapsamlı olabilmektedir. Ama çocuklar ve gençlerin gelişimine katkı sağlayacak en önemli Branşlar tercih edilmektedir. Bu kapsamda 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 10 alanda 49 Branş tespit edilmiştir. Aşağıda yer alan listede size özel eğitimleri görebilir ve listenin devamında Branşlar ile ilgili hazırladığımız kısa ve özet yazılara göz atabilirsiniz.

Eğitim seçenekleri

Listenin büyük halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bilişim Teknolojileri

Geleceğin meslekleri arasında hiç şüphesiz teknolojik Branşlar ilk sırada gelmektedir. Teknolojiyi meslek haline getirmek isteyenlerin alan tercihi Bilişim Teknolojileri olmaktadır. İsmek yaz kurslarında bilişim eğitimleri olarak 5 farklı Branş (Kodlama, Güvenli İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı, Power Point İle Sunum Hazırlama, Video Klip Hazırlama ve Photoshop ile Web Ara yüz Hazırlama) Branşlarından birini tercih edebilirsiniz.

Photoshop ile Web Arayüz Hazırlama: Günümüzde en önemli mesleklerden biri olan Web Tasarımcı ya da Grafiker olmak ister misiniz? Böyle bir düşünceniz varsa dünyanın en gelişmiş resim düzenleyici programı Photoshop ile web ara yüz hazırlama eğitimi ile başlayabilirsiniz. İnternet siteleri ilk aşamada Photoshop ile resim formatında hazırlanmaktadır. Hazırlanan sitenin PSD dosyası parçalara ayrılarak CSS kodlama aşamasına geçilir. Bu eğitim sonrasında Web Tasarım kursuna katılmanız halinde İnternet sitelerinin grafik ve kodlamasını öğrenmiş olursunuz.

Güvenli İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı: 2000’li yılların başında kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlayan İnternet şuan sadece bilgisayarlar ile sınırlı kalmadan akıllı telefonlarda da çok küçük yaş çocuklar tarafından bile kullanılmaktadır. Etkili bir iletişim aracı olduğu kadar tehlikeli de olan İnternet ve sosyal medya kullanımını güvenli hale getirmek için eğitimler bulunmaktadır. Sizde bu eğitim katılarak İnterneti daha güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Özellikle yetişkin kurslarında en çok tercih edilen alanlardan biri olan kişisel gelişim eğitimleri kişinin kendisini geliştirmesi ekstra yetenekler kazanması anlamına gelmektedir. İsmek yaz kurslarında kişisel gelişim eğitimleri dar kapsamlı olmasına karşın en çok tercih edilen Branşları içermektedir. 2 Branşın yer aldığı kurslar Diksiyon ve Kur’an-ı Kerim şeklinde olmaktadır.

Kur’an-ı Kerim Elifba ve Tecvidli Okuma: Tüm Müslümanların öğrenmesi ve okuması gereken kerim kitabımızı öğrenmek günümüzde artık daha kolay diyebilirim. Yasakların kaldırılması ve eğitim verilen yerlerin sayısının artması Kur’an öğrenmeyi kolaylaştırdı. İsmek Kur’an-ı Kerim Branşında sıfırdan öğrenmek isteyenler için Elifba eğitimi verirken daha güzel, hatasız ve daha anlamlı okumak isteyenler içinde Tecvidli okuma eğitimi vermektedir.

Diksiyon: Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi yetişkinlerin en çok tercih ettiği eğitimlerden biri Diksiyon güzel konuşma sanatı anlamına gelmektedir. Güzel ve etkili konuşmak insanları etkilemek, ikna etmek için en güzel yöntemlerden biridir. Bu nedenle iş hayatına atıldığınızda göreceksiniz ki diksiyonu düzgün aranan niteliklerden biridir. Diksiyon eğitimlerinde çok keyifli bir süreç sizi bekliyor.

Müzik ve Gösteri Sanatları

Özellikle çocukların en çok sevdiği eğitimlerden biri müzik olmaktadır. Bu alanda enstrüman eğitimleri ilk sırada yer almaktadır. Sizde müzik enstrümanlarından birini kullanmak isterseniz İsmek müzik ve gösteri sanatları alanında Bağlama, Gitar, Ney, Piyano seçenekleri bulunmaktadır. Ses eğitimi almak isterseniz Türk Müziği Korosu ve Türk Halk Müziği Korosu şeklinde eğitimlerden birine katılabilirsiniz.

Tiyatro: Oyunculuk eğitimleri yine çocuk ve gençlerin severek katılarak Branşlardan biridir. İsmek yaz kurslarının eğitimlerinden biride Tiyatro olup, oyunculuk yeteneğinizi ortaya çıkaracaktır.

Yabancı Dil

Tüm kurslarda en çok tercih edilen alanlardan biri de yabancı dil kursları olmaktadır. Birçok insan bu tür eğitimler için her yıl binlerce TL ödemektedir. İstanbul’da yaşayanlar için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Çünkü İsmek yabancı dil eğitimlerinde yetişkinler için 10 farklı dilde ücretsiz eğitimler vermektedir. 12-16 Yaş arası çocuklar içinde İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca Türkçe eğitimlerine yer verilmiştir. 16 Yaş üzeri bireyler için normal kurslar yanı sıra Fatih ilçesinde İsmek dil okulu ile eğitim verilmektedir.

Grafik ve Fotoğraf

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan eğitim ve mesleklerden biride grafik ve fotoğraf alanı olup, yaz kurslarında bu alanda 2 farklı Branş çizgi roman atölyesi ve fotoğraf çekimi kursları bulunmaktadır. Özellikle fotoğraf çekimi kursları son yıllarda en popüler eğitimlerden biri haline gelmiştir. Gelişmiş fotoğraf makineleri yanı sıra akıllı telefonların gelişmiş fotoğraf çekme özeliklerini en iyi şekilde kullanmak isterseniz fotoğraf çekimi kurslarına katılarak yeteneklerinizi artırma imkânı bulabilirsiniz.

Sanat ve Tasarım

Meslek edindirme kurslarına katılan kursiyerlerin büyük bölümü hobi kurslarından istifade etmektedir. Bu tür eğilimi olan insanların tercihi sanat ve tasarım alanında yer alan eğitimler olmaktadır. İsmek yaz kurslarında sanat ve tasarım eğitimi olarak Resim, Karakalem ve Ebru eğitimleri verilmektedir.

Seramik ve Cam

Ecdadımız Osmanlı dünyaya her açıdan rehberlik etmiş olup, özellikle seramik, çini ve cam sanatında çok önemli çalışmalar yapmıştır. Sizde böyle bir eğitim almak isterseniz eğer seramik biçimlendirme kursu farklı bir deneyim yaşatacaktır.

Yiyecek İçecek Hizmetleri

Yetişkinlerin en çok tercih ettiği alanlardan biri de hiç şüphesiz yiyecek içecek alanı olmaktadır. Çünkü bu alanda aşçılık ve pastacılık gibi eğitimler yer almaktadır. Kadın, erkek herkesin ilgisini çeken bu eğitimler gençler içinde planlanmış olup, İsmek yaz kurslarında gerek aşçılık, gerekse pastacılık eğitimleri yer almaktadır. İsmek bu eğitimlere ayrı bir önem vermiş olup, Üsküdar’da mutfak sanatları okulu yanı sıra fırıncılık ve pastacılık okulu şeklinde geniş kapsamlı eğitimlerin yer aldığı merkezler bulunmaktadır.

Giyim Üretim Teknolojileri

Moda küçük, büyük herkesin severek takip ettiği bir olgudur. Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan Tekstil alanında eğitim almak isteyenler içinde çok özel eğitimleri içeren İsmek giyim üretim teknolojileri alanında çocuklar içinde giysi tasarımı eğitimleri vermektedir.

İsmek Yetişkin Kursları Ne Zaman Başlıyor?

Yazının giriş kısmında belirttiğimiz yenilikler sadece yaz kursları ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda yetişkinleri de ilgilendirmektedir. 20 yıldır süre gelen uygulamalarda farklılıklar olduğunu belirtmeliyim. İlk değişiklik yine kayıt tarihlerinde olup, normalde Eylül ayı ilk haftası başlayan kayıtlar bu yıl 27 Temmuz’da başlayacak olup, eğitimlere ise 7 Ağustos tarihinde başlanacaktır. 16 Yaş ve üzeri iseniz İsmek’in yetişkinlere özel eğitimlerini görmek için tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

 

113 Comments

Add a Comment
 1. Halime

  Siz cocuklara değil gençlere yönelik kurs hizmeti veriyorsunuz ağaç yaşken eğilir çocukları egitebileceginiz yasta gerekli ugrasiyi vermeyip sonra yetişen nesilden ham meyvalar toplayınca sorumlu aramak sorumsuzluktur…

 2. Aydın

  Yaz kurslarından sadece 12-16 yaş arası mı yararlanacak?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Aydın: Yeni dönem kayıtları ile birlikte hem 12-16 hem de 16 yaş üzeri herkes başvuru yapabilir.

 3. Sibel DENIZ AYDOĞDU

  Kayıtlar başlamadı mi?12 yaşındaki Kizimi yaz ingilizce kursuna yazdırmak istiyorum. Bir-çok açıklama yapılmış. Fakat hala herhangibir kayıt ve yer seçimi ile ilgili bir sayfa acilmadi. Açıklamalarda belirtilen adreslerden giriş yapmama rağmen…….

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Sibel: Birçok branşta kayıtlar ve eğitimler devam ediyor. Bu nedenle kursiyer.ismek.ist adresine girerek çocuğunuz için 12-16 yaş grubu eğitimlere göz atabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

 4. Sedra

  Nerelerde olacak

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Sedra: Kursiyer.ismek.ist adresinden tüm şubeleri görebilirsiniz.

 5. Nehir

  lütfen 16 yaş altı için de japonca kursu açın.

 6. Kübra

  Diksiyon kursu yazın da devam ediyor mu devam ediyorsa 16 yaş üstü katılabilir mi

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Kübra: Bazı branşlarda eğitimler veriliyor. Bu konuda en kısa sürede açıklama yapılacaktır.

 7. hayrunnisa

  Tiyatro kursu icin kayitlar nezaman basliyor?
  Yas siniri varmi?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Hayrunnisa: Yaz kursları ile ilgili henüz bilgi verilmedi. Dikkatle takip ediniz.

 8. admin - WEBMASTERYOLCU

  Ahmad: En kısa sürede açıklama yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.