Esmek Kursları (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları)

ESMEK
Ülkemizin en çok tanınan şehirlerinden biride Eskişehir olup, 1 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 25. şehri diyebiliriz. Bir çok tarihi ve doğal güzelliği bulacağınız kentte bizim ilgimizi çeken ise haliyle eğitim olmaktadır. İçerisinde Osmangazi ve Anadolu Üniversitesinin yer aldığı şehirde aynı zamanda 7’den 70’e herkesin yararlanabildiği sanat ve meslek kursları bulunmaktadır. İşte bizim üzerine yoğunlaşacağımız konu bu olup, kısa adı ESMEK olan (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kurslarına) bakacağız. Hazırsanız detayları aktarmaya başlıyorum.

Eskişehir Kurs Bilgileri

Esmek Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi açılımı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları olup, hizmet verdiği kitleye bakacak olursak aslında ciddi bir kısıtlama olduğunu görürsünüz. MEB Onaylı sertifika olan eğitimlerde 14-65 yaş arası bireyler yararlanırken, katılım belgeli eğitimler ise yaş sınırı olmaksızın çocuklar, kadınlar ve erkekler gönüllerince yararlanabilir.

Esmek 2016-2017 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Tüm kurslarda olduğu gibi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları ESTEM’de kayıtlar Eylül ayında başlamaktadır. Eğitim öğretim dönemi boyunca açık olan kayıtlardan dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Esmek Kayıtları Online Olarak Yapılıyor
Kayıt olmak isteyenler için İnternet sayfası hazırlanmış olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda bir tıkla ön kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. http://esmek.eskisehir.bel.tr/onkayit.php Bu işlem sadece ön kayıt olup, daha sonra kurs merkezi yöneticileri size gerekli bilgileri aktarmaktadır.

Eğitimler Ne Zaman Başlıyor?
Türkiye’de sanat ve mesleki eğitim imkanı sağlayan kurumlar bunu iki şekilde uygulamaktadır. İlk uygulama eğitim tarihi belirlenerek yapılırken bunun için kalabalık bir şehir olması gerekir. Bir diğer uygulama ise nüfusu daha az olan şehirlerde belirlenen kayıt sayısına ulaşılması beklenir. Esmek kursları da onlardan biri olup, öncelikle belirlenen kayıt sayısına ulaşmak gerekir. Örnek Web Tasarım kursuna katılmak istiyorum ve bu branş için 20 kursiyer kayıt yaptırması gerekiyor. Belirlenen sayıya ulaşıldığında eğitimler başlıyor. Bu sayıya 1 haftada ulaşılabilir, 1 ayda da o nedenle dikkatli davranmak gerekiyor.

İl Genelinde 5 Farklı Noktada Hizmet Veriyor
Esmek kursları hızla gelişen bir eğitim kurumu olup, şuan şehir genelinde 5 farklı Esmek kurs merkezi ile hizmet vermektedir. Artan talep ile birlikte yeni kurs merkezleri açılacaktır.

6 Alanda 100’den Fazla Branş
Eğitimi verilen kurslara baktığımızda 6 farklı alanda yüzden fazla branş seçeneği görülmektedir. Alanlara bakmak gerekirse Bilişim Teknolojileri, Kişisel Gelişim ve Spor Eğitimleri, Enstrüman ve Müzik Kursları yanı sıra El Sanatları, Yabancı Dil, Eğitime Destek, Mesleki ve Teknik Eğitimler ile Genel Kursları ve Çocuk Gelişimi Eğitimi şeklinde alanlar bulunmaktadır.

E-devlet Sisteminin Kullanımı
İnternet Teknolojisi ile birlikte hayatımıza bir çok yenilik girdi, onlardan biride E-Devlet uygulaması olup, bir çok resmi işlemi devlet kurumlarına gitmeye gerek kalmadan bilgisayar ve akıllı telefonlar ile kolayca hallediyorsunuz. Örnek vermek gerekirse gençliğimde işe girmek için gerekli olan Sabıka (Adli Sicil) kaydı almak için Bakırköy adliyesine gider başvuru yapardık. Görevli istemiş olduğumuz belgeyi almak için 2 gün sonra gelmemizi isterdi. Şimdi ise E-Devlet sistemine girdiğinizde sadece 1 dakika içinde alabiliyorsunuz. Bu verdiğim örnek hizmetlerden sadece bir tanesi olup, yüzlerce devlet imkanına bir tıkla ulaşırsınız. Esmek branş listesine bakarken eğitime destek alanında E-devlet Sisteminin Kullanımı şeklinde daha önce hiç görmediğim bir branş ile karşılaştım. Kesinlikle olması gereken eğitimlerden biridir.

Üniversiteye Hazırlık Kursları
Estem kursları sadece sanat ve mesleki branşlar ile sınırlı kalmadan aynı zamanda öğrencilerin ve sınava hazırlanan mezunlarında yanında olmaya devam ediyor. Eğitime destek alanında yer alan kurslardan biride Üniversite Hazırlık Kursları ( LGS – LYS ) olup, özellikle dershanelerin kapanması ile birlikte bu eğitimler Halk Eğitim Merkezleri ve Okullarda verilmeye başlandı. İşi şansa bırakmak istemeyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yönetimi lise son sınıf öğrenciler ve mezunlar için hayati öneme sahip olan eğitimlere imza atıyor.

Bilişim Kursları ile Geleceğin Mesleklerine Kavuşun
Günümüzde en çok tercih edilen alanlardan biri Bilişim Teknolojileri Bilgisayar ve teknolojinin bir arada yer aldığı bu meslekler gelecekte en çok aranan ve en çok kazandıran meslekler arasında yer almaktadır. Bu eğitimlerden yararlanmak için öncelikle bilgisayar bilginiz olması gerekir. Olmaması halinde de sorun değil çünkü Esmek Bilgisayar Kullanımı branşına katılarak 160 saatte öğrenebilirsiniz. Bilgisayar bilgisi olan yada öğrenenler için Web Tasarım, Grafik Animasyon, Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (AUTOCAD) ve Bilgisayarlı Muhasebe gibi Türkiye’nin her yerinde kolayca istihdam imkanı sağlayan eğitimler yer almaktadır.

Bu Kadar Fazla Spor Eğitimini Bir Arada Bulmak Zor
Sadece mesleki eğitimlerle sınırlı kalmayan ESMEK aynı zamanda sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz hale gelen Spor eğitimlerinde de ön plana çıkmaktadır. Hatta öyle ki daha önce ismini duymadığınız sportif faaliyetleri göreceksiniz. Normalde kurslarda Aerobik, Pilates gibi eğitimler yer alırken Esmek kurslarında Çaça Dansı, Bale, Modern Danslar, Pilates Therapy, Salsa, Ritim Perküsyon ve Yoga eğitimleri yer almaktadır.

Kişisel Gelişim Alanında da Benzersiz Eğitimler Yer Alıyor
İnsanlara en çok tavsiye ettiğimiz kurslardan biri kişisel Gelişim olup, kendilerini geliştirmeleri için müthiş fırsatlar sunuluyor. Kişisel gelişim alanının olmazsa olmaz eğitimi Diksiyon dışında hızlı ve etkili okuma, işaret dili, kadın sağlığına dair eğitimler, okuma yazma, tematik yemekler ve en dikkat çekici olanı ise kadınlar için tamir kursları evlerde ortaya çıkan küçük çaplı sorunları kadınların çözmesi amaçlanıyor.

Yabancı Dil Alanında 4 Farklı Eğitim Seçeneği
Esmek branş listesinden son olarak Yabancı Dil alanına bakmak istiyorum. Tabii ki her zaman olduğu gibi İngilizce A1-A2 ve B1 branş seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında ise Almanca, Fransızca ve Rusça gibi diğer popüler yabancı dil eğitimlerini bulacaksınız.

Eğitimler MEB Onaylı Sertifika + Katılım Belgesi İçeriyor
Estem kursları Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde eğitim veren bir kurum olup, bir çok eğitimi modüler iken bazıları sadece katılım belgesi içermektedir. O nedenle MEB onaylı sertifika olan eğitimlere sadece 14-65 yaş arası bireyler katılırken, katılım belgeli eğitimlerde yaş sınırı yoktur.

Esmek Yaz Okulu Kayıtları Başladı
Yorucu bir eğitim öğretim döneminden sonra uzun soluklu bir tatile çıkan Eskişehirli çocukları şimdi bir birinden eğlenceli yaz okulu uygulaması bekliyor. 6-16 Yaş arası çocuklara yönelik olan Esmek yaz kursları ile çocuklar yaklaşık 30 farklı kurs ile muhteşem bir yaz tatili geçirirken aynı zamanda çok eğlenecekler.

Gönüllü Eğitmenler Aranıyor
Hızla gelişen Esmek siz değerli eğitimcilerden destek bekliyor. 6-16 Yaş arası çocuklara yönelik başlatılan yaz okulu uygulamasında bazı branşlarda kısa süreli gönüllü eğitimcilere ihtiyaç duyulmaktadır. Basketbol, Voleybol, Masa Tenisi, Satranç, Origami ve Çocuk Jimmastik branşlarında eğitim verecek gönüllü arkadaşlar desteklerinizi bekliyoruz. Bu konuda destek vermek için 0222 220 76 88 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Esmek (Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları)
Neden dikkat edilmez bilmiyorum ama Esmek ismi ile Türkiye genelinde 3 farklı eğitim kurumu bulunmaktadır. Birini yukarıda tanıdık diğeri ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi olup, yine Aynı şekilde gelişmiş eğitim imkanları sağlamaktadır. Konu hakkında daha fazla bilgiye 444 16 25 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Esmek (Erbaa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları)
Bir diğer eğitim kurumu ise Tokat’ın en büyük ilçesi olan Erbaa Belediyesi tarafından açılmıştır. İlçede yaşayan yaklaşık 100 bin insanın yararlanabileceği bu kurslarla ilgili bilgi almak içinde yine 0356 715 11 47 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir