KOMEK Yaz Kursu Kayıtları Başladı

Konya’da ücretsiz kurs için ilk tercih edebileceğiniz kurum hiç şüphesiz KOMEK olmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi meslek edindirme kursları (KOMEK) 2004 yılından beri hızla gelişerek devam etmektedir. 70’e Yaklaşan kurs merkezi ve 400’den fazla branş sayısı ile spor ve yüzme dışında kalan tüm eğitimler ücretsizdir.

Komek kayıtları
Konya’da Ücretsiz kursları keşfedin

Komek Yaz Kursu Kayıtları Başladı

Komek kayıt tarihleri her yıl 3 farklı zaman aralığında yapılmaktadır. Komek 2018-2019 döneminde güz ve bahar dönemi kayıtları geride kalmış olup, bu dönemin son kursları olan Komek yaz kursu kayıtları başlamıştır.

Kayıtları 22 Mayıs 2 Haziran Arasında Yapılacak: Evet, arkadaşlar KOMEK yaz kursu kayıtları başlıkta da belirtildiği gibi 22 Mayıs 2 Haziran tarihlerinde gerçekleşecektir. Bu süre içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Komek yaz kursları sadece Konya il merkezinde yer alan kurslarda uygulanmaktadır. Bunun nedeni kısa bir zaman sonra başlayacak olan Genç Komek yaz okulu ile alakalıdır. 7-16 Yaş arası çocuk ve gençlerin yararlandığı Komek yaz okulu kursları nedeniyle böyle bir karar alınmıştır.

KOMEK Kayıtları Nasıl Yapılır?

Komek kayıt tarihlerini gördük, şimdi ise kayıtların nasıl yapılacağına göz atalım mı? Başlıkta da belirtildiği gibi Komek kurs kayıtları İnternet üzerinden çevrimiçi ve 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk aşama belirlenen kayıt tarihlerinde aktif olan kayıt sayfasına girmektir. Girmeniz gereken sayfanın linki aşağıda olup, lütfen tıklayınız. http://kayit.konya.bel.tr/konyabs/YAZ19/indexkomekyaz.php

Açılan sayfada 2 farklı seçenek yer almaktadır. Meslek kursları ya da spor kursları şeklinde meslek edindirme eğitimi almak isteyenler kurs merkezi seçerek kayıt olan butonuna tıklaması gerekir. Spor eğitimi almak isteyenler ise spor ve yüzme eğitimlerinin ücretli olduğunu belirtmek isterim.

KOMEK Nedir?

Komek açılımı Konya Büyükşehir Belediyesi meslek edindirme kursları olarak anılmakta ve belediyenin kuruluşudur. Komek’in tarihi geçmişine bakmak gerekirse 2004 yılında sadece kent merkezinde eğitim vermek üzere kurulmuştur. Aynı dönemde kurulan Selçuklu Belediyesi meslek edindirme kursları ile aynı çatı altında toplanarak KOMEK adını almıştır.

Yıl 2014’ü gösterdiğinde ise daha geniş kitlelere ulaşmak adına Konya’nın tüm ilçelerinde yer alma kararı almıştır. İlk etapta Konya’nın büyük ilçelerinde Komek kursları açılmış olup, devamında ise Konya’nın 31 ilçesinde yer alarak Konya ve ilçelerinde yaşayan 2,5 milyon insana ücretsiz eğitim verir hale gelmiştir.

KOMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Bir üst paragrafta da belirttiğim gibi Komek Konya’nın her yerinde yer almaktadır. Yani Konya’da yaşayan 2,5 milyon insan bu ücretsiz eğitimlerden yararlanabilir. Tabii ki dikkat edilmesi gereken tek husus yaş sınırlaması olmaktadır. Şimdi dilerseniz Komek yaş sınırlaması ile ilgili detaylara göz atalım.

16 Yaş Üzeri İçin Yetişkin Kursları: Komek hayat boyu öğrenme merkezi müdürlüğü kurallarına göre yönetildiği için alt yaş sınırlamasına uymak zorundadır. Bu nedenle zorunlu öğrenim yaşı tamamlanmış olması gerekir. Komek meslek edindirme kurslarından yararlanabilmek için 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Peki, 16 yaş altında olanlar ne yapacak? Bununla ilgili de çözümümüzü aşağıda yer alan paragrafta bulacaksınız.

7-16 Yaş Arası İçin Genç KOMEK Kursları: Evet, arkadaşlar 16 yaş altı çocuklar ve gençler içinde Genç Komek markası bulunmaktadır. Okulların açık olduğu dönemde hafta sonu eğitimleri yer alırken, okulların tatil olması ile birlikte Genç Komek yaz okulu başlamaktadır. Genç Komek kursları 5 yıldır uygulanmakta olup, başlıkta da belirtildiği gibi 7-16 yaş arası çocuklar ve gençler yararlanmaktadır.

Kadınlar İçin Hanımlar Lokali (ASEM): Sadece kadınlar için eğitim veren bu merkezlerde ise farklı bir gün geçirmek, spor yapmak ve hatta uygun olan yerlerde havuza bile girebileceğinizi biliyor muydunuz? Yeni ismi ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri) sembolikte olsa küçük bir ücret talep edilebilir. Gerek Konya il merkezi gerekse bir çok ilçede ASEM şubeleri yer almaktadır.

Komek Kurs Merkezlerinin Sayısı Hızla Artıyor

Konya’nın tüm ilçelerinde yer alması ile birlikte Komek kurs merkezlerinin sayısında hızla artış olmaya başladı. Öyle ki şuan sayıları 70’e yaklaştı. Birçok ilçede sadece Komek olmayıp, aynı zamanda kadınlara yönelik eğitim veren ASEM’ler de açılmaya başlandı. Yakın bir zamanda tüm ilçelerde olacağını düşünüyorum. Aşağıda yer alan listede Komek Kurs merkezleri ve telefon numaralarını bulabilirsiniz.

Komek Şubeleri

Komek Branş Sayısı da Hızla Yükseliyor

Komek kurslarında gelişen sadece kurs merkezleri değil, aynı zamanda eğitimi verilen kursların (alanlar ve branşların) sayısı da her dönem artmaktadır. Öyle ki şuan 16 yaş üzeri yetişkinlerin tercih edebileceği 400’den fazla eğitim seçeneği bulunmaktadır. 400 Tane branşın hepsini burada yer vermemiz imkansız, bu detaya Komek’in resmi İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz. http://komek.org.tr/alanbrans.php Dilerseniz alanlara aşağıda yer alan görselden göz atalım. Bakalım Komek hangi alanlarda eğitim veriyor.

Komek Branş Listesi

Komek Yabancı Dil Kursları İle Ücretsiz Öğrenin

Komek’te 13 farklı branşta yabancı dil eğitimleri verilmektedir. Bu gerçekten sevindirici bir gelişmedir. Çünkü insanlar yabancı dil öğrenmek için ciddi anlamda masraf etmektedir. Komek yabancı dil kurslarında hiç bir ücret ödemeden öğrenebileceğiniz kurslara bakalım. İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca, Çince, Farsça, Japonca, Korece, Rusça, Hollandaca, İspanyolca ve İtalyanca yanı sıra Konya’da misafir olarak bulunan yabancı ülke vatandaşlarına Türkçe eğitimleri verilmektedir.

Komek Bilişim Teknolojileri Alanı Oldukça Gelişmiş

Yabancı dil eğitimi sonrasında en çok tercih edilen alanların başında bilişim teknolojileri gelmektedir. Bilgisayar gerektiren tüm eğitimler bu alanda toplanmaktadır. Geleceğin mesleklerini de içerisinde barındıran Komek bilişim teknolojileri alanı bilgisayar kullanımından onarımına, güvenliğine yazılım ve programlamasına kadar aradığınız onlarca eğitimi içeriyor. Aynı şekilde web tasarım, programlama yanı sıra mobil cihazlar için Android eğitimleri de içermektedir. Komek bilişim teknolojileri alanında verilen kursları mutlaka görmelisiniz.

Konya Sanayisine Nitelikli Eleman Kazandırıyor
Bir çok kurum daha çok el sanatları ve hobi türü basit eğitimler verirken Komek tam aksine sanayiye katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle metal ve ahşap sanayi alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan CNC tezgahları için nitelikli elemanlar burada yetişiyor. Makine Teknolojisi alanında CNC Operatörü, CNC Tezgahları ve Programlama ile Solidwork eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz tesisatçısı olabilirsiniz.

Ve Tabii ki Müzik ve Gösteri Sanatları
Komek branş listesine özet bir şekilde göz atarken son olarak daha çok gençlerin severek katıldığı bir alana Müzik ve Gösteri Sanatları alanına bakmak istiyorum. Bağlama, Gitar, Keman, Piyano ve UD eğitimleri yanı sıra Mevlana Hazretlerinin de severek dinlediği bir enstrüman Ney eğitimlerine yer verilmektedir. Ney üflemek isteyen 16 yaş üzere kadın, erkek tüm vatandaşlar buradan ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı şekilde oyunculuk hayali kuranlar içinde Drama ve Uygulamalı Tiyatro seçenekleri yer almaktadır.

Komek Kursiyerlerine Kazanç ve Kariyer İmkanı Sunuyor
Bu tür kurumlar kursiyerler için ücretsiz eğitim imkanı sunarken aynı zamanda eğitimciler içinde kazanç ve kariyer imkanı sağlamaktadır. Kurslarda eğitim verenlere usta öğretici ve uzman unvanı verilmektedir. Uzmanlar öğretmen mesleği icra edenlere verilirken usta öğretici ise herhangi bir branşta eğitim verme yetkisi olan kişidir. Usta öğretici olmak için üniversite mezunu olmak gerekmez. Bir alanda bilgi ve o alanda usta öğretici belgeniz olması gerekir. Komek hızla gelişen ve sürekli yeni eğitimcilere ihtiyaç duyan bir kurumdur. Konya il merkezi ve ilçelerde görev yapacak uzman ve usta öğretici başvuruları sürekli alınmaktadır.

Braille (Kabartma) Alfabe İle 3 Ay’da Kur’an Öğrendiler
Şimdi birazdan kurum ile ilgili haber ve duyurulara yer verelim. İlk olarak dinimizin kerim kitabı Kur’an ile ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tür kurslar sadece sanat ve mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri vermektedir. Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen yetişkinlere kapısını açan kurum 64 saat gibi kısa bir sürede kursiyerlere Kur’an-ı Kerim öğretmektedir. Öyle ki görme engelliler için bile böyle güzel eğitimler bulunuyor. Görme engelli 11 vatandaşımız 3 aylık eğitimde braille alfabesi ile Kur’an öğrendiler. Yaşınız kaç olursa olsun, yaşıyorsak henüz geç sayılmaz. Henüz ömrümüz tükenmeden bu yüce kitabı öğrenmek için bu fırsatı kaçırmayın.

İşaret Dili İle Aşçılık Eğitimi Veriliyor
Tüm insanları bir arada toplamaya devam ediyor. Yukarıda yer alan haberimiz görme engelli vatandaşlarımızı ilgilendirirken şimdi ise işitme engelli vatandaşlarımızı heyecanlandıran bir haber ile devam edelim. İşitme engelli vatandaşlarımıza yönelik açılan kursta işaret dili ile aşçılık ve yöresel yemekler, tatlılar ve pastaların yapımı öğretilmektedir.

Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Başlıyor

Okulların tatil olmasına kısa bir süre kala Konya’da yaşayan çocuk ve gençleri komek yaz okulu heyecanı sardı diyebilirim. 5 Yıldır uygulanan ve sürekli hale gelen Genç Komek yaz okulu kayıtları bu yıl 10 Haziran’da başlayacaktır. 21 Haziran 2019 tarihine kadar başvuru yapılabilir. Komek yaz okulu ile ilgili geniş kapsamlı bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

29 Yorum Yorum yap
 1. Dersler tam olarak ne zaman başlıyor

  1. Ayşe: Sayfada tüm detaylara yer verilmektedir.

 2. Diksiyon kursuna katilmak istiyorum.

 3. Fransizca d’il kursu kayitlari ne zaman basliyor?

  1. Kamil: Sitemizde KOMEK kayıt tarihlerine dair bilgiler yer almaktadır.

 4. Sadece hafta sonu kursu var mı

  1. Sibel: Evet sadece hafta sonuna özel eğitimler bulunmaktadır.

 5. Iyi gunler ben gectigimiz yil cocuk gelişim kursuna hazildim ve iki sertifika aldim yanliz keyit doneminde is acisindan is bulabileceğimiz soylemislerdi hic bir faydasi olmadi gittigim yerler de igtiyac olmasina ragmen uni. Mezyni olmadigim icin ilgilenmediler oysaki bana bu konuda kesin bulavilecegim de soylenmisti bu konu da da ilginiz olmasi gerekiyor bence herkesin ise ihtiyacin var bu konuda da yardimci olmslisiniz

  1. Esra: Kimse size kursun ya da sertifikanın iş bulma garantisi olduğunu söylemez. Bu şekilde bir tabir olmaz. Eğitim ve sertifika tamam iş bulmanızı kolaylaştırır ama işverenin tercihi önemlidir.

 6. Önkayıt yaptım ama 48 saat içinde merkezden kayıt yapılması gerekiyormuş konyada öğrenciyim ve şuan farklı bi şehirdeyim 48 saat içinde kayıt yaptıramayacağım için başka bi seçenek var mı acaba?

  1. Beyza: Kurs merkezi yöneticileri ile görüşerek çözüm bulabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir