KOMEK 2023-2024 (Bahar Dönemi Kayıtları) Başladı.

Komek kursları 2023-2024 bahar dönemi kayıtları başladı. 5 Şubat 2024 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz. Konya ve ilçelerinde yaşayanlar yüz yüze eğitimlere katılırken, Konya dışında ikamet edenler ise (KUZEM), KOMEK uzaktan eğitim uygulamasından ücretsiz yararlanabiliyor.

Komek bahar dönemi dersleri 17 Şubat 2024 tarihinde başlayacaktır.

Komek kayıt

Komek Kayıt Tarihleri (2023-2024 Akademik Takvim)

DönemKayıt BaşlangıçKayıt Bitiş
Güz Dönemi26 Eylül 20239 Ekim 2023
Bahar Dönemi23 Ocak 20245 Şubat 2024
Yaz DönemiYakında eklenecekYakında eklenecek

Komek online kayıt nasıl yapılır?

KOMEK başvuru işlemi, kayıtları başlaması ile birlilikte komek.org.tr adresinden online olarak yapılabilmektedir. İlk olarak, hangi eğitim türüne kayıt olacağınızı belirlemeniz gerekir.

Komek yetişkin kursları

Konya ve ilçelerinde yaşayan, 16 yaş ve üzeri yetişkinlere yönelik kurslardır. Eğitimler, hafta içi ve hafta sonu şeklinde gerçekleşmektedir.

komek uzaktan eğitim kayıt

KOMEK uzaktan eğitim uygulamasından yararlanmak için İnternet bağlantısı yeterlidir. Türkiye ve dünyanın herhangi bir yerinden başvuru yapabilir. Eğitimler, Zoom uygulaması üzerinden canlı olarak verilmektedir.

Komek spor eğitimi

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmaya ne dersin? KOMEK spor kursları 2006 Yılından beri hizmet vermektedir. 30’dan fazla spor merkezi bulunan KOMEK’te üniversitelerin spor bilimleri fakültelerinden mezun antrenörler görev yapmaktadır.

Komek yüzme kursu

KOMEK yüzme kursları, KONYA il merkezi ve ilçelerde yer alan KOMEK ve ASEM’lerde verilmektedir. “Yüzme bilmeyen kalmasın” sloganıyla ile her yaştan yüzme eğitimleri verilmektedir. Sembolik bir ücret karşılığında yüzme öğrenebilir ve hijneyik havuzlardan keyifle yararlanabilirsiniz.

Kurs tercihinizi yaptıktan sonra, sizden kişisel bilgilerinizi isteyen bir form ile karşılaşacaksınız. Aşağıda bir örnek görebilirsiniz. Formu doldururken, bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat ediniz.

Komek kayıt

T.C. Kimlik numarası, telefon (başına 0 koymadan,) adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz ve mezuniyet durumunuzu seçerek formu doldurun. Bir de “Aydınlatma Metnini Okudum ve kabul ediyorum.” Açık Rıza Beyan Metnini Okudum ve kabul ediyorum. Kutucuklarını işaretlemeniz gerekir.

Telefonunuza SMS ile doğrulama kodu gelecek. Gelmemesi halinde ise sizden istenen kod kısmına 66666 girerek işleme devam edebilirsiniz.

Komek branş seçimi

SMS doğrulama işlemini geçtikten sonra karşımıza bir ekran gelecek. Bu ekranda kurs merkezi ya da branş seçimi yaparak kayıt işlemine devam etmemiz istenecek. Önerim, Konya merkezinde yaşamıyorsanız sadece kurs merkezi seçerek, sunulan branşlara göz atmanız.

Evet arkadaşlar, görselde yer aldığı gibi eğitim almak istediğiniz merkezi seçtiğinizde, o şubede yer alan eğitimleri, günleri ve saatlerini görebiliyorsunuz. Sol kısımda yer alan kutucuğa tıklayarak, en alttaki “KAYIT OL” butonuna tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

KOMEK Nedir?

KOMEK açılımı (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) olup 2004 yılında ilk olarak Konya il merkezinde ikamet eden vatandaşlara hizmet verecek şekilde kurulmuştur. (1)

2014 yılına gelindiğinde, Konya’nın tüm ilçelerinde KOMEK ve ASEM (Aile Sanat ve Eğitim Merkezi) yer almıştır.

2020 yılına gelindiğinde, bir yenilik daha hayata geçti. KOMEK UZEM ya da diğer bir deyişle KOMEK uzaktan eğitim, Konya ve dünyanın herhangi bir yerinde yaşayanlara eğitim imkanı sağladı.

KOMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İlk başlarda, sadece Konya il merkezinde ve sadece yetişkinlere yönelik eğitim vermek üzere kurulmasına karşın, aradan geçen yıllar içerisinde eğitim verdiği kitle daha da genişledi. Örneğin, 7-14 yaş arası çocuklar ve gençlerin yararlandığı “Genç Komek” kursları yanı sıra kısa adı ASEM olan (Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri) ile kadınlara özel merkezler hayata geçirildi.

KOMEK Hatay’da Eğitimlere Başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremde büyük zarar gören Hatay’da da meslek edindirme kursları açarak depremzede vatandaşlara destek oluyor. Antakya ve Büyükdalyan’daki kurs merkezlerinde verilen eğitimler, depremzedelerin hem meslek edinmelerine hem de sosyalleşmelerine katkı sağlıyor.

KOMEK Balkan Ülkelerinde de Hizmet Veriyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Endirme Kurslarının, ismi dünyanın her yerinde desek yanlış olmaz, çünkü Balkan ülkelerinde de KOMEK kursları bulunmaktadır. Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova’da TİKA ve Türkiye Maarif Vakfı gibi STK’ların işbirliği ile gerek yetişkinler gerekse çocuklar ve gençler için yüz yüze eğitimler verilmektedir.

KOMEK Uzaktan Eğitim İle Dünyanın Her Yerinde

Dünyanın neresinde olursanız olun, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz kurslarından yararlanabilirsiniz. KUZEM (KOMEK uzaktan eğitim) ile ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıdır. Onlarca eğitim seçeneği bulunan KUZEM’de hazır videolar ve Zoom üzerinden işlenen canlı dersler bulunmaktadır

Kurs Merkezi Sayısı Hızla Artıyor

2014 yılına kadar sadece Konya’nın merkezi ilçelerinde hizmet veren KOMEK kursları, şimdi ise Konya’nın tüm ilçelerinde (31 farklı ilçede) birden fazla kurs merkezi ile hizmet vermektedir.(4)

Kendine özgü mimari yapısı ve modern binaları ile dikkat çeken kurs merkezlerini yakından görmek ve size en yakın merkezi bulabilmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://komek.org.tr/merkezler.php?lng=tr

Akademik Eğitimlerle de Dikkat Çekiyor

Sanat ve meslek edindirme kurslarına ek olarak akademileşme sürecini de başlattı. Örneğin, hafızlar ve hafız olmak isteyenlere yönelik imkan sağlayan Daru’l Huffaz yanı sıra yazarlık yönünü ortaya koymak isteyen lise öğrencileri için Genç Yazarlar Akademisi bulunmaktadır.

Kısa adı TİSA olan Türk İslam Sanatları Akademisi, geleneksel Türk İslam sanatları alanında akademik eğitimler vermektedir. Selçuklu Okumaları akademisinde ise Arapça, Farsça ve Selçuklu tarihi alanında eğitimler verilmektedir.

Sanat ve Tasarım atölyeleri ile KOMEK’te meslek edindirme kurslarında eğitimini tamamlayan bireyler için istihdama yönelik eğitimler verilmektedir. Alakova Mefruşat Atölyesi, Büyük Sinan Sanat ve Tasarım Merkezi, Ertuğrul Gazi Halı ve Kilim Atölyesi ve Samanpazarı Mefruşat Atölyesi sizleri bekliyor.

KOMEK Spor Kursları

Konya’da sağlıklı yaşam için ihtiyacınız olan spor eğitimleri, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı olanaklarla sizlerle. KOMEK spor merkezlerinde, alanında uzman antrenörler eşliğinde, yüzme, aerobik, fitness, pilates, reformer pilates, step, crunch, lower body, zumba ve spinning gibi birçok spor dalında eğitim alabilirsiniz.

Çocuk Oyun Salonları ile Çocuklarınız Emin Ellerde

Konya’da herkesin eğitim alma hakkı olduğunu göreceksiniz. 3-6 yaş arası çocuğu olan anneler KOMEK, ASEM ve spor merkezinde eğitim görürken çocukları da uzman eğitimciler eşliğinde oyun parkında eğlenceli dakikalar geçiriyorlar.

KOMEK’te Hangi Kurslar var?

Hayat Boyu Öğretim Müdürlüğünün belirlediği 73 farklı alandan 544 farklı branşta eğitim verilmektedir. Komek’te eğitimi verilen alanlar ve branşlar ile ilgili detaylı bilgi için Komek’in resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://komek.org.tr/alanlar.php?lng=tr

Yabancı Dil Kursları

Konya’da ücretsiz yabancı dil eğitimi için KOMEK kurslarını tercih edebilirsiniz. KOMEK, yabancı dil alanında 10 farklı dilde eğitim vermektedir. Avrupa ve uzak doğu ülkelerine ait dilleri, başlangıç, temel ve orta seviyede öğrenebilirsiniz. Gerek yüz yüze gerekse uzaktan eğitim ile bu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

DilEğitim Seviyesi
İngilizceA1, A2
ArapçaA1, A2
AlmancaA1, A2
RusçaA1, A2, B1
FransızcaA1, A2
İtalyancaA1
İspanyolcaA1
JaponcaA1
KoreceA1, A2, B1
ÇinceA1, A2

Yabancılar için Türkçe eğitimleri de verilmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkemize sığınan ya da ziyarete gelenler için Türkçe eğitimleri bulunmaktadır.

Bilişim Teknolojileri

Meslek edindirme kurslarında en çok tercih edilen alanlardan biri “Bilişim Teknolojileri”dir. Bilgisayar, İnternet ve son yıllarda popüler hale gelen mobil uygulamalar ve yapay zeka ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü eğitime ücretsiz ve sertifika ile erişebilirsiniz.

KOMEK, bilişim teknolojileri alanında 30’dan fazla eğitim seçeneği sunmaktadır. Aşağıda yer alan tabloda eğitimleri gözlemleyebilirsiniz.

Bilgisayar kullanımıAfter Effects
Android ile mobil programlamaBilgisayar programlama teknikleri
Arduino programlamaRobotik ve kodlama
Mobil tabanlı web tasarımC++ programlama
Ofis programları kullanımııDijital becelerin geliştirilmesi
Photoshop3D yazıcı operatörlüğü
3DS MAXBilgisayar bakım onarım
Web tasarımBootstrap ile mobil web tasarım
İleri seviye Excel kullanımıDonanım
Web programlama (PHP)Bilgisayarda döküman hazırlama
Animasyon hazırlamaSQL veritabanı yönetimi
İnternet programcılığıWeb uygulamaları
Siber tehdit istihbaratıYapay zeka uygulamaları
SPSS ile veri analiziJava
PYTHONLINUX işletim sistemi

KOMEK’te Usta Öğretici Olmak İster misiniz?

Eğitim almak isteyenler kadar eğitimcileri de yakından ilgilendiren bir kurumdur. Her yıl yüzlerce öğretmen ve usta öğreticiye kariyer imkanı sunmaktadır. Türkiye ve Balkan ülkelerinde yer alan kurslarda görev almak isteyen öğretmen, uzman ve usta öğreticiler için başvuru süreci Ağustos ayı içerisinde gerçekleşmektedir.

Komek usta öğretici başvuruları ile ilgili merak edilen hususları, “Yaygın Eğitim Kurumları’nın” resmi İnternet sitesi www.yayginegitim.net adresinden ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

 1. Sevinç, İ. (2015). Sosyal Belediyecilik Uygulamalarında Kent Bilgi Sistemlerinin Kullanımı: Konya Büyükşehir Belediyesi Örneği. Yönetim ve Ekonomi: Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi22(1), 201-218.
 2. GÜNDÜZ, D. U., & ÇİFCİ, H. K. Yerel Yönetimlerin Göçmenlere Yönelik Sosyal Hizmet Uygulamalarının Karşılaştırılması: G20 Ülkeleri ve Türkiye. Göç Araştırmaları Dergisi7(1), 10-58.
 3. Alper, K. A. Y. A., AKSU, H. S., & ARSLAN, F. (2021). Fiziksel Aktivitelere Düzenli ve Düzensiz Olarak Katılım Sağlayan Kadınların Fiziksel Aktivite Özdeğer Algılarının İncelenmesi. Sportive4(2), 57-76.
 4. Şahin, A. (2007). Türkiye’de e-belediye uygulamaları ve Konya örneği. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, (29).
 5. Poyraz, H., & Titrek, O. (2013). Türkiye’de hayat boyu öğrenmenin geliştirilmesi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi.

29 Yorum

Yorum yap
 1. Dersler tam olarak ne zaman başlıyor

  1. Ayşe: Sayfada tüm detaylara yer verilmektedir.

 2. Diksiyon kursuna katilmak istiyorum.

 3. Fransizca d’il kursu kayitlari ne zaman basliyor?

  1. Kamil: Sitemizde KOMEK kayıt tarihlerine dair bilgiler yer almaktadır.

 4. Sadece hafta sonu kursu var mı

  1. Sibel: Evet sadece hafta sonuna özel eğitimler bulunmaktadır.

 5. Iyi gunler ben gectigimiz yil cocuk gelişim kursuna hazildim ve iki sertifika aldim yanliz keyit doneminde is acisindan is bulabileceğimiz soylemislerdi hic bir faydasi olmadi gittigim yerler de igtiyac olmasina ragmen uni. Mezyni olmadigim icin ilgilenmediler oysaki bana bu konuda kesin bulavilecegim de soylenmisti bu konu da da ilginiz olmasi gerekiyor bence herkesin ise ihtiyacin var bu konuda da yardimci olmslisiniz

  1. Esra: Kimse size kursun ya da sertifikanın iş bulma garantisi olduğunu söylemez. Bu şekilde bir tabir olmaz. Eğitim ve sertifika tamam iş bulmanızı kolaylaştırır ama işverenin tercihi önemlidir.

 6. Önkayıt yaptım ama 48 saat içinde merkezden kayıt yapılması gerekiyormuş konyada öğrenciyim ve şuan farklı bi şehirdeyim 48 saat içinde kayıt yaptıramayacağım için başka bi seçenek var mı acaba?

  1. Beyza: Kurs merkezi yöneticileri ile görüşerek çözüm bulabilirsin.

 7. Merhaba
  Sitede kayıt siteleri olarak verilen iki sitede de başvuru sayfasına ulaşamıyorum. Nasıl kayıt yapacağım? Yardımcı olur musunuz?

  1. Zehra: Başvuru için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. (Sadece kayıt tarihlerinde aktiftir.)
   http://kayit.konya.bel.tr/konyabs/komek2017Guz/

 8. Hasta kabul kursu varmı acaba

  1. Melisa: Yaz kursu uygulaması genelde öğrencilere yönelik olduğu için 12-16 yaş arası kursiyerlere belirtmiş olduğunu eğitim bulunmamaktadır.

 9. merhaba 2017 kayit basvurulari sonami erdi yeniden kayit yapilmiycakmi bu sene birde hanimlar lokalleinde kurslariniz var degilmi

  1. Burcu: Evet yaz dönemi kayıtları son bulmuştur. Genel kayıtlar Eylül ayında başlayacaktır.

 10. Hafta sonu kurslarınız acık mı? Kayıt yaptırmak
  için geleceğiz de.

  1. Hacer: Kurs kayıtları ilk olarak İnternet üzerinden online yapılması gerekir. Sonrasında onay için hafta içi ve hafta sonu gelebilirsiniz.

 11. Online basvuru sayfasını bulmadim sayfayi link ata bilirmisiniz

  1. Onur: Kayıt linki sayfaya eklenmiş olup, kırmızı renkli olarak belirgin hale getirilmiştir. Kayıtlar bittiğinde sayfa açılmayacağı için yeniden kaldırılacaktır.

 12. Ders saatlerini ögrenebilirmiyim

  1. Betül: Her kurs merkezinin ders saati farklıdır. Kayıtlar başladığında bu detayları görebilirsiniz.

 13. kayıt yaptırmak istiyorum ama yapamıyorum neden 19 eylül de başlıyor denildiği halde neden böyle?

  1. Zehra: Nasıl bir hata alıyorsunuz?

 14. Konya Komek Güz dönemi fransızca A1 ya da A2 kursu hakkında bilgi almak ve kursa kayıt yaptırmak istiyorum. Bu konu hakkında beni haberdar ederseniz sevinirim.

 15. Kış dönemi A1-Fransızca kursundan yararlandım ve son derece memnun kaldım emeği geçen personele ve özellikle hocam Mine Başkaya ya çok teşekkür ederim..,A2 seviyesinin en kısa zamanda açılması temennisiyle..iyi çalışmalar diliyorum..

 16. konya komek kursları kayıt olabilceğimiz sayfa hangisi
  gece saat 12 den beri arıyorum . Sadece kocaeli komek kayıt sayfası bulunmakta lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Tunahan: Konya komek kursları kayıt sayfası ip bloğundan oluşan bir adrestir. Sadece kayıt zamanlarında aktif olmaktadır. Bu nedenle bizde sadece kayıt tarihlerinde sayfamızda yer veriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir