BELTEK Kursları (Ankara Büyükşehir Belediyesi & Gazi Üniversitesi)

Beltek Kursları
Başkent Ankara’da yaşayanlar için ücretsiz kursların adresi Gazi Üniversitesi akademik kadrosu ile kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor. Organizasyonu Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan BELTEK (Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kursları) 17 yaş üzeri herkes için yeni bir meslek ya da tecrübe kazandırmaya devam ediyor. Eğitimleri 2 ve 3 aylık periyodlarda gerçekleştiği için her 2-3 aylık süreçte kayıt imkânı bulabilirsiniz.

Ankara Kurs

BELTEK 2017-2018 Kayıt Tarihleri
Yeni eğitim öğretim döneni için başvuru tarihleri belirlenmiş olup, ilk olarak 6-19 Eylül tarihlerinde yapılacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi bu tarihten sonra her 2-3 aylık periyodlarda kayıtlar alınmaya devam edecektir.

Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
İki aşamalı başvuru sistemi olup, ilk olarak Gazi Üniversitesi İnternet sitesinden ön kayıt işlemi gerçekleştirmek gerekiyor. Bunun için aşağıda yer alan linke (Kayıt Tarihlerinde) tıklayarak https://www.beltek.gazi.edu.tr/bilgi_sistemleri/beltek_onkayit.php sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Unutmamanız gereken bu işlem rezervasyon ya da kesin kayıt değil sadece ön kayıt uygulamasıdır. Bu şekilde ilk aşamayı tamamlamış oluruz. Şimdi sırada ikinci aşamaya geçmemiz gerekir.

Kesin Kayıt İçin 3 Gün İçerisinde Gazi Üniversitesine Gelmelisiniz!
Evet, arkadaşlar ön kayıt işlemini tamamlamak için İnternet üzerinden başvuru yaptığımız andan itibaren 3 gün içerisinde Gazi Üniversitesine gitmek gerekir. Gelirken yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ve katılmak istediğiniz eğitim herhangi bir belge ya da sertifika gerektiriyorsa onu de getirmeyi unutmayın. Kesin kayıt için gitmeniz gereken adres ve iletişim bilgisi aşağıda yer almaktadır. Bu arada bu işlem için sadece hafta içi ve mesai saatleri içerisinde gitmeyi unutmayın.

BELTEK Kayıt Bürosu (Adres Bilgileri)
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi B Blok Giriş Kat Teknikokullar Ankara
0312 202 34 71

BELTEK Nedir?
Birçoğumuz bu kurumu yakından tanıyor olsak da büyük bir bölümümüz ismini yeni duymuş olabilir. Bu nedenle dilerseniz BELTEK hakkında biraz bilgi verelim. İlk olarak 1999 yılında kurulduğunu aktarmak istiyorum. İlk kurulduğu andan itibaren eğitimlerini Gazi Üniversitesinde gerçekleştirmektedir.

Kimler Yararlanabilir?
Yerel bir kurs olması nedeniyle öncelikle bu hizmetin olduğu şehirde yaşamanız gerekir. Bunun için ilk koşul Ankara’da yaşıyor olmanız gerekir. Bunun dışında sanat ve meslek edindirme kapsamında olması nedeniyle alt yaş sınırlaması bulunmaktadır. BELTEK alt yaş sınırını 17 ve üzeri olarak uygulamaktadır. Zaten başvuru esnasında doğum tarihini seçerken listede doğum yılınız yer almıyorsa başvuru yapamazsınız. Eğitimlerden yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmez. KKTC ve yabancı ülke vatandaşları da sağlanan bu imkânlardan ücretsiz yararlanabilir.

Kurslar Ücretli mi?
Yapılan tanıtımlarda kursların ücretsiz olduğu belirtiliyor. Fakat geçtiğimiz yıla kadar başvuru esnasında bir defaya mahsus 20 TL ücret alınıyordu. Bu uygulama halen devam ediyor mu? Bu konuda güncel bilgim olmadığını belirtmeliyim. Bunun dışında herhangi bir ücret talep edilmez.

Eğitimler Hafta içi Akşam ve Hafta sonu şeklinde gerçekleşiyor
Eğitimler gruplandırılmış olup, hafta içi sadece akşamları eğitim verilmektedir. Saat olarak bakıldığında ise 18:00 ile 21:00 arasında olduğu görülmektedir. Hafta sonu eğitim almak isteyenlere daha fazla seçenek sunulmakta olup, sabah ve öğle grupları bulunmaktadır. Okuyan ve çalışanlar için hafta sonu eğitimleri idealdir. Sabah grubu 09:00 ile 12:00 arası olup, öğle grubu ise 13:00 ile 16:00 ve 13:30 ile 18:00 şeklinde seçenekler bulunmaktadır.

Hafta içi kurslarında ücretsiz servis uygulaması bulunuyor
Hafta içi kurslarına katılan kursiyerlerin Gazi Üniversitesi ücretsiz servis uygulaması ile Kızılay ve Ulus’a kadar ücretsiz taşıma işlemi yapılmaktadır. 21:00’a kadar sürecek eğitim sonrası Gazi Üniversitesi A kapısında bulunan servisleri Beltek kursiyerleri de hiç bir ücret ödemeden kullanabilir.

%10’dan Fazla Devamsızlık Yapana 50 TL Ceza
Beltek’te eğitim almaya hak kazanmış kursiyerlerin özürsüz olarak eğitim süresinin %10’undan fazlası devamsızlık durumu olması halinde yapılan sözleşme gereği kursiyere 50 TL para cezası verilmektedir. Devamsızlık notu 4 ve daha fazla olması halinde ise artık o kursiyere bir süre eğitim yasağı getirilmektedir.

Ücretsiz İngilizce Eğitimi Kazanabilirsiniz
Kursiyerler eğitim sonunda eğitim durumlarını ölçmek için sınava tabii tutulmaktadır. Bu sınavlarda 81 ve üzeri almanız halinde ise Gazi Üniversitesinde ücretsiz İngilizce eğitimi kazanacaksınız.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
İşte burası önemli arkadaşlar ben bağlama ya da gitar öğrenmek istiyorum diyorsanız üzgünüm ama böylesi kültür ve sanat eğitimleri Beltek’te bulunmuyor. Daha çok mesleki ve teknolojik eğitimlere yer verilmektedir. 11 Alanda Branş seçiminiz mümkün olup, eğitimi verilen alanları aşağıdaki listede görebilirsiniz.
beltek-alanlari

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ

Eğitimi verilen alanlara özet şekilde bakmak gerekirse en çok dikkat çeken alanlardan biri Bilgisayar Teknolojileri olacaktır. Bu alan çok yaygın olmayıp, Beltek bu konuda çok özverili bir çalışma yaptığı görülmektedir. Bilgisayar bilmeyenlere Bilgisayarın hızlandırılmış programla öğretildiği bu alanda dikkat çeken diğer eğitimlerden ise Donanım (Bilgisayar Tamiri), Otomasyon, Web Tasarım yanı sıra haberleşme sistemleri ve teknik servis olma hayali kuranlar içinde Televizyon Tamircisi, Isıtıcı Ev Aletleri ve Temizleyici Ev Aletleri bakım ve onarım şeklinde Branşlar yer almaktadır.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ
En çok tercih edilen alanlardan biri haline gelen Bilişim Teknolojileri alanı Beltek Kurslarında da yer alıp, ilk etapta İnternet Programcısı yanı Web Programlama Branşı karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde yazılımcı olmak isteyenler için Görsel Programlama ve resim yönüne güvenenler içinde Grafikerlik eğitimler yer almaktadır. Bunun dışında Veritabanı eğitimleri seçim yapabileceğiniz kurslar arasındadır.

MAKİNE TEKNOLOJİLERİ

BELTEK Kursları Üniversite imkânları ile gerçekleştiği için daha farklı eğitimlere yer verilmektedir. Çünkü eğitim ve uygulama için gerekli alt yapı üniversitede zaten bulunuyor. Şimdi dilerseniz mesleki eğitimlerde önemli gördüğüm bir alanı daha paylaşmak istiyorum. Makine teknolojileri olmasına karşın içerisinde birçok farklı alanı barındırmaktadır. İmalat, Otomotiv, Tesisat, Tasarım ve İklimlendirme seçenekler sunulmaktadır. Bu alanda yer alan bazı Branşları göz atalım.

CNC Operatörlüğü: Bir tür torna tezgâhı olmasına karşın sistem daha çok bilgisayar teknolojisi ile donatılmıştır. Bu nedenle sadece cihazı kullanmak yetmez aynı zamanda onu programlamak için gerekli bilgisayar programını da bilmek gerekir. BELTEK CNC Tezgâhların Programlanması kursu 3 ay sürecek kurslardan biri olup eğitim sürecinde ilk olarak makineyi tanıma ve kontrol panelini kullanmayı öğreneceksiniz. Devamında ise CNC Tezgâhlarda kullanılan takımlar, takım ayarları, programlanması, Absolute ve Incremental programlama yapma ile CNC Freze eğitimleri yer almaktadır.

Temel Motorculuk: Kurslarda otomotiv eğitimleri neredeyse yok düzeydedir. Bu yönüyle BELTEK diğerlerinden bir adım ileride olduğu söylenebilir. Temel Motorculuk ve Motor Ayarları kursu yine 3 ay sürecek bir eğitim olup, böylesi güzel bir mesleğe giriş yapmak isteyenler güzel bir fırsat olacaktır. Eğitim içeriğine baktığımızda ilk olarak araçların motorunu sente durumuna getirme kısmı anlatılmaktadır. Devamında ise manifoldların onarımı, zaman ayar mekanizmaları ile kam mili dediğimiz (eksantrik mili) yanı sıra silindir kapağı, subap mekanizması, motorlarda yağlama ve soğutma sistemi ile piston biyel, krank milleri yanı sıra eğitimin son aşamasında motorların ateşleme sistemi ele alınmaktadır. Bu konuda ise elektro mekanik ve distribütörsüz tip elektronik ateşleme sistemleri öğretilmektedir.

El Sanatları Alanında Eğitim Almak İsterseniz BELMEK kurslarını inceleyin

Evet, arkadaşlar BELTEK daha çok teknik ve mesleki eğitim olduğu için herhangi bir kültür ya da sanat eğitimi olmadığını görürsünüz. Yani gençlerin en çok tercih ettiği bağlama, gitar, tiyatro vs sanatsal eğitimler bulunuyor. El sanatları alanında eğitim almak isterseniz bu sefer kısa adı BELMEK olan (Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) özellikle el sanatları alanında 30’dan fazla eğitim vermektedir. 1994 Yılında kurulmuş olup, Ankara genelinde 150’den fazla kurs merkezi ile size en yakın noktada olduğu söylenebilir. BELMEK ile ilgili detaylı bilgiye aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www.kursu.biz/belmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir