İsmek İş Başvurusu

Kurulduğu ilk günden beri milyonlarca insana ücretsiz kültürel, sanatsal ve mesleki eğitimler veren İsmek imkanları sadece kursiyerler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda eğitimciler içinde kariyer ve kazanç imkanı anlamına gelmektedir. Bünyesinde yaklaşık 4.000 uzman ve usta öğreticinin görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi her yıl yeni branşları ekleyerek yeni eğitimcilere ihtiyaç duymaktadır. 3 Farklı çalışma şekli ile isterseniz tam gün isterseniz mevcut işinize devam ederek ek kazanç elde edebilirsiniz. Bu yıl branş listesi 540’a yükselmiş olup, sürekli yeni uzman ve usta öğreticilere ihtiyaç duyulmaktadır. İsmek iş başvuruları İnternet üzerinden online yapılmakta olup, yazının devamında merak ettiğiniz tüm detayları bulacaksınız.

Usta Öğretici Alımı

Usta Öğretici, Öğretmen, (Uzman) Nedir?
Öğretmen yabancı olduğumuz bir kelime değildir. Fakat kurslarda öğretmen yerine daha çok uzman yada usta öğretici olarak unvan verilmektedir. Günlük hayatta mesleği öğretmen olanlara uzman öğretmen olmayıp, herhangi bir alanda usta öğretici belgesi alarak eğitim verme yetkisi olanlar ise usta öğretici olarak sınıflandırılmaktadır. İsmek bünyesinde görev alacak olan uzman ve usta öğreticiler eğitimin kalitesini artırmak amacıyla yeniliklere açık olmalıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi 3 farklı çalışma sistemi olup, size uygun olanı seçebilirsiniz. Bir yada birden fazla branşta koşulları karşılamanız halinde eğitim verebilirsiniz.

Kimler Usta Öğretici Olabilir?
Öncelikle kurslarda eğitimci olmak için öğretmen olmak zorunda değilsiniz. Tabii ki böyle bir göreviniz olması halinde öncelikli değerlendirilecekler arasında yer alırsınız. Aynı şekilde 4 yıllık lisans yada 2 yıllık ön lisans mezunu da olmak zorunda değilsiniz. Lise ve ilköğretim mezunları gerekli şartları karşılaması halinde görev alabilirler. İsmek iş başvurusu sayfasında hangi eğitimin, hangi bölümden mezun olması gerektiğini belirtmektedir. Bununla ilgili detaylara birazdan bakacağız.

İsmek İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Gelişen ve gelişmekte olan teknolojiyi yakından takip eden istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek iş başvuruları sadece İnternet üzerinden online yapılmaktadır. Kurs merkezlerine bırakılan yada Fax ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem başvuru sayfası olan http://kariyer.ismek.org adresine tıklamak olacaktır. Sitenin sağlıklı bir şekilde açılması ve hatasız bir başvuru için mutlaka Chrome ve Firefox ve Opera gibi tarayıcıları kullanınız.

Oturum Aç / Kayıt Ol
Siteye girdiğinizde en üst sağ kısımda sizi Oturum Aç / Kayıt Ol şeklinde bir buton göreceksiniz. İlk defa başvuru yapacaksanız muhtemelen daha önce kaydınız bulunmayacaktır bunun için ilk olarak kayıt olmamız gerekir. Kayıt esnasında dikkat etmeniz gereken husus Email adresinizin geçerli ve sürekli aktif olarak kullandığınız bir hesap olmalıdır. Çünkü kayıt sonrası aktivasyon mesajı ve başvuru sonrasında yapılacak iletişimler yalnızca Email vasıtası ile yapılacaktır. Bu nedenle size gönderilen Emaillerin ulaşmaması yada geç görmeniz halinde sorumluluk size aittir

CV Doldur / Başvuru Yap
Kayıt olup, email adresinize gelen aktivasyon linkine tıkladığınızda otomatik olarak giriş yapmış olursunuz. Sistem sizi direkt olarak CV bilgilerinizi doldurmak için gerekli sayfaya yönlendirecektir. Herhangi bir eksik ve boş alan bırakmayacak şekilde sizden istenen bilgileri girmelisiniz. Sonrasında sol kısımda bulunan Başvuru butonundan eğitim vermek istediğiniz branş yada branşlara başvuru yapabilirsiniz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken İsmek tarafından gönderilecek olan emailleri beklemektir. İhtiyaç halinde sizi sınav ve mülakata davet edilirsiniz.

Usta Öğretici, Uzman Seçimi Nasıl Yapılıyor?
Bu yıl itibari ile 540 farklı branşta eğitim veren İsmek 3500 ve üzeri öğretmen kadrosu bulunmaktadır. Her yıl açılan yeni branşlar ile yeni pozisyonlar ortaya çıkmaktadır. O nedenle başvurular sürekli açık olup, ihtiyaç halinde o branş ile ilgili başvurular incelenmekte ve ilk olarak lisans ve ön lisans mezunlarına öncelik verilmektedir. O branş ile ilgili başvurular arasında lisans ve ön lisans mezunu yoksa lise, ilköğretim mezunlarının başvuruları incelenmektedir. Şartları karşılayan başvurular arasında sınav yapılarak en iyiler belirlenmektedir. Sınav tarihi ve saati başvuru esnasında kullandığınız Email adresine iletilmektedir.

İş Başvuruları 3 Yıl Saklanmaktadır
Yapılan başvuru sonrası hemen cevap yada işe alınmayı beklememelisiniz. Çünkü bir çok başvuru genel olup, ihtiyaç halinde değerlendirmeye alınmaktadır. Fakat bu ihtiyaç 1 hafta sonra olacağı gibi 1 yıl sonrada olabilmektedir. O nedenle biraz sabırlı olmanız gerekebilir. İş başvurusu yapan arkadaşlarımızın başvuruları 3 yıl boyunca ihtiyaç halinde değerlendirmek üzere saklanır. 3 Yıl içerisinde herhangi bir görevlendirme yapılmaması halinde tekrardan başvuru yapmanızı öneririm.

Sınavlar Ne Zaman, Nasıl Yapılıyor?
Öncelikle sınavlarla ilgili kesin bir zaman aralığı yoktur. Örnek eğitim dönemi içerisinde ihtiyaç ortaya çıktı hemen başvurular incelenir, uygun olanlar sınava çağrılır yani başvuru yaptığınızda sınava her an hazır olmalısınız. Aynı şekilde 1 yıl boyunca başvuru yaptığınız branşta hiç bir ihtiyaç olmayacağı için beklemeye devam edeceksiniz. İhtiyaç olan branşlarla ilgili uygun görülen adaylara sınav bilgisi gönderilmektedir. Sınavlar genellik İsmek Yönetim Merkezinin bulunduğu Fatih ilçesinde yapılmaktadır. Historia Avm yanında bulunan İsmek Yönetim Merkezi adres ve iletişim bilgileri sayfanın sonunda yer almaktadır. Sınav yapısına bakacak olursak 4 farklı aşamadan oluşmaktadır. Genel kültür, branş yazılısı, branş uygulaması ve son olarak mülakat sınavı olarak iyi bir hazırlık yapmanızı öneririm. Sınav detaylarını incelemeye devam edelim.

Genel Kültür Sınavı: 25 Sorudan oluşan bu sınavda sorular genel kültür üzerine olup, genelde herkesin bildiği hususlardan çıkmaktadır.
Branş Yazılı Sınavı: Burada ise eğitim almak istediğimiz branş ile alakalı olarak öncelikle bize yazılı olarak sorulan sorulara yanıt vermemiz gerekir.
Uygulama Sınavı: Yine aynı şekilde eğitim vereceğiniz branş ile alakalı olup, bu sefer bilgi ve becerilerinizi yapacağınız uygulama ile göstereceğiniz sınavdır.
Mülakat: Sınavlara ek olarak kişinin hedefleri, vizyon ve misyon anlayışını ortaya koyacağı bir aşama olup, yöneticiler ile yüz yüze yapılacak bir görüşmedir. Bu noktaya iyi hazırlanmalı ve kesinlikle rahat olmalısınız. Kendinizi sıkarak, ezber yaparak başarılı olmanız pek mümkün değildir.

Usta Öğreticiler Kaç Saat Çalışır?
İsmek usta öğretici ve uzmanlar için 3 farklı çalışma sistemi olduğunu belirttik bu uygulama aslında devlet okullarında öğretmen olarak görev yapanları yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bu tür meslek sahiplerinin haftalık belli bir çalışma sınırı olup, görev yaptığı okul ile kurs arasında dağılım yapılmaktadır. Öğretmenlik gibi bir mesleğiniz yoksa isteğinize göre tam gün çalışabilirsiniz. Şimdi dilerseniz çalışma sistemi detaylarını ele alalım.

Tam Gün (Full Time) : Bu sistemde usta öğretici haftalık 40 saati aşmayacak şekilde kurslarda eğitim vermektedir. Tam maaş ve sigorta primi aylık olarak ödenmektedir.

Yarım Gün (PArt Time) : Özellikle farklı bir işte çalışanlar için uygun olan çalışma sistemi yarım gün olup, bu seçeneği seçtiğinizde haftalık minimum 4 maksimum 24 saat olacak şekilde eğitim verebilirsiniz. Ücretlendirme ve sigorta primi görev yaptığınız saat bazında yapılmaktadır.

Özel İhtisas (Öğretmenler İçin) : Evet arkadaşlar 3. çalışma şekli ise özel ihtisas olup, bu sistem yukarıda da belirttiğim gibi devlet okullarında öğretmen olarak görev yapanlara yöneliktir. Haftalık 40 saat olan çalışma sınırı görev yaptığı okul ve İsmek arasında eşitlenmesi gerekir. Örnek görev yaptığı okulda 30 saat çalışıyorsa İsmek’te ise haftalık sadece 10 saat çalışabilir. Ücretlendirme ve sigorta primi yine görev yaptığı saat üzerinden yapılmaktadır.

İsmek Öğretmen Maaşları Ne Kadar?
En sık sorulan sorulan sorulardan biriside, usta öğretici maaşlarının ne kadar olduğu yönündedir. Maalesef bu konuda size bir rakam veremiyoruz. Çünkü 3 farklı çalışma sistemi olup, kimi arkadaşlar tam gün çalışıp aylık maaş alırken kimi arkadaşlarımız ise haftalık ve aylık düzenle belirli saatlerde görev yapmaktadır. O nedenle aylık ve saat ücreti olacak şekilde değişmektedir. İsmek usta öğretici maaşları ile ilgili herhangi bir bilgi vermediği için bizimde bir rakam aktarmamız doğru olmaz. Göreve kabul edilmeniz halinde öğrenirsiniz. Ücret beklentinizi karşılaması halinde başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

Usta Öğreticiler İkinci Bir İşte Çalışabilir mi?
Yukarıda yer alan çalışma şekilleri kısmında tam, yarım ve özel ihtisas şeklinde 3 farklı çalışma sistemi olduğunu gördük, bunun amacı insanların İsmek dışında çalışmalarına imkan sağlamak içindir. Özellikle okullarda görev yapan öğretmen, mühendis vs gibi meslek sahibi insanlardan daha fazla verim almak için geliştirilmiştir. İsmek ve farklı bir işte daha çalışabilirsiniz.

Usta Öğretici Ne Zaman Alınır?
İsmek iş başvurusu hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, sayfanın devamında sizlerin en çok merak ettiği hususlara verdiğimiz cevaplar yer almaktadır. Enn sık sorulan sorulardan biri alımın ve başvuruların ne zaman yapılacağı yönünde olmaktadır. İsmek iş başvurusu ile ilgili kesin başlangıç yada bitiş tarihi yoktur. Başvurular sürekli açık olup, ihtiyaç halinde gelen başvurular içerisinden görevlendirme yapılmaktadır. Yani dilediğiniz zaman bir tıkla başvuru yapabilirsiniz. İhtiyaç halinde size email ile bilgi verilir.

Usta Öğretici Sınav Soruları Nelerdir?
İsmek sınavları genel eğitim sınavlarından farklı olduğunu bilmelisiniz. 4 Aşama bulunmakta olup, ilk olarak tüm adayları ilgilendiren 25 sorudan oluşan genel kültür sınavı bulunmaktadır. Bu noktadan sonra adaylar eğitim vermek istediği alanlarla ilgili yazılı ve uygulama sınavına başlarlar. Buradan sizlere şu sorular çıkar demek mantıklı ve mümkün değildir.

İsmek Yönetici, Temizlik Görevlisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Hazırladığımız sayfa ve sizlere önerdiğimiz kursiyer.ismek.org adresinde sadece öğretmen yani usta öğretici alımı yapılmaktadır. İsmek kurs merkezlerinin ihtiyacı olan yönetici ve yardımcısı ile temizlik görevlisi alımları için duyuru yapılmaktadır.

Halk Eğitim Merkezleri ve Diğer Kursları Unutmayın
Usta öğretici yada uzman olarak görev yapmak isteyenler için tek seçenek tabii ki İsmek değildir. Türkiye’nin her yerinde bu imkanı elde edebilirsiniz. Halk eğitim merkezlerinde başvurular bizzat yapılmakta olup, aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi aynı hizmeti veren bir çok belediye bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Konya’da Komek, Ankara’da Belmek, İzmir’de İzmeb Kocaeli’de Ko-mek, Gaziantep’de Gasmek buna benzer bir çok kurum ve kuruluşta uzman ve usta öğretici olarak görev yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin İsmek Yönetim Merkezini Arayın
Adres: Akşemseddin Mahallesi Vatan Caddesi No:6 (Historia AVM yanı) Fatih / İstanbul
Telefon: 0212 531 01 41

Lütfen dikkat sitemiz İsmek’in resmi yada yetki verdiği bir site değildir. Sadece haber değeri taşıyan konularda bilgi vermektedir. Daha faza bilgi ve yardım almak için 0212 531 01 41 numaralı telefonu arayınız.

İsmek İş Başvurusu (Uzman ve Usta Öğretici) için 42 yorum yapılmış


merve

merhaba ben daha önce verilen adresten iş başvurusu yapmıştım lakin mail adresimde sorun var ve üye girişi yapamıyorum yeni bir hesap açtım ama bunu üye bilgilerimde nasıl değiştiririm yardımcı olabilir misiniz ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Merve: 0212 531 01 41 nolu telefondan yardım alabilirsiniz.

Halime Mutlu

8 yıl öncesinde birebir genel merkezinize gelerek form doldurmuştum.
şu anda ordaki bilgilerimi güncellemek istiyorum ama eski mail adresi ve şifremi hatırlamadığım için yeni başvuru formu doldurmama sistem izin vermiyor.bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Destek

Halime: 0212 531 01 41 nolu telefondan konulyla alakalı yardım ve destek alabilirsiniz.

ayten

Ben çocuk gelişimi mezunuyum ve devlette okul öncesi ögretmeni ve zihinsel engelliler alt sınıf öğretmeni olarak görev aldım şu anda ısmete çalışmak istiyorum mümkünse allah nasip ederse inşallah….

Adem Çetindağ

Mrb.ben açık lise mezunuyum ve özel Arif Sağ müzikte nota vebağlama eğitimi aldim M.E.B onayli sertifikam var müzik egitmeni olabilirmiyim.

admin - WEBMASTERYOLCU

Adem: kariyer.ismek.org adresinde istenen eğitim şartlarını incelemelisiniz.

Selma Kuş

mrb ben açık öğretim fakültesi kamu yönetimi bölümün 2 sınıfında bıraktım .İsmeğin bilgisayar kursundan 2 sertifikam var birini aldım diğerini alamadım geç gittiğim için sertifikanın ben eğitimci görev yapa bilirmiym

admin - WEBMASTERYOLCU

Selma: kariyer.ismek.org adresine girdiğiniz başvuru yapmak istediğiniz branş ile ilgili gerek duyulan mezuniyet bilgisini görebilirsiniz.

SEVDA

Merhaba Açıköğretim lise mezunuyum Halk eğitimden Çocuk gelişim belgesi ve İlk yardım eğitimi sertifikası aldım bu sertifikayla 4 yıl okul öncesi eğitim verdim ismekte tecrübeden ziyade lisanmı şart?bende parttaym çalışmak isityorum.

admin - WEBMASTERYOLCU

Sevda: kariyer.ismek.org sayfasında başvuru yapacağınız branş ile ilgili gerekli şartları görebilirsiniz.

hatice

Merhaba 2005 anadolu kiz meslek lisesi mezunuyum okulumu birincilikle bitirmis olup halen bir is firsati olusturamadim bu yaziyi okuyunca epeyce sasairdim ben dikis nakis desanatorluk mezunuyum eger yapabilirsem ismekte ogretmenlik yapmak istiyorum kosullarini bildirirmisiniz bana simdiden tesekkurler

admin - WEBMASTERYOLCU

Hatica: Usta öğreticilik için yüzlerce branş olup, hepsinin şartları farklılık içermektedir. İsmek usta öğretici başvuru ve şartları görmek için kariyer.ismek.org adresine bakınız.

ahmet torun

Merhaba ben ismek kursunuza başvuru yapmıştım sonucu merakla bekliyorum işe alınıp alınmadığını öğrenmek istiyorum herhangi bir Sms Email gelmediği için merak ettim lütfen bu konuda bilgilendirir misiniz

admin - WEBMASTERYOLCU

Ahmet Bey: 0212 531 01 41 nolu telefonu arayarak sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

HANDAN DEMİR

Merhaba cv’mi 5 ay once kariyer merkezine ulatırdım fakat halen bi cevap alamadım..Acil iş ihtiyacım olduğunu yetkili arkadaşlara iletmek isterim..LÜTFEN konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz..

admin - WEBMASTERYOLCU

Handan: İsmek müşteri hizmetleri merkezini arayabilirsiniz.İsmek Kursları