Yabancı Dil Kursları

Yabancı Dil Kursları
İlk etapta sanat ve meslek edindirme kursları olarak hayata geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) eğitimini verdiği alanları artırarak hayatın her anında yanımızda olmaya devam ediyor. Eğitimi verilen alanlardan biride yabancı dil olup, İstanbul’da yaşayanlara herhangi bir ücret ödemeden dil eğitimi imkanı sağlamaktadır. Her yıl gelişerek devam eden eğitimleri bu yıl 10 farklı dilde 33 branş seçeneği ile hizmet verecektir. Eğitimi verilen dillere bakacak olursak İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Çince, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Farsça ve ülkemizde yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Türkçe eğitimleri vermektedir. Şimdi dilerseniz branşları ve eğitim seçenekleri sayfanın devamında detaylıca ele alalım.

Yabancı Dil Eğitimi

İNGİLİZCE
Dünya genelinde en çok konuşulan yabancı dillerden biri hiç şüphesiz İngilizce olduğunu görüyoruz. Bir çok ülkenin ana dili olan İngilizce konuşan ülkelere baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri, Büyük Britanya, Kanada, İrlanda, Yeni Zellanda, Güney Afrika ve Avustralya karşımıza çıkmaktadır. Bu ülkelerin toplamına baktığınızda yaklaşık 400 milyon insanın ana dili olduğunu görüyoruz. Dünya genelinde İngilizce bilenlerin sayısı ile yaklaşık 2 milyar olarak açıklanmaktadır. İsmek İngilizce kursları size A1, A2, B1 ve B2 olmak üzere aynı zamanda konaklama alanında çalışmak isteyenler içinde mesleki İngilizce eğitimi bulunmaktadır.

İngilizce YDS Hazırlık Kursu Eklendi: alanında verdiği eğitimlere yenilerini ekleyen İsmek YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) hazırlık eğitimleri ile sınavlarda daha başarılı olmanızı sağlıyor. Eğitim süreci 100 saat olup, ilk etapta sadece Fatih Yavuz Selim dil okulunda eğitimi verilmektedir.

Eğitim Süreleri Branşa Göre Değişiyor (İngilizce)Yabancı dil alanında yer alan branşlardan 6 tanesi İngilizce olup, eğitim sürelerine bakacak olursak A1 yani başlangıç eğitimi 120 saat, A2 160 saat, B1 100, B2 ise 120 saat şeklinde eğitimi verilmektedir. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına hazırlanmak isteyenler için eğitimler yine 100 saat olup, mesleki İngilizce branşında eğitim görmek isteyenler içinde eğitim süreci 64 saat olarak belirlenmiştir.

ARAPÇA
İslamiyetin yayılması ile birlikte geniş bir coğrafyaya kullanılmaya başlanmış olan Arapça aynı zamanda Kur’an-ı Kerim ve Müslümanların resmi dilidir. Dünya genelinde 60’dan fazla ülkenin ana dili olup, yaklaşık 450 milyon insan tarafından bilinmektedir. Dünya genelinde en çok konuşulan 5. dil olup, aynı zamanda Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş 6 resmi dilden biridir. Normalde yazılar soldan başlamasına karşın Arapça’da sağdan sola şeklinde yazılmakta ve okunmaktadır. 28 Harften oluşan Arap alfabesi öğrenmesi oldukça kolay olup, zaten Kur’an-ı Kerim okumayı bilenler bu sayede harfleri öğrenmiş olurlar. Henüz öğrenme imkanı bulamayanlar ise İsmek’in ücretsiz Arapça kurslarından yararlanabilir.

Arapça Kurslarında 3 Farklı Branş Seçeneği Bulunuyor: eğitimi almak isteyenler için İsmek’te 4 farklı seçenek bulunuyor. Herhangi bilgisi olmayanlar için 120 saat sürecek olan A1 bilgisi olan yada daha önce bir alt kademede eğitim alarak sertifika sahibi olanlar içinde kursiyer alımı sınavla yapılan A2 ve B1 seviyelerine devam edebilirsiniz. A2 160 saat olup, B1 yani ileri seviye Arapça eğitimleri ise toplamda 100 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır.

Klasik Arapça Branşı Eklendi: A ve B seviyelerini eğitim alarak geçenler için yeni bir branş daha eklendi Klasik Arapça eğitimi 100 saat sürecek kurs olup, özellikle hac ve umre organizasyonlarında görev almak isteyenler için müthiş bir fırsat olduğunu söyleyebilirim.

ALMANCA
Yurt dışında en fazla Türk’ün yaşadığı bir ülke Almanya ve onun resmi dili olan Almanca (Deutsch) Avrupa Birliği resmi dili olmakla birlikte yaklaşık 40 ülkede 120 milyondan fazla insan tarafından bilinmekte ve konuşulmaktadır. Başta Almanya olmak üzere İsviçre ve Avusturya’da ana dil düzeyinde kullanılmaktadır. Türkiye’de ise yaklaşık 30 bin alman vatandaşı tarafından kullanılmaktadır. Aynı şekilde bazı Anadolu, Sosyal Bilimler ve Fen Liselerinde ortak ders olarak Almanca eğitimi verilmektedir. Bu tür bir imkanı olmayanlar içinde İsmek Almanca kursları ile geniş kapsamlı imkanlar sağlamaya devam ediyor. Her hangi bir ücret ödemeden yararlanacağınız bu kurslarda imkanlar her yıl artarak devam ediyor.

Almanca B1 Seviyesi Eklendi Almanca kurslarına katılmak isteyenler için bu yıl bir yenilik yapılarak A1, A2 seviyesine ek olarak 100 saat sürecek olan Almanca B1 branşı ile ileri seviye eğitim almanız amaçlanmaktadır.

FRANSIZCA
29 Ülkenin resmi dili olarak kullanılan Fransızca (français) dünya genelinde 200 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Sömürge ülkesi olan Fransa sadece ülkelerin yeraltı zenginliklerini sömürmekle sınırlı kalmayıp aynı zamanda o ülke halkını köle olarak kullanmış olup, bunun dışında dinlerini ve dillerini değiştirmiştir. Şuan bir çok Afrika ülkesi ana dili Fransızcadır. Bu tasvip edilir bir durum değildir. Ülkemizi de aynı duruma düşürmek isteyen düşmanlar karşılarında kahramanca savaşan bir ülke buldukları için bu konuda başarılı olamamıştır. Fransızca öğrenmek isteyenler içinde geniş kapsamlı imkanların yer aldığı İsmek yabancı dil alanı Fransızca eğitimleri için 3 farklı seçenek sunmaktadır.

Fransızca B1 Seviye Eklendi: Bu yıl gerçekleşen branş artışından nasibini alan eğitimlerden biride Fransızca olup, daha önce A1 ve A2 seviyesi olmasına karşın bu yıl ileri seviye eğitim almak isteyenlere yönelik 100 saat sürecek olan Fransızca B1 branşı müfredata eklenmiştir.

İSPANYOLCA
Boğa güreşleri ve başarılı futbol takımları ile adından söz ettiren bir ülke İspanya yada resmi adıyla İspanya Krallığı (Reino de España) Yaklaşık 50 milyon nüfusu olan bu ülkede İspanyolca konuşulmaktadır. İspanyolca (español) Romen dillerinden biri olup, aynı zamanda dünya genelinde en çok konuşulan 3. dil olarak bilinmektedir. İspanya, Küba, Kosta Rika, Şili, Kolombiya ve Ekvador gibi yaklaşık 20 ülkenin resmi dili olup, dünya genelinde yarım milyon insan tarafından kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde 35 milyon, Kolombiya’da ise 41 milyon insanın ana dili İspanyolca olup, ülkemize baktığınızda ise yaklaşık 1000 kişi olarak görülmektedir. Bu oranın artırılmasına yönelik olarak geçtiğimiz yıllarda İsmek yabancı dil alanında eğitimleri başlanan İspanyolca kursu A1 ve A2 olmak üzere 2 branştan oluşmaktadır. Kursiyerler A1 branşında 120 A2 branşında ise 160 saat sürecek eğitime tabii tutulmaktadır.

İTALYANCA
Nasıl ki Türkiye’nin her şehrinde farklı özellkler var aynı durum dünya ülkeleri içinde geçerlidir. İsmini ilk duyduğunuzda insanın aklına bir birinden özel makarna, pizza çeşitleri gelen bir ülke İtalya (italiano) yada resmi ismi ile İtalyan Cumhuriyeti (Repubblica Italiana) Güney Avrupa’da büyük bir yarımada içerisinde kurulu olan bu İtalya resmi dili İtalyanca olup, (italiano ya da lingua italiana) olarak bilinmektedir. Bu dili kullananların sayısına baktığımızda Türkçe’nin daha fazla insan tarafından kullanıldığını görürsünüz. Çünkü İtalyanca konuşan dünya genelinde 65 milyon insan bulunmaktadır. Bu dili kullananların büyük bölümü İtalya’da yaşayanlar yanı sıra İsviçre’nin güneyinde yer alan kantonlardan biri Ticino vatandaşları kullanmaktadır. Türkiye’de yine çok yaygın olmayan bir dildir. Öğrenmek isteyenler için İsmek 3 farklı branşta İtalyanca eğitimi vermektedir.

İtalyanca B1 Seviyesi Eklendi: Bu yıl yeni eklenen branşlardan biride İtalyanca B1 olup, ileri seviye eğitim almak isteyenlerin yüzünü güldürmektedir. İsmek İtalyanca kurslarında yeni başlayanlar için A1 120 saat, A2 160 saat ve yeni eklenen B1 ise 100 saat olarak uygulanmaktadır.

RUSÇA
Bir zamanlar İstanbul Laleli esnafının en özel müşterileri arasında yer alan Ruslar bavul ticareti ile ekonomimize ciddi katkı sağlıyordu. Tabii ki bizim bir grup ahlak yoksunu esnafımız 3 kuruşluk ürünü 33 kuruşa satınca maalesef bu pazarın elimizden kaydığı görülmektedir. Halen önemli ticaret kaynaklarından biri olan Rusya özellikle turizmciler yüzünü güldürmeye devam ediyor. Rusya ve Türkiye arasında yaşanan kısa süreli kriz sonrası tekrardan Rus turist sayısında artış görülmektedir. Konumuza yani Rusça’ya dönecek olursak Rusya’nın resmi dili olan Rusça (русский язык) Slav dillerinden biridir. Kiril alfabesi kullanılmakta olup, Dünya genelinde en çok konuşulan 7. dil olarak bilinmektedir. Yaklaşık 200 milyon insan tarafından kullanılan Rusça özellikle Rusya, Ukrayna, Belarus ve Kazakistan vatandaşları tarafından kullanılmaktadır. Türkiye içinde önemli diller arasında alan Rusça geçtiğimiz yıllarda eğitim müfredatına girmiş olup, her geçen gün gelişerek devam etmektedir.

Rusça B1 Seviyesi Eklendi: Daha önceleri A1 ve A2 eğitimleri bulunan Rusça yeni eğitim öğretim döneminde ileri seviye eğitim almak isteyenler için 100 saat sürecek olan B1 seviyesi eklendi.

YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE KURSU
Türkiye turizm alanında yapılan yatırım ve çalışmalar ile her yıl 100 milyona yakın turisti çekmektedir. Bunun dışında komşularımızda yaşanan savaş nedeniyle yaklaşık 5 milyon yabancı uyruklu insan ülkemizde yaşamaktadır. Bu insanların bizlerle daha kolay iletişim kurabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda Yabancılar İçin Türkçe Kursu şeklinde eğitim vermeye başlamıştır. Aynı şekilde İsmek kursları tarafından da gerçekleştirilen bu eğitim İstanbul’un her yerinde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Geçtiğimiz yıl sadece A1 ve A2 düzeyinde gerçekleşen eğitimler bu yıl ileri seviye Türkçe eğitimi almak isteyenler için B1 seviyesi olacak şekilde güncellendi.

FARSÇA
Dünya genelinde önemli dillerden biride Farsça olup, aynı zamanda Müslümanları da yakından ilgilendirmektedir. Osmanlıca ile bağlantısı bulunan Farsça yada diğer isimleri ile Farsi ve Zebân-ı Fârisi Hint Avrupa dil ailesine mensuptur. Yaklaşık 50 milyon insan tarafından kullanılan bu dil özellikle İran, Basra Körfezi, Afganistan, Özbekistan ve Tacikistan gibi ülkeler tarafından ana dil olarak kullanılmaktadır. İsmek’te Farsça eğitimleri ilk olarak 2015 yılında müfredata girmiş olup, halen A1 ve A2 seviyesinde devam etmektedir. Aynı şekilde Osmanlıca eğitimi almak isteyenler içinde Osmanlıcada Arapça-Farsça Kurallar şeklinde branş bulunmaktadır.

JAPONCA
Nüfusu itibariyle dünyanın en kalabalık 10. kenti olan Japonya doğu Asya’da önemli bir ada ülkesidir. Gelişmiş teknoloji imkanları ile dikkat çeken Japonya’da resmi dil olarak Japonca kullanılmaktadır. Diğer isimlerine baktığınızda Nippon yada Nihon-koku olarak bilinmektedir. Tabii ki bizim klavyemiz Japonca yazma imkanı vermediği için Latince olarak ekledik, Latince harflere aşina olanlar için hiç şüphesiz ilk başta zor ve karmaşık gelecektir. Sadece Japonlar tarafından kullanılan bu dil sadece Ryukyuca ile ilişkisi bulunmakta olup, diğer diller ile herhangi bir bağı yoktur. Dünya genelinde 130 milyon insan tarafından kullanılan Japonca aslında bir çok sözcüğü diğer dillerden almıştır. Özellikle Çince bilen biri için Japonca öğrenmek hiçte zor olmasa gerek, çünkü bir çok sözcük Çinceden alıntıdır. İsmek yabancı dil alanında verilen eğitimlerden biride Japonca olup, sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Daha önceleri sadece A1 ve A2 düzeyinde olan eğitimler şimdi ise Japonca B1 seviyesi eklenerek ileri seviye eğitim alınması amaçlanmaktadır.

ÇİNCE
Sıra geldi Dünya’nın en kalabalık ülkesi Çin ve onun resmi dili olan Çinceyi tanımaya Çince yada diğer isimleri ile Pinyin ve hàn yǔ olarak bilinen bu dil ülke nüfusu nedeniyle dünyanın en çok konuşulan dili olmaktadır. Dünya genelinde her 5 kişiden birinin ana dili olan Çince 1 milyardan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Çince aslında tek bir dil olmayıp, kendi içerisinde bir çok çeşidi bulunmaktadır. En çok kullanılan türü Mandarin olup, yaklaşık 800 milyon insan tarafından kullanılmaktadır. Çince öğrenmek isteyenler için İsmek Çince kursları düzenlemektedir. A1 ve A2 düzeyinde gerçekleşen eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ticaret hacmi hayli geniş olan Çin’de ticaret yapmak isteyenler için müthiş bir fırsat olacaktır.

Türkiye ve Dünya’da Geçerli Sertifikanız Olur
İşte burası çok önemli İsmek yabancı dil kurslarına katılan kursiyerler eğitim sonunda katılım belgesi yerine özel ve kamu kurumlarında geçerliliği bulunan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alırlar. Bitmedi geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan Avrupa standartlarında eğitim uygulaması ile İsmek İngilizce kurslarına katılan kursiyerler sadece MEB onaylı sertifika ile sınırlı kalmadan aynı zamanda tüm dünya genelinde geçerliliği Sertifikasyon sahibi oluyor. Bu konuda daha fazla bilgi için eğitim aldığınız kurs merkezi yöneticilerini danışınız.

Yabancı Dil Kursları İstanbul’un Her Yerinde
İstanbul’da yabancı dil eğitimi almak istediğinizde genelde özel eğitim kurumları genelde Kadıköy, Pendik, Bakırköy, Beşiktaş, Şişli, Avcılar gibi merkezi yerlere gitmeniz gerekir. Çünkü özel eğitim kurumları şubeleşme yönünden çok yeterli olmayıp, merkezi yerlerde bulunur. İsmek kursları ise İstanbul’un tüm ilçelerinde 235 kurs merkezi ile hizmet vermektedir. Bu merkezlerin hepsinde olmasa bile her ilçede en az 1 yada 2 merkezde yabancı dil eğitimlerine yer verilmektedir.

Yaz Tatilinde Yabancı Dil Öğrenmek İster misiniz?
2 Yıl öncesine kadar sadece 16 yaş üzeri bireylere eğitim veren İsmek geçtiğimiz 2014 yılında başlattığı ve bu yılda güçlendirerek devam ettiği İsmek Yaz Okulu uygulaması ile 9-21 yaş üzeri çocuk ve gençler için yüzlerce eğitim seçeneği sunuluyor. O eğitimlerden biride Yabancı Dil kursları olup, bir çok dil seçeneği ile yaz tatilinizi en iyi şekilde geçireceksiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. İsmek yaz kursları sadece okulların kapanması ile başlayan bir eğitim olup, sayfamızda yer alan detayları mutlaka incelemelisiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

Yabancı Dil Kurs Kayıtları Nasıl Yapılır?
Kayıt uygulamasında köklü bir değişikliğe giden İsmek kurs başvurularını sadece İnternet üzerinden almaktadır. Bunun için kursiyer.ismek.org sayfasından kimlik bilgilerinizle üye olmaya gerek kalmadan giriş yapabilirsiniz. Size en yakın yabancı dil kursu, eğitim gün ve saatleri ile kontenjan bilgilerini görerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken hangi branşa başvuru yapacağınızdır. Örnek İngilizce kursu A1-A2-B1, B2, mesleki İngilizce ve YDS olmak üzere 6 farklı branştan oluşmaktadır. Her hangi bir bilginiz, yoksa A1 ile başlamanız gerekir. A2 için kursiyer seçimleri sınavla yapıldığını bilmelisiniz. Her yıl Temmuz ayında başlayan kayıtlardan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda kayıtlarla ilgili detayları görebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir