İsmek’te Eğitimi Verilen Kurslar

İSMEK’te eğitimi verilen ücretsiz kursların sayısı her yıl düzenli olarak artmaya devam ediyor. İlk kurulduğu yıl olan 1996’da sadece 3 dal ve 3 kurs merkezi ile eğitimlerine başlamıştır. Şuan ise eğitimi verilen kurs sayısı 600’ün üzerinde olduğunu belirtmek istiyorum.

Eğitimi verilen alanlar

Eğitimi Verilen Kurs Sayısı 652’ye yükseldi

2017-2018 eğitim öğretim dönemine birçok yeniliğe imza atarak giren İSMEK başlıkta da belirtildiği gibi yeni eğitimleri sizlerin hizmetine sundu. Yeni hazırlanan branş rehberini size en yakın kurs merkezinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Dilerseniz aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak da PDF formatını inceleyebilirsiniz.

Branş Rehberi İçin Tıklayınız: https://enstitu.ibb.istanbul/portal/egitim_dallari.aspx?dalId=15https://enstitu.ibb.istanbul/portal/egitim_dallari.aspx?dalId=15

Alan Sayısı 36 oldu: Kurslarda verilen eğitimler kategorik olarak ayrılmaktadır. Bu ayrıma ise alan diyoruz. İngilizce, Arapça, Almanca ya da diğer dil eğitimlerinin yer aldığı alana yabancı dil diyoruz. Bu hususu aktarma nedenim eğitim seçiminde sadece 1 alan üzerinden tercih yapma zorunluluğudur. Örnek ilk seçtiğiniz eğitim yabancı dil alanında ise diğer seçebileceğiniz ikinci eğitimde yabancı dil alanında olması gerekmektedir. Tabii ki şunu da belirtmeliyim ki birde genel eğitimler bulunmaktadır. Bu genel dallar sınırlama kapsamı dışındadır. Bununla ilgili detayı kayıt sayfasında görebilirsiniz. Şimdi dilerseniz İSMEK’TE eğitimi verilen alanlar ve dalları yakından tanıyalım.

AHŞAP TEKNOLOJİSİ

İlk ele alacağımız alan Ahşap Teknolojisi olup, daha sağlıklı bir yaşam için oldukça gerekli diyebilirim. Tabii ki plastik (PVC) maddelerin yaygınlaşması ile birlikte kullanımı maalesef azalmıştır. Örnek vermek gerekirse bundan 20 yıl öncesine kadar evlerin kapı ve pencereleri ahşap malzemeden marangozlar tarafından yapılırdı. Günümüzde ise Ahşap daha çok hobi amaçlı kullanılır hale geldi. İSMEK Ahşap Teknolojisi alanında 5 farklı eğitim seçeneği sunuyor. Geçtiğimiz yıla göre mukayese edildiğinde 1 yeni dal eklendiği görülüyor. Mevcut ve yeni eklenen eğitime bakacak olursak Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (Autocad), Ahşap Şekillendirme, Boyama Vernikleme Elemanı, Model Gemi Yapımı ve ilk defa bu yıl uygulanacak olan Yelkenli Gemi Yapımı Branşı bulunmaktadır.

Model Gemi Yapımı Büyük İlgi Görüyor: Dikkat ettiyseniz 5 eğitimden 2 tanesi sadece model gemi yapımına ayrılmış durumda. İlk bakışta sadece hobi gibi görülebilir. Ama biraz detaylıca düşündüğünüzde ciddi anlamda getirisi olan ticari bir faaliyette olabilir. Bu nedenle gerek hobi, gerekse kazanç amaçlı olarak model gemi yapımı kurslarına dâhil olabilirsiniz.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ

İSMEK kursları ilk bakışta meslek edindirme merkezi gibi görülebilir. Evet, genel yapıya baktığınızda sizinle aynı görüşte olduğumu belirtmek isterim. Fakat dikkat ettiğinizde insan sağlığı, mutluluğu ve aile bütünlüğünü de sağlayan eğitimler olduğunu göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse Aile ve Tüketici Bilimleri alanı evlilik öncesi eğitim ile daha bilinçli evliliklerin temelini atıyor. Aynı şekilde görgü kuralları ile her ortama daha kolay uyum sağlama imkânı da bulacaksınız. Aynı şekilde çocuk beslenmesi ile çocuklarınızı daha sağlıklı büyütme imkânı bulacaksınız. Bunun dışında maalesef hiç arzu etmediğimiz boşanmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için aile danışmanı eğitimleri yer almaktadır. Bu eğitimlerde ailelerin yaşadığı sorunlara çözüm bulunmaktadır.

BAHÇECİLİK

Aslında özümüzde olmasına ve çok sevmemize rağmen İstanbul gibi büyük şehirlerde yapamadığımız bir iş bahçecilik, Tabii ki yine de bu alanda eğitimlere katılarak gerek balkon gerekse memleketimize döndüğümüzde uygulayabiliriz. İSMEK Bahçecilik alanında 4 farklı eğitim seçeneği içeriyor. Geçtiğimiz yıla göre büyük değişikliklerin olduğunu söyleyebilirim. Daha önce bu alanda yer alan arı yetiştiriciliği yeni açılan hayvan yetiştiriciliği alanına kaydırılmıştır. Bu alanda yer alan eğitimlere bakacak olursak en çok ilginizi en çok iç mekân bitkileri yetiştiriciliği çekecektir. Çünkü tarla ya da bahçeye gerek kalmadan evinizde, iş yerinizde kolayca yetiştirebileceksiniz. Eğitimlerde fikus, siklamen, Afrika menekşesi ile kaktüs yetiştiriciliği yer almaktadır.

Balkon Bahçeciliği: İstanbul gibi büyük kentlerde yaşayan insanların bahçeleri genelde balkonları olmaktadır. Birçok çiçek yanı sıra çeşitli bitkiler, sebzeler ve hatta meyveler bile bulunmaktadır. Balkon bahçeciliği eğitimine katılanlar daha gelişmiş bilgilere sahip oluyor. Diğer 2 eğitim ise bahçe bakımı ile park, bahçe ve koruların bakımı şeklinde olmaktadır.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

İşte en çok tercih edilen alanlardan birine gelmiş bulunuyoruz. Geleceğin mesleklerini de bünyesinde içermektedir. Neden mi bahsediyorum? Tabii ki Bilişim Teknolojilerinden, Bilgisayar ve Teknolojinin bir arada olduğu bu eğitimler dünyanın her yerinde en çok tercih edilen kurslar arasında yer almaktadır. Bilgisayar öğrenmekle başlayacağınız uzun ve kazançlı bir yolculuk sizi bekliyor. Her yeni eğitimde size yeni eğitim ve uzmanlık kapıları açılacaktır. Branş sayısına bakalım mı? 50’den fazla eğitim seçeneği ile en çok dal içeren alanlardan biridir. Şimdi dilerseniz bu alanın en çok tercih edilen eğitimlerini görelim.

Bilgisayar Kullanımı: Bu alana girmek, bu alanda başarılı olmak ve daha ileri seviye eğitimlere dâhil olabilmek için hiç şüphesiz bilgisayarı orta ve iyi düzeyde bilmek gerekir. Tamam, hepimiz bilgisayar kullanımını idare edecek kadar biliyoruz, ama yetmez. Bazı meslekler ve eğitimler için daha ileri düzeyde bilmek gerekir. Bunun içinde İSMEK Bilgisayar İşletmenliği kursu bulunmaktadır. Tüm insanlar bu eğitimden yararlanarak bilgisayar öğrenebilir, kendini geliştirebilir. Öyle ki İSMEK’TE görme engelli vatandaşlarımız için bile Bilgisayar Kullanımı öğretilmektedir. Ofis ortamında çalışacaklar için neredeyse olmazsa olmaz hale gelen Ofis Programları kullanımı ve Bilgisayarda Doküman hazırlama ile Bilgisayar Bakım Onarımı kursu ile sizde başarılı bir teknik servis elemanı olabilirsiniz.

Web Tasarımı: Günümüzde İnternet siteleri en önemli ticaret kaynaklarından biri haline geldi. Bu alanda meslek edinmek isterseniz 192 saat sürecek olan Web Tasarım ile başlamanız gerekir. Çünkü sitelerin temelinde HTML işaretleme dili ve CSS dediğimiz stil dili bulunmaktadır. XHTML’den HTML 5’e geçen eğitimler daha işlevsel hale gelmiştir. Aynı şekilde CSS 3 ile daha etkili siteler yapabilirsiniz. Eğitim esnasında sadece kodlama değil, aynı zamanda görsel eğitimlerde yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse Photoshop sitenizde kullanacağınız resimler, logolar ve bannerlerin tasarımını temel düzeyde de olsa öğreneceksiniz.

Web Programlama PHP ve ASP.NET

HTML ile yapacağınız siteler tam anlamıyla dinamik olmazlar. Dinamik siteler elde edebilmek için PHP ya da ASP gibi dillerden birini kullanmak gerekir. Bunun için de İSMEK’TE ihtiyacınız olan eğitimleri bulacaksınız. Gerek PHP gerekse ASP eğitimleri ile dinamik siteler yapabilirsiniz. Tabi ki bu eğitimlere dahil olmak için web tasarım bilginiz ya da sertifikanız olması gerekir.

SEO

Günümüzde insanlar tasarım yönünden güzel görünen sitelere önem verirler. Oysaki asıl önemli olan sitenin görünümünden çok insanlara verdiği bilgi ve hizmettir. Bunun için SEO (Search Engine Optimization) dediğimiz olay önem kazanmaktadır. SEO Nedir? Diye sorduğunuzda her insan farklı bir cevap verebilir. Benim cevabım ise site sahiplerini kurallara zorla uydurma durumudur. Google SEO kelimesi ile sıkça karşılaşırsınız. Çünkü SEO’NUN büyük bölümü Google’in kuralları üzerinedir. Spam yapmama, aşırı backlink almama, zayıf içerikten kaçınmanızı isteyerek SEO kuralları getirmektedir. İşte bu hususları yakından görmek, hatalardan kaçınmak için bu eğitim oldukça gereklidir.

E-Ticaret Eğitimleri: Son yıllarda en çok duyduğum cümlelerden biri “En işlek cadde de dükkânın olacağına etkili bir satış (E-ticaret) siten olsun” sözcüğüdür. Haklı mı? Evet, sonuna kadar haklı bir cümledir. Çünkü E-Ticaret ile dünya genelinde satış yapabilirsiniz. Milyonlarca, milyarlarca insana ulaşarak daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. E-Ticaret siteleri normal sitelerden farklı olarak ürün ekleme ve ödeme gibi dinamik olduğu için sıfırdan tasarlamak zor olacaktır. O nedenle insanlar kiralık E-Ticaret sitelerinden ya da hazır Scriptlerden yararlanmaktadır. Benim önerimde ücretsiz yararlanabileceğiniz hazır scriptlerdir. Örnek vermek gerekirse Prestashop ve Opencart oldukça işinize yarayacaktır. İSMEK E-Ticaret eğitimlerinde bu tür sistemlerin kurulum, ayar ve SEO gibi eğitimlerini vermektedir.

Android Programlama: Dünyanın en büyük teknolojisi markalarından biri olan SONY geçtiğimiz yıl Laptop üretimi ve satışını durdurduğunu açıkladı. Bunun nedeni mobil cihazların hızla yaygınlaşması ile masaüstü başta olmak üzere laptop türü ürünlerin kullanımında inanılmaz düşüşü göstermiştir. Örnek vermek gerekirse günümüzde İnternet sitesi ziyaretçilerinin %75-%80 gibi büyük bir bölümü bilgisayar yerine mobil cihazlardan erişmektedir. Böylesine önemli hale gelen bir alan mobil teknoloji, sizde bu alanda kendinizi geliştirmek ve meslek sahibi olmak isterseniz özellikle ANDROID işletim sistemi üzerine yoğunlaşmalısınız. Milyarlarca telefonun iletişim sistemi haline gelen Android İsmek Branş listesine geçtiğimiz yıllarda dâhil oldu ve geliştirilerek devam ediyor. Android ile Mobil Programlama yanı sıra App Invertor ile Android Uygulama eğitimi yer almaktadır. Apple hayranlarını da sevindirecek bilgi vermek istiyorum. İSMEK sadece Android ile sınırlı kalmadan IPHONE telefonların yazılımı olan IOS eğitimleri de vermektedir.

Programlama: İnternet kullanımında her ne kadar mobil cihazların kullanımı artsa da tabii ki ticari yazılımlar ve paket programlar için halen bilgisayar kullanmak zorundayız. Günümüzde binlerce program ile hayatımızı kolaylaştırıyoruz. Sizde böylesi bir program yazarak ücretli ve ücretsiz kullanımını sağlayabilirsiniz. İSMEK Programcılık eğitimlerinde çok fazla seçenek sunulmaktadır. Bilgisayar Programlama Teknikleri, C# ile Görsel Programlama, Java Programlama Standart, Enterprise ve Spring Core & Mvc ile Python Programlama yanı sıra Unity ile Oyun Programlama eğitimi alabilirsiniz.

Veri tabanı:  Bir program ya da İnternet sitesi düşünün istenen bilgileri birkaç saniye içerisinde ekrana getiriyor. Pe ki bu bilgiler nerede depolanıyor, saklanıyor diye hiç düşündünüz mü? İşte o bilgiler veri tabanı dediğimiz merkezde tutulmaktadır. Ciddi anlamda bilgi düzeyi gerektiren bu alana girmek isteyenler içinde SQL ve ACCESS eğitimleri bulunmaktadır. Başarılı bir veri tabanı uzmanı olmak hiçte zor değildir.

Güvenlik: Bilgisayar, Teknoloji ve İnternet güzel olduğu kadar maalesef risklidir. Kötü niyetli birçok insan sizin bilgilerinizi çalmak, sizden para koparmak için akla hayale gelmez uygulamalara imza atıyorlar. Örnek vermek gerekirse gelen e postalarda sanki bankanızdan gönderilmiş hissi verilerek ekstre gibi eklenen görsele tıklamanızı istemektedir. Tıkladığınız anda bilgisayarınızda bulunan tüm dosyalar şifrelenerek kullanılmaz hale gelmektedir. Amaçları sizden belirli bir fidye (ücret) almaktır. Teknoloji güvenliğini sağlamak adına meslek sahibi olmak isteyenler içinde Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Fortigate Firewall ve CCNA Security gibi eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK

Ofis ortamı ya da yönetim kademesinde kendine yer edinmek isteyenler için İSMEK Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı bu yıl eklenen 4 yeni Branş ile daha kapsamlı hale getirildi. Mevcut eğitimler Yönetici Asistanı ve Hızlı Klavye Kullanımına ek olarak bu yıl Branş listesine dâhil edilen Mülakat Teknikleri ve Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri, Toplantı Yönetimi ve Organizasyonu, Kişisel ve Kurumsal Vizyon Geliştirme ile Raporlama Teknikleri konusunda eğitim verilmektedir.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

Özellikle anne adayları ve anneleri yakından ilgilendiren bir bölüm Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı yeni eklenen Branşlardan nasibini almış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl 6 olan Branş sayısı yeni eğitim öğretim döneminde 10’a yükseldi. Dilerseniz mevcut ve yeni eklenen kursları görelim. İlk olarak anne adayları ile başlayalım. Bilinçli Hamilelik ve Bebek Bakımı, 3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri, 4-6 Yaş Çocuk Eğitimi ve Etkinlikleri, Çocuk Bakım Elemanı, Çocuk Gelişimi Eğitici Eğitimi, Evde Çocuk Bakımı, Çocukta Temel İhtiyaçlar, Çocuklarda Duygu ve Davranış ile Çocukla İletişim şeklinde bir birinden gerekli eğitimleri bulacaksınız. Daha iyi bir anne ya da profesyonel çocuk bakıcısı olabilirsiniz.

GAZETECİLİK

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan araştırma sonucunda basılı gazete okuyanların sayısında geçtiğimiz yıllara göre %8 oranında azalma olduğu açıklandı. Özellikle İnternet haberciliğinin çıkması ile birlikte eski parlak günleri geride kaldı. Fakat yine de en çok tercih edilen eğitimler arasında gazetecilik başı çekiyor. İsmek Gazetecilik alanında tek Branş olarak Dijital Fotoğrafçılık yer almaktadır. Yani anlamı ile gazetecilik faaliyeti olduğu söylenemez.

GİYİM VE ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ

Türkiye’nin en önemli çalışma ve gelir kaynaklarının başında giyim sektörü gelmektedir. Bu nedenle Giyim ve Üretim Teknolojilerinde eğitimi verilen Branşlar sürekli yenileniyor ve artıyor. Örnek vermek gerekirse bu yıl eğitimi verilecek Branş sayısı 50’yi aştı. Bu şekilde Tekstil firmalarının her kademesinde kendinize istihdam imkânı bulabilirsiniz. Dilerseniz eğitimi verilen Branşlara kategorik olarak bakalım.

Çizim: Tek parça olarak vitrinlerde görmeye alışkın olduğumuz kıyafetler aslında birçok parçadan meydana gelmektedir. Tabii ki ilk aşamada parçaların çizimi ve sonrasında insan bedenine uygun ölçüde kesimi bulunmaktadır. İSMEK Giyim ve Üretim Teknolojileri alanında bu kapsama giren Branşlara göz atalım. Giysi Teknikleri Çizimi, Kadın Giysileri Artistik Çizim ile Artistik Çizim ve Drapaj karşımıza çıkmaktadır.

Stilistlik: Her yaz ya da kış mevsiminde daha önce hiç görmediğiniz model ile karşılaşırsınız ve hoşlanırsınız. Aslında sizin gibi milyonlarca insanında hoşuna gitmiştir. Bu başarının arkasında bir Stilist bulunmaktadır. O kıyafeti hayal ederek önce çizimini yapmıştır. Böylesi yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için mutlaka katılmanız gereken kurslardan biri de Stilistlik günümüzde bilgisayar teknolojileri kullanıldığı için daha da kolay hale gelmiştir. İsmek’te Bilgisayarlı Stilistlik Branşını mutlaka incelemelisiniz.

Kalıp Çıkarma: Çizim ile elde ettiğimiz parçayı seri üretimde ya da sonradan tekrar kullanmak gerekirse en mantıklı işlem o parçanın kalıbını çıkarmak olacaktır. Tekrardan çizim yapma derdinden kurtulmuş oluruz. Kalıp çıkarma için gerek el becerisi gerekse Modelist programlarından yararlanabiliriz. Size önerim ilk olarak el becerisi kazanmanızdır. Bu kapsama uyan Branşlara göz atalım. Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı, Kostüm Kalıpları Hazırlama ve Model Geliştirme ve Pratik Giysi Kalıpları Hazırlama gibi seçenekler bulunmaktadır.

Modelistlik: Gelişen teknolojinin getirdiği imkânlar özellikle iş hayatından daha rahat fark edilmektedir. Örnek vermek gerekirse yukarıda detaylarını aktardığımız kalıp çıkarma işlemi için artık bilgisayar teknolojileri kullanılıyor. Tabii ki temel bilginiz olması gerekiyor. Normal modelistlikten bilgisayarlı modelistliğe geçen firmalar bu şekilde işlerinin daha hızlı ve 0 hata ile gerçekleştiğini belirtiyor. İSMEK Modelistlik kursları kendini inanılmaz bir şekilde yenilerek neredeyse dünya genelinde bulunan tüm programların eğitimini vermektedir. Sadece giyim modelistliği ile sınırlı kalmayan eğitimler aynı zamanda ayakkabı, çanta gibi günlük hayatın olmazsa olmazı aksesuarları da içermektedir. Şimdi dilerseniz İSMEK’te ücretsiz yararlanabileceğiniz modelistlik eğitimlerine bakalım. Bilgisayarlı Modelistlik ASSYST, STYLECAD, WEARCAD, POLYPATTERN programları yanı sıra çocuk giyim, deri giyim modelisti ve kadın giyim modelist yardımcılığı gibi seçenekler bulunmaktadır.

Dikim: Evet, arkadaşlar Giyim ve Üretim Teknolojileri alanına çizim ile başladık, sonra elde ve bilgisayarda kalıp çıkarmayı ele aldık, şimdi ise önemli bir aşama olan dikim hususuna geçelim. Yine birden fazla eğitimi göreceğiz. Çocuk Elbisesi Dikimi, Çocuklar İçin Gösteri Kıyafetleri Dikimi, Drapaj Tekniği ile Kadın Giysileri Dikimi, Ferace, Elbise, Bluz, Etek, Kaban, Pantolon, Pardösü, Şal, Şapka yanı sıra her genç kızın hayali olan beyaz gelinliklerin dikimini de öğreneceksiniz. Yani böylece Gelinlik dikimi alanında hizmet verebilirsiniz.

GÜZELLİK VE CİLT BAKIMI

İşte yine en çok tercih edilen alanlardan birine daha Güzellik ve Cilt Bakımı alanında yer alan eğitimlere bakacağız. Bu alanda gerek erkek, gerekse kadın kursiyerleri yakından ilgilendiren, severek katılacakları 20’den fazla Branş bulunmaktadır. Eğitimleri 4 farklı kategoriye ayırarak ele almak istiyorum. Zira her biri çok önemli diye düşünüyorum.

Kuaförlük: Türkiye’nin ve hatta dünyanın her yerinde icra edebileceğiniz bir meslek kuaförlük, aynı zamanda oldukça kazançlıdır. İSMEK Kuaförlük kurslarına baktığımızda hem kadın, hem de erkeklere yönelik olduğunu görüyoruz. Saç Sakal Kesimi, İleri Kesim Teknikleri, Saç Bakımı ve Yapımı, Saça Şekil Verme, Boyama ile Saç Ekleme Teknikleri şeklinde Branşlar bulunmaktadır. İnsanların en çok merak ettiği husus alınan sertifika ile kuaför salonu açılır mı? Şeklinde olmaktadır. Hayır, arkadaşlar sertifika size çalışma imkânı sağlar ama iş yeri açmak için yeterli değildir. Çünkü ilk olarak kalfalık sınavlarına girmeli ve akabinde ustalık sınavlarına girerek ustalık belgesi almanız gerekir. Bu belgeleri ise Mesleki Eğitim Merkezlerinden alabilirsiniz. Konuyla ilgili sitemizde detaylı bilgiler yer almaktadır.

Cilt Bakımı: Özellikle kadınların üzerinde durduğu hususlardan biri cilt bakımı, sadece nemlendirme ya da güzel görünmek olarak düşünmeyin. İnsanlarda 25 yaş sonrası ciltte kırışıklıklar ve ince çizgiler yani yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Tabii ki alacağınız önlemlerle erken yaşlanma belirtilerini uzun bir süre daha ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için İSMEK cilt bakımı kurslarında gerek kendi kişisel bakımın gerekse ticari anlamda hizmet vermen için gerekli tüm eğitimleri herhangi bir ücret ödemeden bulacaksın. Dilerseniz bakalım cilt bakımına dair hangi Branşlar yer alıyor. Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Teknikleri, Vücut Bakımı, Epilasyon ve Masaj Teknikleri ile El Bakımı gibi seçenekler yer almaktadır.

Makyaj: Yine aynı şekilde kadınlar için önem arz eden makyaj İSMEK Branş listesinde kendine geniş kapsamlı şekilde yer bulduğu görülüyor. Yine kendi makyajınız ya da ticari anlamda faaliyet göstermek için tercih edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz eğitimlere bakacak olursak Makyaj ve Klasik Makyaj Teknikleri ile Temel ve Sahne Makyajı ile daha ileri seviye eğitimlerden birine de dâhil olabilirsiniz.

Masaj: Sağlık açısından önemli bir uygulama masaj önemi görüldükçe uygulanışı hızla artıyor. İSMEK’te üzerine düşeni yaparak masaj konusunda deneyimli uzmanlar yetiştirmeye devam ediyor. Her yıl bu alanda verdiği eğitim sayısını artırmaktadır. Yüz ve Vücut Masajı yanı sıra Aroma Terapi Masajı ve Refleksoloji Masajı ile ciddi anlamda eğitimlere imza atmaktadır.

GIDA TEKNOLOJİSİ

Fırıncı olmak ve dünyanın ekmeğini, pastasını, pidesini üretmek ister misiniz? Evet, arkadaşlar İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulunu kurarak başta ekmek olmak üzere pastacılık alanında geniş kapsamlı eğitimler vermeye başladı. Gıda teknolojisi alanı da daha çok bu yönde eğitim vermektedir. Ekmek Üretimi, Butik Artisan ve Profesyonel Artisan Ekmek Çeşitleri ile Ekşi Mayalı, Yöresel, Sandwich ile Special Kahvaltı ekmeklerinin yapımını öğrenebilirsiniz. Tabii ki eğitimi verilen Branşlar sadece ekmek ile sınırlı kalmayıp, Pide, Simit ve Croissant – Danish yapımı gibi hayran kalacağınız eğitimler sizi bekliyor.

GRAFİK VE FOTOĞRAF

2000’li Yılları hatırlayanlar için fotoğraf teknolojisini kısaca hatırlayalım. Dijital fotoğraf makinesi ya da telefonların kameraları vs gelişmediği zamanlardı, resim çekimi için pozlu fotoğraf makineleri bulunuyordu. 36 Fotoğraf çekimi kapasiteli olan bu makinelerle tüm resimler çekilip fotoğrafçıya verilirdi. Resimlerin hepsi sağlam çıkmaz, bazıları yandığı için maalesef basılamazdı. Gelişen teknoloji ile birlikte anlattığım o günler maalesef geride kaldı. Şuan profesyonel fotoğraf makineleri ve çekilen resimleri düzenlemek için programlar geliştirildi. Tabii ki bazı cihaz ve programların kullanımı için eğitim gerekmektedir. İşte ihtiyacınız olan bu eğitimi İSMEK kurslarında bulacaksınız. Dilerseniz önemli gördüğüm eğitimleri başlıklar halinde görelim.

Fotoğraf Çekimi: Günümüzde 100’den 50.000 TL’ye kadar değişen fotoğraf makineleri bulunmaktadır. Tabii ki birçoğu profesyonel cihaz olduğu için kullanımı eğitim gerektirmektedir. İSMEK Fotoğraf çekimi eğitimleri temel ve ileri seviye olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Hobi ya da bu alanda uzmanlaşabilirsiniz. Özel gün fotoğrafçılığı eğitiminde ise gelin ve damat adaylarının olmazsa olmazı çekimleri yaparak güzel bir kazanç elde edebilirsiniz.

Photoshop ve Coreldraw: Çektiğiniz resimleri düzenlemek ister misiniz? Cevabınız evet ise bunun için de çok gelişmiş programlar bulunmaktadır. Sadece fotoğraflar üzerinde düzenleme değil, sıfırdan görsel tasarımları da yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İnternet sitelerinin ilk şablon hali Photoshop ile yapılmaktadır. Aynı şekilde matbaa da basılan kartvizit, broşür, gazete, dergi gibi tasarımlar Corel ile yapılmaktadır. Bu programları profesyonel bir şekilde kullanmak isteyenler içinde İSMEK’TE muhteşem eğitimler bulunuyor.

Çizgi Film Animasyon ve Televizyon Grafiği: Bir zamanlar kanalları çekmekte zorlanan siyah beyaz televizyonlardan yüksel kaliteli görüntü imkânı sunan televizyonlara geçmiş bulunuyoruz. Bununla da sınırlı kalmayan teknoloji insanlar için kendi filmini yapma olanağı vermektedir. Öyle ki çizgi film ve hatta animasyon filmlerini büyük bir başarı ve severek yapabilirsiniz. Bunun için çizgi film ve animasyon eğitimleri ile televizyon grafiği kurslarından yararlanabilirsiniz.

HALKLA İLİŞKİLER ve ORGANİZASYON

Toplum bilinçlendikçe şirketler ek adımlar atmak zorunda kalıyor. Bu adımlardan biri de halkla ilişkiler biriminin kurulmasıdır. Tüketici ve üretici arasında köprü vazifesi kuran halkla ilişkiler uzmanı hem tüketiciyi küstürmeme, hem de üreticiyi zarar ettirmeme gibi bir vazifesi bulunuyor. Bu alanda etkili bir isim olmak isterseniz Halkla İlişkiler ve Organizasyon alanında yer alan müşteri asistanı eğitimi tam size göredir. 232 Saat sürecek eğitim sonunda kendinize güveniniz daha da artacaktır.

HARİTA ve TAPU KADASTRO

Günümüzde meslek çeşitleri hızla yaygınlaşıyor. Harita denince aklımıza genelde Türkiye ya da dünya haritaları gelmektedir. Peki, hiç bilgisayarla harita çizimi gibi bir meslek ile karşılaştınız mı? Merak ediyorsanız yapmanız gereken Harita ve Tapu Kadastro alanında yer alan eğitimlere göz atmaktır. O eğitimlerden biri bilgisayar destekli harita çizimi olup, farklı bir mesleğiniz olmasını istiyorsanız mutlaka değerlendirmelisiniz.

İSMEK Branş listesini tanımaya devam edeceğiz. Şimdilik kısa bir ara

98 Yorum

Yorum yap
 1. merhaba işaret dil bölümü yok mu

  1. Öznur: İsmek kurslarında hem engelliler, hem de normal vatandaşlar için işaret dili eğitimleri verilmektedir.

 2. Mefruşat bölümü vardı ama şuan bulamıyorum. Kayıt yapıcam acaba ismi falan mı değişti? Degistiyse ne olarak basvurmalıyım?

  1. Çağla: katılmak istediğiniz branşın adı nedir? Alan değil de branş adı belirtiniz.

 3. işaret dili kurs varmı Eyüp ilçe

  1. Nursel: Bu tür detaylara kursiyer.ismek.ist adresinden görebilirsiniz.

 4. Merhaba
  Elektrik ve elektronik ile ilgili bir eğitim programı düşünüyormusunuz?

  1. Serhan: Bunun kararını İSMEK yönetimi verebilir.

 5. Nereye basvursak dolu kisacasi reklam hepsi siz oyu uzu verin ama artik yemezler

  1. Yavuz: Kursların tatile girmesine 1 aydan kısa bir süre kaldı, ne olmasını bekliyorsun? Yeni dönem kayıtlarını beklersen her yıl ücretsiz eğitim gören yaklaşık 300 Bin İstanbulludan biri olabilirsin. Ama sen olayı siyasi propagandaya çekmek niyetinde isen burası yeri değil.

 6. Merhaba üretim planlama mevcut mu acaba basvurabilirmiyiz

  1. Esma: Direkt üretim planlama şeklinde bir dal bulunmuyor. Fakat iş yönetimine dair birçok eğitim mevcuttur. Branş listesine göz atmalısınız.

 7. Merhaba insan kaynakları yönetimi ile ilgili kurs açılabilir mi
  Açılması için bizim yapabileceğimiz bir şey var mı

  1. Reyhan: İsmek yönetimine mesaj atarak bu yöndeki isteklerinizi iletmelisiniz. Ne kadar çok talep gelirse açılması kolaylaşır.

 8. Ozel cocuklari olan annelere hafta sonu istedikleri branslarda egitim verilmesini istiorum

 9. aynı anda hem ofis programları hem de takı kursuna gidebilir miyim?Bir de diksiyon kursunda kesin kayıtlıyım , bizim sınıf 15 kişi kapasiteli olmasına rağmen sadece 8 kişi var 3 kursa aynı anda devam edebilmem mümkün müdür?

  1. Feyza: Aynı alandan olmak üzere 2 Branş seçim hakkınız bulunuyor. Diksiyon kursuna kayıtlı olduğunuza göre yine kişisel gelişim alanında bir eğitim seçmeniz gerekir. Aynı şekilde ortak branşlardan birini de seçebilirsiniz.

 10. Kösele Çanta ve Kösele Kemer eğitimlerinin sınav ile alınacağı yazıyor. Bu bir yetenek sınavı mıdır yani; güzel sanatlardaki gibi bir, perspektif bilgisi, çizim bilgisi veya model çizimi hakkında ustalık ya da bilgi sahibi olmayanlar başvuramazlar mı?

  1. Serkam: Bu eğitimin gerekli temel aşamasını oluşturan bir sınavdır. Örnek Web Tasarım düşün bu eğitime katılmak için bilgisayar bilgisi gerekir. Sınavla kişinin bilgisayar bilgisi test edilir.

 11. Excel’de muhasebe uygulamaları kursunuz hangi merkezdedir?

  1. Meral: Kursiyer.ismek.ist adresinden giriş yaptığında hangi kursun hangi merkezde, hangi gün ve saatlerde olduğunu görebilirsin.

 12. ben kasnakta boncuk dersi vermek isterim yönlendirirseniz sevinirim

  1. Nilgün: İsmek usta öğretici başvuruları kariyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır. Başarılar dileriz

 13. 2018 donemi icin ekmek yapimi egitimlerinize katilmak istiyorum.Basvurular ne zaman baslar , nereden takip edebilirim?
  Tesekkurler, iyi calismalar

  1. Nesrin: İsmek fırıncılık ve pastacılık okulu sayfasına göz atınız.

 14. meraba çizgi film ve animasyon hakkında bilgi alabilirmiyim çizim veya seslendirme gibi mi acaba ve ne zaman basliyo kayıtlar

 15. Ben yabanciyim. Manikur pedikur kursuna katilmak istiyorum
  Kayitlar ne zaman basliyor?

  1. Gül: Kayıtlar Eylül-Haziran ayları arasında devam etmektedir. Kursiyer.ismek.org adresinden kayıt olabilirsiniz.

 16. İleri ofis programılarına katıldım ama ne olduğunu bilmiyorum ileri ofis programları hakında biraz bilgi verebilirmisiniz

 17. Olan kurslar bana çok uzak pendik kaynarcaya gelmesimümkünmüdür teşekkür ederim

 18. Ev hanimiyim.Fotoğrafçılık kursuna gitmek istiyorum.
  Meslek edinmek istiyorum.En kısa zamanda
  donerseniz çok mutlu olurum.

  1. Fidan: Kimsenin dönmesini beklemeyin. İsmek kurs kayıtları kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır.

 19. RUSÇA KURSLARIYLA İLGİLENİYORUM,NERDEN BAŞVURABİLİRİM,YAKIN ZAMANDA BAŞLAYACAK BİR KURS VAR MI?BİLGİ VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM.ŞU AN 0 SEVİYEDEYİM DİYEBİLİRİZ.HIRKA İ ŞERİFTEKİ KURS MERKEZİ İÇİN SORUYORUM.

  1. Sedat: İstanbul’da yaşıyorsanız İsmek Rusça kurs kayıtları kursiyer.ismek.org adresinde online olarak yapılmaktadır.

 20. Cam silme sertifikasi almak istiyorum yüksekte cam silebilr sertifikasına nasıl alirm nereye müracat etmem gerekiyor yardım

  1. Zafer: Bunun için mesleki yeterlilik belgesi almak gerekir. Araştırmanızı bu yönde yapmalısınız.

 21. Ben çocuk gelişimi kursuna katılmak istiyorum hangi şartlarda katılabilirim yani okul durumu önemlimi birde aldığım sertifikayla bütün okullarda iş sahibi olma imkanım olurmu acaba???

  1. Yasemin: Kurslarda eğitim düzeyine bakılmamaktadır. Aldığın sertifika Türkiye genelinde geçerli fakat iş garantisi vermemektedir.

 22. Slm ben lise bir ögrencisiyim bede bu kurslara katilabilirmiyim ve nede basvurular aliniyor

  1. Recep: 16 Yaş üzeri herkes bu eğitimlerden yararlanabilir. Başvurular kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır.

 23. Yanlış branş seçtim değiştirme hakkım varmı varsa nasıl ?

  1. Murat: Bu durumda hatalı seçtiğin branşı iptal etmen gerekir. Böylece başka bir branş seçme hakkın doğar.

 24. Halkla ilişkiler ve organizasyon kursuna katılmak
  İstiyorum. Halkla ilişkiler mezunuyum ama kendimi
  Geliştirmek istiyorum. İstanbul/Üsküdar yakın kurs
  Binası nerede?

  1. Funda: kursiyer.ismek.org adresinden ilgilendiğiniz eğitimlerin hangi kurs merkezlerinde olduğunu görmelisiniz.

 25. Fotoğrafçılık eğitimi almak istiyorum yardımcı olabilir misiniz?

 26. besıktaş ataturk anadolu lısesı fr ogretmeıydım 2 gun oluyor 65 yas tan emeklılık dılekçesı verdım. ama hala çok şukur aktıf konuydayım. kurslarınızda gorev almak ıstıyorum.bu gun efy kıtap evınde yusuf bey önerdı ve benı çok ıyı tanırlar referans olarak sorabılırsınız.olumlu cevabunızı beklıyorum selam ve sevgılerımı sunuyorum

  1. Lebibe Hanım: İsmek öğretmen ve usta öğretici başvuruları kariyer.ismek.org adresinde online olarak yapılmaktadır.

 27. ben bir kaç branşa kayıdımı yapmak istedım şu anda hat sanatu ve ebru branşlarında kayıtlıyım ama artık başka branşa kayıdım olmuyor farklı alnda oldugu için kursa kayıdına izin verilmemiştir diye yazı çıkıyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

  1. Dilnaz: Aynı alanda olmak üzere sadece 2 branş seçebilirsiniz. Seçtiğiniz eğitimler tamamlanınca yeni branşlar tercih edebilirsiniz.

 28. İsmekte özel eğitim kursu var mı bilen varsa cevaplayabilir misiniz.

 29. ORTGAGE BROKERLIĞINE YEDEK KAYIT YAPTIRDIM YABANCI DİL SEÇEMİYORUM ALAN UYGUN DEĞİL DİYOR

  1. Fatma: 2. Branş aynı alanda olması gerekir. Yabancı dil farklı alanda

 30. Lise diplomasından sonra aldığım MEB onaylı bir moda tasarımı kursu diplomam var. Son diploma olarak onu mu yazmalıyım?

  1. Ceren: Diploma okuldan alınır, kurslardan alınan ise sertifika ve katılım belgesi olarak kabul görür.

 31. Merhaba hali deseni kursuna gitmek istiyorum çok arastirdim fakat bir sonuca ulaşamadım basaksehirde oturuyorum bana yakın biyer nasıl bulabilirim acaba

 32. ingilizce branşında a2 den başlarsak ingilizce a1 branş için sertifika gerekli gibi bi etiket var o nedir gerekirmi

  1. Bulanık: Sertifika zorunlu olmayıp, A2 branşına başvuranlar sınava tabii tutularak seçilmektedir.

 33. çok teşekkür ederim

 34. Alt yapım var kelime hazinem az cümle kurmakta zorluk çekiyorum. o halde a2 yi seçmem gerekiyor değilmi birde b1 mi seçmeliyim tam anlamıyla öğrenmek için

  1. G.Ç: O zaman A2 branşını seçebilirsiniz. Fakat bu alanı seçenler yapılacak sınava tabii tutulmaktadır. Sınavı geçmeniz halinde kursiyer olma şansı elde edersiniz.

 35. ingilizce dersi almak istiyorum a1 a2 b1 b2 ne oluyor neye göre seçmem lazım yönlendirirmisiniz rica etsem?

  1. G.Ç Herhangi bir bilginiz yoksa A1 yani başlangıç branşı ile başlamalısınız.

 36. Sağlık alanında yokmu att falan

 37. Halk oyunları seviye 1, seviye 2 diye geçiyor. Ben ilk defa halk oyunları dersi alacağım.Yalnızca 2.seviyede boş yer var.Kayıt yaptırsam olur mu? Yoksa 1.seviyeyi bitirmem gerekiyor muydu?

  1. Banu: İlk seviye ile başlamanız gerekir.

 38. Arapça kursu alıyorum. bunun için başvurdum ve asil listede ismim var. ama ikinci bir kus için başvuramıyorum. acaba Arapçanın yanında ingilizce kursu da alabilir miyim? bu mümkün mü.

  1. Yasemin: Yabancı dil alanında başka bir branş daha seçebilirsin.

 39. Kurs merkezinde ikisine kayit yapamazsin dediler ama ancak kemana gelebilirsin dediler

  1. Erdoğan: Kurs yöneticilerinin dediği geçerlidir.

 40. ingilizce a1 veya a2 seviyesi bitirmeden b1 seviyesinden başlayabilir miyiz?

  1. Ömrüm: Yapılacak olan sınavda başarılı olursanız eğitime katılabilirsiniz.

 41. Peki hem keman hem baglama kursuna gidebilir miyiz. İkisi de ayni branșta sonuçta

  1. Erdoğan: Her iki eğitim Müzik alanında olduğu için gidebilirsiniz. Fakat her ikisine aynı anda odaklanmak zor olacaktır.

 42. Bağlama kursu var mı?

  1. Brcbrc: Evet bağlama eğitimleri verilmektedir.

 43. İstediğimiz branş bulunduğumuz mahallede yok ise ne yapmalıyız

  1. Azam: Başka bir mahalle yada ilçede bulunan kurs merkezini tercih edebilirsiniz. Yani illede kendi mahalleniz olması gerekmez.

 44. Dil kurslarını da mevcut mu??

  1. Esma: Tabii ki İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca gibi bir çok dil eğitimi mevcuttur.

 45. Yazarlık ve kısa film cekme için aynı anda bu iki alana kayıt yaptırabilir miyim?

  1. Muberra: Her iki eğitim aynı alanda olması halinde kayıt olabilirsiniz.

 46. ismek sitenizde ön kayıt işlemleri 5 eylülde başliycak diyor. kendi ilçemdeki ismekte ki kursların incelemesini yapmak istediğimde -DOLU- bu branşta yeni kayıt alınmamaktadır diyor. daha kaydı başlamayan bir kurs nasıl kayıt dolu oluyor. sistemde güncelleme mi olmadı yoksa hiç açılmayan bölüm dolu mu???

  1. Asya: Güncelleme kayıtlar başladığında yapılmaktadır. O nedenle belirtilen tarihi bekleyiniz.

 47. bılgısayarlı muhasebe kursu acılmasını arz ederız yogun ıstek uzerıne akadaslarım ve ben ıstıyoruz

  1. Açelya: İsmek kurslarında bilgisayar destekli muhasebe branşı bulunmaktadır.

 48. Yazı çalısmalarınız da olmalı yazarlar yetiştirmeye yönelik.

  1. Sueda: Bu yönde branşlar mevcuttur.

 49. aynı anda 1 den fazla branş seçme hakkımız var mı ?

  1. Şeyma: İsmek kurslarında aynı alandan olmak üzere 2 branş seçimi ve ortak branşlardan seçim hakkı bulunuyor.

 50. iyi günler.solıdcam autocad gbi çizim prıgramlarının da kursu var mı acaba bilgilendirir misiniz

  1. Aylin: Autocad ile 2 ve 3 boyutlu çizim eğitimleri verilmektedir.

 51. Su teysisatçılığı kursu istiyorum.

 52. Birden fazla branş seçebilirim

  1. Meltem: Aynı alanda 2 branş seçebilirsiniz. Ayrıca ortak branşlardan da seçim yapabilirsiniz.

 53. Evde lazım olan tüm meslekler olmalı.Boya badana,,fayans döşeme.elektrikli ev aletleri tamiri ,sıhhi tesisatçılık,marangozculuk vb..istenilirse yapılır.

  1. Cumhur: Bu eğitimlerin hiç birisi İsmek’te bulunmuyor. Halk eğitim merkezi kurslarını incelemelisin.

 54. perspektif çiziminde olması lazım bence

 55. inşaat boyacılığı ustalığı meslek kursu açılmasını arz ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir