İsmek Branş Listesi

İSMEK’te eğitimi verilen ücretsiz kursların sayısı her yıl artmaya devam ediyor. İlk kurulduğunda (1996 Yılında) sadece 3 Branş ile başlayan eğitimler şimdi ise 600’ün üzerine çıkmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ederek İSMEK Branş listesi ile ilgili detaylara geçmek istiyorum.

Eğitimi Verilen Branş Sayısı 640’a yükseldi

İSMEK 2017-2018 eğitim öğretim dönemine birçok değişiklik ile başladı. Kayıt tarihlerinin öne alınması, 16 olan alt yaş sınırının 12’ye düşürülmesi yanı sıra geçtiğimiz yıl 540 olan Branş sayısı bu yıl 652’ye yükseldi.

Branş Kitapçığına Göz Attınız mı?

Eğitimi verilen kurslar ve süreleri güncellendiği için her yıl İSMEK Branş listesi adı altında basılı ve PDF formatında kitapçık hazırlatmaktadır. 2017-2018 dönemi Branş listesi de hazır olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Dilerseniz size en yakın İSMEK kurs merkezine gelerek basılı kitapçıklarından da ücretsiz alabilirsiniz. Yazımızın geri kalan kısmında 36 farklı alanı ve içerisinde yer alan eğitimleri kısa ve özet şekilde tanıyarak devam edecektir.

Branş Rehberi İçin Tıklayınız: http://ismek.ist/files/ismekOrg/File/pdf/bransrehberi2017-2018.pdf

AHŞAP TEKNOLOJİSİ

İSMEK’te eğitimi verilecek alan sayısı 36’ya yükseldi. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Branş sayısı ise 652’ye yükseldi. Alanları tanıyamaya başlayacağız. Sıralama A’dan Z’ye olacaktır. İlk ele alacağımız alan Ahşap Teknolojisi olup, daha sağlıklı bir yaşam için gerekli diyebilirim. Tabii ki plastik (PVC) maddelerin yaygınlaşması ile birlikte kullanımı azaldı. Örnek vermek gerekirse bundan 20 yıl öncesine kadar evlerin kapı ve pencereleri ahşaptan marangozlar tarafından üretilirdi. Şimdi ise daha çok hobi amaçlı ilgi haline geldi. İSMEK Ahşap Teknolojisi alanında 5 farklı Branş bulunuyor. Geçtiğimiz yıla göre 1 tane yeni eğitim eklendiği görülüyor. Mevcut ve yeni eklenen eğitime bakacak olursak Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (Autocad), Ahşap Şekillendirme, Boyama Vernikleme Elemanı, Model Gemi Yapımı ve ilk defa bu yıl uygulanacak olan Yelkenli Gemi Yapımı Branşı bulunmaktadır.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ

Toplumu ve aile bireylerini yakından ilgilendiren alan Aile ve Tüketici Bilimleri alanında bu yıl tüketici hakları ve sağlıklı beslenme kaldırılarak yerine Aile Danışmanı Branşı eklenmiştir. Mevcut eğitimlere bakacak olurda Evlilik Öncesi Eğitimi, Aile Danışmanı, Çocuk Beslenmesi ve Görgü Kuralları bulunuyor.

BAHÇECİLİK

Aslında özümüzde olmasına karşın İstanbul’da maalesef yapamadığımız bir iş bahçecilik ama yine de eğitimlere katılarak gerekirse balkonlarınızı bile bahçeye dönüştürebilirsiniz. Bunun için İSMEK bahçecilik alanında 4 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre büyük değişiklikler göze çarpıyor. Arı Yetiştiriciliği yeni açılan alanlardan biri olan Hayvan Yetiştiriciliği alanına kaydırılmış olup, mevcut eğitimler arasında Bahçe Bakımı, Balkon Bahçeciliği, Temel İç Mekan Bitkileri ile Park, Bahçe ve Koruların Bakımı gibi farklı bir eğitim bulunuyor.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

İşte en çok tercih edilen alanlardan biri ve aynı zamanda geleceğin mesleklerini içeren Bilişim Teknolojilerine geldik, Bilgisayar ve Teknolojinin bir arada kullanıldığı bu alanda birçok uzmanlık düzeyinde eğitim bulunmaktadır. Uzmanlık alanlarına bakacak olursak Web ile başlayalım.

Bilgisayar Kullanımı: Bu alana girmek, bu alanda başarılı olmak için hiç şüphesiz bilgisayarı orta ve iyi düzeyde bilmek gerekir. Tamam, hepimiz idare edecek kadar biliyoruz ama yetmez. Daha ileri düzey bilmek gerekir. Bunun içinde İSMEK Bilgisayar İşletmenliği kursu bulunmaktadır. Öyle ki İsmek’te görme engelli vatandaşlarımız için bile Bilgisayar Kullanımı öğretilmektedir. Ofis ortamında çalışacaklar için neredeyse olmazsa olmaz hale gelen Ofis Programları kullanımı ve Bilgisayarda Doküman hazırlama ile Bilgisayar Bakım Onarımı kursu ile sizde başarılı bir teknik servis elemanı olabilirsiniz.

Web Tasarımı: Günümüzde İnternet siteleri en önemli ticaret kaynaklarından biri haline geldi. Bu alanda bir meslek edinmek isterseniz 192 saat sürecek olan Web Tasarım ile başlayabilirsiniz. HTML işaretleme dili ve stil dili CSS öğreneceğiniz bu eğitim sonrası kendinizi daha da geliştirmek için Web Programlama burada en çok tercih edilen PHP ve APS.NET eğitimleri yer almaktadır. Aynı şekilde hazır CMS sistem kullanmak isterseniz WordPress eğitimi tam size göre bir kurs olacaktır. Günümüzde İnternet kullanımı daha çok mobil cihazlardan yapıldığı için sitelerin cep telefonu ve tablet gibi küçük ekranlara da uyarlanması gerekiyor. Bunun içinde ayrıca Mobil Site Yapımı gibi eğitim bulunmaktadır.

Sosyal Medya ve SEO: İnternet sitesini tasarlamak ve yayınlamak yetmez. Onu ziyaretçiler ile buluşturmanız gerekir. Bunun için en önemli mecra hiç şüphesiz arama motorları olmaktadır. Google, Bing, Yahoo, Yandex aramalarında iyi bir sıralamada olmak için SEO (Search Engine Optimizatin) kurallarına uymak gerekir. Bunun için İSMEK SEO Kursu yanı sıra sosyal medyayı güvenli ve verimli kullanabilmeniz için gerekli eğitimleri bulacaksınız.

E-Ticaret Eğitimleri: Günümüzde İnternet sitelerinin büyük bir bölümü ONLINE satış üzerine planlanmaktadır. Aklınıza gelen her ürünü Türkiye ve dünyanın diğer bir ucuna satabilirsiniz. Bunun için İSMEK E-Ticaret kurslarında özellikle ücretsiz bir yazılım olan Open Cart yazılımı öğretilmektedir. Aynı şekilde Google reklamcılığı ile ilgili olarak ADWORDS bilgisi yer almaktadır. Küçük bir reklam bütçesi ile satışlarınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Android Programlama: Dünyanın en büyük teknolojisi markası SONY geçtiğimiz yıl Laptop üretimi ve satışını durdurduğunu açıkladı. Bunun nedeni mobil cihazların yaygınlaşması ile masaüstü başta olmak üzere laptop türü ürünlerin kullanımında inanılmaz düşüşü göstermiştir. Örnek vermek gerekirse günümüzde İnternet sitesi ziyaretçilerinin %75-%80 gibi büyük bir bölümü bilgisayar yerine mobil cihazlardan erişmektedir. Böylesine önemli hale gelen bir alan mobil teknoloji bu alanda kendinizi geliştirmek ve meslek sahibi olmak isterseniz özellikle ANDROID işletim sistemi üzerine yoğunlaşmanızı öneririm. Milyarlarca telefonun iletişim sistemi haline gelen Android İsmek Branş listesine geçtiğimiz yıllarda dâhil olmuş ve artarak devam ediyor. Android ile Mobil Programlama yanı sıra App Invertor ile Android Uygulama eğitimi yer almaktadır. Apple hayranlarını da sevindirecek bir duyuru yapmak istiyorum. Iphone cihazlarda kullanılan IOS işletim sistemi içinde İSMEK’te ücretsiz eğitimler bulunmaktadır.

Programlama: İnternet kullanımında her ne kadar mobil cihazların kullanımı artsa da tabii ki ticari yazılımlar ve paket programlar için halen bilgisayar kullanmak zorundayız. Günümüzde binlerce program ile hayatımızı kolaylaştırıyoruz. Sizde böylesi bir program yazarak ücretli ve ücretsiz kullanımını sağlayabilirsiniz. İSMEK Programcılık eğitimlerinde çok fazla seçenek sunulmaktadır. Bilgisayar Programlama Teknikleri, C# ile Görsel Programlama, Java Programlama Standart, Enterprise ve Spring Core & Mvc ile Python Programlama yanı sıra Unity ile Oyun Programlama eğitimi alabilirsiniz.

Veritabanı:  Bir program ya da İnternet sitesi düşünün istenen bilgileri birkaç saniye içerisinde ekrana getiriyor. Pe ki bu bilgiler nerede depolanıyor, saklanıyor diye hiç düşündünüz mü? İşte o bilgiler veritabanı dediğimiz merkezde tutulmaktadır. Ciddi anlamda bilgi düzeyi gerektiren bu alana girmek isteyenler içinde SQL ve ACCESS eğitimleri bulunmaktadır. Başarılı bir Veritabanı uzmanı olmak hiçte zor değildir.

Güvenlik: Bilgisayar, Teknoloji ve İnternet güzel olduğu kadar maalesef risklidir. Kötü niyetli birçok insan sizin bilgilerinizi çalmak, sizden para koparmak için akla hayale gelmez uygulamalara imza atıyorlar. Örnek vermek gerekirse gelen e postalarda sanki bankanızdan gönderilmiş hissi verilerek ekstre gibi eklenen görsele tıklamanızı istemektedir. Tıkladığınız anda bilgisayarınızda bulunan tüm dosyalar şifrelenerek kullanılmaz hale gelmektedir. Amaçları sizden belirli bir fidye (ücret) almaktır. Teknoloji güvenliğini sağlamak adına meslek sahibi olmak isteyenler içinde Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Fortigate Firewall ve CCNA Security gibi eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK

Ofis ortamı ya da yönetim kademesinde kendine yer edinmek isteyenler için İSMEK Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı bu yıl eklenen 4 yeni Branş ile daha kapsamlı hale getirildi. Mevcut eğitimler Yönetici Asistanı ve Hızlı Klavye Kullanımına ek olarak bu yıl Branş listesine dâhil edilen Mülakat Teknikleri ve Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri, Toplantı Yönetimi ve Organizasyonu, Kişisel ve Kurumsal Vizyon Geliştirme ile Raporlama Teknikleri konusunda eğitim verilmektedir.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

Özellikle anne adayları ve anneleri yakından ilgilendiren bir bölüm Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı yeni eklenen Branşlardan nasibini almış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl 6 olan Branş sayısı yeni eğitim öğretim döneminde 10’a yükseldi. Dilerseniz mevcut ve yeni eklenen kursları görelim. İlk olarak anne adayları ile başlayalım. Bilinçli Hamilelik ve Bebek Bakımı, 3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri, 4-6 Yaş Çocuk Eğitimi ve Etkinlikleri, Çocuk Bakım Elemanı, Çocuk Gelişimi Eğitici Eğitimi, Evde Çocuk Bakımı, Çocukta Temel İhtiyaçlar, Çocuklarda Duygu ve Davranış ile Çocukla İletişim şeklinde bir birinden gerekli eğitimleri bulacaksınız. Daha iyi bir anne ya da profesyonel çocuk bakıcısı olabilirsiniz.

GAZETECİLİK

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan araştırma sonucunda basılı gazete okuyanların sayısında geçtiğimiz yıllara göre %8 oranında azalma olduğu açıklandı. Özellikle İnternet haberciliğinin çıkması ile birlikte eski parlak günleri geride kaldı. Fakat yine de en çok tercih edilen eğitimler arasında gazetecilik başı çekiyor. İsmek Gazetecilik alanında tek Branş olarak Djital Fotoğrafçılık yer almaktadır. Yani anlamı ile gazetecilik faaliyeti olduğu söylenemez.

GİYİM VE ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ

Türkiye’nin en önemli çalışma ve gelir kaynaklarının başında giyim sektörü gelmektedir. Bu nedenle Giyim ve Üretim Teknolojilerinde eğitimi verilen Branşlar sürekli yenileniyor ve artıyor. Örnek vermek gerekirse bu yıl eğitimi verilecek Branş sayısı 50’yi aştı. Bu şekilde Tekstil firmalarının her kademesinde kendinize istihdam imkânı bulabilirsiniz. Dilerseniz eğitimi verilen Branşlara kategorik olarak bakalım.

Çizim: Tek parça olarak vitrinlerde görmeye alışkın olduğumuz kıyafetler aslında birçok parçadan meydana gelmektedir. Tabii ki ilk aşamada parçaların çizimi ve sonrasında insan bedenine uygun ölçüde kesimi bulunmaktadır. İSMEK Giyim ve Üretim Teknolojileri alanında bu kapsama giren Branşlara göz atalım. Giysi Teknikleri Çizimi, Kadın Giysileri Artistik Çizim ile Artistik Çizim ve Drapaj karşımıza çıkmaktadır.

Stilistlik: Her yaz ya da kış mevsiminde daha önce hiç görmediğiniz model ile karşılaşırsınız ve hoşlanırsınız. Aslında sizin gibi milyonlarca insanında hoşuna gitmiştir. Bu başarının arkasında bir Stilist bulunmaktadır. O kıyafeti hayal ederek önce çizimini yapmıştır. Böylesi yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için mutlaka katılmanız gereken kurslardan biri de Stilistlik günümüzde bilgisayar teknolojileri kullanıldığı için daha da kolay hale gelmiştir. İsmek’te Bilgisayarlı Stilistlik Branşını mutlaka incelemelisiniz.

Kalıp Çıkarma: Çizim ile elde ettiğimiz parçayı seri üretimde ya da sonradan tekrar kullanmak gerekirse en mantıklı işlem o parçanın kalıbını çıkarmak olacaktır. Tekrardan çizim yapma derdinden kurtulmuş oluruz. Kalıp çıkarma için gerek el becerisi gerekse Modelist programlarından yararlanabiliriz. Size önerim ilk olarak el becerisi kazanmanızdır. Bu kapsama uyan Branşlara göz atalım. Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı, Kostüm Kalıpları Hazırlama ve Model Geliştirme ve Pratik Giysi Kalıpları Hazırlama gibi seçenekler bulunmaktadır.

Modelistlik: Gelişen teknolojinin getirdiği imkânlar özellikle iş hayatından daha rahat fark edilmektedir. Örnek vermek gerekirse yukarıda detaylarını aktardığımız kalıp çıkarma işlemi için artık bilgisayar teknolojileri kullanılıyor. Tabii ki temel bilginiz olması gerekiyor. Normal modelistlikten bilgisayarlı modelistliğe geçen firmalar bu şekilde işlerinin daha hızlı ve 0 hata ile gerçekleştiğini belirtiyor. İSMEK Modelistlik kursları kendini inanılmaz bir şekilde yenilerek neredeyse dünya genelinde bulunan tüm programların eğitimini vermektedir. Sadece giyim modelistliği ile sınırlı kalmayan eğitimler aynı zamanda ayakkabı, çanta gibi günlük hayatın olmazsa olmazı aksesuarları da içermektedir. Şimdi dilerseniz İSMEK’te ücretsiz yararlanabileceğiniz modelistlik eğitimlerine bakalım. Bilgisayarlı Modelistlik ASSYST, STYLECAD, WEARCAD, POLYPATTERN programları yanı sıra çocuk giyim, deri giyim modelisti ve kadın giyim modelist yardımcılığı gibi seçenekler bulunmaktadır.

Dikim: Evet, arkadaşlar Giyim ve Üretim Teknolojileri alanına çizim ile başladık, sonra elde ve bilgisayarda kalıp çıkarmayı ele aldık, şimdi ise önemli bir aşama olan dikim hususuna geçelim. Yine birden fazla eğitimi göreceğiz. Çocuk Elbisesi Dikimi, Çocuklar İçin Gösteri Kıyafetleri Dikimi, Drapaj Tekniği ile Kadın Giysileri Dikimi, Ferace, Elbise, Bluz, Etek, Kaban, Pantolon, Pardösü, Şal, Şapka yanı sıra her genç kızın hayali olan beyaz gelinliklerin dikimini de öğreneceksiniz. Yani böylece Gelinlik dikimi alanında hizmet verebilirsiniz.

GÜZELLİK VE CİLT BAKIMI

İşte yine en çok tercih edilen alanlardan birine daha Güzellik ve Cilt Bakımı alanında yer alan eğitimlere bakacağız. Bu alanda gerek erkek, gerekse kadın kursiyerleri yakından ilgilendiren, severek katılacakları 20’den fazla Branş bulunmaktadır. Eğitimleri 4 farklı kategoriye ayırarak ele almak istiyorum. Zira her biri çok önemli diye düşünüyorum.

Kuaförlük: Türkiye’nin ve hatta dünyanın her yerinde icra edebileceğiniz bir meslek kuaförlük, aynı zamanda oldukça kazançlıdır. İSMEK Kuaförlük kurslarına baktığımızda hem kadın, hem de erkeklere yönelik olduğunu görüyoruz. Saç Sakal Kesimi, İleri Kesim Teknikleri, Saç Bakımı ve Yapımı, Saça Şekil Verme, Boyama ile Saç Ekleme Teknikleri şeklinde Branşlar bulunmaktadır. İnsanların en çok merak ettiği husus alınan sertifika ile kuaför salonu açılır mı? Şeklinde olmaktadır. Hayır, arkadaşlar sertifika size çalışma imkânı sağlar ama iş yeri açmak için yeterli değildir. Çünkü ilk olarak kalfalık sınavlarına girmeli ve akabinde ustalık sınavlarına girerek ustalık belgesi almanız gerekir. Bu belgeleri ise Mesleki Eğitim Merkezlerinden alabilirsiniz. Konuyla ilgili sitemizde detaylı bilgiler yer almaktadır.

Cilt Bakımı: Özellikle kadınların üzerinde durduğu hususlardan biri cilt bakımı, sadece nemlendirme ya da güzel görünmek olarak düşünmeyin. İnsanlarda 25 yaş sonrası ciltte kırışıklıklar ve ince çizgiler yani yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Tabii ki alacağınız önlemlerle erken yaşlanma belirtilerini uzun bir süre daha ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için İSMEK cilt bakımı kurslarında gerek kendi kişisel bakımın gerekse ticari anlamda hizmet vermen için gerekli tüm eğitimleri herhangi bir ücret ödemeden bulacaksın. Dilerseniz bakalım cilt bakımına dair hangi Branşlar yer alıyor. Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Teknikleri, Vücut Bakımı, Epilasyon ve Masaj Teknikleri ile El Bakımı gibi seçenekler yer almaktadır.

Makyaj: Yine aynı şekilde kadınlar için önem arz eden makyaj İSMEK Branş listesinde kendine geniş kapsamlı şekilde yer bulduğu görülüyor. Yine kendi makyajınız ya da ticari anlamda faaliyet göstermek için tercih edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz eğitimlere bakacak olursak Makyaj ve Klasik Makyaj Teknikleri ile Temel ve Sahne Makyajı ile daha ileri seviye eğitimlerden birine de dâhil olabilirsiniz.

Masaj: Sağlık açısından önemli bir uygulama masaj önemi görüldükçe uygulanışı hızla artıyor. İSMEK’te üzerine düşeni yaparak masaj konusunda deneyimli uzmanlar yetiştirmeye devam ediyor. Her yıl bu alanda verdiği eğitim sayısını artırmaktadır. Yüz ve Vücut Masajı yanı sıra Aroma Terapi Masajı ve Refleksoloji Masajı ile ciddi anlamda eğitimlere imza atmaktadır.

GIDA TEKNOLOJİSİ

Fırıncı olmak ve dünyanın ekmeğini, pastasını, pidesini üretmek ister misiniz? Evet, arkadaşlar İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulunu kurarak başta ekmek olmak üzere pastacılık alanında geniş kapsamlı eğitimler vermeye başladı. Gıda teknolojisi alanı da daha çok bu yönde eğitim vermektedir. Ekmek Üretimi, Butik Artisan ve Profesyonel Artisan Ekmek Çeşitleri ile Ekşi Mayalı, Yöresel, Sandwich ile Special Kahvaltı ekmeklerinin yapımını öğrenebilirsiniz. Tabii ki eğitimi verilen Branşlar sadece ekmek ile sınırlı kalmayıp, Pide, Simit ve Croissant – Danish yapımı gibi hayran kalacağınız eğitimler sizi bekliyor.

İSMEK Branş listesini tanımaya devam edeceğiz. Şimdilik kısa bir ara

1 2 3 5

Branş Listesi (Güncellendi) için 86 yorum yapılmış


verullah

inşaat boyacılığı ustalığı meslek kursu açılmasını arz ederim

gülcan

perspektif çiziminde olması lazım bence

cumhur öztürk

Evde lazım olan tüm meslekler olmalı.Boya badana,,fayans döşeme.elektrikli ev aletleri tamiri ,sıhhi tesisatçılık,marangozculuk vb..istenilirse yapılır.

admin - WEBMASTERYOLCU

Cumhur: Bu eğitimlerin hiç birisi İsmek’te bulunmuyor. Halk eğitim merkezi kurslarını incelemelisin.

Meltem

Birden fazla branş seçebilirim

admin - WEBMASTERYOLCU

Meltem: Aynı alanda 2 branş seçebilirsiniz. Ayrıca ortak branşlardan da seçim yapabilirsiniz.

Muhammed

Su teysisatçılığı kursu istiyorum.

aylin

iyi günler.solıdcam autocad gbi çizim prıgramlarının da kursu var mı acaba bilgilendirir misiniz

admin - WEBMASTERYOLCU

Aylin: Autocad ile 2 ve 3 boyutlu çizim eğitimleri verilmektedir.

şeyma

aynı anda 1 den fazla branş seçme hakkımız var mı ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Şeyma: İsmek kurslarında aynı alandan olmak üzere 2 branş seçimi ve ortak branşlardan seçim hakkı bulunuyor.

Sueda

Yazı çalısmalarınız da olmalı yazarlar yetiştirmeye yönelik.

admin - WEBMASTERYOLCU

Sueda: Bu yönde branşlar mevcuttur.

acelyaozkaraca

bılgısayarlı muhasebe kursu acılmasını arz ederız yogun ıstek uzerıne akadaslarım ve ben ıstıyoruz

admin - WEBMASTERYOLCU

Açelya: İsmek kurslarında bilgisayar destekli muhasebe branşı bulunmaktadır.

asya

ismek sitenizde ön kayıt işlemleri 5 eylülde başliycak diyor. kendi ilçemdeki ismekte ki kursların incelemesini yapmak istediğimde -DOLU- bu branşta yeni kayıt alınmamaktadır diyor. daha kaydı başlamayan bir kurs nasıl kayıt dolu oluyor. sistemde güncelleme mi olmadı yoksa hiç açılmayan bölüm dolu mu???

admin - WEBMASTERYOLCU

Asya: Güncelleme kayıtlar başladığında yapılmaktadır. O nedenle belirtilen tarihi bekleyiniz.

İsmek 2017 2018

İsmek Kursları