Kurs Kayıt İptali Nasıl Yapılır?

Kayıt İptali
İsmek’te kayıtların başlaması ile birlikte İstanbul’da yaşayan yüzbinlerce insan kayıt olmak için adeta birbirleri ile yarışmaktadır. Kısıtlı kontenjanlara asil listeden girmek isteyen adaylar çoğu zaman hatalı Branş ya da kurs merkezi seçimi yapabilmektedir. Pe ki bu durumda kursiyerler nasıl bir yol izlemeli? Bu konuda merak ettiğiniz detayları yazımızda bulacaksınız.

Başvuru İptali

Başvurunuzu İptal Etmekten Başka Çözüm Yok

Hatalı Branş ya da kurs merkezi seçimlerinde değiştirme imkânı olmadığı ya da aynı Branşa farklı bir kurs merkezinde tekrar kayıt olması için ilk olarak hatalı başvuruyu silmeniz gerekir. Tabii ki bu durumda kontenjan dışında kalma riski bulunuyor. O nedenle silmeden önce katılacağınız Branş ya da kurs merkezindeki başvuru durumuna göz atmalısınız. Ben yine de bu işleminin nasıl yapılacağını aktarayım.

İsmek Kursiyer Giriş Sayfasına Giriyoruz

Gerek başvuru gerekse iptal işlemleri için hep aynı sayfayı kursiyer.ismek.ist adresini kullanacağız. Evet, arkadaşlar tarayıcınızda yeni bir sayfa açarak belirttiğim İnternet sitesine giriniz. Açılan sayfada daha öncede gördüğünüz gibi T.C. Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz İl ve Doğum Tarihinizi girmeniz gereken ekran çıkacaktır. Gerekli bilgileri girdikten sonra Giriş butonuna tıklayın.

Kursiyer Giriş Sayfası

Eğitimlerim Linkine Tıklıyoruz

Evet, arkadaşlar giriş yaptığımızda sayfanın üst kısmında Eğitimlerim şeklinde başvuru yaptığınız ya da daha önceki yıllarda katıldığınız eğitimleri görebileceğiniz bir link bulunmaktadır.

Menü

Sil Butonuna Tıklayın

Katılmaktan vazgeçtiğiniz eğitimin hemen yanında yer alan sil butonuna tıklıyoruz. Açılan küçük pencerede bize iptal ettiğimizde kaydımızın ve sıralamamızın geri dönüşü olmayacak şekilde kaybolacağını hatırlatan bir pencere açılmaktadır. Burada da sil butonuna tıkladığınızda kaydınız silinde şeklinde yine küçük bir pencere açılacaktır.

Kayıt İptali

Başvuru İptali İçin Geç Kalmayın

Bu işlemi yapmak isteyenler başvurusunu kesin kaydı dönüştürmeden yapmalıdır. Kurs merkezine giderek kesin kayda dönüştürdüğünüz başvurular ile eğitimi başlamış olan eğitimleri iptal etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle geç kalmadan yapmalısınız. Daha sonra eğitime katılmamanız halinde özürsüz devamsızlık sayılacak ve size sağlanan bazı imkanlar kısıtlanabilmektedir.

Sizi Telefonla Arayan İsmek Yöneticisine Vazgeçtiğinizi Belirtebilirsiniz

Başvuru yapan adayların büyük bir bölümü bir süre sonra kararı değişebilmekte ya da elinde olmayan sonuçlardan dolayı vazgeçebilmektedir. Asil listede yer alan adayları kurs merkezi yöneticileri arayarak İSMEK şubesine yanınızda nüfus cüzdanı ile gelinmesini istemektedir. Dilerseniz bu konuşma esnasında İSMEK yöneticisine kursa katılamayacağını belirterek iptal ettirebilirsiniz.

Kesin Kayda Dönüştürmemeniz Halinde Başvurunuz Yine İptal Olacaktır

Herhangi  bir işlem yapmadınız, ama belirtilen zaman aralığında kurs merkezine giderek başvurunuzu kesin kayda dönüştürmemeniz halinde de kaydınız yine iptal edilerek sizin yerinize yedek listeden bir aday çağrılmaktadır. Tabii ki bu şekilde yapmak yerine 2 dakikanızı ayırarak yukarıda aktardığım şekilde iptal işlemini yapmak daha etik olacaktır.

Evet, arkadaşlar bu konuda benim sizlere aktaracak olduğum bilgiler bu kadar olup, sizlerin merak ettiği, sormak istediği hususlar varsa bunun için sayfanın alt kısmında yer alan formu kullanarak iletebilirsiniz. Size en kısa sürede içtenlikle yanıt vermeye çalışacağız.

10 Yorum

Yorum yap
 1. Ya ben yanlışlıkla kayıt yaptım kalıcı makyaj yerine kontür makyajı ve saatlerdir kaydımı iptal edemiyorum

  1. Nurdan: Eğitimlerim kısmından iptal edebilirsiniz. Tabii ki kesin kayda dönüşmeden bu işlemi yapmanız gerekir. Aksi halde iptali mümkün olmayacaktır.

 2. merabalar ben vardiyalı işte çalışıyorum çocuk gelişim sertifikası düşünüyorum ama derslere her zaman katılamaya bilirim kaç kere katılamadığımız zaman kayıt siliniyor bu konuda bi esneklik yapıla bilirmi.

  1. Emine: Eğitim süresine göre devamsızlık saati değişir. Fakat 5/i’inden fazla devamsızlık yapmamanız gerekir. Bu durumda sertifika alma hakkınız kalmaz.

 3. Merhaba ben kayıt yaptim yönetici de aradı onayladim ama daha sonra vazgeçtim iptal ettim olmuşmudur

  1. Özge: Başvurunuz kesin kayda dönüştürülmesi halinde iptal edilmez. Net bir bilgi alabilmek için başvuru yaptığınız kurs merkezini arayabilir ya da bizzat gelerek yerinde bilgi alabilirsiniz.

 4. Kaydim gerceklesti ama ben sildirip baska bi bolume yazilmak istiyorum….bunu nasil gerçekleştirebilirim ?

  1. Sümeyye: kursiyer.ismek.ist adresinden başvurularım kısmına gir ve oradan silebilirsin.

 5. Bir ay eğitim aldığım ismek kursundan kendime daha yakın bir bölgeye gelen aynı branş üzerine halk eğitime geçmek için kayıt sildirmeye gittim bana tamam dediler lakin kaydımın silinmediğini öğrendim ve gitmediğim günler devamsız olarak yazılıyormuş .Hocanın böyle birşey yapmaya yetkisi varmı ? Bu benim diğer ismek kurslarına katılmam için problem olur mu?

  1. Aysel: Kayıt iptalini kurs yöneticisi yapması gerekir. Yönetici yapmaması halinde kurs öğreticisi haliyle devamsız yazacaktır. Ama İSMEK ile Halk Eğitim Merkezleri arasında direkt bir bağlantı olmadığı için kayıt olmanızı ve eğitim almanıza engel teşkil etmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir