İsmek Yaz Kursları

Havaların ısınması ile birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. İstanbul’da kalacaklar için muhteşem bir eğitim duyurusu yapmak istiyorum. 2 Yıl önce uygulanmaya başlayan İsmek yaz kursları ile bu yılda çocuklar ve gençlere yüzlerce eğitim seçeneği ücretsiz uygulanacaktır. Kültür sanat ve mesleki eğitimleri bulacağınız kurslara kayıtlar kısa bir süre sonra başlayacaktır.

İsmek Yaz Okulu

İsmek Nedir, Ne işe Yarar? 
Konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlarımızı da aydınlatmak adına dilerseniz öncelikle Dünya’nın en gözde eğitim kurumlarından biri haline gelen İsmek’i kısaca tanıtarak konuya geçelim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK 2015 yılına kadar sadece 15-16 yaş ve üzeri bireyler için sanat ve meslek eğitimleri vermiş olup, tüm eğitimleri ilk kurulduğu günden beri hep ücretsiz olmuştur. İstanbul’un tüm ilçelerinde 235 kurs merkezi ve 500’den fazla branş ile tüm insanlara eğitim olanağı sağlamıştır. Tüm insanlara hayat boyu öğrenim imkanı sunan İsmek kategori ettiği kurs merkezleri arasında normal kurslar, mesleki uzmanlık merkezleri, müzik ihtisas merkezleri, spor eğitim merkezleri, fırıncılık ve pastacılık okuluna ek olarak bu yıl eğitim vermeye başlayacak mutfak sanatları ve perakende okulu ile engelli eğitim merkezleri ile engelli vatandaşlarımızın temel eğitimleri yanı sıra engelli bireyleri iş hayatına kazandırmak için mesleki eğitimler verilmektedir.

Yaz Kursları Nedir?
İstanbul’da yaşayan öğrenciler alt yaş sınırı nedeniyle 15 yaşına kadar bu eğitimlerden yararlanamıyordu. Geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sn. Kadir TOPBAŞ verdiği talimat ile çocuklar için yaz kursları uygulamasını hayata geçirmiştir. Herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz kurslardan geçtiğimiz yıl yaklaşık 50 bin kursiyer eğitim görmüştür.

Kimler Yararlanabilir?
ilk uygulamaya başladığınızda alt yaş sınırı 7 iken geçtiğimiz yıl 9 olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı ise 21 olup, özetlemek gerekirse İsmek yaz kurslarından yararlanabilmek için 9-21 yaş arası ve İstanbul’da yaşamak gerekir. Eğitimler yaş aralığına göre 3 grup halinde yapılmaktadır. 9-11 Yaş grubu 12-15 ve 16-21 Yaş grubu olmak üzere eğitim içeriği ve kurs saatlerinde farklılık görülmektedir.

Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor?

Geçtiğimiz 1 Haziran’da başlayan kayıtlar bu yıl için henüz tarih netleşmemiştir. Başvurularınızı kurs merkezleri yanı sıra kursiyer.ismek.org adresinden Online olarak başvuru yapabilirsiniz. Online başvuru yapacak arkadaşlar hatalı işlem yapılıyor. Sisteme giriş yaptığınızda branş seçmek yerine branş listesinde yer alan yaş gruplarından yaşınıza uygun olanı seçmelisiniz. Örnek 16-21 yaş grubunu seçtiğinizde size uygun eğitimler listelenecek olup, dilediğinizi seçip kayıt olabilirsiniz. İnternet üzerinden kayıt yaptıktan sonra başvuru yaptığınız kurs merkezine giderek onaylatmanız gerekir.

Eğitimler Hangi Saatlerde Gerçekleşecek?
Kursiyerler 3 gruba ayrıldığı için eğitim saatleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. 9-11 ve 12-15 Yaş arası çocuklar sadece sabah ve öğlen grubu eğitimlerine katılırken 16-21 yaş arası gençler ile sabah, öğlen, akşam ve tam gün eğitimlerden yararlanması planlanmıştır. Eğitim saatlerini kayıt sayfası ya da kurs merkezlerinde göreceksiniz.

Hangi Branşlarda Eğitim Verilecek?
Normal kurslarda 500’den fazla olan branş sayısı tabii ki yaz kursları için geçerli değildir. Çünkü o eğitimlerin büyük bir bölümü zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireylere yönelik olup, İsmek yaz kursları daha çok çocuk ve gençlerin gelişimine olumlu etki edecek branşlardan özenle seçilmektedir. Aynı şekilde daha önce olmayan branşları da ismek yaz kurslarında katılma imkanı bulacaksınız. Şimdi dilerseniz eğitimi verilecek olan alanlara ve en çok tercih edilen branşlara göz atalım.

27 Alanda 169 Branş Seçeneği Bulunuyor
Kurulduğu ilk günden beri Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurs merkezi olan İsmek bu başarısını yaz kurslarında da gösterecek gibi görünüyor. Şuana kadar açılan yaz kurslarında hiç bir zaman bu kadar fazla eğitim seçeneği olmadı. ismek 2016 yaz kursları için 27 alan 169 branş seçeneği bulunmaktadır.

Ahşap Teknolojisi
Bu alan daha çok yetişkinlere yönelik olduğu için sadece 16-21 yaş grubu için ahşap oyma ve model gemi yapımı kursları bulunmaktadır.

Aile ve Tüketici Bilimleri
Bu alan her yaş grubuna uygun eğitimler içermekte olup, özellikle içlerinde öyle bir branş var ki son yıllarda tehlikesi hızla artan obezite ile mücadeleyi amaçlamaktadır. Obezite ile başa çıkma eğitimi her yaş grubuna uygun olup, günümüzde sağlıklı beslenme ve sağlık yaşama dair önemli bir branş diye düşünüyorum.

Bilişim Teknolojileri
İşte en çok tercih edilecek alanlardan birisi bilim, teknoloji ve İnternet bir arada bilgisayar kullanımı, döküman hazırlama, İnternet E-posta yönetimi yanı sıra güvenli İnternet kullanımı eğitimi özellikle sanal dolandırıcılık için oldukça gerekli eğitimlerden biridir. Aynı şekilde bilgisayar programlama teknikleri, java son yıllarda akıllı telefonların olmazsa olmaz işletim sistemi haline gelen Android eğitimleri sizi bekliyor. Webmaster olmak isteyenler içinde Web Tasarım, İnternet Programcısı ve Google SEO eğitimleri ile yaz ayını en iyi şekilde değerlendirmek için geç kalmayın.

Grafik ve Tasarım
Resim yönüm etkili diye düşünüyorsanız sizlere önerimiz ise grafik üzerine olacaktır. Özellikle gazete ve kitap tasarımı gibi geleceğin mesleklerini bulacağınız bu alanı incelemeden karar vermeyin.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri
Güzel ve bakımlı olmanın başlangıç noktası saçlarımızı yakından tanımak, onların ihtiyacı olan bakımı kendiniz yapmak ve hatta bu yaz ayında temel düzeyde kuaför olmak ister misiniz? cevabınız evet ise Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanında tercih edebileceğiniz saç yıkama, örgü, maşa teknikleri ile günlük hayatın olmazsa olmazı haline gelmiş olan Fön, Boyama ve Topuz yapma gibi eğitimleri kaçırmayın.

Hayvan Sağlığı
Çocuklar ve gençlerde hayvan sevgisi daha fazla olup, evlerimizde beslediğimiz mutlaka bir evcil hayvan bulunmaktadır. Onların en iyi şekilde bakımı ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi için Hayvan Sağlığı alanı eklenmiş olup, kedi, köpek bakımı gibi branşlar bulunmaktadır.

Kişisel Gelişim
Yaz aylarında çocuklar ve gençler genelde cami ve Kuran kurslarında yüce dinimizin kerim kitabı Kur’an-ı Kerim öğrenmektedir. İsmek yaz kursları sizleri bu eğitimden mahrum etmeyerek Kişisel Gelişim alanından Kur’an-ı Kerim branşını seçmenize imkan veriyor. Aynı şekilde engelli vatandaşlarla iletişim kurabilmek için İşaret Dili ve Braille Alfabesi bulunmaktadır.

Yabancı Dil Kursları
Yine en çok tercih edilen alanlardan biri Yabancı Dil okullarınızda öğrendiğiniz bilgiyi bir adım daha ileri götürmek için sizlere İngilizce, Arapça, Almanca, Farsça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Rusça ve Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşlar için Türkçe kursları bulunmaktadır.

Branş Listesini İnceleyin
Branşlar ile ilgili sayfada özet bilgiler yer almış olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda tercih edebileceğiniz kurs kursları görebilirsiniz. Özellikle hangi yaş grubuna hangi eğitimler olduğunu görmeden sakın karar vermeyin. Branş listesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.ismekkurs.com/wp-content/uploads/2016/05/ismek-2016-Yaz-Kurslari-Brans-Listesi.pdf

İstanbul’un Her Yerinde Duyurular Yapılıyor!
Türkiye’nin en büyük ücretsiz eğitim kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi bu yıl ikincisini düzenlediği yaz kursu uygulamasını daha fazla çocuk ve gençlere ulaştırmak için tanıtımlara başladı. İstanbul’da yaşayanlar bugünlerde reklam panoları, toplu taşıma araçlarında yer alan ekranlarda hep bu duyuru ile karşılaşıyor. Özellikle anne babalara tavsiyemiz çocuklarını bu güzel eğitimlerden yararlandırmaları yönünde olacaktır.

İsmek 2017-2018 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Evet arkadaşlar bu yıl 3. Düzenlenecek olan İsmek 2017-2018 yaz kursları uygulaması için henüz bir tarih verilmemiştir. Fakat okulların yaz tatiline girmesine kısa bir süre kala başlayacağını belirtmeliyim. İsmek tarihi netleştirmesi ile bizde buradan sizlere duyuracağız.

İlçe Belediyelerinin Kurslarını da İnceleyin
İstanbul’da yaz kursları olarak sadece İsmek olmayıp, bir çok ilçe belediyesi çocuk ve gençlere bu imkanı sağlamaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında artan boğulmaları önlemek için çocuklara yüzme kursları verilmektedir. Sitemizde İstanbul’un her yerinden eğitim duyuruları yapılacaktır.

Yaz Kursları İçin Geri Sayım Başladı! için 55 yorum yapılmış


FATMA TEMİZ

Arkadaşlar,ZEYTİNBURNU MÜFTÜLÜĞÜNE BAĞLI YÜKSELEN YILDIZLAR HAFIZLIK KIZ KURAN KURSUNDAN bilgi almanızı tavsiye ederim.Eğitim hizmetleri çok teferrüatlı.Burada isteyen imam hatip öğrencisi aynı zamanda hafızlık eğitimi alabiliyor,dileyen okul eğitimini dondurarak yalnız hafızlık yapıyor.Bir başka grup ise,hafta içi hafızlık yaparak hafta sonu imam hatipi açıktan okuyor bir de ihtisas yapan öğrenciler ( hafızlığını tamamlamış olup imam hatip veya önlisans mezunu) mevcut ki bunlar ilahiyat dersleri alarak KPSS ve DHBT’e hazırlanıyor.Buranın bir başka güzel yönü hafta sonu imam hatip okuyan öğrencilere hafta içi, hafta içi imam hatip okuyan öğrencilere ise hafta sonu takıntılı dersleri belirlenerek kursta etüt dersleri imkanı sunuluyor.Gündüzcü ve yatılı eğitim alabiliyorsunuz.Bilgilerinize.Selamunaleyküm…………

Sevinç şahin

Ben ücretli lise matematik öğretmenliği yapıyorum yazın okullar kapanınca kurs vermek istiyorum ama daha önce hiç vermedim bana yardımcı olur musunuz matematik kursu var mı?

admin - WEBMASTERYOLCU

Sahra: Yaz kursları genelde okulların kapanmasına doğru kayıtlar başlamaktadır. Eğitimler maksimum 21 yaşına kadar olanlar için geçerli ve branşlar kısıtlıdır. Güncel branş listesine göz atmalısınız.

Sahra

İsmek 2017 yaz kurslari ne zaman baliyor ve cocuk gelisimi icin kurs var mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Mariye: Çocuklarınız 16 yaş üzeri ise ücretsiz eğitim alabilir. Yaz kursları şuan eğitim vermemektedir.

Mariye

Iyi günler.
Biz Yurtdışında kalıyoruz. Noel Tatilinde
(17.12.2016-2.012017) İstanbul’da çocukları
Türkçe dil kursun’a kayıt yapmak isteriz.
Malasef bununla ilğili kurs bulamadık.
Mümkünse yardımcı olurmusunuz?
Teşekkürler

admin - WEBMASTERYOLCU

Reyhan: kursiyer.ismek.org adresinden başvuru yapmaya müsait olan branşları inceleyerek kayıt olabilirsiniz.

Reyhan Kocaosmanoğlu

Yaz kurslarını geç duydum . Şimdiden sonra kayıt yaptırsam olurmu

admin - WEBMASTERYOLCU

Mehmet: Eczacı kalfası kursları İşkur tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mehmet1

Merhabalar eczacı kalfası olmak istiyorumda ismek bole bi kurs veriyormu 23 yasındayım.Şimdiden teşekkür ediyorum 🙂

admin - WEBMASTERYOLCU

Gizem: Eylül ayında son buluyor.

GİZEM

Teşekkürler yaz kursları ne zaman biticek?

admin - WEBMASTERYOLCU

İrem: Bu durumu kurs yöneticiniz ile görüşmeniz gerekir.

İrem

Kursa kayıt yaptırdım fakat bazı nedenlerden dolayı kursa 1 hafta geç balayabiliyorum. Sorun olur mu kaydım silinir mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Merve: Yaz kurslarında üst yaş sınırı 21 olup, Eylül ayında başlayacak olan yetişkin kurslarını beklemelisiniz.

merve

Yaşım 22 yaz kurslarına kayıt olamaz mıyım? sitede üst sınır yok olarak belirtilmiş ama

admin - WEBMASTERYOLCU

Gizem: Etlül ayında başlayacak olan kurslardan yararlanabilmek için en az 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

GİZEM

merhaba ben yaz kursu için seçimimi yaptım ama yaz kursu bittikten sonra benim ismek’e katılma gibi bi hakkım var mı? yaşım 14 liseye geçiyorum bu sene.

admin - WEBMASTERYOLCU

Berat: İsmek yaz kurslarında sadece başlangıç ve temel seviye eğitimler bulunmaktadır.

Berat

dil kurslarında, dil eğitimi başlangıç seviyesinden mi başlayacak yoksa kışın verilen eğitimin üstünden mi başlayacak?İsmek Kursları