İsmek Yaz Kursları

İstanbul’da yaşayan çocuk ve gençlerin beklediği müjdeli haber geldi ve ilk olarak geçen yıl uygulanmaya başlayan İsmek Yaz Okulu eğitimleri bu yıl daha geniş kapsamlı bir şekilde kapılarını açıyor. Kayıtları 1 Haziran’da başlayacak olup, eğitimler ise 11 Temmuz tarihinde başlaması ön görülüyor. Geçtiğimiz 18.000 kişinin yararlandığı eğitimlerden bu yıl daha fazla çocuk ve gençlerin yararlanması amaçlanmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre yaş sınırlamasında da ciddi bir düzenleme yapılmış olup, yazının tamamını okumadan kayıt yaptırmayın.

İsmek Yaz Okulu

İsmek Nedir, Ne işe Yarar?
Konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlarımızı da aydınlatmak adına dilerseniz öncelikle İsmek’i kısaca tanıtarak konuya geçelim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK 2015 yılına kadar sadece 15-16 yaş ve üzeri bireyler için sanat ve meslek eğitimleri vermiş olup, tüm eğitimleri ücretsizdir. İstanbul’un tüm ilçelerinde 235 kurs merkezi ve 412 branş ile imkan sağlamaktadır. Tüm insanlara hayat boyu öğrenim imkanı sunan İsmek kategori ettiği kurs merkezleri arasında normal kurslar, mesleki uzmanlık merkezleri, müzik ihtisas merkezleri, spor eğitim merkezleri, fırıncılık ve pastacılık okuluna ek olarak bu yıl eğitim vermeye başlayacak mutfak sanatları ve perakende okulu ile engelli eğitim merkezleri ile engelli vatandaşlarımızın temel eğitimleri yanı sıra engelli bireyleri iş hayatına kazandırmak için mesleki eğitimler verilmektedir.

İsmek Yaz Kursları Nedir?
İstanbul’da yaşayan öğrenciler alt yaş sınırı ve okulları nedeniyle İsmek kurslarından yararlanamıyordu. Geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sn. Kadir TOPBAŞ verdiği talimat ile çocuklar için yaz kursları kurulmuştur. Bu yıl devam edilip, edilmeyeceği merakla beklenirken beklenen haber geldi ve sanırım İsmek Yaz Okulu kurslarıda artık geleneksel hale getirildi. Eğitimi verilen branşlara bakıldığında toplamda yaklaşık 100 branş olduğu görülmektedir. Tabii ki yaş gruplarına göre branş seçimleri yapılacaktır.

Kimler Yararlanabilir?
Geçtiğimiz yıl alt yaş sınırı 7 iken bu yıl 9 olarak belirlenmiştir. İsmek yaz kurslarından yararlanmak için 9-21 yaş arasında olmanız gerekir. Bu yaş grupları arasında 3 grup halinde eğitim verilecektir. 9-11 ile 12-15 ve 16-21 yaş aralığı şeklinde kursiyerler 3 gruba ayrılıp, gruplar arasında eğitim farkları bulunmaktadır. Bazı branşlar ise tüm yaş gruplarına ortak olarak dağıtılmaktadır.

Kayıtlar Ne Zaman, Nerede Yapılıyor?
İsmek yaz okulu kayıtları yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi 1 Haziran’da başlayacak olup, İsmek kurs merkezleri yanı sıra kursiyer.ismek.org adresinden Online olarak başvuru yapabilirsiniz. Online başvuru yapacak arkadaşlar hatalı işlem yapılıyor. Sisteme giriş yaptığınızda branş seçmek yerine branş listesinde yer alan yaş gruplarından yaşınıza uygun olanı seçmelisiniz. Örnek 16-21 yaş grubunu seçtiğinizde size uygun eğitimler listelenecek olup, dilediğinizi seçip kayıt olabilirsiniz.

Eğitimler Hangi Saatlerde Gerçekleşecek?
Kursiyerler 3 gruba ayrıldığı için eğitim saatleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. 9-11 ve 12-15 Yaş arası çocuklar sadece sabah ve öğlen grubu eğitimlerine katılırken 16-21 yaş arası gençler ile sabah, öğlen, akşam ve tam gün eğitimlerden yararlanması planlanmıştır. Eğitim saatlerini kayıt sayfası yada kurs merkezlerinde göreceksiniz.

Hangi Branşlarda Eğitim Verilecek?
Normal kurslarda 412 olan branş sayısı tabii ki ismek yaz kursları için geçerli değildir. Çünkü o eğitimlerin büyük bir bölümü zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireylere yönelik olup, bu eğitimlerde daha çok çocuk ve gençlerin gelişimine olumlu etki edecek branşlar yer almaktadır. Aynı şekilde daha önce olmayan branşları da ismek yaz kurslarında katılma imkanı bulacaksınız. Şimdi dilerseniz eğitimi verilecek olan alanlara ve en çok tercih edilen branşlara göz atalım.

27 Alanda 169 Branş Seçeneği Bulunuyor
Kurulduğu ilk günden beri Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurs merkezi olan İsmek bu başarısını yaz kurslarında da gösterecek gibi görünüyor. Şuana kadar açılan yaz kurslarında hiç bir zaman bu kadar fazla eğitim seçeneği olmadı. ismek 2016 yaz kursları için 27 alan 169 branş seçeneği bulunmaktadır.

Ahşap Teknolojisi
Bu alan daha çok yetişkinlere yönelik olduğu için sadece 16-21 yaş grubu için ahşap oyma ve model gemi yapımı kursları bulunmaktadır.

Aile ve Tüketici Bilimleri
Bu alan her yaş grubuna uygun eğitimler içermekte olup, özellikle içlerinde öyle bir branş var ki son yıllarda tehlikesi hızla artan obezite ile mücadeleyi amaçlamaktadır. Obezite ile başa çıkma eğitimi her yaş grubuna uygun olup, günümüzde sağlıklı beslenme ve sağlık yaşama dair önemli bir branş diye düşünüyorum.

Bilişim Teknolojileri
İşte en çok tercih edilecek alanlardan birisi bilim, teknoloji ve İnternet bir arada bilgisayar kullanımı, döküman hazırlama, İnternet E-posta yönetimi yanı sıra güvenli İnternet kullanımı eğitimi özellikle sanal dolandırıcılık için oldukça gerekli eğitimlerden biridir. Aynı şekilde bilgisayar programlama teknikleri, java son yıllarda akıllı telefonların olmazsa olmaz işletim sistemi haline gelen Android eğitimleri sizi bekliyor. Webmaster olmak isteyenler içinde Web Tasarım, İnternet Programcısı ve Google SEO eğitimleri ile yaz ayını en iyi şekilde değerlendirmek için geç kalmayın.

Grafik ve Tasarım
Resim yönüm etkili diye düşünüyorsanız sizlere önerimiz ise grafik üzerine olacaktır. Özellikle gazete ve kitap tasarımı gibi geleceğin mesleklerini bulacağınız bu alanı incelemeden karar vermeyin.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri
Güzel ve bakımlı olmanın başlangıç noktası saçlarımızı yakından tanımak, onların ihtiyacı olan bakımı kendiniz yapmak ve hatta bu yaz ayında temel düzeyde kuaför olmak ister misiniz? cevabınız evet ise Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanında tercih edebileceğiniz saç yıkama, örgü, maşa teknikleri ile günlük hayatın olmazsa olmazı haline gelmiş olan Fön, Boyama ve Topuz yapma gibi eğitimleri kaçırmayın.

Hayvan Sağlığı
Çocuklar ve gençlerde hayvan sevgisi daha fazla olup, evlerimizde beslediğimiz mutlaka bir evcil hayvan bulunmaktadır. Onların en iyi şekilde bakımı ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi için Hayvan Sağlığı alanı eklenmiş olup, kedi, köpek bakımı gibi branşlar bulunmaktadır.

Kişisel Gelişim
Yaz aylarında çocuklar ve gençler genelde cami ve Kuran kurslarında yüce dinimizin kerim kitabı Kur’an-ı Kerim öğrenmektedir. İsmek yaz kursları sizleri bu eğitimden mahrum etmeyerek Kişisel Gelişim alanından Kur’an-ı Kerim branşını seçmenize imkan veriyor. Aynı şekilde engelli vatandaşlarla iletişim kurabilmek için İşaret Dili ve Braille Alfabesi bulunmaktadır.

Yabancı Dil Kursları
Yine en çok tercih edilen alanlardan biri Yabancı Dil okullarınızda öğrendiğiniz bilgiyi bir adım daha ileri götürmek için sizlere İngilizce, Arapça, Almanca, Farsça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Rusça ve Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşlar için Türkçe kursları bulunmaktadır.

Yaz Kursu Branşlarını İnceleyin
Branşlar ile ilgili sayfada özet bilgiler yer almış olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda tercih edebileceğiniz kurs kursları görebilirsiniz. Özellikle hangi yaş grubuna hangi eğitimler olduğunu görmeden sakın karar vermeyin. Branş listesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.ismekkurs.com/wp-content/uploads/2016/05/ismek-2016-Yaz-Kurslari-Brans-Listesi.pdf

İsmek Yaz Kursu Duyuruları İstanbul’un Her Yerinde
Türkiye’nin en büyük ücretsiz eğitim kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi bu yıl ikincisini düzenlediği yaz kursu uygulamasını daha fazla çocuk ve gençlere ulaştırmak için tanıtımlara başladı. İstanbul’da yaşayanlar bugünlerde reklam panoları, toplu taşıma araçlarında yer alan ekranlarda hep bu duyuru ile karşılaşıyor.

İsmek Yaz Kurslarında Eğitimler Başladı
Okulların kapanması ile başlayan İsmek yaz kursu kayıtları yerini eğitimlere bıraktı. 9 günlük uzun bir bayram tatili sonrası çocuklar ve gençler başvuru yaptıkları kurs merkezlerinde eğitimlere başladı. Yaklaşık 2 ay sürecek olan kurslar 4 Eylül’e kadar devam edecek olup, sonrasında öğrenciler için yine yorucu bir okul dönemi başlayacaktır. İsmek kursları ise 20 yıldır olduğu gibi 16 yaş üzeri yetişkinler için kayıtlara ve Ekim ayında eğitimlere başlayacaktır. Yaz kurslarında eğitimler başladığına aldırmayın. Çünkü kesin kayıt yaptıranların bir çoğu eğitime gelmemesi nedeniyle yeni yada yedek listeden kayıtlar alınmaktadır.

Yaz Kurslarına Kısa Bir Ara Veriyoruz
11 Temmuz’da başlayan renkli ve eğlenceli eğitimlere 2 Eylül itibari ile bir virgül koyuyoruz. Okulların açılacak olması ve yetişkinler için kursların başlayacağı bu dönemde kurslarımıza katılan tüm çocuklar ve gençlere teşekkür ediyoruz. Bir sonraki dönemde yeniden görüşmek istiyoruz.

İsmek 2016-2017 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Yukarıda bilgilerine yer verilen eğitim sadece yaz ayların özel olup, çocuklar ve gençlere yönelik eğitim vermektedir. Bunun dışında 16 yaş üzeri bireylerin yararlanabildiği sanat ve meslek edindirme kurslarının kayıtları 5 Eylül 2016 itibari ile başlayacak olup, Mayıs ayı sonuna kadar sürekli devam etmektedir.

İsmek Yaz Kursu Eğitimleri (Bitti) için 53 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Sahra: Yaz kursları genelde okulların kapanmasına doğru kayıtlar başlamaktadır. Eğitimler maksimum 21 yaşına kadar olanlar için geçerli ve branşlar kısıtlıdır. Güncel branş listesine göz atmalısınız.

Sahra

İsmek 2017 yaz kurslari ne zaman baliyor ve cocuk gelisimi icin kurs var mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Mariye: Çocuklarınız 16 yaş üzeri ise ücretsiz eğitim alabilir. Yaz kursları şuan eğitim vermemektedir.

Mariye

Iyi günler.
Biz Yurtdışında kalıyoruz. Noel Tatilinde
(17.12.2016-2.012017) İstanbul’da çocukları
Türkçe dil kursun’a kayıt yapmak isteriz.
Malasef bununla ilğili kurs bulamadık.
Mümkünse yardımcı olurmusunuz?
Teşekkürler

admin - WEBMASTERYOLCU

Reyhan: kursiyer.ismek.org adresinden başvuru yapmaya müsait olan branşları inceleyerek kayıt olabilirsiniz.

Reyhan Kocaosmanoğlu

Yaz kurslarını geç duydum . Şimdiden sonra kayıt yaptırsam olurmu

admin - WEBMASTERYOLCU

Mehmet: Eczacı kalfası kursları İşkur tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mehmet1

Merhabalar eczacı kalfası olmak istiyorumda ismek bole bi kurs veriyormu 23 yasındayım.Şimdiden teşekkür ediyorum 🙂

admin - WEBMASTERYOLCU

Gizem: Eylül ayında son buluyor.

GİZEM

Teşekkürler yaz kursları ne zaman biticek?

admin - WEBMASTERYOLCU

İrem: Bu durumu kurs yöneticiniz ile görüşmeniz gerekir.

İrem

Kursa kayıt yaptırdım fakat bazı nedenlerden dolayı kursa 1 hafta geç balayabiliyorum. Sorun olur mu kaydım silinir mi?

admin - WEBMASTERYOLCU

Merve: Yaz kurslarında üst yaş sınırı 21 olup, Eylül ayında başlayacak olan yetişkin kurslarını beklemelisiniz.

merve

Yaşım 22 yaz kurslarına kayıt olamaz mıyım? sitede üst sınır yok olarak belirtilmiş ama

admin - WEBMASTERYOLCU

Gizem: Etlül ayında başlayacak olan kurslardan yararlanabilmek için en az 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

GİZEM

merhaba ben yaz kursu için seçimimi yaptım ama yaz kursu bittikten sonra benim ismek’e katılma gibi bi hakkım var mı? yaşım 14 liseye geçiyorum bu sene.

admin - WEBMASTERYOLCU

Berat: İsmek yaz kurslarında sadece başlangıç ve temel seviye eğitimler bulunmaktadır.

Berat

dil kurslarında, dil eğitimi başlangıç seviyesinden mi başlayacak yoksa kışın verilen eğitimin üstünden mi başlayacak?

admin - WEBMASTERYOLCU

Meryem: Bu tür bilgileri kursiyer.ismek.org adresinden görebilirsiniz.

Meryem

Öğle grubu saat kaçtan kaça kadar öğrenebilirmiyim??İsmek Kursları