Asmek Kursları

Bu yaz geçtiğimiz yıla göre daha fazla turistin geldiği Antalya’da şimdilerde gündem turizmden çok ASMEK kursları diyebiliriz. Açılımı Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları olan kurum Antalya ve ilçelerinde yaşayan 15 yaş üzeri herkesin ücretsiz kültür, sanat ve mesleki eğitimler içeriyor.

Antalya'da Kurs Kayıtları

ASMEK 2018-2019 Kayıtları Eylül’de Başlıyor
Evet, arkadaşlar yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatil olması ile birlikte ASMEK kursları da tatile girmektedir. Bu süreçte sadece 8-14 yaş arası çocuklar için AKBEM yaz kursları bulunmaktadır. Yetişkinler için herhangi bir eğitim bulunmamaktadır. Yeni dönem kayıtları ise Eylül ayında başlayacaktır. Geçtiğimiz yıl 5 Eylül olarak belirlenen tarih belli olduğunda bu sayfadan sizlere duyuracağız.

İnternet üzerinden kayıt olmak İçin

http://online.asmek.org.tr/Giris.aspx adresinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru hızınıza göre asil ya da yedek kursiyer olabilirsiniz. Asil listede yer alan adaylar gerekli belgeleri 8-10 Eylül tarihlerinde katılmak istedikleri kurs merkezlerine getirmeleri gerekmektedir. Yedek listede yer alan adaylar ise aranmaları halinde gerekli belgeleri kurs merkezine getirebilirler.

Kurs merkezlerinde bizzat başvuru yapmak isteyenler ise 13-17 Eylül tarihlerinde size en yakın ya da eğitimini almak istediğiniz Branşı içeren ASMEK kurs merkezine gelerek kayıt olabilirler. Bu dönemde kayıt olamayan ya da kendine asil listede yer bulamayan arkadaşlar hiç üzülmesinler. Ocak ayınca 2. dönem kayıtları başlayacaktır. 2. Döneme hazırlık yapsınlar.

ASMEK Nedir?

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kısa adı ASMEK olup, açılımı ise Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları anlamına gelmektedir. 2006 Yılında hayata geçmiş olup, her geçen gün gelişmekte ve daha fazla insana ulaşmaktadır. Ücretsiz olarak 100’den fazla Branşta eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Kimler Yararlanabilir?
ASMEK mesleki eğitim kapsamında olması nedeniyle belirli bir yaş üzerine hitap etmektedir. Bu sadece Antalya’da değil, Türkiye’nin her yerinde bu şekilde uygulanmaktadır. Alt yaş sınırına baktığımızda 15 olduğu görülüyor. Herhangi bir üst yaş sınırlaması olmadan yaşadığınız il merkezi ya da ilçede ASMEK kurs merkezi varsa ve 15 yaş üzeri iseniz yararlanabilirsiniz. 15 Yaş altı çocuklar ve gençler içinde AKBEM adında yine ücretsiz eğitim veren bir kurumumuz bulunuyor. 8-14 Yaş arası çocuk ve gençlerin yararlanabildiği AKBEM kurslarını aşağıda yer alan bağlantıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Kurslardan yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmez. Antalya’da bulunan yabancı ülke vatandaşları da yararlanabilir.

Kurs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Öncelikle kayıtların sadece belirli tarihlerde yapıldığını unutmamalısınız. Her yıl 2 farklı zaman aralığında gerçekleşen kayıt tarihlerini sitemizde sizlere duyuruyor olacağız. Başvuruların yapılışı ise İnternet üzerinden ONLINE olarak yapılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey http://online.asmek.org.tr/Giris.aspx adresine girerek T.C. Kimlik Numarası, Adınız, Soyadınız ve Doğum Tarihi bilgilerinizi girmeniz olacaktır. Tabii ki bu sadece ön kayıt niteliğinde olup, kesinlik kazanması için belirlenen tarihlerde başvuru yaptığınız kurs merkezine yanınızda Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf ile giderek onaylatmak gerekir.

Kesin Kayıt İçin İstenen Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma Yada Öğrenim Belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • 2. kademesi açılan kurslarımıza kayıt olmak için, aynı kursun 1. kademe sertifikası istenecektir. Örnek İngilizce A2 branşına kayıt olabilmek için öncelikle A1 seviyesinden eğitim alıp, sertifika sahibi olmak gerekir.
 • Halk oyunları, Modern Danslar, Yüz-Vücut Masajı ve Cilt Bakımı Kurs kayıtları için “sağlık raporu” ayrıca Pasta Yapımı ve Sunumu, Cilt Bakımı kursu ve Yüz-Vücut Masajı için “hepatit b” raporu gerekmektedir.

Branş Sayısı 200’e yaklaştı

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi ASMEK kursları her geçen gün büyümeye devam ediyor. Kurslarda büyümenin en iyi göstergesi artan kurs merkezi ve eğitimi verilen Branş sayısı ile ölçülür. İlk başladığında birkaç Branşın yer aldığı kurslarda şimdilerde 189 Branş ile hizmet veriliyor. Evet, arkadaşlar yanlış okumadınız. 28 Farklı alanda 189 kurs seçeneği bulunmaktadır. En fazla Branş tüm kurslarda olduğu gibi yine El Sanatları alanında olup, onu sırasıyla yabancı dil, bilişim teknolojileri ve kişisel gelişim alanı izlemektedir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda gerek alanlar, gerekse Branşları yakından görebilirsiniz.

ASMEK Kurs Merkezi Sayısı 21’ Yükseldi
Gelişen sadece eğitimi verilen Branşlar olmayıp, aynı zamanda kurs merkezi sayısında da hızla artış görülüyor. İlk kurulduğunda sadece il merkezinde hizmet veren ASMEK kurs merkezleri ilçelerde de hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Başlıkta da belirtildiği gibi şuan 21 farklı noktada ASMEK şubesi bulabilirsiniz. Aşağıda yer alan listede size en yakın kurs merkezini görebilirsiniz. Temennimiz Antalya’nın tüm ilçelerinde kurs merkezlerinin yaygınlaşmasıdır. Mesela Konya Büyükşehir Belediyesi bu başardı. Tüm ilçelere KOMEK kurs merkezleri açtı, Antalya Büyükşehir Belediyesi de başaracaktır.

akseki aksu alanya altinova dokuma-asmek elmali kepez konuksever lara manavgat muratpasa-ataturk uncali varsak yesilbayir

Manavgat Asmek Kurs Merkezi Eğitime Başladı
Antalya genelinde daha fazla insana ulaşmayı hedefleyen Asmek son olarak Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Manavgat’ta şube açmıştır. Eski Sarılar Belediyesi binasında açılmış olan şubemizde özellikle bilişim teknolojileri ve yabancı dil alanında eğitimler verilmektedir.

Rusça Olimpiyatlarında Büyük Başarı
Akdeniz Üniversitesi ve Rusya Dostluk ve Kültür Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Rusça Olimpiyatlarına katılan 2 kursiyerimiz Rusça A 1 seviyesinde önemli bir başarıya imza attılar. Osman Aydeniz isimli kursiyerimiz birinci olurken, yine aynı branşta eğitim gören Sabire Osman isimli kursiyerimiz ise üçüncü olmuştur. Dünya standartlarında eğitim veren Asmek böylesi başarılı bireyler yetiştirmeye devam ediyor. Yarışmaya katılıp, ülkemize başarılar kazandıran arkadaşlarımızı canı gönülden tebrik ederiz.

AKBEM ile 8-14 Yaş Arası Çocuklara Eğitim
Sadece yetişkin eğitimleri ile sınırlı kalmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi özellikle yaz aylarında okulların kapanması ile birlikte 8-14 yaş arası çocuk ve gençlere bir birinden özel akademik eğitimler vermektedir. Bu organizasyonu kısa adı AKBEM (Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezi) ile gerçekleştirilmekte olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda Akbem hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/akbem

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları Bulunuyor
Antalya’da yaşayanların ücretsiz sanat ve meslek eğitimi ihtiyacını karşılayan Asmek aynı zamanda meslek sahibi olan insanların kendi işlerini kurmaları için devlet kurumları ile işbirliği içerisine girmektedir. Kendi işini kurmak isteyenler için 50 Bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 150 Bin TL faizsiz, taksitli maddi imkan sağlayan Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle 32 saat sürecek Kosgeb uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmak gerekir. Asmek yeni dönemde Kosgeb kursları yeniden olacak olup, burada sizlere duyurusunu yapacağız. Aynı şekilde Antalya Kosgeb Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından açılması planlanan kursları aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/kosgeb-kurslari-antalya

Diyetisyen Eşliğinde Ücretsiz Spor Faaliyetleri
Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Antalya’da yaz spor kursları açılacak olup, eğitimlerde aynı zamanda diyetisyen görev yapacaktır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve formda kalmak isteyenleri spor ile buluşturacak uygulama aynı zamanda sağlıklı beslenme için gerekli olan diyet bilgileri içermektedir. Eğitimlerde görev alacak olan diyetisyen arkadaşımız kişiye özel diyet önerileri vermektedir. Eğitimler 20 Temmuz itibari ile başlamış olup, Step, Aerobik, Fitness, Yoga, Zumba ve Pilates gibi önemli spor faaliyetleri içermektedir. Yaz aylarında bu uygulama sürekli yapılacaktır.

Orf Destekli Müzik Eğitimleri Başladı
Türkiye’de bir ilke imza atan Asmek Elmalı kurs merkezinde Orf destekli müzik kursu açılmış olup, farklı bir deneyim yaşamak isteyen kursiyerler başvurulara yoğun ilgi gösterdiler.

Türkiye’de Bir İlk (Mankenlik Kursu) Başlıyor
Kurs kayıtlarının devam ettiği bu günlerde kurumun facebook hesabından yapılan açıklamada bu yıl mankenlik kursu açılacağı duyurulmuştur. Uncalı Asmek kurs merkezinde gerçekleşecek eğitimin başvuruları 11-12 Eylül tarihlerinde bizzat yapılması gerekmektedir. Sanat ve meslek kurslarında bil ilk olan mankenlik kursu ücretsiz ve MEB onaylı sertifikalıdır. Detaylı bilgi için 0242 229 43 20 nolu telefonu arayınız.

Toplu Ulaşım Sürücü Eğitim ve Meslek Edindirme Programı
Antalya’da yaşayanların istihdam olanaklarını artırmayı ilke edinmiş olan Asmek farklı bir eğitim ile sürücülerin karşısına çıkıyor. E sınıfı (ağır vasıta) ehliyet sahibi olanları toplu taşıma alanında iş sahibi olabilmeleri için eğitim verecektir. Başvurular 11-30 Eylül tarihlerinde Asmek Atatürk Kurs Merkezi yanı sıra Kepez ve Konuksever şubelerinde bizzat yapılması gerekmektedir.

Muratpaşa Belediyesi Kurslarını Gördünüz mü?
Antalya’nın birinci Türkiye’nin ise yarım milyona yaklaşan nüfusu ile en kalabalık ilçesi olan Muratpaşa eğitim alanında da çığır açmaya devam ediyor. Muratpaşa Belediyesi Kursları yeni eğitim öğretim dönemine 14 kurs merkezinde yaklaşık 60 branşta eğitim planlaması yapmıştır. Muratpaşa Belediyesi, Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan kurslara kayıtlar başlamış olup, 444 80 07 numaralı telefondan kayıt ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Abiye ve Gelinlik Dikimi Kursları Başladı
Asmek Uncalı şubesinde kursiyerler hem öğreniyor, hemde kazanç sağlıyor. Kişiye özel abiye ve gelinlik dikimi eğitimlerinin verildiği kurs merkezinde el işi gelinlikler göz kamaştırırken, aynı zamanda dışarıdan siparişler alınıyor. Gelin adaylarının istekleri doğrultusunda ölçüleri alınarak gelinlik modelleri hazırlanmaktadır. Prova işlemlerininde yapıldığı eğitimler bol uygulama, kazanç sağlıyor.

Kemer’de Asmek Kursu Açıldı
Antalya genelinde hızla yaygınlaşan Asmek kursları son olarak il merkezine 40 km uzaklıkta bir ilçe olan Kemer’de kurs merkezi açmaya hazırlanır. Daha önceleri Kemer devlet hastanesi olarak kullanılan bina yenilenerek kurs merkezi haline getirilmektedir. Yeni dönemde eğitim vermeye başlayacak olan kurum aynı zamanda kreş ve spor merkezi olarak hizmet verecektir. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

ASMEK Öğretmen Başvuruları Başladı
Yeni dönemin hazırlıkları son sürat devam ederken yeni eğitim öğretim döneminde ihtiyaç duyulan Branşlar içinde öğretmen alımı başlıyor. Başvurular YAYGIN EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDE bizzat yapılmaktadır. Adayların başvuru için gelirken yanlarında 2 adet fotoğraf, sağlık raporu, adli sicil kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi, askerlikle ilişiği olmayanlar için terhis belgesi, evlilik cüzdanı ve kan grubunu gösterir bilgi kartı yanı sıra ikametgâh belgesi gibi çeşitli evraklar istenmektedir. Detaylı bilgiye aşağıda yer alan telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Gitmeden önce aramanızı tavsiye ederim.

Başvuru Adresi: Yükseliş Mahallesi Mithat Paşa Caddesi Görkem Apartmanı No:22/A Kepez
Telefon: 0242 34615 71-72

54 Comments

Add a Comment
 1. Gülşah

  2. Kayıt Dönemi ne zaman başlıyor acaba ?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Gülşah: Güncel kayıt tarihleri sayfada yer almaktadır.

 2. Huriye melek

  Yaz dönemi için rusça kursu açılacak mı? Açılır ise nerede ve ne zaman olacağı hakkında bilgi alabilir miyim?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Huriye: Güncel duyurular geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 3. Arzu

  Dikiş veya kuaförlük kursu varmi

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Arzu: Evet istediğiniz eğitimler bulunuyor. Branş listesinden detaylarına göz atabilirsiniz.

 4. Meryem

  Spor kurslarinix için hangi tarih araliginda kayit
  Yaptira biliriz? Ve ne kadar sürüyor ?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Meryem: Her yıl 2 farklı tarih aralığında kurs kayıtları yapılmaktadır. Sayfada yer alan gelişmeleri takip etmelisiniz.

 5. ayşe

  ben manavgatta çalışan biriyim ve benım gıbı gunduz calısıp aksam kurslara gıtmek ısteyen bırcok bayan arkadasımız vardır mutlaka.bızım gıbı calısanlara aksam kursları yapılmalı ve zamanla katılımın artacagına emınım.

 6. Pınar

  Merhaba aşçı ve pastacı cirak belgesi icin suan komekte ders aliyorum burdan sertifikamialdiktan sonra kalfalik ve ustalik kurslarina gidicem ama ne nasil yapacagimi bilmiyorum kurs basvurulari ne zaman olucak ve ben gelirken bu settfikayi yanimd getirmek zorunda miyim

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Pınar: Kalfalık ve ustalık belgeleri MEM yani mesleki uzmanlık merkezleri tarafından verilmektedir. Yaşadığınız yere en yakın MEM şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Yanınızda sertifikanızı da götürünüz.

 7. Adina

  Merhaba ben başvuru için geç kaldım, şimdi başvursam olur mu,alırlar mı ?

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Adina: 2. Dönem kayıtlarını takip etmelisiniz.

 8. admin - WEBMASTERYOLCU

  Mustafa: Tabii ki bir çok yabancı dilde ücretsiz eğitim verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.