Kasa Görevlisi (Kasiyerlik Kursu)

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların en çok karşılaştıkları mesleklerden birisi Kasa Görüvlisi olup, yada orjinal ismi ile Kasiyer olmaktadır. Kadın ve erkeklerin yapabileceği bu meslek için küçük işletmelerden, kurumsal firmalara bir çok çalışma alanı bulunmaktadır. Bu işi yapmak isteyenler için profesyonel destek imkanı bulunmakta olup, başta İsmek olmak üzere ücretsiz Kasiyerlik kursları düzenlemektedir.

Kasa Görevlisi

İsmek Kasiyerlik Kursu Nedir?
Yüzlerce eğitimin yer aldığı İsmek Branş listesine biraz geç dahil olan kasiyerlik eğitimi geçtiğimiz yıl eğitimleri verilmeye başlanmış olup, eğitim süresinin uzunluğuna baktığınızda çok geniş kapsamlı olduğunu görürsünüz. Burada alacağınız eğitim ve sahip olacağınız sertifika ile Türkiye’nin neresinde olursanız olun kolayca kasa görevlisi olarak iş bulabilirsiniz. Çünkü perakende ve market sektörü her geçen gün artmakta olup, şuan kasiyerlik iş ilanları en sık rastlayacağınız ilanlar arasında yer almaktadır.

Eğitime Kimler Katılabilir?
İsmek 16 yaş ve üzeri bireylere eğitim veren hayat boyu öğrenim merkezi olup, kasiyerlik kursu henüz yeni olması nedeniyle sınırlı kurs merkezi tarafından eğitimi verilmektedir. Geçtiğimiz yıl Sultanbeyli Mehmet Akif İsmek kurs merkezinde eğitimleri verilmiş olup, başvuruların fazla olması halinde kursiyer seçimi sınav ve mülakat ile yapılmaktadır. Fakat yeni dönemde daha fazla şubede yer alacağını düşünüyorum.

Hangi Eğitimler Verilecek?
Kasiyerlik denince barkod makinesi ile ürünü okutup, fiyatı tespit ettikten sonra ücreti nakit yada kredi kartı ile tahsil etmek şeklinde biliyoruz. Fakat bu sıradan bir kasiyer olup, sizler bu eğitimde sıradan bir kasiyer yerine çalıştığınız firmanın mali ve hesap konularında aranan elemanı olacaksınız. O nedenle eğitimler 480 saat gibi uzun bir süreçte olup, aşağıda verilecek eğitim konularını göreceğiz.

Bilgisayar’da Kelime İşlemci ve Tablo Eğitimi
Eğitimin ilk aşaması bilgisayar üzerinde olup, en çok kullanılan yazılımlardan kelime işlemci (Word, Excel) ve tablolama işlemlerini daha hızlı ve pratik bir şekilde yaparak başlayacağız.

F Klavye Kullanımı
Bilgisayar ve gelişmiş yazar kasa cihazlarda klavye kullanımı olup, ülkemizde kullanılan Q klavye yerini F klavyeye bırakmaktadır. İsmek’in kasiyerlik eğitimi süresince F1 ve F2 klavye kullanımı öğretilecek ve hızlı yazma teknikleri ile 10 parmak klavye kullanımı aşılanacaktır.

Müşteri Özellikleri, İletişimi ve Memnuniyeti
Kasiyerlik mesleği insanlarla en çok iletişim kurulan mesleklerden biri olup, çalıştığınız sektöre göre her gün yüzlerce insan ile iletişim kurmanız gerekebilir. Her insanın psikolojisi farklı olup, önemli olan sizin onlara uyum sağlamanızdır. Bunun için yaklaşık 90 saat boyunca müşteri özellikleri, müşterilerle başarılı, etkili ve ikna edici iletişim kurmayı öğreneceksiniz. Aynı şekilde basit tekniklerle müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır, bunları öğreneceksiniz. Hepimiz mutlaka marketlere gidiyoruz. Bazı kasa görevlileri afedersiniz ama odun gibi iken bazıları ise güler yüzlü çalışması ile insanı o markete tekrardan alışveriş yapmaya ikna ediyor. Örnek vermek gerekirse para üzerini verirken bir ton bozuk parayı ortaya atan bir kasiyer kesinlikle başarılı olamaz.

Ticari Matematik ve İstatistik
Yukarıda da belirttiğim gibi sizler sıradan bir kasa görevlisi olmak yerine tam donanımlı bir kasiyer olacaksınız. Eğitimler adım adım ağırlaşmakta olup, şimdi ise ticari matematik kurallarını öğreneceğimiz kısma geliyoruz. Burada yapılacak işlem şirketin kazanç durumu ile alakalı olup, aynı zamanda oluşturacağınız istatistik ile yöneticilerin şirketin gelişimi, çalışma şekli ve durumu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaksınız.

Ticari Belgeler ve Ticari Defterler
Çalıştığınız yerin durumuna göre bir çok ticari belge (fiş, fatura, irsaliye) ve hatta mali defterler ile karşılaşacak onların kullanmanız gerekecektir. İsmek kasiyerlik kursu çalıştığınız firmada karşılaşmanız muhtemel tüm ticari belgeleri sizlere tanıtacak olup, bol uygulama ile sürekli doldurarak öğreneceksiniz. Bazı müşteriler fiş isterken bazıları kurumsal olması nedeniyle fatura talep etmektedir.

Yazar Kasa Türleri ve Kullanımı
Son olarak ülkemizde en çok kullanılan yazar kasa türlerini tanıyacak ve çalışma mantığını anlayacaksınız. İşe başladığınız bir yerde karşınıza hangi cihaz çıkarsa çıksın zorlanmadan kullanmayı başaracaksınız.

Pos Makinesi Kullanımı
Günümüzde çok yaygın olan kredi kartı kullanımı yazar kasa dışında bankaların sağlamış olduğu pos makinesi cihazlarını da kullanmayı gerektirir. Bunun için eğitimlerde pos makinesi ile banka ve kredi kartlarından çekim yapma, puan kullanımı gibi önemli konularda uygulamalı eğitimler verilecektir.

Kasiyer Maaşları Ne Kadar?
Çalıştığınız il, sektör ve çalışma saatinize göre değişen maaşları olup, 1500 – 3000 TL arasında değişen kasiyer maaşları bulunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde kolayca iş bulma avantajı vardır. Örnek vermek gerekirse BİM, A101 gibi marketler Türkiye’nin her yerince kasiyer alımı yapmaktadır.

Kasiyer İş İlanları
Eğitimini tamamlayanlar yaşadıkları yerlerde hemen iş hayatına atılabilirler. Bunun için aşağıda yer alan ve kasiyer iş ilanlarını güncel hali ile görebilecekleri web sitelerini inceleyebilirler.
http://www.kariyer.net/kasiyer-is-ilanlari-p1033
http://www.eleman.net/is_ilanlari.php?aranan=Kasiyer&sehir=34
https://www.secretcv.com/is-ilanlari/kasiyer-is-ilanlari

Evet değerli arkadaşlar İsmek Kasiyerlik Kursu hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, bu eğitimden kadın erkek herkes yararlanabilir. Bu işi sadece kadınlar değil, erkeklerde icra edebilmektedir. Bu şekilde sizlere farklı bir meslek daha tanıtmanın verdiği mutluluk ile Allaha emanet olun diyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir