İşaret Dili

İnsan doğarken siyah, beyaz yada sağlıklı sağlıksız doğacağı sorulmadığı gibi insanın kaderinide kendisinin tayin etmesi imkansızdır. Kimimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirken kimilerimiz ise günlük hayatta ihtiyaç duyacağımız özelliklerden yoksun gelebiliyoruz. Onlara örnek vermek gerekirse, görme, duyma, yada bedensel engelli doğabilir yada yaşam esnasında yine bu engellerden biri ile karşılaşabiliriz. İnsanlar bu duruma özürlü diyorlarsada maalesef çok ciddi bir yanlışın içerisinde olup, bu durum kişinin özrü değil bizi yaratan Allah’ın insanları sınava tabii tutması ile alakalıdır. Önemli olan isyan etmeden ayakta kalabilmek, ihtiyaçlarımızı alternatif yöntemlerle karşılayabilmektedir. Örnek işitme engelli vatandaşlarımız konuşma yada anlama sorunları yaşadığı için onlara özel bir dil geliştirilmiş ve buna İşaret Dili fenmiştir. Parmak ve yüz işaretleri ile iletişim kurulmasını sağlamaktadır. İstanbul’da yaşayanlar bu eğitimi İsmek’te ücretsiz öğrenebilirler.

Parmaklarla İletişim

İsmek İşaret Dili Kursu
Sadece sanat ve meslek edindirme kursları ile sınırlı kalmayan ismek aynı zamanda İstanbul’un çeşitli noktalarında açtığı engelli eğitim merkezleri ilede engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duyabileceği zaruri eğitimler yanısıra onları iş hayatına kazandırmak için mesleki eğitimler vermektedir. En temel eğitimlerden birisi hiç şüphesiz İşaret Dili eğitimi olup, 120 saat sürecek bir kurs planı yapılmıştır.

Türk İşaret Dili kurallarına göre öğretilen eğitimler genelde İsmek engelliler merkezlerinde ve işitme engelli vatandaşlarımız yönelik verilmektedir. Çevremizde gerekli bilgiler, okul ve eğitim işaretleri, gıda, giyim ve günlük hayatta işaret dili bilen diğer insanlarla kolayca iletişim kurmayı öğrenebileceğiz.

İşaret Dili Öğreticisi ve Tercümanı Olmak İstermisiniz?
Bu dili sadece engelli vatandaşlarımızın öğrenmesi gerekmek ailesinde engelli bireyi olan aileler, yada engelli insanlarla daha yakından ve daha içten iletişim kurmak isteyen herkese tavsiye edilir. Öyleki İsmek’te verilen eğitimler sadece İşaret Dili kullanımı ile alakalı olmayıp, aynı zamanda işaret dili öğreticisi olarak binlerce işitme engelli kardeşimizin bu önemli iletişim aracını öğrenmeye ve onlara tercümanlık yapmaya başlayabilirsiniz. Örnek televizyonlarda gördüğümüz işaret dili ile anlatım yapan insan bir tercümandır. Sizde böylesi yararlı bir görev için İsmek’in İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimine katılabilirsiniz. 200 Saat eğiti sonrasında hayatınızın daha farklı bir şekilde değiştiğini göreceksiniz.

1 Yorum

Yorum yap
  1. İstanbul Arel Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencisiyim. Hastalarımla daha sağlıklı bir iletişim kurmak için bu eğitimi almak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir