Kuaförlük Kursları (Bay ve Bayan)

Kuaförlük Kursu
Çocukluktan gençlik dönemine adım atan insanların en çok dikkat ettiği hususlardan biri hiç şüphesiz güzel ve bakımlı olmaktır. Bu konuda en çok önemsenen yönler erkelerde saç ve sakal kadınlarda ise saçlar, kaş ve kirpikler olmaktadır.  Saç bakımı konusunda kişi kendi kendine yetmeyeceği için Türkiye’nin her yerinde bay ve bayan kuaförleri bu alanda hizmet vermektedir. Dilediğiniz saç, sakal, kaş bakımını yaptırabileceğiniz bu işletmelerde görev yapanlar genelde çıraklıktan yetişse’de son yıllarda çıraklık kavramının yok olması ile birlikte %50’den fazlası bu mesleği okul ve kurslarda öğrenmektedir. Sizlerde Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanında bir meslek edinmek isterseniz, ilk önerimiz kuaförlük kursu olacaktır. Bay veya bayan kuaförü olmak isteyenler için başta İsmek olmak üzere Türkiye’nin her yerinde Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi gibi kurumlar eğitim vermektedir.

Bay Bayan Kuaförlüğü

İsmek Kuaförlük Kursları
Bu sayfada Türkiye ve dünyanın en geniş kapsamlı ücretsiz sanat ve meslek eğitim merkezi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi yani İsmek kuaförlük kurslarına dair bilgiler vereceğiz. Bu yıl 540 branşta eğitim verecek olan İsmek 34 farklı alanda eğitim imkanı sağlamaktadır. Bu alanlardan biride Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri olup, bay ve bayan kuaförü olmak isteyenler için geniş kapsamlı eğitim fırsatı sağlamaktadır. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında 22 farklı eğitim olup, bunlardan 5 tanesi sadece saç ile alakalı eğitimlere ayrılmıştır. Saç ile ilgili branşlara bakacak olursak saç sakal kesimi (erkek kuaförü) , saç bakımı ve yapımı (bayan kuaförü) , föncü, saça geçici ve kalıcı şekil verme ve boyama eğitimleri bulunmaktadır. Bayan kuaförleri güzellik salonu gibi yani geniş kapsamlı hizmet verdikleri için bu alanda işlerine yarayacak bir çok eğitim bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse cilt bakımı, el ayak bakımı, makyaj ve epilasyon – depilasyon eğitimlerinden yararlanarak daha donanımlı olabilirsiniz.

Bayan Kuaförlüğü Kursu (832 Saat)
İsmek kuaförlük kurslarına ilk olarak bayanları ilgilendiren yönü ile başlıyoruz. Gerçi bir çok erkek de bayan kuaförlüğü mesleğini tercih etmektedir. Sanırım kazanç ile alakalıdır. Hiç merak ettiniz mi en çok hangi kuaför türü kazanıyor diye? ben söyleyeyim en kazançlı olan bayan kuaförlüğü olup, daha fazla hizmet alanı olması ve hizmet ücretleri daha yüksek olması nedeniyle son zamanlarda erkekler bile bayan kuaförlüğü mesleğini tercih etmektedir. Sizde bu alanda eğitim alıp, bayan kuaförü olmak isterseniz uzun soluklu ve sabır gerektiren bir eğitime hazır olmalısınız. Saç bakımı ve yapımı branşı 832 saat sürecek eğitim olup, yaklaşık 30 farklı modülde eğitim vermektedir. Modül olması bu eğitimin MEB onaylı sertifika içerdiği anlamına gelmektedir. Şimdi dilerseniz bu branşta ele alınacak eğitimler ve konulara bakalım.

Anatomi: Eğitim süreci ilk etapta insan vücuduna ait organları analiz ederek başlayacak olup, bu eğitim için 32 saatlik bir süre ayrılmıştır. İnsanların iskelet ve kas sistemine detayları göreceğiniz bu eğitim ileride cilt bakımı ve masaj gibi hizmetler verdiğinizde çok işinize yarayacaktır.

Saç ve Cilt Analizi: Genelde ayda bir yada 2 ayda bir gittiğim farklı kuaförler (erkek) benim saçımı kesip, saç kurutma makinesi ile saçıma şekil vermekten başka bir şey yapmıyorlar. Bu bilgisizlik yada isteksizlikten kaynaklı olup, bunu alacağınız saç ve cilt analizi eğitimi ile önleyeceksiniz. Çünkü 16 yaşında başlayan saç hastalıkları ve saç dökülmesi gibi sorunları bazı belirtilere dikkat ederek anlayabilir. Önlenmesi yönünde gerekli telkinleri yapabilirsiniz. Böylece müşterilerinizi daha fazla memnun edersiniz.

Saç ve Saçlı Deri Konuları: ismek Kuaförlük Eğitimi sadece kesim ve fön çekme ile sınırlı kalmayıp, gördüğünüz gibi çok detaylı olmaktadır. Saç ve saçlı deri konusunda bilinmesi gereken bir çok önemli konu olup, bu eğitimler sonrası siz sadece saç kesen değil, hastalıklar, kepek, yağlanma, elektriklenme, seboreik dermatit, yağlı egzama gibi sorunları tespit edebilir hale geleceksiniz. Bu şekilde insanlar sizin deneyimlerinizden yararlanmak için daimi müşterileriniz haline gelecektir.

Saç Yıkama ve Ayırma: Eğitimlerin şimdiki aşaması ise saç yıkama ile devam edecek olup, her ne kadar bizler dikkat etmesek bile çok önem arz etmektedir. Yıkama esnasında kullanılacak suyun durumu, sıcaklığı ve temizleyici olarak kullanılan şampuan çok önemlidir. Kişinin saçları normal kepekli ise marketlerde satılan kepek önleyici şampuanlar yeterli gelirken, aşırı pul pul kepek olanlara ise mantar öldürücü medikal şampuanlar kullanmak gerekir. Bunun için Ketokonazol ve Climbazol maddesini içeren ürünler gerekir. Ketokonazol çok sık kullanıldığında saç derisinde incelme yaparken, daha gelişmiş bir madde olan Climbazol ise günlük kullanıma uygundur. Türkiye’de Climbazol içeren şampuanlar yanılmıyorsam Seboderm ve System4  Şampuan markası bulunuyor.

Saç Bakımı Kozmetikleri: Yıkama sonrası uygulanan kozmetik ürünler yine önemlidir. Erkeklerin vazgeçilmezi jöle ve briyantin yerine daha çok badem yağı ve argan yağı gibi ürünler kullanmalısınız. Aynı şekilde saçların kırılarak dökülmesine neden olan sprey türü sabitleyicileri çok sık tercih etmemelisiniz. Özellikle argan yağı saçta elektriklenme, şekil almama gibi sorunların üstesinden gelir ve parlaklık verir.

Papiyot Mizanpli (Sarma): Bayan kuaförlerin en çok uyguladığı doğal saç şekillendirme yöntemi papiyot saçların kendi ekseni etrafında sarılarak şekil alması sağlanır. Küçük tutamlara ayrılmış olan ıslak saçı papiyot tekniği ile topuz yapmak içinde böyle bir ön çalışma yapılmaktadır.

Permanant Defrize: Bir çok insan farklı deneyimler yaşamak için sürekli farklı saç stilleri uygulamaktadır. Kadınların en çok dikkat ettiği konulardan biride dalgalı görünüme sahip olmak olup, bayan kuaförlerinde bu işi yapmak için Permanant-Defrize tekniği bilmek gerekir.

Örme ve Topuz: Kadınların en çok uyguladığı stillerden ikisi örme ve topuz olup, dikkat etmediğinizde çok çekiştirilmesi halinde saçlarda kırılarak dökülme meydana gelir. Bu konuda 32 saat eğitim alacaksınız, bol bol uygulama yapacaksınız.

Saç Boyama: Yine kadınların daha fazla tercihi olan saç boyama yine uzmanlık ve deneyim gerektirir. Zira hatalı kozmetik seçimi uygulanan boya saçlara zarar vermektedir. Boyama eğitimi için yine 32 saat sürecek eğitim verilmektedir. Saç boyası seçimi ve uygulanış teknikleri ele alınmaktadır.

Röfle – Meç Kadın saç stilleri daha fazla seçenek olup, bunlardan biride Röfle ve Meç olup İsmek Kuaförlük Eğitimleri sizlere gerekli tüm eğitimleri vermektedir.

Saç Kesimi Katlı, Hacimli, Uzayan Katkı Kesim: Saç ekimi bay ve bayan kuaförleri için en önemli konu olup, özellikle hacimli ve katlı kesim yapmak önem arz etmektedir. Bunun için 96 saat sürecek eğitim alacaksınız. Bol bol uygulama yaparak el alışkanlığı kazanacaksınız.

Erkek Kuaförlüğü Kursu (Berberlik) (384 Saat)
Yukarıda bayan kuaförlüğü eğitimi hakkında detaylı bilgi verdikten sonra şimdi ise unvanı ilk etapta berber olan ve 2000  yılı sonrası kuaför olarak anılmaya başlayan bir mesleği ve o mesleğe adım atmak isteyenler için gerekli eğitimleri ele alalım. Daha önceleri %90 gibi büyük bir bölümü çıraklık ve kalfalık ilişkisi ile yetişen erkek kuaförleri 12 yıllık kesintisiz eğitim uygulaması sonucu çırak bulmakta zorlandığı görülmektedir. Bu açığı kapatmak içinde başta İsmek olmak üzere ücretsiz kurslarda erkek kuaförlüğü eğitimi verilmektedir. Saç sakal kesimi branşı 384 saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, saç, sakal, bıyık kesimi, saç ve cilt analizi, ustura ve makas kullanımı ile saç yıkama, ayırma ve katlı kesim eğitimleri ele alınmaktadır. Aynı şekilde sakal tıraşı, şekil verme ve fön çekme eğitimleri verilmektedir.

15 Modülde Eğitim Verilmektedir
Erkek kuaförü eğitimleri kadınlara daha kısa olup, eğitim içeriği de modül olarak daha azdır. Baktığımızda 15 farklı modülde eğitimler olduğu görülmektedir. Her zaman olduğu gibi iş planı, müşteri ilişkileri, hizmet vereceğiniz salonun hijyen ve hazırlığı ile uygulamalı saç ve cilt analizi ile saç tiplerini ayırma, kesimi, saç sakal tıraşı, farklı modellerde saç kesimi, saç ayırma ve fön eğitimleri verilmektedir. Yani 384 saat sürecek eğitimlerde kalfa düzeyinde mesleğe hazır hale geleceksiniz.

Saç Dökülmesi Konusunda Bilgi Sahibi Olun
Gerek erkek gerekse bayan kuaförleri bu konuda ne kadar bilgisiz ve deneyimsiz oldukları ülkemizdeki kel sayısından rahatça anlaşılmaktadır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi probleminin %95 gibi büyük bir bölümü genetik dediğimiz ailesel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Anne yada babasında saç dökülmesi olan bir çocuk 16-20 yaşlarında aynı sorunla karşılaşmaktadır. İlk etapta saçlarda kalite kaybı ile başlayan sorun DHT (Dihidrotestosteron) hormonunun kıl köklerine zarar vermesi ile dökülmeye neden olur. Bu sorun sadece erkeklerle sınırlı olmayıp, aynı şekilde kadınlarda da DHT hormonuna bağlı dökülme görülür. Tabii ki kadınlarda görülme oranı %30 gibi düşük olup, kadınlarda farklı dökülme nedenleri vardır.

Kansızlık, Demir Eksikliği, Menopoz: Kadınlarda görülen saç dökülmesinin başlıca nedeni genelde kansızlık yani anemi olup, özellikle yetişkinlerde sık görülür. Sorunun kaynağı genelde demir eksikliği anemisi olup çözümü öncelikle demir eksikliği probleminin ortadan kaldırılması ile mümkündür. Kadın hastalarınızın saçlarında seyrelme fark ederseniz onları mutlaka bir dermatoloğa muayene olması konusunda uyarmalısınız. Özellikle onlarla sohbet ederken halsizlik, yorgunluk, gibi şikayetleri olup, olmadığını sorarak daha net anlarsınız. Kadınlarda görülen bir diğer saç dökülmesi ile doğurganlığın sonu olan menopoz sürecinde karşımıza çıkmaktadır. Saçları koruyan kadınlık hormonu Östrojen seviyesinde düşüş olması ile birlikte saçlarda dökülme görülür. Çözümü östrojen hormonu yerine geçen gıda takviyeleri olmaktadır.

Kuaförlük sadece saç kesimi olmamalıdır: Bu mesleğe adım atanlar en az 20-30 yıl bu mesleği icra edecek ve büyük ölçüde aynı insanlarla sürekli çalışacaktır. O nenle hizmet verdiğiniz bölged iyi, donanımlı ve başarılı bir kuaför yada saç uzmanı olarak tanınmak sizin elinizdedir. Saç dökülmesi çeşitli tip ve nedenleri olan tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyenler için Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlan Saç Ekimi ve Saça Dair Her Şey kitabı ile aşağıda yer alan bağlantıdan yararlanmalarını öneririm.
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Saçkıran Çözümünde Etkili Olun
Saç dökülmesi yada diğer adıyla Alopecia her yaşta farklı varyasyonlarla görülen bir sorundur. Çocuklar ve gençler bu riske dahildir. Çocuklar ve gençlerde daha çok saçkıran dediğimiz Alopecia Areata görülmektedir. Her ne kadar ismi saçkıran olsa da sadece saçlarla sınırlı olmayıp, etkisi tüm vücudumuzda bulunan kılları etkilemektedir. Tabii ki saçlar ve yüz bölgesi daha dikkat çekici olduğu için önemsenmektedir. Saçkıran 3 gruba ayrılmaktadır. Saçlarda bir yada birden fazla dökülme olursa Alopecia Areata saçların tamamı yani kafa tamamı ile kel kalacak şekilde dökülürse Alopecia Totalis olarak isimlendirilmektedir. Bir diğer evresi ise Alopecia Universalis dediğimiz aşırı sorun olup, vücudun her yerinde bulunan tüm kıllar dökülür. Örnek vermek gerekirse kanser tedavisi gören kemoterapi ilaçları kullanan insanlarda saç dahil tüm kıllar dökülür. Alopecia Universalis aynı bu şekilde soruna neden olur.

Saçkıranın Nedeni Stres, Sıkıntı, Endişe vs: Gelen müşterilerinizi sadece para kaynağı olarak görmeyin. Onlarla arkadaş, dost olun emin olun düzenli müşterileriniz olacaktır. Onlarla samimi olduğunuzda onların yaşadığı sorunları tahmine edebilirsiniz. Size keyifsiz, sıkıntılı, düşünceli gelen müşterilerinizde saçkıran olması yada ilerleyen süreçte olacağı yüksektir. Çünkü stres ve sıkıntı immün hastalıkları tetiklemektedir. Bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile vücut kılları yabancı madde olarak algılayıp, onları dökmektedir. Çözümü öncelikle yaşadığınız sorunlardan uzaklaşmak gerekir. Devamında dökülme olan alana sarımsak sürerek bitkisel tedavi denenir. Tedavide %50 başarı oranı olan bu yöntemde 3 ay içinde herhangi bir başarı olmazsa tedavide başarı oranı %95 olan SADBE kullanmanız gerekir. SADBE açılımı (Squaric Acid Dibutylester) olup, dünya genelinde en çok kullanılan maddedir. Ürün hakkında daha fazla bilgi ve sipariş vermek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Kepek Problemini Ciddiye Alın, Müşterinizi Bilgilendirin
Müşterilerimizin sorunu sadece saç dökülmesi, saçkıran olmayabilir. Bir çok insan kepek probleminden muzdarip olup, maalesef yeterli derecede bilgisi olmaması nedeniyle çözüm bulamamaktadır. Kişinin utanmasına ve sosyal hayatta psikolojik sorunlar yaşamasına neden olan saç derisinde kepek hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yapılan bu ayrım sorunun çözümünde de önemli olup, hafif kepek aslında ciddi bir sorun değildir. Kafa derisi 7 katmandan oluşan ve sürekli yenilenen bir yapıdadır. Üst katman nokta nokta parçalanarak kafadan atılmaktadır. Bu parçalanma süreci hızlı olması halinde bu noktacıklar belirgin bir şekilde görülür ve hafif kepek olarak adlandırılır. Çözümü market raflarında satılan kepek önleyici şampuanlarla temizlenir.

Aşırı Kepek (Seboreik Dermatit) Kafada Mantar Olabilir: Asıl sorun olan aşırı kepek ise genellikle kafa derisinde mantar probleminin olduğu anlamına gelir. Aşırı kepek probleminde sorun nokta nokta değilde pul pul kepek şeklinde görülür ve büyük olasılıkla kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Kafada mantar (Malassezia Furfur ) önlenmemesi halinde kıl köklerine ulaşarak saç dökülmelerine neden olmaktadır. Çözümü mantar öldürücü kepek şampuanları ile mümkündür. Mantar öldürücü kepek şampuanları içeriğinde Ketokonazol, İtrakonazol, Climbazole yada Zinc Pyrithione içermesi gerekir. Genelde eczanelerde satılan bu ürünleri almak isteyenler için Sebdoerm, System4, Konazol, Ketoral, Nizoral ve Zetion gibi şampuan markaları önerebilirsiniz.

Kuru ve Yağlı Saçlara Şampuan Öneriniz Olsun
Müşterilerinizde en sık karşılaşacağınız sorunlardan biride sanırım kuru ve yağlı saçlar olacaktır. İkisi de zıt ve farklı sorunlar olup, ilk olarak saçlarda yağlanma ve çözümüne bakalım. Saçlarda yağmanın ana nedeni kıl kökleri yanında bulunan yağ bezlerinin normalin üzerinde çalışması ile olmaktadır. Çoğu zaman saç dökülmesi olan insanlarda belirgin hale gelmektedir. Çözümü yağlı saçlar için şampuanlar kullanmak ve mutlaka 2 yada 3 defa uygulamak gerekir. Kuru saçlar ise sorunun nedeni yağ bezlerinin çalışmaması yanı sıra saça şekil vermek için kullandığımız saç kurutma makinesi, çok sıcak su ile saçları yıkamak, sabun kullanmak, saç düzleştirici, boya, perma vs saçların nemini yok etmektedir. Bu şekilde kırılmalara nede olmaktadır. Çözümü saçların kaybettiği nemi ve kaliteyi geri kazandırmaktır. Burada tercih edeceğimiz şampuan Biotin içermesi önemlidir. Aynı şekilde keratin L sistin mutlaka olmalıdır. Saçlar için en iyi şampuan hangisi merak ediyorsan aşağıda yer alan bağlantıdan bunu görebilirsin. https://www.sachastaliklari.com/en-iyi-sampuan-hangisidir/

MEB Onaylı Sertifika Sahibi Olacaksınız
Eğitim süresince devamsızlık yapmayan ve başarılı olan kuaför adaylarına eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Kolayca iş bulmanızı sağlayacak olan bu sertifika ile kendinize kuaför açma imkanınız yoktur. Çünkü kuaför salonu açmak için kalfalık ve ustalık belgesi almanız gerekir. Bu belgeleri ise Mesleki Uzmanlık Merkezi vermekte olup, bu belge size kolayca kalfalık belgesi alma imkanı sağlar. Sonrasında ustalık eğitimi ile artık sizde kuaför salonu açabilirsiniz.

Kuaförlük Kurslarına Nasıl Kayıt Olunur?
Geçtiğimiz yıllarda online kayıt süresini başlatan İsmek kurs başvuruları İnternet üzerinden yapılmaktadır. Her yıl Temmuz ayında başlayan kayıtlar okullar kapanana kadar devam etmektedir. Sizde kursiyer.ismek.org adresinden TC kimlik numaranız ile giriş yapabilir ve kısa sürede dilediğiniz eğitime kayıt olabilirsiniz.

Saç Sağlık Sorularınızı Uzmanlara Sorun
Konu içerisinde saç dökülmesi, saçkıran, kepek vs hususları yer aldı bu konuda merak ettiğiniz hususlar varsa bu alanda uzman isimlerden biri olan Op. Dr. Atilla KAYA’ya sorabilirsiniz. sachastaliklari.com sitesi ve bu sayfada sizden gelen sorulara yanıt vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir