Eczacı Kalfası Kursu (İŞKUR)

Eczacı Kalfası
Sağlık alanında çalışmak için illede doktor, hemşire yada teknisyen olmanız gerekmez. Bu alanın önemli bir iş kolu olan Eczanelerde beyaz önlük yine sizi bekliyor. İki farklı çalışma alanının bulunduğu Eczane Eczacı ve Eczacı Kalfası olarak Türkiye’nin her yerinde bulunan eczanelerde istihdam edilirsiniz. Peki eczane açabilmek yada eczanelerde çalışabilmek için ne yapmak hangi eğitimi almak gerekir?

Eczane Kalfası

Eczacı Kalfası Nasıl Olunur?
Yukarıda da belirtildiği üzere Eczane bünyesinde çalışabilmek için 2 farklı vasıf bulunmaktadır. Bunlar Eczacı eczane işletmecisi, sahibi şeklinde üniversitelerin eczacılık fakültelerinde 5 yıl eğitim alıp, sonrasında 6 ay zorunlu staj ile eczacı olma ve eczane açma yetkisi kazanmaktadır. Tabi ki tüm eczaneler sadece eczacılar ile çalışmaz aynı zamanda yanlarında bir çok personel olabilir. Bunlar ise eczacı kalfası olup, bunun için ilköğretim mezunu olmanız yeterlidir. Tabi ki eczacılık kursu almak, eğitimlerde başarılı olmak gerekir.

İŞKUR Eczacı Kalfası Kursu
Bu eğitimi daha önceleri sadece TEB (Türk Eczacılar Birliği) verirken yapısı değiştirilen ve yetkileri artırılan Türkiye İş Kurumu İşbaşı Eğitim Programı İEP kapsamında iş yerinde eğitim uygulamalarına dahil edilmiştir. Eğitimler programa dahil olan eczane ve eczanelerde yapılmakta olup, aynı zamanda kursiyerlere aylık maaş ve sağlık sigortası yapılmaktadır. Şimdi dilerseniz konuyu daha detaylı şekilde ele alalım.

1149 Saat (153 Gün) Eğitim
İşkur Eczacı Kalfası kursu tekrar belirtmek gerekirse programa dahil olan eczane ve eczanelerde yapılmaktadır. Günde en az 5 en fazla 8 saat sürecek şekilde verilecek eğitimler toplamda 153 gün sürmektedir.

Hangi Eğitimler Verilmekte?
İlk etapta kısmi anlamda diksiyon eğitimi ile başlamakta olup, müşteri karşılama, ilaç isimlerini, kullanılan hastalıkları kısmen tanıyarak doktor reçetesinde yer alan ilaçları hazırlama konusuna geçilmektedir. Doktorun önerdiği ilaçların önerdiği kullanım şeklini müşteriye anlaşılır şekilde anlatabilecek düzeye gelmektedir.

Eczanede Verilen Hizmetlerin Eğitimi: Eczanelerin işi sadece ilaç satışı olmayıp, aynı zamanda tansiyon ölçümü, gebelik testi ve kan şekeri ölçümü gibi konularda uygulamalı eğitime tabii tutulmaktadır.

Günlük 50 TL Harçlık Alacaksınız
Bu eğitim İşkur İşbaşı Eğitim Programı kapsamında olup, eğitim almaya hak kazanan kursiyerler sadece mesleki eğitim ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda İşkur tarafından günlük 50 TL aylık yaklaşık 1300 TL maaş verilmektedir. Aynı şekilde eğitim aldığınız süre boyunca sağlık sigortası primleriniz yine İşkur tarafından ödenmektedir.

Eğitim Sonunda Ne Olacak?
Aslında bu eğitimin amacı o eczanenin kendine eleman teminidir. 153 Gün eğitim verecek olup, hemde eğitim verdiği insanı yakından tanımakta çalışma şeklini görmektedir. Eğitim süresi son bulduğunda ise kursiyere belge verilecek olup, Eczane sahibinin sizden memnun olması halinde orada çalışmaya devam edersiniz. Yada bilgi ve belgeniz ile Türkiye’nin her yerinde kamu ve özel eczanelerde eczacı kalfası olarak iş bulabilirsiniz.

Eczacı Kalfası Maaşları Ne Kadar?
İş ve meslek güzel peki ya maaş hemen onuda ele alalım. Eczacı kalfası maaşları standart bir rakam olmayıp, bu tamamen eczane sahibi ve sizin aranızda yapılacak olan anlaşma ile sağlanır. Açıkçası çok fazla bir maaş beklemeyin. 2000 – 4000 TL arası bir ücretlendirme olduğu söylenebilir.

Eczacı Kalfası İş İlanları
Bu alanda iş arayanlara ilk önerim İstanbul Eczacı Odası İnternet sitesinden yararlanmalarıdır. Aşağıda yer alan linkte Eczacı, Sağlık Teknisyeni gibi iş ilanları bilgileri yer almaktadır. https://www.istanbuleczaciodasi.org.tr tabi ki iş ilanları sitelerine göz atın, yaşadığınız ilçede yer alan eczanelerle gidip bizzat görüşün. Sizlere eğitim ve iş hayatınızda başarılar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir