Spor Kursları (Aerobik, Pilates, Fitness, Crunch)

Spor Kursları
Sitemizde yer alan yazıların büyük bir bölümü kültür, sanat ve mesleki eğitimlerle ilgili bilgiler içermektedir. Bu yazımız ise daha çok insan sağlığını yakından ilgilendiren spor kursları ile ilgili olacaktır. İstanbul’da yaşayan 16 yaşını doldurmuş herkesin ücretsiz yararlanabileceği ücretsiz kursları yakından tanıyacağız.

4 Farklı Branştan Ücretsiz Yararlanın

Evet, arkadaşlar İSMEK meslek kursları yanı sıra başlıkta da belirtildiği gibi spor eğitimleri de içermektedir. Deneyimli bay ve bayan antrenörler eşliğinde Aerobik, Crunch, Fitness ve Pilates eğitimleri vermektedir. Fitness eğitimleri kadın ve erkek ayrı olmak üzere 2 Branş olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitimler daha önce 32 saat olmasına karşın yeni düzenleme ile bundan böyle 65 saat olarak uygulanacaktır.

Kalp ve Akciğer Sağlığı
AEROBİK: Daha çok kadınların ilgi gösterdiği bir spor dalı olup, genelde step platformu yardımı ve müzik eşliğinde yapılmaktadır. Koreografik, Klasik, Hi-Low, Hi Impact ve Stretching gibi çeşitleri bulunmaktadır. Eğitimler 64 saat sürmekte olup, 5 farklı aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak step eğitimi ile başlanmaktadır. Akabinde hazırlık jimnastiği, sporda ilk yardım, beslenme ve step uygulamaları gibi aşamalar bulunmaktadır. Bu egzersizi düzenli yapan insanlar kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riski yapmayanlara göre daha düşüktür. Zaten aerobik egzersizinin geliştiricisi olan Dr. Kenneth H. Cooper akciğer ve kalbin güçlendirilmesine yönelik olarak 1960 yılında tarif etmiştir. Aerobic amacı daha fazla oksijen alımı ile kalori yakmak ve kırmızı kan hücrelerinde artış sağlamaktadır. Aerobik faydalarını kısaca özetlemek gerekirse sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlarken aynı zamanda kadınlarda sık görülen kansızlığın önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Omurga DüzeniPİLATES: Yine aynı şekilde kadınların daha fazla ilgi gösterdiği egzersizlerden biride pilates olup, aslında tüm insanlar için günlük hayatta gerekli egzersizlerden biri diyebilirim. Çünkü omurga sağlığını yakından ilgilendiren pilates tüm vücudu esneterek daha sağlıklı omurga yapısına sahip olmanızı sağlar. Aletli ve aletsiz olarak yapılan pilates özellikle hamile kadınlarda doğuma hazırlık egzersizleri bulunmaktadır. Pelvik taban kaslarına ağırlık verilen hamile pilatesi ile bel, sırt ve pelvil ağrıları ortadan kalkarken aynı zamanda idrar kaçırma gibi istenmeyen sorunlar önlenmiş olur. Diğer spor kurslarında olduğu gibi yine 65 saat sürecek olan eğitimler ilk olarak temel kavramlar ile başlamaktadır. Devamında ise temel pilates egzersizleri ve mat egzersizleri öğreneceksiniz.

Kas GüçlendirmeFİTNESS: Aerobik ve Pilatesin aksine daha çok erkeklerin tercih ettiği bir spor dalı Fitness, özellikle genç erkeklerin vücut yapmak (geliştirmek) için tercih ettiği egzersizlerdendir. Aletli ve aletsiz olarak yapılan Fitness ile vücudumuzda yer alan tüm kasların tek tek çalışması sağlanır. Bu şekilde kaslar güçlenir ve sıkılaşır. Fitness kelime anlamı sağlıklı ve formda olmak anlamına gelmektedir. İlk aşaması koşu ile ısınarak başlanan Fitness pedal çevirme sonrası ağırlık hareketlerine geçilir. Hangi hareketi ve kaç set yapacağınız eğitmen tarafından belirlenir. Bu egzersize devam eden insanlarda estetik görünüm elde edilir. İlk başlarda biraz zor gibi gelse de çok severek iştirak edeceğiniz Branşlardan biri diyebiliriz.

Göbek EritmeCRUNCH: İsmek spor eğitimlerine yeni eklenen Branş Crunch, yapı olarak Fitness benzeri olmasına karşın daha çok karın bölgesi üzerine yoğunlaşmaktadır. Kelime anlamı yarım mekik anlamına gelen Crunch ile özellikle göbek bölgesinden şikâyetçi olan insanların yapmasını önerdiğimiz egzersiz türlerinden biridir. Crunch antrenmanları ile karın kasları güçlenir ve o bölgede sıkılaşma oluşur. Oturarak ve yatılarak yapılan Crunch amatör ve profesyonel herkes tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda bel ve omursa sağlığı içinde önemli olan bu sporu artık İSMEK kurs merkezlerinde ücretsiz bulacaksınız. Diğer eğitimler gibi 65 saat sürecek eğitimlere size en yakın İSMEK spor merkezinde katılabilirsiniz.

İsmek Spor Salonları Nerede?

Evet, arkadaşlar ilk olarak İSMEK’te ücretsiz yararlanabileceğiniz eğitimleri gördük, şimdi ise bu eğitim dallarını bulabileceğiniz İSMEK spor merkezlerini yakından tanıyalım. İstanbul genelinde 235 farklı noktada eğitim veren İsmek kurs merkezlerinin 19 tanesi sadece spor eğitimleri için tasarlanmıştır. Ücretli hizmet veren merkezlerden hiçbir farkı olmayan İSMEK spor merkezlerini görmek, adres ve iletişim bilgilerine ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.  Son bir hatırlatma bu eğitimler sadece İsmek spor merkezleri ile sınırlı kalmadan bazı kurs merkezlerinde de bulunmaktadır. Bu nedenle size en yakın kurs merkezinde katılmak istediğiniz eğitimin olup, olmadığına bakmalısınız. https://www.ismek.ist/tr/kursmerkezleri.aspx?list=spor

Kimler Yararlanabilir?

Bu eğitimlerden yararlanmak için öncelikle İstanbul yaşıyor olmalısınız. Türkiye Cumhuriyeti ya da yabancı ülke vatandaşları İstanbul’da yaşayan herkes yararlanabilir. Bunun dışında 16 yaş ve üzeri olmak gerekmektedir. Bu koşulu da karşılıyorsanız geriye bir tek spor yapmanıza engel teşkil eden sağlık sorununuz olmaması gerekir. Bunun için kayıt esnasında sizden spor yapmaya engeli yoktur şeklinde sağlık raporu getirmeniz istenecektir.

Spor Kayıtları Nasıl Yapılır?

Ücretsiz olan bu eğitimlerinden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey kayıt olmaktır. Bunun için kayıt tarihlerine dikkat etmelisiniz. Yan menüde yer alan görsele tıklayarak güncel kayıt tarihlerini görebilirsiniz. Kayıtların başlaması ile birlikte kursiyer.ismek.org adresinden başvurunuzu çevrimiçi yapmanız gerekir. Sonrasında zaten sizi arayarak ya da kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır.  Yedek listede olmanız halinde bilgi verilmeyebilir.

İsmek’te Yüzme Kursu Yok mu?

Cevabı en çok merak edilen hususlardan biri olan yüzme kursları maalesef şuan için İsmek Branş listesinde yüzme kursu yer almamaktadır. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Spor İstanbul birçok spor eğitimi ile yüzme eğitimleri de vermektedir. Bu konuda daha fazla bilgi için 0212 453 30 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

14 Yorum

Yorum yap
 1. Iyi günler bu kurslar eğitmenliğe yönelik mi? Yoksa spor faliyet amacımı sadece..

  1. Sağlık: Yok efendim sadece halka spor alışkanlığı kazandırmak içindir. Eğitmenlik için süre kısa ve yetersizdir.

 2. Saglik ocagi bana vermedi, ismeke sordum o da hastanelerden alabilirsin dedi. Ayrica gittigimde kadinlarin calismasi vardi ve kayit icin iceri dahi almadilar. Raporum olsaydi kaydettigim onca yol bosuna olmus olacakti, yinr bosuna oldu ama en azindan soru sormaya gittim.

 3. Bütün sağlık Ocakları sağlık raporunu veriyor mu?

  1. Selin: İstanbul’da gittiğim her sağlık ocağından alabiliyorum.

 4. Teşekkür ederim.

 5. Cumartesi başlayacak olan pilates gurubundayım. Sağlık raporunu, aile hekiminden mi ya da fizik tedavi gibi bir bölümden mi alabilirim

  1. Meral: Sağlık ocağından alabilirsiniz.

 6. merabalar.. hafta sonu fitnes çalışması oluyormu acaba..pazar günü müsait olabiliyorum sadece.. çalıştığımdan mecburen pazar günü gelebilirim bu yüzden sorma gereği duydum..

  1. Savaş: Kayıtlar henüz başlamadığı için 2017-2018 dönemi 27 Temmuz’da başlayacak bu tarihten önce kurs gün ve saatlerini görme imkanımız yoktur.

 7. Fitness eğitimi almak istiyorum

 8. neden 16 ki ben 15im ve kayıt yapılmıyo haksızlık bu 🙁
  16 ların ayrıcalıgı ne ?

 9. kadınlara ayrı yer var mı
  kadınlarla ilgilenen hoca bayan mı

  1. Hatice:Evet tüm spor merkezlerinde kadın ve erkek spor hocası bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir