Fatih İSMEK Kurs Merkezi ve Uzmanlık Okulları

İstanbul’un kurulduğu ve geliştiği nokta Fatih, tarihi yarımada olarak da bilinmektedir. 57 Mahallesi ve yarım milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerini anlatmaya sayfalar yetmez. Biz daha çok bu ilçede yararlanabileceğiniz ücretsiz sanat ve meslek kurslarından bahsedeceğiz. İstanbul’da ücretsiz kurs denince tabii ki İSMEK markası öne çıkmaktadır. Tüm ilçelerde yaygın şekilde bulacağınız kurs merkezleri Fatih ilçemizde daha gelişmiş diyebiliriz.

Fatih’te 13 Farklı Noktada Hizmet Veriyor

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi Fatih ilçemizde ücretsiz yararlanabileceğiniz 13 farklı İSMEK kurs merkezi sizleri beklemektedir. Bunlardan 3 tanesi uzmanlık okulu olmak üzere ayrıca engelli vatandaşlarımızın kolayca yararlanabilecekleri İSMEK engelliler merkezi de burada yer almaktadır. Şimdi dilerseniz ilçemizde bulunan İSMEK kurs merkezleri, eğitimi verilen dallar ve iletişim bilgilerine göz atalım.

Bilişim Eğitimleri MerkeziFatih Bilişim Okulu

Akşemsettin Mahallesi Akdeniz Caddesi Yağızlar İş Hanı No:102

0212 631 74 75

İlk olarak teknolojik eğitimler ile başlamak istiyorum. Ziya hayatımızın her alanında olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Tabii ki bu durum aynı zamanda yeni bir meslek ve kazanç fırsatını da beraberinde getiriyor. İhtiyaç duyduğunuz bilişim ve teknolojik eğitimleri İSMEK’TE hiçbir ücret ödemeden bulabilirsiniz. Hatta bunun için özel bir merkez bile kurduğu söylenebilir. İSMEK bilişim okulu adı verilen bu merkezde 50’den fazla eğitim olduğunu belirtmek istiyorum.

Bilgisayar’dan Uzmanlık Alanına Tüm Eğitimler Bulunuyor: Bilişim için ilk olarak iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmak gerekir. Henüz böyle bir yetkinliğiniz yoksa da sorun değil, İSMEK bilişim okulunda bu eksiğinizi giderebilirsiniz. Sonrasında önünüze geniş bir meslek alanı açılıyor. Web Tasarım, Web Programlama, Görsel Programlama, Güvenlik, Ağ ve hatta Mobil işletim sistemlerinde uzmanlaşmak isteyenler için Mobil Programlama eğitimleri yer almaktadır. Bu konuda geniş kapsamlı bilgiye Fatih Bilişim Okulu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yabancı Dil Eğitim MerkeziFatih Dil Okulu

Akşemsettin Mahallesi Akdeniz Caddesi Yağızlar İş Hanı No:102

0212 631 74 75

Yine en çok tercih edilen eğitimlerden biri hiç şüphesiz yabancı dil eğitimleri, öyle ki özellikle gençler her yıl binlerce TL ödeyerek özel kurumlardan hizmet almaktadır. Bir zamanlar sadece İngilizce ve Almancanın olduğu İSMEK yabancı dil alanı şuan daha geniş kapsamlı hale getirildi. Hatta uzmanlık okulu düzeyinde eğitim vermeye başladı. Daha önceleri sadece İngilizce ve Almanca eğitimi yer alırken şuan İngilizce, Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece ve Rusça eğitimleri verilmektedir. A1, A2, B1, B2 ve hatta bazı dillerde C1 olarak ileri seviye eğitimler verilmektedir.

Çeviri ve Mesleki Düzeyde Eğitimler Verilmektedir: İlk başlarda sadece A1-A2 düzeyinde eğitimler verilirken şuan yukarıda da gördüğünüz gibi C1’e kadar çıktığı görülmektedir. Tabii ki bununla da sınırlı kalmayarak bazı dillerde mesleki eğitimler yanı sıra çeviri, tercümanlık düzeyinde eğitimler verilmektedir. Bunlara ek olarak İstanbul’da yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Türkçe eğitimleri de verilmektedir. Yabancı ülke vatandaşları kayıt olabilmek için kursiyer.ismek.ist sayfasına girerek yabancı kursiyer girişi kısmına tıklamaları ve istenen bilgileri girmeleri gerekir.

Engelli Vatandaşlar İçin KursFatih Engelliler Merkezi

Hasan Halife Mahallesi Vatan Caddesi Hissedar Sokak No:13

0212 631 53 64

Şimdi sırada çok özel olduğunu düşündüğüm bir merkezi daha tanıyacağız. İsmek engelliler merkezi İstanbul’un 3 farklı noktasında hizmet veren bu merkezlerin biri de Fatih ilçemizde bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik kültür, sanat ve mesleki eğitimler verilen merkezde 5 derslik ve yaklaşık 20 farklı eğitim bulunuyor. Engelli vatandaşlarımız için en gerekli eğitimlerden biri işaret dili ve Braille alfabesi (kabartma yazı) ile yukarıda da belirttiğim gibi kültürel, sanatsal ve iş hayatına yönelik eğitimler yer almaktadır.

Bilgisayar Kullanımında Engel Tanımıyoruz

Engelli vatandaşlarımıza fırsat verildiğinde birçok şeyi başarabilmektedir. Öyle ki görme engelli olduğu halde bilgisayar bile kullanabilirler. Bu nedenle merkezde bilgisayar işletmenliği yanı sıra görme engelliler için bilgisayar kullanımı dalı bulunmaktadır. Aynı şekilde ofis programları ve santralist kursları ile engelli vatandaşlarımızı iş hayatına hazırlıyoruz.

Ücretsiz Müzik Eğitimi FırsatıMüzik ve Gösteri Sanatları Okulu

Molla Gürani Mahallesi Akkoyunlu Sokak No:1

0212 531 04 48

İSMEK bünyesinde 600’den fazla eğitim seçeneği olduğunu ve hepsinin ücretsiz olduğunu daha önce belirtmiştim. Şimdi ise mesleki eğitimler değil de daha çok sanatsal faaliyetlerin yer aldığı bir merkezi inceleyeceğiz. Fatih müzik ve gösteri sanatları okulunda 70’den fazla dalda müzik eğitimi sizi bekliyor.

Enstrüman, Ses ve Oyunculuk Hepsi Bir Arada

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi sanat hayatına dair aradığınız her şeyi burada bulacaksınız. Büyük bölümü enstrüman, müzik aletlerine ayrılmış gibi görülüyor. Bakacak olursak bağlama, gitar, keman, piyano, davul, darbuka, balaban, bendir, çello, kanun, kabak kemane, kemençe, ney, ud ve yan flüt eğitimleri yer almaktadır. Tabii ki sadece müzik aletleri değil, aynı zamanda ses ve oyunculuk eğitimleri de yer almaktadır. Uygulamalı tiyatro ve drama eğitimleri ile içinizdeki oyunculuk yeteneğini gün yüzüne çıkarabilirsiniz

Geçmişten günümüze gelen sanatsal kurslarTürk İslam Sanatları Merkezi

Örnek Kasap Mahallesi Karakoyunlu Sokak No:6

0212 635 66 12

Konu sanattan açılmışken bu alanda farklı bir merkez ile devam edelim. Türk ve İslam sanatlarına dair en güzel eğitimleri bulacağınız Fatih Fındıkzade Türk İslam Sanatları merkezinde geçmişten günümüze miras birçok eğitimi bulacaksınız. 7 Dersliğin bulunduğu merkezde yaklaşık 20 farklı eğitim seçeneği arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

El Sanatlarında En Güzel Örnekler

Eğitimlere baktığınızda büyük bir bölümü el yeteneği ve özveri gerektirmektedir. Eğitimlere sabırla devam ettiğinizde bu yeteneğin ortaya çıktığını göreceksiniz. Aynı şekilde Osmanlıca eğitimlerine de yer verilen merkezde çok keyif alacağınızı düşünüyorum. Otantik bir ortamda keyifli bir eğitimi kaçırmayın.

Grafikerlik EğitimleriGrafik Tasarım Okulu

Akşemsettin Mahallesi Akdeniz Caddesi Yağızlar İş Hanı No:102

0212 621 27 75

Resim ve fotoğraflar hemen hemen tüm insanların ilgisini çekmektedir. Birçoğumuzun ise mesleği haline gelmektedir. İşte sizde böyle bir meslek edinmek isterseniz İSMEK grafik ve tasarım okulunda yer alan eğitimlere mutlaka göz atmalısınız. Bilgisayar kullanımından keyif alıyorsanız öğrenebileceğiniz birçok görsel düzenleme programı yer almaktadır.

Photoshop’tan Corel Draw’a Aradığınız Her Şey

Eğitimi verilen branşlara baktığınızda insanı farklı bir heyecan sarıyor. Çünkü bu kadar geniş kapsamlı eğitimleri bir arada bulmanız hem de ücretsiz bulmanız zor olduğu kadar imkânsız diyebilirim. Başlıkta da belirtildiği gibi Photoshop, Corel, 3D Studio Max, Autocad, Invertor, Revit, Storyboard, Solidworks ve Maya gibi öğrenirken ve kullanırken büyük keyif alacağınız ve bir o kadarda kazanç sağlayacağınız uzmanlık dalları yer almaktadır. Tabii ki eğitimler sadece resim üzerine değil aynı zamanda televizyonculuk alanında da birçok eğitim fırsatı sunuluyor. Dijital yayıncılık, görsel iletişim, görsel senaryo hazırlama, televizyon grafiği, yayın tasarımı ve üç boyutlu karakter tasalarma gibi eğitimler yer almaktadır.

Muhasebe ve Finansman Okulu

Akşemsettin Mahallesi Akdeniz Caddesi Yağızlar İş Hanı No:102

0212 491 23 53

1996 Yılında sadece 3 kurs merkezi ve 3 eğitim ile başlayan faaliyetler şuan uzmanlık okulları düzeyinde devam etmektedir. Şimdi ise daha çok matematik ve hesap işlerinden hoşlananları ilgilendiren bir merkezi tanıyacağız. Başlıkta da belirtildiği gibi Fatih Muhasebe ve Finansman Okulu hesap işlemleri üzerine eğitim vermektedir. Yaklaşık 20 farklı eğitimin yer aldığı merkezde özellikle gençler için yeni bir meslek ya da mesleklerinde ilerleme demektir.

Temel Muhasebeden Dış Ticaret Uzmanlığına Aradığınız Her şey

Muhasebe eğitimi denince genelde temel ve ön muhasebe eğitimleri verilir. Bu merkezde ise eğitimler temelden uzmanlık seviyesine derinlemesine işlenmektedir. Yeni başlayanlar için yine temel ve ön muhasebe eğitimleri yanı sıra bilgisini ilerletmek isteyenler içinde bilgisayarlı muhasebe eğitimleri verilmektedir. Hatta ileri seviye ETA SQLV8 ve Nebim V3 gibi gerekli programlar öğretilmektedir. Muhasebe işlemleri kurumlara göre farklılık gösterdiği için eğitimler kategorize edilerek inşaat muhasebesi gibi sektöre özel eğitimlerde yer almaktadır.

El Sanatları merkeziTasarım ve Üretim Merkezi

Balat Mahallesi Sultan Selim Caddesi Çukurbostan Muhtarlık Binası Yanı

0212 491 01 29

İSMEK ücretsiz eğitim vermekteki amacı insanların öğrenerek üretmesini ve ekonomiye katkı sağlamasını hedeflemektedir. Üreteceğiniz ürün bir el sanatı da olabilir. Hatta bunun için özel bir merkez bile açtı, yine Fatih ilçesinde yer alan tasarım ve üretim merkezinde hem öğrenip, hem üreteceksiniz. İlk etapta 20’den fazla eğitimin yer aldığı kursları görmeden seçim yapmamalısınız.

Çapa İSMEK Kurs Merkezi

Şehremini Mahallesi Başvekil Caddesi Seccadeci Sokak No:1

0212 589 20 08

Şimdi dilerseniz ilçemizde yer alan diğer kurs merkezlerini isim ve iletişim bilgileri şeklinde yazının geri kalan kısmında görelim. Unutmayın sitemizde tüm merkezleri detaylıca görebilirsiniz.

Hırka-i Şerif Vakfı

Hoca Üveys Camii Külliyesi Akşemsettin Mahallesi Sarıgüzel Caddesi No:111

0212 631 73 03

Kocamustafapaşa

Sümbülefendi Mahallesi Kocamustafapaşa Caddesi No:187

0212 586 60 80

Küçükayasofya

Çayıroğlu Sokak No:8

0212 458 55 79

Yavuzselim

Hırka-i Şerif Mahallesi Mütercim Asım Sokak No:10

0212 621 79 53

6 Comments

Add a Comment
 1. Ayşe Atalık

  Merhaba,
  Ben geçtiğimiz 2017-2018 doneminde, dil okulunuzda bayan kursiyerdim.
  Okul öğrenimi sitemi ile ilgili bir sorunum yok ama bayan olarak tuvaletler ile ilgili önerilerini var:
  1. Tuvaletler zaten çok küçük ve kötü tasarlanmış. Genelde tuvalet kağıtları bulunması sorun oluyor. Her tuvate küçük bir yedek tuvate kağıdı kutusu konulabilir!
  2. Esas önemlisi özellikle gündüz saatlerinde mola sırasında TEK RULO. Havlu yeterli olmuyor. İlkel bedava selpak tipi havluluk erine; daha kullanışlı daha çok havlu içten modern tuvalet kağıdı sistemleinde konulamazmı? Çok maliyetli olacağını düşünmüyorum. Ama bayan öğrenciler için bu değişiklik yapılabilir sanırım.
  3. Temizlik malzemeleri vegerecleriille debayanlar tuvaletinde duracaksa kapalı bir dolapta muhafazaları sağlanamaz mı? Acaba.
  Saygı ve teşekkürlerimle!
  Ayşe Atalık
  İtalyanca öğrencisi

 2. İsmail

  Aşçı kursunu veriyorsanız kayıt olucam acil lütfen

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   İsmek: Eğitimi verilen branşlar ve online başvuru için kursiyer.ismek.org adresini kullanınız.

 3. Ziyade

  Teşekkür ederim

 4. Ziyade

  Merhaba ben piano ve inglizce kursuna kursuna kayıt olmak istiyorum ama bitürli yapamadım, lütfen yardamcı olmanızı istiyorum))))

  1. admin - WEBMASTERYOLCU

   Ziyade: Nasıl bir hata alıyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İnternet sitesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) resmi sitesi değildir. Bilgi edinmek için ismek.ist kurs başvuruları için kursiyer.ismek.ist adresini kullanmalısınız. Sitemizin amacı sadece haber değeri taşıyan bilgileri paylaşmaktır.