Bilgisayarlı Modelistlik Kursları (Gerber ve Stylecad)

Taşı toprağı altın İstanbul kendini gelişmek, başarmak ve kazanmak için en ideal şehirlerden biri olup, her alan bulabileceğiniz iş kollarından biride tekstil olup, yüz binlerce insana iş ve istihdam imkanı sağlamaktadır. Çünkü tekstil kendi içerisinde onlarca meslek dalı barındırmakta olup, onlardan birisi ve hatta en önemlilerinden biri olarak görülen modelist ve modelist yardımcısıdır.

Görevi insanların bedenlerine uygun ölçüde kalıp çıkarmak olan bu meslek gelişen teknolojiye ayak uydurmuş olup, artık elle çizim yerine bilgisayarda modelist programları ile yapılmakta olup, bunun için GERBER, ASSYST ve STYLECAD gibi yazılımlar kullanılmaktadır. İstanbul’da yaşayanların sanat ve meslek kapısı haline gelen İsmek tekstil alanında çalışmak isteyenler içinde önemli fırsatları sunmakta olup, bu alanda iki farklı branşta eğitim vermektedir. İsmek bilgisayarlı modelistlik kursu Gerber ve STYLECAD eğitimleri farklı eğitimler ile 16 yaş ve üzeri herkese ücretsizdir.

Modelistlik Kursu
Reklam (Sponsorlu Bağlantı)

Bilgisayarlı Modelistlik Kursu Nedir?

Bundan 15-20 yıl öncesine dönüp baktığınızda tüm işler gibi tekstil alanında da uygulamalar el sanatı ile yapılmaktaydı, gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte hayatımızda geleceğin meslekleri olarak yer alan kavramlardan biride Bilgisayarlı Modelistlik olup, İstanbul’da yaşayanlar bu eğitimleri İsmek’te ücretsiz alabiliyor. Bol uygulamalı geçen eğitimler sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika alarak sizde gelişmiş tekstil firmalarında modelist yardımcısı olarak işe başlayabilirsiniz.

Kurslarda Hangi Eğitimler Veriliyor?

İsmek Giyim Üretim Teknolojileri alanında 3 farklı modelistlik kursu olup, bunlar aşağıda detaylarını bulacağınız Bilgisayarlı Modelistlik Gerber Programı, Bilgisayarlı Modelistlik Stylecad Programı ve son olarak Çocuk Giyim Modelisti şeklinde eğitim seçeneklerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Gerber

Modelist programları arasında en eski ve en çok kullanılanı olan Gerber eğitimi almak isteyenler için Bilgisayarlı Modelistlik Gerber kursu 128 saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, programın kullanımını öğrendikten sonra uygulama kısmında model dosyası gönderme, pastala hazırlık ve pastal hazırlama ile bandıl ve parça menülerinin uygulanışını öğreneceksiniz. Plotter çizim hazırlanması ve kalıbın yazdırılmasını kapsamaktadır.

Stylecad

Sektörde artan rekabet yeni yazılımların çıkmasını sağlamış olup, Gerber kadar kullanımı yaygın olan bir diğer modelist programı ise Stylecad olup, eğitimleri yine 128 saatlik bir süreçten oluşmaktadır. Yine aynı eğitimleri göreceğiniz bu kursa alternatif bir eğitim gözüyle bakmalı, önceliği Gerber programına vermelisiniz. Yada çalışmayı düşündüğünüz firmada hangi modelist programı kullanılıyorsa o branşa katılmalısınız.

Çocuk Giyim Modelisti Kursu
Tekstil sektöründe çalışanların en zorlandığı giyim modeli çocukların ki olup, küçük olması nedeniyle biraz daha zor ama eğlencelidir. Renkli cıvıl cıvıl tasarımları ortaya koymak isteyenlere ismek çocuk giyim modelisti şeklinde 240 saat sürecek eğitim vermektedir. 2-6 Yaş çocuklara özel hazırlayacağınız modeller için bu eğitime katılabilirsiniz. Burada eski sistem kalıp çıkarma uygulanmakta olup, bilgisayarlı modelistlik uygulaması yapılmıyor. Bu eğitime genelde bu alanda çalışanların katılmasını öneriyoruz.

Modelist Ne İş Yapar?

Konuyu özetle aktardım dilerseniz az sohbet edelim. Evet modelist görevi nedir ve tam olarak ne yapar? Modelist’in bir üstü olan Stilist (dilerseniz sizde olabilirsiniz) yeni tasarımlar, modeller hayal eder ve onu çizer bir ressam gibi düşünebilirsiniz. Sonrasında ise iş o çizimi modelist olarak insan bedenine göre kalıp çıkarmaya gelir. Yaş gruplarına göre beden ölçülerini bilerek bunu yapmaktadır. Kullandığı modelist proğramı ile bunu yapar ve Scanner (yazıcı) ile hazırladığı kalıp parçalarını yazdırır. Yazıcı dediğime aldanmayın bu ev ve ofislerde kullanılandan farklı metrelerce uzunlukta olabilmektedir. Yazıcı ile hazırladığımız kalıpları yazdırdık ve bu kalıp kesimhaneye gider hazırlanan kumaşların üzerine konup bizim işaretlediğimiz çizgi üzerinden kalıplar kesilir ve kesilen bu kalıplar sonrasında montaj yani dikilmek üzere dikim haneye gider ve Stilistin hazırladığı giyim modeli burada ortaya çıkar. Sonrasında biz tüketicilerin beğenisine sunulmak üzere mağazada yerini alır.

Dikiş Makineleri Öğrenmelisiniz!
Bu işe gönül veren biriyseniz bilgi ve deneyim düzeyinizi artırmak için sizlere önerim tekstil firmalarının olmazsa olmazı düz dikiş makinesi, overlok, reçme ve çift iğne gibi makineleri öğrenerek görev yaptığınız yerde hazırladığınız deneme kalıbı aynı zamanda dikerek daha fazla beceri ortaya koyabilirsiniz. Gerçi modelist ve yardımcısının bunu bilmesi zorunlu değil model hanelerde model makineciler görev yapıyor olsa da siz kariyerinize + puan katmak, maaşınızı daha yüksek düzeyde tutmanız için öneririm. Bu eğitimleri de İsmek’in ücretsiz kurslarında öğrenebilirsiniz. Zaten bir işe başladığınızda bol bol uygulama fırsatı bulursunuz.

İsmek Modelist Kursları Nerede?
İstanbul genelinde 240 kurs merkezi ile eğitim veren İsmek modelistlik eğitimleri için yaklaşık 10 kurs merkezi belirlemiş olup, ağırlık Gerber programına verilmiştir. Modelistlik eğitimi verilen kursların bazıları İsmek mesleki uzmanlık merkezi olup, burada eğitim alacaklarda 16-45 yaş sınırlaması uygulanır. Geçtiğimiz yıl başvuruları İnternet üzerinden online hale gelen İsmek kayıt için kursiyer.ismek.org adresinden Temmuz ayı içerisinde başlayacak genel kayıtlardan yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz Modelistlik Kitabını İndirdiniz mi?

Bu mesleğe gönül verenlerin son derece işine yarayacağını düşündüğümüz Modelistlik Kitabı 1. 2. ve 3. derece bilgileri içermekte olup, içerisinde yer alan uygulamalar ile sizde kolayca kalıp çıkarmayı öğreneceksiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ücretsiz modelistlik kitabı ister inceleyin, isterseniz bilgisayarınıza indirin. Detaylı bilgiyi ve kitabı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/modelistlik-kitabi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir