Gravür Kursu

Biz insanlar güzel gördüğümü herşeye hayran kalır, imkanımız olması halinde o gördüğümüz eseri almak isteriz. Bazen bu istek öylesine bir hal alır, o gördüğümüz şeyi almak yerine onu yapmak isteriz. Bu nedenle ülkemizde onlarca adını bile yeni duyduğumuz sanat dalı bulunmaktadır. Bu sanatlardan biride Gravür olup, özetlemek gerekirse bir tür baskı, oyma yada kazıma yöntemi ile yapılan sanat dalıdır. Bir porselen tabak düşünün öncelikle ona vereceğiniz şekil ve desenleri kazıyarak yada asitle yakarak oluşturuyorsunuz. Daha sonra oluşturduğunuz şekli mürekkep ile sıvama işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Temizleme işleminden sonra o mürekkep sadece kazıyarak yada asitle yakarak şekil verdiğiniz yerde kalacaktır. Aslında el sanatları arasında en zor olanı diyebilirim. O nedenle butür eserlere ve yapana saygı duymalıyız. Bu sanatı icra etmek isteyenler için ücretsiz Gravür Kursu bulunmaktadır.

İsmek Gravür Kursu

İsmek Gravür Kursu
Sanat ve tasarım alanında onlarca ücretsiz kursa imza atan İsmek Gravür Kursları ile yine her yaş ve her tarzd insanın hobi ve sanat anlayışına ışık tutmaktadır. Gravür kursu 248 saat sürecek geniş kapsamlı eğitimlerden oluşmaktadır. Eğitimlerde özellikle gravür yapımı için kullanılan malzeler, tanımı ve temin edilmesinin yolları aktarılırken aynı zamanda, gravür teknikleri ve yapımı öğretilmektedir. Eğitimin büyük bir bölümü çeşitli gravür örnekleri yapımı ile geçmektedir. Çok keyf alacağınız bu eğitime ücretsiz katılabilirsiniz.

Gravür Kurslarına Kimler Katılabilir?
Genel anlamda 16 yaş sınırlaması bulunan İsmek bbu şartı taşıyan ve İstanbul’da ikamet eden herkes katılabilir. Başvurular geçen yıl uygulaya konan İsmek Online ile yapılmakta olup, kursiyer.ismek.org adresinden online şeklinde yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu sadece bir ön kayıt işlemi olup, kurs merkezine giderek onaylatılır.

Gravür Aslında Bir İşleme Sanatıdır!
1500’lü yıllardan günümüze kadar gelen gravür aslında bir işleme sanatıdır. Fakat uygulanacak alanda sınırlama yoktur. Taş, kaya, hatta metal eşyalara bile gerekli araçlardan yararlanarak işleme yapılabilir. Örnek av tüfeklerinin kabza dedikleri kısım genellikle gravür sanatı ile işleme yapılır. Özellikle bu sektörün yoğun olduğu Konya’da kadınlar gravür eğitimleri alarak iş hayatına atılmaktadır.

Gravür Kalemi İyi Olmalıdır
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte gravür sanatının icrasıda oldukça kolaylaştığı söylenebilir. Küçük bir motorlu kalem ile kazıma işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Yollarda yüzük, kolye, çakmak vs satan insanlarda amatör bir şekilde gravür ile ilgilenirler aldığınız yüzük yada çakmağa isim yada basit bir şekil yazdırabilirsiniz. Yalnız dikkat edin bu işlemi bazıları dolandırıcılığa çevirebiliyor. Bizzat yaşadığım örnekte adam gümüş yüzüğe isim yazdı ve her harf için para talep etmişti, ahlaksızlığın göstergisi diyebilirim.

Büyüteç Kullanmanız Önerilir
İşleme yaparken bazı alanlarda 2-3mm çalışma yapmak gerekebilir. Hatasız bir çalışma yapmak için daha yakından görmenizi sağlayan büyüteç yada buna benzer göze takılabilen ışıklı büyüteçlerden kullanmalısınız.

Evet değerli arkadaşlar farklı bir eğitim ve farklı bir sanatın sanatkarı olmak için sizide ücretsiz yararlanabileceğiniz, ücretsiz gravür kurslarına katılmanızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir