Hüsn-i Hat (Hat Sanatı)

Çizgi ve yazı anlamına gelen hat belirli bir estetik kurallara uyarak yazı ve şekiller oluşturmayı amaçlamaktadır. Bizdeki adı Hüsn-i Hat olup, batılı ülkeler ise Kaligrafi olarak adlandırmaktadır. Maalesef kültürümüzü unutturmaya çalışanlar ise Hüsn-i Hat kelimesi yerine Kaligrafi Kursu şeklinde yazabilmektedir. Çok eskilerden gelen bir sanat Hüsn-i Hat tüm ülkelerde uygulanmasına karşın müslüman toplumlar kadar ilgi görmemektedir. Özellikle ülkemizde büyük beğeni toplayan Hat Sanatı eserli büyük küçük herkesin ilgisini çekmektedir. Unutulmaya yüz tutmuş sanat dalları arasında yer alan Hüsn-i Hat Kursları ile yeni sanatkarlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için başta İsmek olmak üzere bir çok kurumda Hüsn-i Hat kursları ücretsiz olarak verilmektedir.

Hüsn-i Hat Hattatlık

İsmek Hüsn-i Hat Kursu
İstanbul ve dünyanın en gelişmiş ücretsiz sanat ve meslek kursları olan İsmek sanat ve tasarım alanında verdiği kurslardan biride Hüsn-i Hat olup, 264 saat sürecek eğitimden oluşmaktadır. Başlıca 6 farklı hat sanatı türü olup, bunların en az 4’ünü bu eğitimlerde öğreneceksiniz. Sülüs, Nesih, Talik ve Divani türleri ile sizde meşk usülü ile yazmayı öğreneceksiniz. Ülkemizde hat sanatı özellikle islami yazılarda kullanılmakta olup, İsmek Hat Sanatı Kursu size bu yetenekleri kazandıracaktır. Eğitimler hat sanatı ve tarihi geçmişinin öğretilmesi ile başlayacak olup, hat sanatında kullanılan yazı çeşitleri ve ülkemizin yetiştirdiği hattarlar ve onların eserlerini tanıyarak devam edecektir. Hüsn-i hat işaretleri ve terimlerini yakından kavrayacak pratik uygulama yeteneği kazanacaksınız. Sülüs ve Nesih meşkleri hattında detaylı bilgileri göreceksiniz.

Hat Sanatı Malzemeleri
Sanat eserleri aslında zor gibi görünsede gönül verenler için bir çocuk büyüten anne kadar heyecan vericidir. Çok fazla masraf olmayan bu meşguliyetlerin başında hiç şüphesiz Hat Sanatı gelmektedir. Kalem, Kağıt, Mürekkeb, Mühre, Mürekkeb Hokkası, Mıstar ve Yazı Altlığı ile sizde hemen hat sanatı için kolları sıvayabilirsiniz. Ama size tavsiyemiz mutlaka eğitim alarak başlamanızdır.

İslam’da Hat Sanatı
Çok eskilere dayanan bu görsel sanat özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli sanat dalları arasında yer alırdı. İslamı yaşatan gittiği her yere medeniyeti götüren Osmanlı Sanatkarları ile en güzel hat sanatı eserlerinide oluşturmuştur. El yazması Kur’an-ı Kerim eserler hep hat sanatı ile yazılmıştır. Düşünsenize 600 sayfa tek bir hata yapmadan şimdi maalesef bilgisayar teknolojisi ile yapıyoruz.

Genellikle Arapça Harfler Kullanılır
Çok eski bir sanat dalı olan Hüsn-i Hat genelde Arapça ve Osmanlı Türkçesi harfler ile yazılmaktadır. Günümüzde dekor amaçlı türkçe harflerdende hat sanatı eserleri hazırlanmaktadır. Camiilerde görüpte okuyamadığımız o hat eserleri aslında günlük hayatta hep karşılaştığımız kelimeleri içerir. Aşağıda göreceğiniz resimde armut şeklinde besmele yazılmıştır. Daracık bir alana bile istendiğinde istenen yazılabiliyor. Eskiden çok önemli bir sanat olan hattalık için özel eğitimler verilir ve yeterlilik diploması verilirdi. 1000 Yıl öncesine ait bir hattat diploması göreceksiniz. Aşağıdaki resimlerin üzerine tıklayıp, büyük hallerini incelemelisiniz.

Ayasofya Mosque Hat sanatı besmele El Yazması Kur'an-ı Kerim Hattat Diploması

İstanbul’da Hat Sanatı Kursları Yaygındır
Hüsn-i Hat kursu için İsmek’i konu aldığımız içi yine onla devam edelim. İsmek Hat Sanatı kursu oldukça yaygın olup
50’den fazla ismek kurs merkezinde eğitimi verilmektedir. 16 Yaş ve üzeri herkesin yararlanabileceği kurslar aynı zamanda tamamen ücretsizdir. Sizde bu eğitimden yararlanmak isterseniz hemen kursiyer.ismek.org adresinden bir tıkla kayıt olabilirsiniz. Hat sanatı ile tanışmaya sizide bekleriz.

2 Yorum

Yorum yap
  1. Hattat kursuna hangi ilçelerdeki ismek
    Öğrenmek

  2. Detaylı bilgi nerden alabilirim. Kayıt tarihi ? Ve nerelerde olduğuna dair ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir