Hemşirelik Kursu, Hemşire Nasıl Olunur

Bazı meslekler vardır ki kazançtan çok insan hayatına verilen önemi ortaya koymaktadır. Sağlık sektörü bu mesleklerin başında gelmekte olup, Doktor, Ebe, Hemşire ve çeşitli alanlarda görev yapan sağlık çalışanları en şerefli mesleklerden birini icra etmektedir. Bizlere rehber olarak gönderilen yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Maide Suresi 32. Ayette Kim (bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur, diyerek insan hayatının kutsal olduğunu ortaya koymuştur. İnsan sağlığı için görev yapan mesleklerden biride Hemşire olup, kızlarımız genç yaşta bu mesleğe özenmekte ve ortaokul yıllarında hayallerini süslemektedir.

Hemşire Olmak İsteyenler

Hemşire Nasıl Olunur?
2014 Yılına kadar Sağlık Meslek Liselerinden mezun olmak yeterli iken bu tarihte hazırlanan kanun ile yeni meslek dalları getirilmiş olup, Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği gibi 3 yeni meslek ortaya çıkmıştır. Hemşire olmak isteyenlere ise en az 2 yıllık ön lisans okuma şartı getirilmiş, Üniversitelerin Hemşirelik Yüksekokulu bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Tüm lise mezunlarının katılabileceği bu bölüme Sağlık Meslek Lisesi Mezunları eğitim aldıkları bölüme sınavsız giriş yapabilmektedir.

Hemşirelik Kursu Var mıdır?
Bir çok meslek kurslarda öğretilmesi karşın bazı meslekler ise oldukça önemli olması nedeniyle kurslarda öğretilmesi mümkün olmayabilir. Bunlardan biride insan hayatını hedef alan hemşirelik olup, kurslarda hemşire yetiştirilme imkanı yoktur. Hemşirelik kursları sadece bu alanda eğitim almış hemşire ve hemşire yardımcılarının kendilerini geliştirmeleri, mesleklerinde daha yükselmeleri için açılan kurslardır. Bu kapsamda Sağlık Müdürlükleri ve Üniversiteler tarafından açılan sertifikalı hemşirelik kursları bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Hemşirelik Kursları

 • Yoğun Bakım Hemşireliği
 • Acil Bakım
 • Enfeksiyon Kontro
 • Stoma Bakım
 • Kemoterapi
 • Ameliyathane Hemşireliği
 • Koroner Yoğun Bakım
 • Diyabet Hemşireliği
 • Akut Psikiyatri
 • İç Hastalıkları (Dahiliye Hemşiresi)
 • Genel Cerrahi Hemşiresi
 • Çocuk Hastalıkları Hemşiresi
 • Radyoloji Güvenliği
 • Perinatoloji
 • Sterilizasyon
 • Gebe Okulu Eğitici Eğitimi

Medipol Üniversitesi Yoğun Bakım Hemşireliği Kursu
Hemşirelere yönelik düzenlenen kursları Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlükleri ile Üniversiteler gerçekleştirmektedir. Maddi imkanı olanlar üniversiteleri tercih edebilir. Medipol Üniversitesi 2013 yılında gerçekleştirmiş olduğu Yoğun Bakım Hemşireliği Kursu için 3500 TL + KDV ücret belirlemiştir.

Sağlık Meslek Liseleri Hemşire Yardımcısı Yetiştirecek!
2014 Sonrası Sağlık Meslek Liselerine kayıt olan öğrenciler okulu bitirmeleri halinde artık hemşire olamayacak, adıkları eğitime göre Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyeni yetiştirecekler. Ebe yada Hemşire olabilmek için en az 2 yıllık Hemşirelik Yüksekokulu okumak gerekmektedir.

Hemşire Yardımcısı Eğitimleri Nelerdir?
Ortaokul mezunlarının katılabileceği Sağlık Meslek Liseleri devlet ve özel kurumlardan oluşmaktadır. 4 Yıl sürecek eğitimlerde Hemşire Yardımcısı olmak isteyenlere verilecek eğitimleri özet şekilde aşağıda görelim.

Meslek Esasları ve Tekniği
Sağlık Meslek Liselerinde eğitim almaya başlayan öğrenciler ilk etapta meslek esasları ve tekniği modülünde eğitim almaktadır. Bu modül içerisinde yer alan konular hasta kabulü ve taburcu işlemleri ile başlayacak olup, yaşam bulguları ve hastayı rahatlatıcı önlemler ile devam etmektedir. Hasta ünitesi, hasta yatağı ve pozisyonlar ile hasta beslenmesi, yatağa bağlı hastaların beslenmesi ve hijyen konuları ele alınmaktadır. 9. 10. ve 11. Sınıflarda farklı konularda devam edecek olan bu eğitim oldukça önem arz etmektedir.

Toplum Sağlığı
Son yıllarda sağlık alanında reform niteliğinde değişiklikler olup, özellikle toplum sağlığı alanında yapılan uygulamalar dikkat çekmektedir. Hemşire yardımcıları toplum sağlığı modülünde aile sağlığı ve ev ziyaretleri ile anne çocuk sağlığı eğitimleri almaktadır. Evde hasta bakımı ve bulaşıcı ve sosyal hastalıklarda bakım gibi konuları ele alınmaktadır.

Cerrahi Hastalıkları ve Bakımı
Genel Cerrahi hekimlerine yardımcı niteliğinde olan bu eğitimlerde cerrahiye giriş konusu ile başlamakta olup, ameliyat öncesi hazırlık ile ameliyat olan hastaların ameliyat sonrası bakım ve tedavi süreci ele alınmaktadır. Bunun dışında Endokrin ve Sinir Sistemi, Kardio vasküler Sistem Cerrahisinde Bakım, Kulak Burun Boğaz ve Göz Ameliyato Sonrası Bakım, Mikrocerrahi Ve Doku, Organ Transplantasyonları ile Solunum, Ürogenital ve Sindirim Sistemi ile ilgili genel cerrahi konuları ele alınmaktadır.

Dahiliye Hastalıkları
İç hastalıkları bölümü olarakta bilinen Dahiliye tüm sağlık merkezlerinde en yoğun olan birimlerden biridir. Hemşire yardımcısı eğitimlerinde bu konuya özel bir yer ayrılmış olup, ilk etapta dahiliyeye giriş, Hastanın İhtiyaçları, Sıvı-elektrolit, Asit – Baz Dengesizliği Ve Şokta Bakım gibi temel konularla başlamaktadır. Sinir, sindirim ve solunum sistemleri ile üriner sistem ve onkoloji hastalıklarına dair konular yer almaktadır.

Kadın Sağlığı Hastalıkları
Aile planlaması ile başlayan kadın sağlığı eğitimleri doğum öncesi ve doğum sürecinde gerekli eğitimler ile devam etmektedir. Gebelik Ve Fetüs Fizyolojisi ile riskli doğumlarda hemşirelerin bilmesi gerekenler ile Jinekoloji ve Jinekoloji hastalıklarına dair hemşirelerin bilmesi gerekenleri öğreneceksiniz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 11. Sınıf
Toplamda 4 yıl süren Sağlık Meslek Liseleri son 2 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine hemşire adaylarına eğitim vermektedir. 11. Sınıfta ele alınacak çocuk sağlığı konuları olarak, Çocuk Sağlığına Giriş, Yeni Doğan Sorunları ve Gelişim, Çocuk Sağlığı ve Gelişimi, Çocuklarda İmmün Sistem Ve Enfeksiyon Hastalıklarında Bakım, Çocuklarda Kazalar-alınacak Önlemler, Mental, Ruhsal Ve Bazı Fiziksel Bozukluklarda Bakım, Çocukta Sıvı Elektrolit, Asit-Baz Dengesi Ve Dengesizlikleri ile Beslenme Bozuklukları, Pediatri de İlaç Uygulamaları ve Özel Durumu Olan Bebekler konu olarak işlenmekte ve annelik duygusu bir kez daha öne çıkmaktadır.

Ruh Sağlığı ve Psikiyatri
Tüm toplumların ortak sorunu haline gelen ruh sağlığı problemi ile etkin mücadele için hemşire adaylarına psikiyatri konularında eğitim verilmektedir. Ruh Sağlığı ve Hastalıklarına Giriş konuları ile başlayacak olan eğitim Psikiyatride Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri ile devam etmektedir. Organik ve Duygu Durumları ile insanlarda görülen Kişilik Bozukluklarına dair eğitimler ele alınmaktadır. Anksiyete, Somatoform, Dissosyatif Ve Duygu Durum Bozuklukları ile bu modül son bulmaktadır.

İstanbul’da ki Sağlık Meslek Liseleri
Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da yaşayan ve hemşirelik mesleğine adım atmak isteyen kızlarımız için yaklaşık 30 farklı sağlık meslek lisesi olup, ayrıca özel eğitim kurumları bulunmaktadır. İstanbul’da yer alan sağlık meslek liselerini aşağıda yer alan bağlantıdan inceleyebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/saglik-meslek-liseleri

Sağlık Meslek Liseleri Taban Puanı
Sınırlı sayıda öğrencinin alındığı Sağlık Meslek Liselerine girebilmek için her okulun farklı taban puanı olup, en düşük puan olarak 335.909 ile Silivri İbrahim Yirik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olup, en yüksek taban puanı ise 391.779 ile Şişli Hamidiye Etfal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulamaktadır. İstanbul’da eğitim alabileceğiniz Sağlık Meslek Liseleri ve uygulanan taban puanları yukarıda ki linkten görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir