İklimlendirme Okulunda Kayıtlar Başladı

İSMEK İklimlendirme Okulu
Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurs merkezi İSMEK hızla gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan iklimlendirme okulunda kayıtlar başladı. Isıtma, soğutma, klima, havalandırma ve mekanik tesisat eğitimlerinin yer alacağı kurslarda yeni bir meslek edinebilir ya da mevcut mesleğinizde daha fazla bilgi ve sertifika sahibi olabilirsiniz.

ISKAV İle İşbirliğine Gidildi

İklimlendirme okulu eğitimleri İSMEK ve ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı) arasında gerçekleşmektedir. Güngören ilçesinde kurulan gelişmiş eğitim merkezinde teorik ve pratik eğitimler verilecektir.

ISKAV Nedir? Vakıf 1997 yılında kurulmuş olup, kuruluş amacına baktığımızda Türkiye’de ısıtma, soğutma ve klima sektörünü geliştirme amacı olduğu görülmektedir. Aynı zamanda sektörü Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirmeyi hedeflemektedir. Üniversiteler ve sanayi arasındaki işbirliğini sağlamak içinde önemli adımlar atmaktadır.  ISKAV ile ilgili daha fazla bilgiye iskav.org.tr’den ulaşabilirsiniz.

İsmek İklimlendirme Okulu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Mehmet Nesihi Özmen Mahallesi Çam Sokak No:19 Güngören
Telefon: 0212 483 01 48

Kimler Yararlanabilir?

En önemli hususlardan birisi yaş sınırlaması diyebilirim. İSMEK İklimlendirme Okulu için yaş sınırı 18-30 olarak belirlemiştir. Eğitim düzeyi olarak ise en az ilköğretim mezunu olmak yeterlidir. Engelli vatandaşlarımız ile 18 Yaş altı ya da 30 yaş üstü arkadaşlarımız maalesef bu eğitimden istifade edemiyorlar. Tabii ki bu arkadaşlarımız içinde 600’den fazla eğitim seçeneği olduğunu belirtmek isterim.

Kayıtlar Nasıl ve Nerede Yapılır?

İSMEK gelişen teknolojiyi yakından takip ederek sizlerin kullanımına sunmaktadır. Bu kapsamda tüm kurs kayıtları internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyenler kursiyer.ismek.ist adresinden T.C. Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgilerini girerek kayıt sayfasına ulaşabilirler. İlçeler kısmından Güngören kurs merkezleri kısmından ise İSMEK İKLİMLENDİRME OKULU seçerek kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Eğitimler Verilecek

İlk olarak temel eğitimler verileceğini belirtmek istiyorum. Sonrasında temel eğitim alan kursiyerlerin sektörde teknik eleman olarak çalışmaya başlaması ile birlikte bu arkadaşlarımızın uzmanlaşması için profesyonel eğitimlere geçileceğini belirtmek istiyorum. Şimdi dilerseniz temel eğitim içeriğine göz atalım.

Yeni bir meslek fırsatı seni bekliyor

İklimlendirme-Soğutma (İKS) Temel Seviye Teknik Eleman Eğitimi

Yukarıda da belirtildiği gibi şuan için tek eğitim seçeneği bulunuyor. Toplamda 466 saat sürecek olan kursumuz teorik ve pratik yani uygulama şeklinde gerçekleşecektir. İlk olarak 214 saat teorik geri kalan 252 saat ise pratik şeklinde gerçekleşecektir. Eğitim konularına baktığımızda aslında birçok mesleği içerisinde barındırdığını görüyoruz.

  • Isıtma
  • Soğutma
  • Klima
  • Havalandırma

Listede de gördüğünüz gibi her biri alanında farklı meslekler diyebiliriz. Eğitime dâhil olan arkadaşlarımız bunların her birine hâkim olarak iş hayatında son derece başarılı olacaktır.

Profesyonel Eğitimlere Katılma Hakkı Elde Edeceksiniz

466 Saat sürecek olan temel eğitimlerden sonra sizlere ayrıca ileri seviye uzmanlık eğitimleri de verilecektir. Bunun için eğitim sonrası sektörde çalışmaya başlamanız gerekiyor. Peki, uzmanlık eğitimleri neler? Hazır yeri gelmişken onları da görelim.

  • IDTE (Isıtma Dalı Deneyimli Teknik Eleman)
  • MDTE (Mekanik Tesisat Dalı Teknik Eleman)
  • SDTE (Soğutma-Klima Dalı Deneyimli Teknik Eleman)
  • HDTE (Havalandırma Dalı Deneyimli Teknik Eleman)

Evet, arkadaşlar temel eğitim sonrası yukarıda detaylarını gördüğünüz uzmanlık eğitimlerinden de yine ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Kesinlikle kaçırılmaması gereken kurslardan biri diyebilirim.

Eğitim Hafta İçi Her Gün 8 Saat Olarak Uygulanacak

466 Saat uzun bir süre gibi gelebilir. Aslında sandığınız kadar uzun zaman almayacaktır. Ay olarak hesapladığımızda yaklaşık 3 ay içerisinde eğitimlerin tamamlanması beklenmektedir. Bunun için kurs gün ve saatleri biraz uzun tutulmuş, başlıkta da görüldüğü gibi hafta içi her gün eğitim bulunuyor. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri 09:00 ile 16:10 saatleri arasında gerçekleşecektir. Tabii ki çalışan arkadaşlar için biraz sorun olabilir. Şuan için akşam ya da hafta sonu eğitimleri maalesef bulunmuyor.

2 Sertifikaya Birden Sahip Olacaksınız

Eğitime katılan ve başarıyla tamamlayan (devamsızlık sınırını aşmayan) arkadaşlarımızı 2 farklı sertifika fırsatı bekliyor. İlki İSMEK tarafından verilen ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diğeri ise işbirliği yapılan vakıf olan ISKAV sertifikasıdır. Bu 2 belge ile iş bulmanız emin olun çok kolay olacaktır.

Kursiyer Seçimi Mülakat ve Sınavla Yapılacak

İlk etapta haliyle kontenjan sıkıntısı olacaktır. Zaten kurslar en fazla 12 kişilik şeklinde olacağı için kursiyerler seçilerek eğitime dâhil edilecektir. Seçimlerde İSMEK ve ISKAV yöneticileri hazır bulunacak olup, bu eğitime gerçekten ihtiyacı olduğu düşünülen kişilere öncelik verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir