İşaret Dili Öğreticisi ve Tercümanlık

Engelli olmak insanın kaderi olup, buna alışmak ve zorlukların üstesinden gelmek için önce bireyler kendisi çaba sarfetmeli daha sonrasında ise biz insanlar her türlü desteği vermeliyiz. Örnek işitme engelli vatandaşlarımız için iletişim imkanı sağlayan İşaret Dili eğitimi için yeterli kurum ve öğretici bulunmamaktadır. Bunun farkına varan eğitimciler bu açığı kapatmak için İşaret Dili Öğreticisi ve aynı zamanda tercümanlık yapmanızı sağlayacak eğitimlere yer vermektedir. İstanbul’da yaşayanlar için bu eğitimi İsmek’te ücretsiz bulabilirsiniz.

İşaret Dili Tercümanı

İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi
Yalnızca İsmek engelliler merkezinde verilen bu eğitimin süresi toplamda 200 saat olarak planlanmıştır. Ücretsiz ve başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Şimdi dilerseniz birazda eğitim içeriğine ve işlenecek konu başlıklarına göz atalım.

 • İşaret dili genel yapısını tanıma
 • Beden ve işaret dili ilişkisi
 • Günlük konuşma ve iletişim
 • Türk işaret diline göre cümleler
 • Cümlelerde kullanılan ekler ve zamanlar
 • Hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma
 • Türk işaret diline göre çevirmenik

Eğitim Nerede Veriliyor?
Yalnızca engelli vatandaşlarımızın eğitimi için anadolu ve avrupa yakasında 2 adet bulunan İsmek engelliler merkezi vasıtası ile bu eğitimi alabilirsiniz. Aşağıda size en yakın merkez bilgisi bulunuyor.

Ümraniye Engelliler Merkezi
Atakent Mahallesi Mithatpaşa Caddesi No:107 Ümraniye
0216 443 38 20

Fatih Engelliler Merkezi
Hasan Halife Mahallesi Vatan Caddesi Hisedar Sokak No:13 Fatih
0212 631 53 64

Bu eğitimlerden yararlanmak isteyenler için hazırlanan İsmek Online kayıt sayfasından başvuru durumu ve kontenjan bilgisine ulaşabilirsiniz. Asil kayıtlar dolu olsa bile yedek listeden kayıt olmanız önerilmektedir.

İsmek İşaret Dili Kursu
Bu eğitimin dışında aynı zamanda işitme engelli vatandaşlarımız için 120 sat sürecek olan işaret dili kursları bulunmaktadır. Türk İşaret Dili standrtlarına göre eğitim verilmekte olup, işitme engelli vatandaşlarımızın kolayca iletişim sağlaması amaçlanmaktadır. Sizde çevrenizde işitme engelli tanıdıklarınız varsa mutlaka bilgilendirin.

4 Yorum

Yorum yap
 1. bunlar güncel bilgiler mi acaba , işaret dili öğreticisi ve tercümanlığı icin bazi sayfalarda sadece Ümraniye yi gosteriyor

  1. Müberra: Burada yer alan bilgiler %100 güncel değildir. O nedenle hangi eğitimin hangi kurs merkezinde olduğunu görmek için kursiyer.ismek.org adresinden giriş yaparak bakınız.

 2. Sadece engelliler mi alınıyor yoksa işaret dili öğrenmek isteyen biri de bu kursa katılabilir mi?

  1. Büşra: İşaret dili öğrenmek isteyen, tercüman olmak isteyen herkes katılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir