Çince Kursu

Aslına bakarsanız Çin dışında çok fazla diğer ülkelerde kullanılmamasına karşın, dünya genelinde en çok insanın kullandığı bir dil Çince öyleki dünya genelinde her 5 kişiden biri çince kullandığı söylenebilir. Birleşmiş Milletler tarafından kullanılan resmi diller arasınd yer almaktadır. Dünyanın en eski medeniyetleri arasında gösterilen Çin aynı zamanda dünyanın en kalabalık ülkesidir. Çin Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin İmparatorluğu olarak ta anılan bu ülkede yaşayan insan sayısı 1 milyarı aşmış durumdadır.

Çince Eğitimi

Nüfusu ve gelişmiş ekonomisi ile en gelişmiş 8 ülke arasında yer alan Çin malı ürünler adeta hayatımızın anında yer almaktadır. Örnek bir bilgisayar ve teknoloji mağazasına gidin satışı yapılan malların %90’ı Çin’de üretilmiştir. Kalabalık nüfusu ile büyük bir işgücü oluşturan Çin otomotiv dahil her sektörde çalışma yapmaktadır. Çin ve Türkiye arasında ekonomik ilişkiler üst düzeyde olup, küçük büyük bir çok firma ikili ilişkileri bulunmaktadır. Geçmişe göre daha fazla ihtiyaç duyduğumuz Çince bilen elemanlar için sanat ve meslek kursları devreye girmiştir. Ücretsiz Çince eğitimi veren kurumlardan biride İsmek olup, İsmek Çince kursu 2 farklı branştan (A2-A2)oluşmaktadır. 16 Yaş ve üzeri herkese açık olup, hemen detayları inceleyelim.

İsmek Çince Kursu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları İsmek İstanbul’da yaşayan herkesin daha refah seviyelere kavuşmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda sağladığı yaklaşık 400 branş içinde 9 farklı yabancı dil eğitimi bulunmaktadır. Onlardan biride Çince olup, BM tarafından da resmi dil olarak kabul edilen Çinceyi öğrenmeniz için ücretsiz imkan sunulmaktadır.

İstanbulda Temel ve İleri Seviye Çince Kursları
Herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz İsmek Çince Kursu maalesef yeterli ilgi olmaması nedeniyşe çok fazla kurs merkezinde verildiği söylenemez. İsmek 2014-2015 eğitim öğretim döneminde sadece Beylikdüzü Kültür Merkezi şubesinde eğitimleri verilmektedir. Çince kursu A1 temel seviye bir eğitim olup, 120 saat olarak planlanmıştır. Sıfırdan öğrenmek isteyenlerin ilk katılacağı branş olup, eğitimlerde günlük hayatta iletişim kurabilecek şekilde Çince öğretilmektedir. Çince Kursu A2 ise bir üst seviye olup, yalnızca A1 eğitimi almış ve sertifika sahibi olanlar katılabilmektedir. Bu branş ise daha pratik konuşmanıız sağlayacak olup, size temel düzeyde Çince çeviri yapma imkanı sağlayacaktır.

İstanbul Dışında Ücretsiz Çince Kursu
Yukarda detaylarına yer verdiğimiz İsmek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen ve yalnızca İstanbul’da yaşayanlara imkan sağlamaktadır. Tabiki ülkemiz sadece İstanbul’dan ibaret olmayıp, diğer şehirlerde Çince kursu veren sanat ve meslek kurslarını incelediğimde Kocaeki Ko-mek ve Konya Büyükşehir Belediyesi Komek kurslarında A1 düzeyinde eğitim verdikleri görülmektedir. Asmek, Kaymek, Busmek, Gasmek gibi kurumlarda henüz Çince eğitimi bulunmamaktadır. Fakat güzel bir gelişme ise bu eğitimi daha gelişmiş şekilde Halk Eğitim Merkezlerinde öğretildiğidir. A1 ve A2 düzeyine ek olarak 4 farklı branşta mesleki Çince eğitimi verilmektedir. Her ilçede en az bir şubesi bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri 12 başvuruya ulaşması halinde eğitimler başlamaktadır.

Bir Çok Buluşa İmza Atmıştır
Yazılı tarih kaynakları 5000 yıl öncesine dayanan Çin şuan günümüzde en büyük ihtiyaçlardan biri olan kağıt ve matbaa gibi önemli ihtiyaçları bulan medeniyettir. Aynı şekilde yönümüzü bulmaya yarayan pusulada Çinliler tarafından icat edilmiştir.

İki Farklı Ülke Gibidir
Ülke insanları arasında yaşanan iç savaş ülkenin ikiye bölünmesine neden olmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti genelde Çin olarak bildiğimiz kısmı olup, başkenti Pekindir. Diğeri ise Çin Cumhuriyeti olup, genelde Tayvan olarak anılır ve oldukça sınırlı bir kara parçasına sahiptir. Buranın başkenti ise Taipeidir. Sadece 23 ülke tarafından tanınmakta olup, halk genelde adalarda yaşamaktadır.

Çinde Çok Çocuk Doğurmak Yasak
Nüfusu 1,5 milyara yaklaşan Çin her yıl 16 milyon bebek doğumuna sahne olmaktadır. 1970’lerden beri ailelere tek çocuk yapma izni veren ülke yönetimi 2013 yılında 2. çocuk izni için görüşmeler yapılıyordu. Yani Çin’de falan yaşayacaksanız bu konuda dikkatli olun.

Çubuklarla Yemek Yemeye Alışın
Çin ve komşu bazı ülkelerde insanlar çatal kaşık yerine 2 çubukla yemek yemektedir. Tam olarak resmi bir bilgi olmasada en önemli teori geçmişte savaş hali ve imkansızlıklar içinde olan Çin İmparatorluğu haltan savaş malzemesi olarak kullanılabilecek tüm eşyalarını getirmelerini ister, çatal, kaşık, sürahi vs toplanan bu metaller eritilip, savaş malzemesi yapıldığı söylenir. Gerçi çokta mantıklı gelmiyor. Ben çocukluğumda 1980’lerde Konya’da tahta kaşık kullanırdık. Metal kaşık ve çatal evimizde yoktu diyebilirim. Bu çinliler o dönemde nerden bulmuşlar metal çatal kaşığı neyse arkadaşlar yolunuz Çin’e düşerse hazır olun. Gerçi yemekleri çok seçici olmayıp, hemen hemen aklınıza gelecek her malzeme kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir