Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye)

Aslında bu meslek hayatımızda hep varolan bir uygulamadır. Henüz hayatımıza bilgisayar girmeden önce yazışma için kullandığımız daktilo yine aynı şekilde hızlı yani on parmak kullanımı gerektirmekteydi. Özellikle 1990 yılından sonra tanımaya başladığımız bilgisayar 2000’li yılların başında adeta hayatımızda daha fazla yer etmeye başladı. Hantallık yerini daha hızlı işlem yapan cihazların yerine bıraktı. İş hayatı, oyun ve internet derken herkes için önemli olan bilgisayar aynı zamanda ofislerinde vazgeçilmezi haline geldi. Nerdeyse tüm resmi yada gayri resmi yazışmalar, arşivlemeler ve sunumlar yalnızca bilgisayar ile yapılır hale gelmiştir. Yine aynı şekilde özel ve kamu kurumlarında daktilo yerine bilgisayar kullanılmaya başlandı. Yine aynı şekilde hızlı klavye kullanımı yani hızlı bir şekilde yazım işlemi gerekli duyuldu ve bunun için hızlı klavye kullanım kursları açılmaya başlandı.

Hızlı Klavye Kullanımı; Önceleri kullanımını bile bilmediğimiz bu cihazları öğrenip, daha sonrasında ise kendimizi geliştirme yollarını arar hale geldik. Kimimiz donanım ile bakım onarımı öğrendi, kimileri yazılım ile en başarılı proğramlara hükmeder hale geldi. Bir diğer grup ise klavye ile adeta dans eder gibi hale geldi. İşte onlar hızlı klavye kullanım bilgisi edinenler. 10 Parmak klavye kullanımı ile normal bir insanın 10 dakikada oluşturacağı metni hızlı klavye kullanımı becerisi kazananlar 1-2 dakika içerisinde bitirebilirler.

İsmek Hızlı Klavye Kullanımı Kursu
İstanbul’un ücretsiz halk üniversitesi haline gelen İsmek 348 farklı branşa ulaşmış olup, aynı zamanda 240 kurs merkezinde size en yakın noktada hizmet vermektedir. İsmek hızlı klavye kullanım kursu 160 saat sürecek eğitim olup, günümüzde en çok kullanılan Qwerty klavye yerine ülkemizin benimsediği F klavye üzerine eğitim verilmesi benimsenmiştir. Eğitimlerde amaç on parmak ile işlem yapmayı öğrenmek ve hızlı yazmaktır. Eğitim sürecinde 3 ana konu işlenecek olup, bunlar aşağıdaki listede verilmiştir. Hızlı yazımlarda bir diğer önemli konu ise kullandığımız kelime işlemci proğramlar Word, Excell gibi yazılımların kısa yollarını öğrenip menü yerine kısayol tuşları ile zamandan kazanmayı öğreneceksiniz.

  • F Klavye Teknikleri 1-2
  • Kelime İşlemci Kısayol Kullanımı
  • Kısayoldan Yazı Biçimlendirme

Hızla Yaygınlaşıyor
16 Yaş ve üzeri herkese açık olan bu eğitim oldukta talep edilen kurslar arasında olması nedeniyle İstanbul genelinde hızlı klavye eğitimi veren kurs merkezleride artmaktadır. İstanbul dışında ise Komek, Busmek, gibi kurslar ve Türkiye’nin yerinde imkan sağlayan Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri bulunmaktadır.

F Klavye kursu

Zabıt Katipliği Kursu Açıldı
On parmak klavye kullanımı hangi mesleklerde işime yarar diyenler için bir örnek verelim. Geçtiğimiz günlerde Konya Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek edindirme kursları Komek bir ilke imza atarak Konya’da Zabıt Katipliği Kursu açtı Zabıt Katibi adliyelerin en önemli elemanları arasında yer alır. Hakim ve savcıya eşlik eden bu elemanlar onların konuşmalarını hızlı bilgisayar kullanımı ile kayda alan kişidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir