Kocaeli Kurs Rehberi

2 Milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 6. şehri olan Kocaeli ismini 13. yüzyılda İzmit ve çevresini fetheden Osmanlı’nın önemli komutanlarından biri Akça Koca’dan almaktadır. Marmara bölgesinde yer alan bu kentimiz adeta sanayi şehridir. Eğitim alanında da çok önemli çalışmaların yer aldığı şehirde Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile bir çok Fen Lisesi ve aynı zamanda sanayi alanlarının ihtiyacı olan meslek sahibi eleman yetiştiren sanat ve meslek kursları bulunmaktadır. Onlardan biri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları KO-MEK olup, ayrıca bazı ilçe belediyeleri başta Gebze olmak üzere böylesi ücretsiz eğitim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Dilerseniz şimdi Kocaeli’de ücretsiz yararlanabileceğiniz kurumları tanıyalım.

İzmit Kurs

KO-MEK
Kurulduğu ilk günden beri yaklaşık 400 bin kişiye ücretsiz kurs imkanı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları KO-MEK Kocaeli’nin merkezi dahil 12 ilçesinde 44 kurs merkezi ile hizmet vermektedir. 16 Yaş üzeri herkese açık olan eğitim kurumu bu yıl eğitimini verdiği branş sayısını 315’e yükseltmiştir. Başvurular İnternet sitesinden online yapılmakta olup, açılması planlanan branşlara yeterli başvuru alındığında eğitim başlamaktadır. Yani kesin bir kurs tarihi bulunmamaktadır. İsim benzerliği nedeniyle Konya Komek kursları ile sürekli karıştırılmaktadır. Kocaeli Ko-mek kursları hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Halk Eğitim Merkezleri
Şehrin tüm ilçelerinde bulabileceğiniz Ko-mek kursları yanı sıra devletimizin asırlık eğitim kurumu olan Halk Eğitim Merkezi Kocaeli’de 12 ilçede hizmet vermektedir. Zorunlu öğrenim yaşını tamamlayan herkese açık olan bu kurumlarda sanat ve meslek öğretim yanı sıra lise mezunlarına yönelik üniversiteye hazırlık kursları bulunuyor.

Kocaeli İşkur Kursları
Türkiye genelinde eğitim veren kurumlardan biride Türkiye İş Kurumu İŞKUR olup, diğer kurumlardan farklı olarak hem öğretim hemde iş garantisi hemde aylık 1000 TL maaş vermektedir. İEP (İş Başı Eğitim Programı) kapsamında bir kursa katıldığınızda 6 ay boyunca bir kurumda öğrenim görürsünüz. Bu süre boyunca aylık 1000 TL maaş ve sağlık sigortası primleriniz İşkur tarafından ödenmektedir.

Kocaeli Kosgeb Kursları
Çeşitli eğitim kurumları ile sizlerin meslek sahibi olmanızı sağladıktan sonra isterseniz bu meslek üzerine kendi işinizi kurabilirsiniz. Bunun içinde size maddi destek sağlayacak bir kurum olan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) devreye girmektedir. Kendi işini kurmak isteyenlere maksimum 100 Bin TL’ye kadar maddi destek sağlamaktadır. Bu desteğin 30 bin TL’si geri ödemesiz hibe olarak verilir, geri kalanı ise kazanmaya başlayınca 2 yıl sonra taksitli şekilde faizsiz ödersiniz. Bu imkanlardan yararlanmak için ilk olarak Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılarak 70 saat sürecek eğitimlerden yararlanmanız gerekir. Bununla ilgili sitemizde geniş kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz.

İzmek
Şehrin en eski yerleşim yeri ve merkezi olan İzmit Belediyesi yine kadın ve gençlere yönelik sürdürdüğü çalışmasında 2009 yılından beri İzmek kursları ile hizmet vermektedir. İzmit genelinde 50’den fazla kurs merkezi bulunan İzmek yine ücretsiz yararlanabileceğiniz kurumlardan biridir. Eğitimi verilen branşlara bakıldığında çoğu kültür sanat olmak üzere yaklaşık 30 branş bulunmaktadır. Ayrıca yabancı dil eğitimi almak isteyenler içinde 8 farklı branş ile Kocaeli’de geniş kapsamlı ve ücretsiz imkanları bulacaksınız.

Gesmek
12 İlçesi bulunan Kocaeli İzmit’ten sonra en büyük ve en kalabalık ilçesi Gebze görülmektedir. İstanbul’a yakınlığı ve geniş kapsamlı sanayi alanları ile dikkat çeken ilçede özellikle sanat ve meslek kursu ön plana çıkmaktadır. Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Eğitimi Kursları Gesmek 10 kurs merkezi ve 70 branş ile ilçe halkına ihtiyaç duyabilecekleri tüm eğitim imkanlarını sağlamaktadır. Gebze’de aynı zamanda Ko-mek Gebze şubeleri bulunmaktadır. Böylelikle daha fazla alternatif sizi bekliyor.

Gölmek
Kocaeli’de aktarabileceğimiz kurslardan biride Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kursları olup, Gölcük ilçesinde yaşayanlar için ücretsiz olarak 9 kurs merkezi 16 farklı branşta kurs imkanı sizi bekliyor. Aynı şekilde Ko-mek Gölcük kurs merkezleri ile yine geniş alternatifler bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir