Ücretsiz Hafta Sonu Kursları

Hafta Sonu Kursları
İstanbul’da yaşayan insanların kendini geliştirmesi daha kolay diye düşünüyorum. Çünkü hafta içi akşam ve hafta sonu yararlanabileceğiniz ücretsiz meslek edindirme kursları bulunmaktadır. Sıfırdan meslek edinme yanı sıra bildiğiniz bir hususta tecrübe edinmek için kesinlikle yararlanmalısınız. İstanbul’da yaşayanlara önereceğimiz ilk kurum İsmek olup, açılımına baktığımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi olduğu görülmektedir. Bir çoğumuzun adını ilk  defa duyduğu bu kurum aslında 20 yıldır hizmet vermektedir. Tüm eğitimleri ücretsiz olup, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı sertifika vermektedir. Peki biz bu kurslardan hangi amaçlı yararlanabiliriz diye bakalım.

İsmek Hafta Sonu Kursları

Vasıfsız Çalışmak Yerine Meslek Edinebilirsiniz
Özellikle İstanbul’da 16 yaş üzer binlerce genç ve yetişkin fabrikalarda vasıfsız eleman olarak çalışmaktadır. Bu tür işlerin %90 gibi büyük bir bölümünde meslek edinme imkanı olmadığı için hayatının geri kalan kısmını burada yada farklı bir iş yerinde yine vasıfsız olarak geçirmektedir. Bu şekilde her verilen işi yapmak yerine hem çalışıp, hemde mesleki eğitim almak isterseniz İsmek yada diğer eğitim kurumları bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Hafta içi akşam yada hafta sonu eğitimlerinden yararlanarak severek yapacağınız bir mesleğe adım atarsınız. İsmek kursları 16 yaş üzeri herkese açık olup, üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Öğrenciler Kendilerini İş Hayatına Hazırlayabilir
Örgün eğitime devam eden 16 yaş üzeri Lise ve Üniversite öğrencileri yine aynı şekilde okullarına devam ederken aynı zamanda hafta sonu kurslarına katılarak ekstra eğitim imkanı bulurlar. 400’Den fazla branşın bulunduğu İsmek branş listesini incelediğinizde emin olun keyifle katılacağınız bir eğitim çıkacaktır.

Hafta Sonu Yabancı Dil Öğrenebilirsin
Özellikle öğrenciler hafta sonlarını ücretsiz yabancı dil kursları ile değerlendirebilir. İsmek yabancı dil alanında ücretli kurslarda bile bulamayacağınız branşları göreceksiniz. İngilizce, Almanca, Arapça, Farsça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca ve Rusça kurslarından yararlanabilirsiniz. Eğitimler genelde 120 saat süreli olup, başlangıç, temel ve ileri seviye olmak üzere 2 ve 3 branştan oluşmaktadır.

Web Tasarımcı (Webmaster) Bile Olabilirsin
Farklı bir örnek ile yazımıza devam edelim. Öğrenci yada vasıfsız çalışan bir işçi kardeşim bu belirteceğim hususlar her ikiniz içinde geçerlidir. Sadece hafta sonu kurslarına katılarak başarılı ve ayda binlerce TL kazanan bir Webmaster olabilirsin. Günümüzde İnternet siteleri tasarım, güncelleme ve SEO işlemleri oldukça kazançlı bir sektör olup, milyonlarca site yayın yapmaktadır. Geç kalmadan sizde bu mesleğe adım atmalısınız. Peki Web Tasarımcı yada diğer adıyla Webmaster olmak için nasıl bir yol izlemeliyim? hemen detaylara başlıklar halinde bakalım.

1) Öncelikle Bilgisayar Öğrenmek Gerekir (Biliyorsan Sorun Yok): Evet arkadaşlar hafta sonu kurslarına katılarak başarılı bir Webmaster olmak için öncelikle bilgisayara tam anlamıyla hakim olmak gerekir. Çünkü tüm işlemleri %100 oranında bilgisayar ortamında gerçekleşecektir. Kullanım bilginize güveniyorsanız sorun yoktur. Fakat biraz eğitim alsam iyi olur derseniz ilk olarak işe İsmek Bilgisayar Kullanımı branşı ile başlamak gerekir. Toplamda 160 saat sürecek olan kurslarda bilgisayar, özellikleri, donanım ve güvenliği ile Windows işletim sistemler kullanımı, ayarları yanı sıra ofis programları, İnternet ve E-Posta sistemleri öğretilmektedir. Sıfırdan başlayan eğitim sonunda artık sizde bir Bilgisayar işletmeni olabilirsiniz.

2) Web Tasarım Kursları İle Başlıyoruz: Benim bilgisayar bilgim iyi diyenler direkt olarak Web Tasarım branşına kayıt olabilirler. Başvuru için Bilişim Teknolojileri alanınını kullanınız. Bu branşa kayıt olmak için okur yazar olmanız, birde yukarıda da belirtiğim gibi Bilgisayar bilmeniz yeterli olacaktır. Toplamda 192 saat sürecek olan İsmek Web Tasarım kursu sizlere bu işin temeli olan HTML ve CSS eğitimleri verecektir. İlk olarak basit HTML etiketleri ile başlayacak olan eğitimler gelişmiş HTML eğitimleri ve devamında Dreamweaver ile devam edecektir. Aynı şekilde İnternet sitelerin olmazsa olmazı haline gelmiş olan CSS (stil dili) öğretilmektedir. Burada alacağınız eğitimler ise sadece Statik siteler yapabilirsiniz. Bir sonraki konumuzda Statik Web Sitesi nedir, nasıl yapılır ve kullanım alanları şeklinde bilgi yer verilecektir. Çok fazla özellik ve işlevin gerekmediği firmalar genelde Statik siteler kullanır.

İnternet Programcısı Branşı İle Dinamik Web Sitesi Yapmayı Öğreniyoruz: Evet arkadaşlar Web Tasarım branşı bize sadece Statik Web Site yapımını öğretmekle kalmadı aynı zamanda bu alanda sınıf atlamamızı yani kendimizi daha fazla geliştirme imkanı sağladı. Web Tasarım branşından aldığımız sertifika ile artık İnternet Programcısı branşına kayıt olma imkanımız bulunuyor. Eski adı Web Programlama olup, burada ise Dİnamik Web Sitesi yapmayı öğreneceğiz. Dinamik site yapmak için Web yazılım dillerinden birini bilmek gerekir. Günümüzde en çok kullanılan Web Programlama dili PHP ve ASP.NET olup, İsmek İnternet Programcısı kurslarında PHP eğitimleri verilmektedir. Eğitimler ilk etapta PHP kodları ile başlamakta olup, devamında ise MySQL yani veritabanı eğitimleri ile devam etmektedir. Çünkü dinamik sitelerde verilen sayfalarda değilde veritabanı tablolarında yer almaktadır.

SEO Eğitimi İle Google’da İlk Sayfada Yer Alın
Değerli arkadaşlar Web Tasarım ve Web Programlama eğitimleri ile site yapmayı öğrendik, fakat tam anlamıyla bittiği söylenemez. Şimdi ise yaptığımız site yada sitelerin ziyaretçi ile buluşmasını sağlayacak bilgileri öğrenmek gerekir. Bunun için SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyon eğitimi almak gerekir. Bunun içinde İsmek SEO Kursları ihtiyacımız olan eğitimi verecektir. SEO günümüzde en önemli hususlardan biri olup, özellikle kaliteli ve özgün içerik oluşturmak için uymanız gereken bir kuraldır. Site içerikleriniz özensiz, kopya ve tekrarlayan şekilde olması halinde hedeflediğiniz kelimeye gelmeniz mümkün olmayacaktır. Web site yada blog ile ilgilenen herkes mutlaka SEO kurallarına hakim olması gerekir.

Hafta Sonları Spor Eğitimlerine Katılın
Hayat sadece çalışmaktan ibaret olmayıp, aynı zamanda düşünmeniz gereken bir sağlığımız bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme ile birlikte hastalıklar ve fazla kilo probleminde artış görülmektedir. Bu sorunu aşmak için hayatımızda spora daha fazla yer vermeliyiz. Bunun için İsmek kadın ve erkekler için ücretsiz spor eğitimleri vermektedir. İstanbul’un onlarca farklı noktasında kurduğu spor eğitim merkezleri ile Aerobik, Pilates ve Fitness eğitimleri bulunmaktadır. Sizde hemen şimdi sağlık raporu alarak bu kurslara katılabilirsiniz.

Müzik Eğitimleri İle Sanat Hayatınızı Geliştirin
Her yıl artan branş sayısı şuan 412 olup, bunların yaklaşık 50 tanesi sanat hayatını ilgilendiren branşlardan oluşmaktadır. Özellikle müzik tutkunları için ses, nota ve enstrüman eğitimleri bulunmaktadır. İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan Müzik İhtisas Merkezleri 15 yaşını doldurmuş herkese eğitim imkanı sağlamaktadır.

İsmek Perakende Okulu İş Sahibi Yapıyor
İsmek sadece meslek sahibi yapmakla kalmıyor aynı zamanda iş sahibi yapıyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçen perakende okulu projesi ile İsmek ve İşkur ortak proje geliştirdi. Satış alanında bir çok branşta eğitim imkanı geliştiren kurum teorik eğitim vererek devamında kursiyeri Türkiye İş Kurumu İEP (İşbaşı Eğitim Programında) uygulamalı eğitime dahil etmektedir. Burada ise iş başında eğitim alan kursiyerler aynı zamanda aylık 1300 TL maaş + sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Eğitim sonunda kursiyerlerin %70 gibi büyük bir bölümü bir işe yerleşmektedir.

İsmek Hafta Sonu Kurslarına Nasıl Kayıt Olunur?
İstanbul’da her yıl 200 bin ve üzeri bireye eğitim imkanı sağlayan İsmek kayıtları her yıl Eylül ayı ilk haftası başlayarak Mayıs ayı sonuna kadar devam etmektedir. Başvurular sadece İnternet üzerinden kursiyer.ismek.org adresinde yapılmakta olup, açılan sayfada sizden T.C. Kimlik No + Doğum Yeri + Doğum tarihinizi girmeniz istenecektir. Bu 3 bilgiyi girerek kimlik doğrulaması yapabilir ve branş seçim sayfasına ulaşırsınız.

Evet arkadaşlar hafta sonlarını en iyi, en verimli şekilde değerlendirmek isterseniz size böyle bir imkan sunuluyor. Gelecek adına, daha iyi imkanlara ulaşmak adına mutlaka değerlendirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir