Minyatür Kursu

Yine bir tür resim sanatı olan Minyatür özellikle bir çok hikayeyi küçülterek dar bir alana sığdırması ile bilinir. Geçmişte ve özelikle Osmanlı döneminde çok yaygın bir sanat olup, o dönem bu sanatı icra edenlere nakkaş ünvanı verilirdi. Geleneksel anlamda desenleri çizme becerisi olan ve bu desenleri kompozisyonlara dökebilen kişiler bu işi en iyi uygulayandır. Uzun bir aradan sonra tekrardan popüler hale gelmeye başlayan Minyatür sanatını öğretmek ve yaşatmak isteyenler için ülkemizin çeşitli yerlerinde ücretsiz Minyatür kursları verilmektedir. Onlardan biride İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları İsmek olup, minyatür alanında uzun süreli bir eğitime hazırsanız sağlanan imkanları hemen incelemeye başlayalım.

Minyatür Resim

İsmek Minyatür Kursu
Dünyanın imrenerek izlediği bir kurum İsmek 1996 yılında kurulduğu günden beyi sayısız başarıya imza atmış olup, mesleki eğitimlere ek olarak kültür ve sanat mirasımızın yaşatılmasında önemli rol oynamıştır. 300’den fazla eğitim çeşidi ile daha önce adını bile duymadığınız branşları bulabilirsiniz. Sanat ve tasarım alanında verdiği eğitimlerden biride Minyatür Kursu olup, 784 saat sürecek eğitim sürecinden oluşmaktadır. Verilen eğitimin ciddiyetini özellikle eğitim süresinden kolayca anlayabilirsiniz. Sıfırdan başlamak ve minyatür sanatını öğrenmek isteyenler için eğitim doku, nokta ve çizgi alıştırmaları ile başlayacak olup, tasarı ilkeleri ile renk düzeni üzerine yoğunlaşarak devam etmektedir. Aynı şekilde açık, koyu, ışık ve gölgelendirme teknikleri ile devam etmektedir. Basit motif çizimleri ve geleneksel desenlerin eserlere uygulanışı bol pratikler ile öğretilmektedir. Ağaç motifler, kır çiçekleri ve insan figürlerinin ağırlık kazandığı Minyatür sanatı size ve geleceğinize dair çok farklı bir kapı aralayacaktır. Sizde ücretsiz sunulan bu fırsatı kaçırmayın.

Osmanlı Döneminde Minyatür Daha Popülerdi
Günümüzdeki bir çok sanat dalı bize ceddimiz Osmanlıdan gelmektedir. Onlardan biride minyatür olup, o dönem b sanatı icra edenlere nakkaş adı verilirdi. Özellikle yaşanmış olayları konu alan Osmanlı Minyatürü daha çok gelişmeleri küçük bir karede ölümsüz kılmak adına kullanılırdı. Yani şuan bir olay yada kutlama, tören vs olduğunda gerek fotoğraf makinaları gerek kameralardan yararlanılırken o dönem ise olayları resmeden nakkaşların hünerleri ellerinden yararlanılırdı.

Minyatür Kursu Kısıtlı Kontenjan
Maalesef unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan Minyatür eskisi ile popüler değildir. Çok fazla ilgi göörmediği için yeteri kadar kurs merkezi bulamayabilirsiniz. İsmek genelinde en fazla 4-5 kurs merkezinde Minyatür Kursu verilmekte olup, size en yakın kurs merkezi ve ön kayıt işlemi için geç kalmadan kursiyer.ismek.org adresinden bir tıkla başvuru yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir