Osmanlıca Kursları

Osmanlıca Kursları
Türkiye’nin en gelişmiş ücretsiz kurs merkezi İsmek hızla gelişmeye devam ediyor. Eğitimlerini okul düzeyine getiren kurum son olarak dil okulu uygulamasına geçmiştir. Burada 10’dan fazla yabancı dil eğitimi yanı sıra tüm dünyaya medeniyeti götürmüş olan Osmanlı’nın şanlı dili Osmanlıca eğitimleri bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda branş listesine dahil edilen Osmanlıca eğitimleri de hızla arttığını belirtmeliyim. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenler için şimdide Osmanlıca Kitap Çevirisi Kursu branş listesine dahil edildi.

6 Branşta Ücretsiz Eğitim Fırsatı
Neden bilmiyorum ama Türkiye’de Osmanlıca neredeyse yok edilmişti, taa ki bundan bir kaç yıl öncesine kadar, öncelikle kurslarda başlayan Osmanlıca eğitimleri dalga dalga yayılarak ülkemizin her yerinde en çok aranan eğitimler arasına girdi. Bu talebe sessiz kalmayan İsmek kişisel gelişim alanına Osmanlıca eğitimlerini dahil etti, şuan için 6 farklı branşta (Osmanlıca’da Kolay Metinler, Arapça-Farsça Kurallar, Osmanlı Paleografyası, Arşiv ve Edebi Metinler ile Türkçe İmlası ve Osmanlıca Kitap Çeviri Kursu) tercih edebileceğiniz eğitimler arasında yer almaktadır.

Osmanlıca Öğrenmek İçin Ücret Ödemeyin
Türkiye’de Osmanlıcaya talep artınca tabii ki gelir elde etmek isteyenler yönünü bu eğitimlere çevirdiğini görüyoruz. Fakat İstanbul’da yaşıyor ve 16 yaş üzeriyseniz bu eğitimler için ücret ödemenize gerek yoktur. Çünkü İsmek kursları tamamen ücretsiz olup, yapmanız gereken tek şey Temmuz ayında başlayan ve Mayıs ayı sonuna kadar açık olan kayıtlardan başvuru yapmaktadır. Kurs başvuruları İnternet üzerinden online yapılmakta olup, bunun için hemen kursiyer.ismek.org adresine giriş yapabilirsiniz.

Osmnalıca Harflere Göz Atmalısınız?
Bu alanda verilen eğitimlere geçmeden önce dilerseniz Osmanlıca’da kullanılan harflere bir göz atalım. Dil öğreniminde özellikle İngilizce’de insanlara kelime ezberletme hatasına düşülmektedir. Ezber tekniği yerine mutlaka öğrenmek istediğimiz dilin harfleri ve okunuş şekilleri ile başlamalıyız. Bunun için branşları tanımaya geçmeden önce Osmanlıca harflere göz atalım istedim. Aynı zamanda Osmanlıca öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu görmenizi istiyorum. Aşağıda yer alan harflere baktığınızda bir çoğunu Kur’an-ı Kerim öğrenirken karşınıza çıktığını anlarsınız. Çünkü Osmanlıca Arapça ve Farsça karışımı bir dildir. Bu nedenle Kur’an okumayı bilenler için Osmanlıca öğrenimi hayli kolay olacaktır.

Osmanlıcada Kolay Metinler
Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için başlangıç eğitimi diyebileceğimiz Osmanlıcada Kolay Metinler Kursu 64 saat sürecek eğitimden oluşmakta olup, Osmanlıca harf ve rakamlar ile kolay metinleri okuyabilmeyi amaçlamaktadır. Temel düzeyde Osmanlıca eğitimi almak isteyenler bu branş ile başlayabilir.

Arapça, Farsça Kurallar
Bildiğiniz gibi Osmanlıca Farsça ve Arapça alfabeden oluşmaktadır. 96 Saat sürecek olan bu eğitimde arapça asıllı kelimelerin imlası öğretilmektedir. Yine aynı şekilde bol uygulamalı eğitim boyunca Arapça kelimelerde mahiyet ve Arapça, Farsça tamamlamalar öğretilmektedir. Mutlaka katılınması gereken bir eğitim diyebiliriz. Bu eğitime katılmak isteyenlerde aranan şartlardan biri Osmanlı Türkçesi İmlası ve Osmanlıcada Kolay Metinler belgesine sahip olmak gerekmektedir.

Osmanlı Türkçesi İmlası
Bu eğitim ise Cumhuriyet’in ilanı ile hayatımıza giren Türkçe’nin osmanlıca imlasını öğretmektedir. 64 Saat sürecek olan eğitimlerde Türkçe asıllı kelimelerin imlası ile Osmanlıca kelimeleri okuma, yazma ve kolayca anlama becerisi kazandırılmaktadır. Bu eğitim için herhangi bir ön şart aranmamaktadır.

Osmanlı Paleografyası
Bir çoğumuzun yabancı olduğu bir kelime Paleografi kısaca özetlemek gerekirse tarih boyunca kullanılan alfabeleri detaylı bir şekilde inceleme anlamına gelmektedir. Osmanlı Paleografyası ise kullanım alanları ile bugüne kadar değişen harflerin eski ve yeni şekillerini ele almaktadır. 160 Saat süreecek olan eğitimde Osmanlıca’nın daha derinliklerine inilmesi amaçlanmaktadır. Eğitim oldukça geniş kapsamlı olup, kütüphane taramaları yapılmaktadır. Bu eğitim içinde bazı ön şartlar olup, Osmanlı Türkçesi sertifikasına sahip olmunması veya Osmanlıca’da Arapça-Farsça Kurallar sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

İstanbul Dışında Ücretsiz Osmanlıca Kursları
Bildiğiniz gibi İsmek sadece İstanbul’da yaşayanlara ücretsiz eğitim imkanı sağlamaktadır. Ülkemizde İsmek’i model alan onlarca ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları olup, başta Halk Eğitim Merkezleri olmak üzere Büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri kurdukları eğitim sistemine Osmanlıca branşını dahil etmeye başladılar.

Ayrıca bu sayfada Türkiye’nin çeşitli yerlerinde açılması planlanan Osmanlıca Kursları hakkında duyurular yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir