Osmek Kursları (Bursa Osmangazi)

Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri Bursa 3 milyona yaklaşan nüfusu ve bir birinden gelişmiş ilçeleri ile dikkat çekmektedir. Aslında bu başarı bir tesadüf değil, planlı çalışmanın eseri olduğu söylenebilir. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe yönetimleri özellikle eğitime verdiği önemle bilinmektedir. Her yaş ve herkese eğitim fırsatları sağlaması, sanat ve meslek kurslarına önem vermesi ile gelişmiş sanayi alanlarına sahiptir. Özellikle istihdama katkı sağlamak için açılan kursları Busmek ile sınırlı kalmayıp, ilçe belediyeleri tarafından hızla yaygınlaştırılmaktadır. İnegöl Belediyesi Kursları İnesmek’ten sonra şimdide bir diğer merkezi ilçe olan Osmangazi Belediyesi Kursları Osmek’i ve sağladığı eğitim fırsatlarını yakından tanıyacağız.

Osmek Kursları

Osmek Kursları Nedir?
Bursa Nüfusunun %40’lık bölümünü oluşturan Osmangazi Belediyesi halkı için açılmış olan ücretsiz sanat ve meslek kurslarıdır. İlçemizde yaşayan ve zorunlu eğitim öğretim yaşını tamamlamış herkesin yararlanabileceği kurslardır. Yaklaşık 70 branşın bulunduğu Osmek eğitim yeri olarak ta çok yaygındır. Osmangazi ilçe genelinde 18 farklı Osmek Kurs Merkezi olup, dilediğiniz şubeden eğitim alabilirsiniz.

Kimler Yararlanabilir?
Belediyenin web sitesinde herhangi bir yaş sınırı belirtilmemiş olsa da Halk Eğitim Müdürlüklerine bağlı eğitim veren kurumlar zorunlu eğitim yaşını tamamlayanlara yani en az 15-16 yaş ve üzeri olmak gerekmektedir. Bu kuralı karşılayan herkes kayıt olmaları halinde Osmek’in ücretsiz eğitim fırsatlarından istifade edebilir.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
Amacı, sanat ve meslek edindirme olup, öncelikli faaliyet alanı ilçemizde sanayi tesislerinin vasıflı ve meslek sahibi elemanlar ile desteklenmesidir. Aynı şekilde Osmangazi ilçemizde işsizlik problemini tamamen ortadan kaldırarak halkımızın daha güzel işlerde istihdam edilmesini sağlamaktır. O nedenle açılan eğitimler el sanatları olabildiği gibi yüksek teknoloji ve uzmanlık alanı içeren branşlardan seçilmektedir.

Bilişim Teknolojileri: Bilgisayar ve internet teknolojisinin bir araya gelmesi ile birlikte önlenemez bir yükseliş ortaya çıkmıştır. Hayatımızın her anında karşılaştığımız bilişim faaliyetleri artık geleceğin mesleği haline gelmiştir. Osmek bilişim teknolojileri alanı bilgisayar kullanımından Autocad gibi gelişmiş yazılımlara dek bir çok eğitimi içermektedir.

Yabancı Dil: Özellikle iş hayatında kendini geliştirmek, başarılı bir yönetici olmak isteyenlerin olmazsa olmazı yabancı dil eğitimleri Osmek’te birden fazla eğitim imkanı içeriyor. İngilize, Almanca, Arapça, Rusça ve Fransızca ile sizde yabancı dil bilginizi kısa sürede artırabilirsiniz.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği: Sanat ve meslek kurslarında çok nadir gördüğümüz bir alan Su Ürünleri Üniversitelerin bir bölümü olarak okutulmakta olup, özellikle kendi işini kurmak isteyenler için güzel bir fırsat sunmaktadır. Son zamanlarda artan balık üretimi kurabileceğiniz iş alanları arasında yer almaktadır.

Osmek Branş Listesi
Verilen eğitimleri tek tek ele alırsak sayfamız baya uzayacak gibi görünüyor. En iyisi sizleride daha fazla sıkmadan Osmek’in tüm eğitimlerini bir arada görebileceğiniz branş listesini ekleyelim.

Osmek Branş Listesi

Osmek Kursları Nerede Bulunuyor?
Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik etmiş bir şehir Bursa ve Osmanlı hanedanının kurucusu ve ilk padişahı olan Osman Gazi ismini taşıyan ilçemiz Osmangazi Belediyesi 1 milyona yaklaşan nüfusu ile bir çok ilden daha büyük ve daha geniştir. 109 Mahallesi bulunan Osmangazi’de kurs merkezi sayısı olarak 18 noktada şube bulunmaktadır.

Osmek Kurs Merkezleri

 • Akpınar 0224 243 73 43
 • Emek 0242 242 98 43
 • Ördekli 0224 221 80 69
 • Gökdere 0224 220 31 15
 • Seyyit Usül 0224 220 78 37
 • Haraççıoğlu 0224 224 19 66
 • Demirtaş 0224 262 20 08
 • Engelliler Bakım Merkezi (OBAM) 0224 232 24 76
 • Elmasbahçeler 0224 250 01 40
 • Osman Gazi Belediyesi 0224 270 70 00
 • Altınova
 • Namık Kemal
 • Bağlarbaşı
 • Selamet
 • Çiftehavuzlar
 • Panayır
 • Yasemin Park

Osmek Kayıtları Online Yapılmaktadır
Sizde Osmangazi Belediyesinin sağladığı bu imkanlardan yararlanmak isterseniz online başvuru imkanı sunulmaktadır. http://osmek.osmangazi.bel.tr/Sayfa/KayitOl.aspx adresinden bir tıkla ön kayıt işlemi gerçekleştirilmektedir. Devamında kurs merkezinden size ulaşarak kesin kayıt aşaması gerçekleşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir