Samek 2016-2017 Kayıtları Başladı

Samek
Özellikle büyük şehirlerin kalkınmasında eğitim önemli rol oynamaktadır. Tabi ki eğitim denince aklımıza sadece okullarda verilen eğitim gelmemelidir. Çalışan, mezun yada eğitime devam eden herkesin kendini geliştirmesi için özellikle sanat ve meslek eğitimleri olup, Türkiye’nin her yerinde bu imkanı elde edebilirsiniz. Başta Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri tarafından sağlanan mesleki eğitimleri aynı zamanda bir çok büyük şehir, il ve ilçeler tarafından uygulanmaktadır. O illerden biride Sakarya olup, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları SAMEK ile özellikle sanat ağırlıklı eğitimler verilmektedir.

Sakarya Kurs Başvurusu

Samek 2016-2017 Kayıtları 26 Eyül’de Başladı
Sakarya’da yaşayanların merakla beklediği Samek yeni dönem kayıtları bu yıl 26 Eylül – 10 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olup, 20 farklı kurs merkezinde 82 farklı branşta eğitim verilmesi planlanmaktadır. Daha fazla bilgi için 444 40 54 numaralı telefonu aradıktan sonda dahili olarak 3434’ü tuşlayınız

Samek Kursları Nedir?
Sakarya Büyükşehir Belelediyesi tarafından planlanıp uygulamaya başlanan Samek Kursları iki farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Biri zorunlu eğitim yaşını tamamlamış olan bireyler için sanat ve meslek eğitimleri olup, diğeri ise daha çok çocuk ve gençlerin yaz tatilinde katılabileceği Samek Yaz Okulu uygulamasıdır.

Kimler Yararlanabilir?
Yerel yönetime ait bir eğitim olması nedeniyle öncelikle bu şehirde yaşayan insanlar yararlanabilir. Memleketiniz ne olursa olsun eğitim sürecinde Sakarya ve Samek kurs merkezlerinin olduğu ilçelerde yaşamanız yeterlidir.

Eğitimler Ücretli mi?
Uzun zamandır ücretsiz eğitim veren Samek 2015 – 2016 eğitim öğretim döneminde 20 TL ücret alınacağı açıklanmıştır. Sembolik bir ücret olup, böylesi eğitim kalitesine karşılık değer diye düşünüyorum. Aynı uygulama Ankara Büyükşehir Belediyesi Beltek kursları içinde geçerli olup, onlarda 20 TL kurs ücreti almaktadır.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
Samek branş listesi diğer illerimizde olan kurumlara göre daha az olup, burada önemli olan halkın talep etmesidir. İstanbul’da eğitim veren İsmek gelen talepler doğrultusunda branş sayısını 540’a yükseltmiştir. Samek branş sayısı ise 9 alanda yaklaşık 82 branş bulunmaktadır. Eğitimlerin büyük bir bölümü El Sanatları, Güzel Sanatlar ve Geleneksel Sanatlar alanında oluşmakta olup, geri kalan kısımda ise yabancı dil eğitimleri dikkat çekmektedir. İngilizce, Almanca, Arapça gibi en çok tercih edilen diller yanı sıra Gürcüce, Boşnakça, Arnavutça, Abhazca ve Adigece ülkemizde çok nadir bulabileceğiniz eğitimleri Samek yabancı dil eğitimlerinde bulabilirsiniz. Müzik alanında 5 farklı enstrüman ile sanat hayatınıza yön verirken bilişim teknolojileri alanında biraz eksikleri görülmektedir. Bilgisayar kullanımı ve bilgisayar destekli muhasebe eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Aşağıda yer alan görselde bu yıl eğitimi verilmesi planlanan alanlar ve branşların bilgisi yer almaktadır.

Eğitim Listesi

Samek Kurs Merkezleri Nerede?
Sürekli yenilenen ve gelişen yapısı ile dikkat çeken Samek yeni eğitim öğretim dönemine 2 yeni kurs merkezi ile giriyor. Kaynarca ve Karasu Samek şubesi ile kurs merkezi sayısı 20’ye yükselmiş olup, amaç tüm Sakarya ve ilçelerinde Samek kurs merkezlerinin yer almasıdır. Aktif olarak eğitim veren şubeleri ve iletişim bilgilerini aşağıda yer alan listeden inceleyebilirsiniz.

Samek Adres

Samek Telefonları

Samek Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor?
Samek başvuruları 2 aşamalı bir süreç olup, ilk olarak İnternet üzerinden ön kayıt aşamasını tamamlamak gerekir. Bunun için yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. (Link sadece kayıt tarihlerinde aktif olmaktadır) http://kurumsal.sakarya.bel.tr:83/PG_EYS_TANITIM/SamekBasvuru.aspx Her yıl başvurular Eylül ayı içerisinde gerçekleşmekte olup, sayfamızda kesin tarihleri duyurulmaktadır. İnternet üzerinden yapılan başvuruya ek olarak başvuru yaptığınız Samek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı, öğrenim belgesi yada diploma fotokopisi ile gitmeyi unutmayın. Eğitimler en az 12 kişilik sınıflarda yapılmakta olup, 12 kişiden az olması halinde eğitim verilmeyebilir.

Eğitime 2 Hafta Katılmayan Yanıyor
Devamsızlık sorununun önüne geçmek için radikal bir karar alan Samek yönetimi kesin kayıt yaptırdığı halede eğitimin ilk 2 haftası mazeretsiz şekilde eğitime katılmayanların kayıtlarını silerek aynı zamanda Samek kurslarından 1 yıl süreyle eğitim almaları kısıtlanmaktadır.

Bilişim Teknolojileri Alanında Daha Fazla Eğitim Bekleniyor
Sakarya ve ilçelerinde yaşayan halkın Samek’ten isteği özellikle bilişim teknolojileri alanında eğitimlerin artması yönünde olup, Web Tasarım, Web Programlama gibi branşlar en çok talep edilenler arasındadır. Bilgisayar eğitimleri olarak şuan sadece bilgisayar kullanımı ve bilgisayarlı muhasebe eğitimleri verilmektedir. Bu yazımızdan sonra ciddi anlamda gelişmeler olduğu görülmektedir. Samek 2016-2017 eğitim öğretim dönemine bilişim teknolojileri alanında yeni eğitimlerle başlıyor. Bizimde dile getirdiğimiz Web Tasarım, İnternet Programcılığı gibi branşlar listeye dahil edilmiştir.

Diksiyon Kursu İle Başarınızı İkiye Katlayın
Etkili ve güzel konuşma sanatı olan Diksiyon kursları Samek’te yer almakta olup, özellikle insan odaklı çalışanların etkileme ve ikna kabiliyetlerini artırmak için önerilmektedir. Özellikle satış görevlisi olarak çalışanların diksiyon eğitimi sonrası insan ilişkileri ve satış başarıları arttığı görülmektedir.

Samek Yaz Kursu Kayıtları (Bitti)
Yetişkin eğitimlerinin son bulması ile birlikte şimdi çocuklara eğitim imkanı sağlanıyor. Bu yıl 7-14 yaş arası çocuklara yönelik yabancı dil, müzik ve el sanatları alanında eğitimler verilecektir. Toplamda 12 branşın yer aldığı eğitimler sadece 5 ilçede gerçekleşecek olup, Akyazı, Sapanca, Arifiye, Kaynarca ve Karasu ilçelerinde yaşayan biriyseniz ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Kayıtlar 1-20 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olup, eğitimlere ise 18 Temmuz’da başlanacaktır. Belirttiğim kayıt tarihlerinde başvurular kurs merkezlerinde bizzat yapılmaktadır. Tüm çocuklara başarılı bir eğitim dönemi dileriz. Yaz kursu uygulaması okulların açılması ile son bulmuş olup, bir sonraki dönemde yeniden görüşmeyi arzu ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir