Ücretli Öğretmenlik Başvuruları

Sitemizde paylaştığımız içeriklerin büyük bir bölümü genelde öğrenme ve kursiyerlere yönelik olmuş olup, şimdi dilerseniz birazda hayatın anlamı öğretmenler ile ilgili bir bilgilendirme yapalım. Ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayan nesilleri eğiten ve yetiştiren öğretmenlerimiz ve ücretli öğretmenlik hakkında bilgileri inceleyelim. Belki bir çok arkadaşımız ilk defa duyacak olduğu ücretli öğretmenlik diye bir meslek ve kavram bulunuyor. Hatta öyleki bu şekilde çalışan üniversite mezunlarının sayısı 50 bin ve üzeri olduğu bilinmektedir.

Ücretli Öğretmen

Ücretli Öğretmenlik Nedir?
En az 4 yıllık fakülte ve ön lisans mezunları ile aynı şekilde emekli olmuş tüm branş ve sınıf öğretmenleri bu şekilde çalışabilir. Henüz bir okulda göreve başlamayanların (atanayaman) benimsediği bir iştir. Yani kadrosuz öğretmende diyebiliriz. Üniversiteler biraz ihtiyaç fazlası öğretmen adayları mezun etmesi nedeniyle ister istemez, henüz atanamayan on binlerce öğretmen bulunmaktadır. Atanmayı bekleyen öğretmen adayları ise geçici kadrosuz öğretmen olarak kısa ve uzun süreli sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yükü azaltmak için bu sistemi uyguladığı da söylenebilir.

Ücretli Öğretmenler Nasıl Çalışır?
İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri okullarda ortaya çıkan öğretmen ihtiyacını bazen bu şekilde karşılamaktadır. Örnek okulun birinde bir öğretmen hastalandı ve ameliyat oldu, bu öğretmenimiz muhtemel 1-2 ay ders veremeyecek olup, burada sıkıntı yaşanmasını önlemek için hemen ücretli öğretmen uygulaması ile o öğretmenin yerine geçici olarak sözleşmeli görevlendirme yapılmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Şartları Nelerdir?
Öncelikli şart Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Aynı şekilde kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl yada daha fazla hapis cezası almamış olmalısınız. Erkek öğretmenler için askerliği yapmış, tecil etmiş yada askerlikten muaf olmak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken bakaya kalmamalısınız.

Yukarıda da belirtiğim gibi Ön Lisans ve Lisans mezunu olmak gerekmektedir. Aynı şekilde bir diğer önemli kural ise herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna (SSK, Bağkur vs ) bağlı olmamak gerekir. Emekli olan öğretmenler bu işlemden muaf olup, onlarda ücretli öğretmenlik mesleğini icra edebilirler.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bunun için size en yakın il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri hizmet vermekte olup, zaman farketmeden bu kurumlardan birine giderek başvuru formu doldurmanız önerilmektedir. Genelde ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen başvurularda Ücretli Öğretmenlik Başvuru Formu ve bu form üzerinde belirtilen gerekli evrakların hazırlanıp, başvurunuz esnasında teslim etmeniz gerekir.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman?
Aslına bakarsanız standart bir başvuru tarihi olmayıp, MEM’lerin farklı uygulamaları söz konusudur. Genelde okulların açılmasına kısa bir süre kala gerçekleştirilen Ücretli Öğretmenlik Başvuruları dilediğiniz zaman yapabileceğinizi unutmalısınız. Fakat bazı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tek tek almak yerine belirli bir dönem belirleyip, başvuruları topluca almaktadır. Bu nedenle genelde bu kurumlar bu konuda duyuru yapmaktadır. Bizde bu sayfada yapılan Ücretli Öğretmen alımları ile ilgili duyuruları yayınlayacağız.

Nereye Başvuru Yapmalıyım?
Başvurular bizzat yapıldığı gibi aynı zamanda gelişmiş İnternet teknolojisi ile bazı kurumlarda Online yapılmaktadır. Başvuru yaparken özellikle yaşadığınız ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü tercih edilmelidir. Çünkü alacağınız ücret düşük olup, birde ulaşım masrafınız olursa yaptığınız işten hiç keyif almayabilirsiniz.

Gerekli Evraklar

Usta Öğretici ve Ücretli Öğretmenlik Arasında Fark Nedir?
Aslında ikiside öğretmenlik olup, Ücretli Öğretmenler okullarda görev yaparken, Usta Öğreticiler ise genelde sanat ve meslek eğitimi merkezlerinde görev yapmaktadır. Usta Öğretici olmak için şartlar daha kolay olup, lisans, ön lisans, meslek lisesi mezunları ve mesleki eğitim merkezlerinden alınan usta öğreticilik belgesi ile İstanbul’da yaşayanlar İsmek’te usta öğretici olabilirler. Aynı şekilde Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz Halk Eğitim Merkezi kursları yine sürekli usta öğretici alımı yapmaktadır.

13 Yorum

Yorum yap
 1. Merhaba, Sosyoloji bölümü mezunuyum. Aynı zamanda Psikoloji alanından yandal yaptım. Şuan formasyonum yok, formasyon yaparken herhangi bir yerde ücretli öğretmenlik yapma şansım var mı? ve farklı olarak nerelerde başlangıç yapabilirim?

  1. Fatma: Size daha fazla bilgi verebilmeleri için halk eğitim merkezleri ya da okul yönetimlerine müracaat etmenizi rica edeceğim.

 2. Teknik eğitim makine öğretmenliği mezunuyum.ücretli öğretmenlik yapabilir miyim??

  1. Ersen: Tabii ki yapabilirsiniz.

 3. Ücretli öğretmenlik atamalari hangi tarihlerde yapiliyor

  1. Hazal: Yaşadığınız ilçenin halk eğitim merkezi müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. İSMEK’te görev yapmak isterseniz onun içinde kariyer.ismek.org adresinden başvuru yapabilirsiniz.

 4. Ben gıda mühendusliği mezunuyun ayrıca pedagolojik formasyon aldim nasil is bulabilirim

  1. Münevver: Size en yakın Halk Eğitim Merkezine başvurarak yardım alabilirsiniz. Aynı şekilde kariyer.ismek.org adresinden de mezuniyet durumunuza uygun eğitim verebileceğiniz Branşları görebilirsiniz.

 5. Benim 800 modelistlik usta ogretici sertifikam 800 bicki dikis dertifikam var liseyi bitirmedim..bizlerede is imkani varmi lutfen cvp beklyorm

  1. Nurdan: Halk Eğitim Merkezlerinde şansınızı denemelisiniz.

 6. Ben Plates,aerobik dans, tenis antrenörüyüm beden eğitim öğretmenlik mezunuyum kurs vermek istiyorum

  1. Aylin: kariyer.ismek.org adresinden öğretmen başvurusu yapabilirsiniz.

 7. 3-6 çoçuk etkinleri eğitine öğretemen olarak başvuruda bulunmak istıyorum. anadolu üniversitedi okulöncesi öğretmenliği mevzunuyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir