Özellikle büyük şehirlerin kalkınmasında eğitim önemli rol oynamaktadır. Tabi ki eğitim denince aklımıza sadece okullarda verilen eğitim gelmemelidir. Çalışan, mezun yada eğitime devam eden herkesin kendini geliştirmesi için özellikle sanat ve meslek eğitimleri olup, Türkiye’nin her yerinde bu imkanı elde edebilirsiniz. Başta Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri tarafından sağlanan mesleki eğitimleri aynı zamanda bir çok büyük şehir, il ve ilçeler tarafından uygulanmaktadır. O illerden biride Sakarya olup, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları SAMEK ile özellikle sanat ağırlıklı eğitimler verilmektedir.

Samek 2015-2016 Kayıtları (Başladı)
Merakla beklenen yeni eğitim öğretim dönemi için hazırlıklar son bulmuş olup, Samek 2015-2016 başvuruları 10-30 Eylül 2015 tarihinde yapılacaktır. İki aşamalı kayıt uygulaması olup, aşağıda sayfanın alt kısımlarından Online başvuru linki ve kesin kayıt için gerekli belgelerin detayları yer almaktadır. http://kurumsal.sakarya.bel.tr:83/PG_EYS_TANITIM/SamekBasvuru.aspx

Sakarya Kurs

Samek Kursları Nedir?
Sakarya Büyükşehir Belelediyesi tarafından planlanıp uygulamaya başlanan Samek Kursları iki farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Biri zorunlu eğitim yaşını tamamlamış olan bireyler için sanat ve meslek eğitimleri diğeri ise 10-15 ve 15-17 yaş arası gençlerin katılabileceği Samek Yaz Okulu uygulamasıdır. Samek yaz okulu uygulaması genellikle okulların kapanması ile başlamaktadır.

Samek’ten Kimler Yararlanabilir?
Yerel yönetime ait bir eğitim olması nedeniyle öncelikle bu şehirde yaşayan insanlar yararlanabilir. Memleketiniz ne olursa olsun eğitim sürecinde Sakarya ve Samek kurs merkezlerinin olduğu ilçelerde yaşamanız yeterlidir.

Eğitimler Ücretli mi?
Uzun zamandır ücretsiz eğitim veren Samek 2015 – 2016 eğitim öğretim döneminde 20 TL ücret alınacağı açıklanmıştır. Sembolik bir ücret olup, böylesi eğitim kalitesine karşılık değer diye düşünüyorum. Aynı uygulama Ankara Büyükşehir Belediyesi Beltek kursları içinde geçerli olup, onlarda 20 TL kurs ücreti almaktadır.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
Samek branş listesi diğer illerimizde olan kurumlara göre daha az olup, burada önemli olan halkın talep etmesidir. İstanbul’da eğitim veren İsmek gelen talepler doğrultusunda branş sayısını 348’e yükseltmiştir. Samek branş sayısı ise 8 alanda yaklaşık 50 branş bulunmaktadır.Eğitimlerin büyük bir bölümü El Sanatları, Güzel Sanatlar ve Geleneksel Sanatlar alanında oluşmakta olup, geri kalan kısımda ise yabancı dil eğitimleri dikkat çekmektedir. İngilizce, Almanca, Arapça gibi en çok tercih edilen diller yanı sıra Gürcüce, Boşnakça, Arnavutça, Abhazca ve Adigece ülkemizde çok nadir bulabileceğiniz eğitimleri Samek yabancı dil eğitimlerinde bulabilirsiniz. Müzik alanında 5 farklı enstrüman ile sanat hayatınıza yön verirken bilişim teknolojileri alanında biraz eksikleri görülmektedir. Bilgisayar kullanımı ve bilgisayar destekli muhasebe eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

Samek Kurs Merkezleri Nerede?
Sürekli yenilenen ve gelişen yapısı ile dikkat çeken Asmek yeni eğitim öğretim dönemine 2 yeni kurs merkezi ile giriyor. Kaynarca ve Karasu Samek şubesi ile kurs merkezi sayısı 18’e yükselmiş olup, amaç tüm Sakarya ve ilçelerinde Samek kurs merkezlerinin yer almasıdır. Aktif olarak eğitim veren şubeleri ve iletişim bilgilerini aşağıda yer alan listeden inceleyebilirsiniz.

Samek Adres

Samek Telefonları

Samek Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor?
Samek başvuruları 2 aşamalı bir süreç olup, ilk olarak İnternet üzerinden ön kayıt aşamasını tamamlamak gerekir. Bunun için yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. (Link sadece kayıt tarihlerinde aktif olmaktadır) http://kurumsal.sakarya.bel.tr:83/PG_EYS_TANITIM/SamekBasvuru.aspx Her yıl başvular Eylül ayı içerisinde gerçekleşmekte olup, sayfamızda kesin tarihleri duyurulmaktadır. İnternet üzerinden yapılan başvuruya ek olarak başvuru yaptığınız Samek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı, öğrenim belgesi yada diploma fotokopisi ile gitmeyi unutmayın. Eğitimler en az 12 kişilik sınıflarda yapılmakta olup, 12 kişiden az olması halinde eğitim verilmeyebilir.

Eğitime 2 Hafta Katılmayan Yanıyor
Devamsızlık sorununun önüne geçmek için radikal bir karar alan Samek yönetimi kesin kayıt yaptırdığı halede eğitimin ilk 2 haftası mazeretsiz şekilde eğitime katılmayanların kayıtlarını silerek aynı zamanda Samek kurslarından 1 yıl süreyle eğitim almaları kısıtlanmaktadır.

Samek Genel Sergisi
Sanat ve meslek kurslarının olmazsa olmazı haline gelen sergiler Sakarya’da Samek ile daha güzel ve ilgi çekici hale gelmektedir. 2014-2015 eğitim öğretim dönemi son bulması ile birlikte kursiyer ve usta öğreticilerimizin sergi heyecanı başlamıştır. Bu yıl 3-13 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Samek Genel Sergisi açılışına Pop müziğin sevilen ismi Kutsi konseri ile katılacaktır. Kentpark Öğretmen Evi yanında yapılan etkinlikler yine çok renkli geçmiş olup, bir sonraki sergimizde buluşmayı temenni ediyoruz.

Bilişim Teknolojileri Alanında Daha Fazla Eğitim Bekleniyor
Sakarya ve ilçelerinde yaşayan halkın Samek’ten isteği özellikle bilişim teknolojileri alanında eğitimlerin artması yönünde olup, Web Tasarım, Web Programlama gibi branşlar en çok talep edilenler arasındadır. Bilgisayar eğitimleri olarak şuan sadece bilgisayar kullanımı ve bilgisayarlı muhasebe eğitimleri verilmektedir.

Samek Diksiyon Kursu İle Başarınızı İkiye Katlayın
Etkili ve güzel konuşma sanatı olan Diksiyon kursları Samek’te yer almakta olup, özellikle insan odaklı çalışanların etkileme ve ikna kabiliyetlerini artırmak için önerilmektedir. Özellikle satış görevlisi olarak çalışanların diksiyon eğitimi sonrası insan ilişkileri ve satış başarıları arttığı görülmektedir.

Samek Kursları (Sakarya) için 15 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Merve: Evet 2016 yılında sınavlara hazırlık kurslarına başlandı.

merve

YGS kursu var mı

admin - WEBMASTERYOLCU

Süreyya: Mevcut branşlara kayıt olabilirsiniz.

Süreyya

Merhaba ben dikiş kurşuna kayıt yapmak istiyorum ama seçeneklerde dikiş yok

şule

Samek çarşı şubesi kapandı mı? Kurslara internetten kayıt yaparken samek eğitim ve gençlik merkezi diye bir yer yazıyor adresi neresidir?

admin - WEBMASTERYOLCU

Aleyna: İlk olarak mutlaka ön kayıt işlemi gerekmektedir.

aleyna

ön kayıt yapamıyorum direk merkeze gidip yapsam olur mu asil kayıt yapılamamaktadır diyo da ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Miraç: Sadece el sanatları ve mesleki alanlarda eğitimler verilmektedir.

miraç

kpss kursuda varmı?

admin - WEBMASTERYOLCU

Rabia: Evet saatleri çakışmamak kaydıyla katılabilirsiniz.

rabia

bir den fazla kursa katılabiliyor muyuz ?

admin - WEBMASTERYOLCU

Gökhan: Eğitim planlamasını kayıtlar başladığında görebilirsiniz.

gökhan

merhaba ben bilgisayar destekli muhasebe kursuna gitmek istiyorum fakat bir sorum olaçak tüm merkezlerde veriliyor mu ben sadece çarşıya yakınım.yardımcı olursanız sevinirim

admin - WEBMASTERYOLCU

Zeynep: Eylül ayında başlamakta olup, kesin tarih sayfada duyurulacaktır.

zeynep

samek 2015 2016 yılı kursıyer kayıtları ne zamna baslayacakİsmek Kursları