Yeni Türkiye ülkemiz ve insanımız için çok güzel olacak gibi görünüyor. Bundan 20 yıl öncesine dönüp baktığınızda sanat ve meslek eğitimi olarak genç kızlara dikiş nakış eğitimleri verdiğini görürsünüz. Devlet imkanları bile yeterli olmayan bir süreçten geçen ülkemiz şuan yerel yönetimlerin bile dünya standartları üzerinde mesleki eğitimler verdiğini görüyoruz. Ülkemizin bir çok yerinde görebileceğiniz bu uygulamanın güzel örneği de Sakarya ilimizde uygulanmaktadır. 16 İlçesi ve 1 milyonluk nüfusu ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları Samek insana verilen en güzel değer olduğunu söyleyebilirim.

Samek

Samek Kursları Nedir?
Sakarya Büyükşehir Belelediyesi tarafından planlanıp uygulamaya başlanan Samek Kursları iki farklı seçeneği bulunmaktadır. Biri zorunlu eğitim yaşını tamamlamış olan bireyler için sanat ve meslek eğitimleri diğeri ile 10-15 ve 15-17 yaş arası gençlerin katılabileceği Samek Yaz Okulu uygulamasıdır. Sayfamızda meslek eğitimlerine yer verilecek olup, Samek Yaz Okulu bilgisi farklı bir sayfada yayınlanmıştır.

Eğitimler Ücretli mi?
Uzun zamandır ücretsiz eğitim veren Samek 2015 – 2016 eğitim öğretim döneminde 20 TL ücret alınacağı açıklanmıştır. Sembolik bir ücret olup, böylesi eğitim kalitesine değer diye düşünüyorum. Aynı uygulama Ankara Büyükşehir Belediyesi Beltek kursları içinde geçerli olup, onlarda 20 TL kurs ücreti almaktadır.

Samek’ten Kimler Yararlanabilir?
Yerel yönetime ait bir eğitim olması nedeniyle öncelikle bu şehirde yaşayan insanlar yararlanabilir. Memleketiniz ne olursa olsun eğitim sürecinde Sakarya ve Samek kurs merkezlerinin olduğu ilçelerde olmanız yeterlidir. Sanat ve Meslek Kursları kapsamında olması nedeniyle zorunlu eğitim yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
Samek branş listesi diğer illerimizde olan kurumlara göre az olup, burada önemli olan halkın talep etmesidir. İstanbul’da eğitim veren İsmek gelen talepler doğrultusunda branş sayısını 348’e yükseltmiştir. Samek branş sayısı ise 8 alanda yaklaşık 50 branş bulunmaktadır.Eğitimlerin yarısı El Sanatları, Güzel Sanatlar ve Geleneksel Sanatlar alanında oluşmakta olup, geri kalan kısımda ise yabancı dil eğitimleri dikkat çekmektedir. İngilizce, Almanca, Arapça gibi en çok tercih edilen diller yanı sıra Gürcüce, Boşnakça, Arnavutça, Abhazca ve Adigece ülkemizde çok nadir bulabileceğiniz eğitimleri Samek yabancı dil eğitimlerinde bulabilirsiniz. Müzik alanında 5 farklı enstürman ile sanat hayatınıza yön verirken bilişim teknolojileri alanında biraz eksikleri görülmektedir. Bilgisayar kullanımı ve bilgisayar destekli muhasebe eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

Samek Kurs Merkezleri Nerede?
Yenilenen eğitimleri ve artan kurs merkezi sayısı ile Samek Sakarya il merkezi haricinde ilçelerde de eğitim merkezi açmaya devam ediyor. Sayısı 20’ye yaklaşan Samek kurs merkezleri adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Size en uygun şubeyi hemen bulabilirsiniz.

Samek Adres

Samek Telefonları

Samek Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor?
İki aşamalı bir kayıt süreci ilk aşamayı internet üzerinden online yapmanız gerekir.http://samek.playback.com.tr/Samek/OnlineKayit yandaki linkten her yıl Eylül ilk haftası başlayacak olan kayıtlardan dilediğiniz eğitime başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız kursun başlaması için en az 12 kişi kayıt yaptırması gerekmektedir. Online başvuru işleminden sonra başvuru yaptığınız Samek kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi + diploma yada eğitim belgeniz ile giderek kesin kayıt yaptırmanız gerekir.

Eğitime İlk 2 Hafta Katılmayanlar Dikkat
Bir çok kurs merkezinde mutlaka karşılaşmıssınızdır. Kayıt olan insanlar ilk hafta yada ilk haftadan sonra eğitime gelmeyebiliyorlar. Samek bu konuda farklı bir uyguamaya imza atmış olup, eğitim başladığı anda 2 hafta gelmeyen kursiyerin kaydı silinerek Samek kurslarından 1 yıl yararlanması kısıtlanıyor.

Samek Genel Sergisi
Sanat ve meslek kurslarının olmazsa olmazı haline gelen sergiler Sakarya’da Samek ile daha farklı, daha uzun ve daha heyecanlı yaşanıyor. Samek 2014-2015 eğitim öğretim dönemi son bulması ile birlikte kursiyer ve usta öğreticilerimizi sergi heyecanı sarmıştır. Bu yıl 3-13 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Samek Genel Sergisi açılışında Pop müziğin sevilen ismi Kutsi konseri ile yapılacaktır. 3 Haziran saat 18:30’da yapılacak olan açılış ve konser Kentpark Öğretmen Evi yanında yapılacak olup, tüm Sakarya halkını muhteşem organizasyona bekliyor bu vesile ile Samek yöneticilerini bir kez daha tebrik ediyoruz.

Samek 2015 – 2016
Kutsi konseri ile 2014-2015 eğitim dönemine veda eden Samek 2015-2016 kayıtları her zaman olduğu gibi eylül ayı ilk haftası başlayacaktır. Yeni dönemde sizde Samek’in şanslı kursiyerleri arasında yer alabilirsiniz.

   Paylaş
Samek Kursları (Sakarya) için 2 yorum yapılmış


admin - WEBMASTERYOLCU

Zeynep: Eylül ayında başlamakta olup, kesin tarih sayfada duyurulacaktır.

zeynep

samek 2015 2016 yılı kursıyer kayıtları ne zamna baslayacak

İsmek Kursları