Bağcılar Belediyesi Kursları

İlçenin ismine baktığınıda üzüm bağları aklınıza gelmektedir. Şuan ilçemiz ve çevresinde öyle bir görüntü olmasada 1970 Yılına kadar Bağcılar’da yaşayan halk geçimini bağcılıktan sağlamaktaydı. 90 Yıl önceki adı Çıfıtburgaz olmakla birlikte sonraları adı Yeşilbağ ve daha sonra ise Bağcılar olarak değişmiştir. Osmanlı döneminde rumların yaşadığı bir yer olan Bağcılar daha sonra yapılan mübadele ile Selanikten gelen Türkler yerleştirimiştir. Sanırım çok fazla gerilere gittik biraz yakın tarihe dönecek olursak 1992 yılına kadar Bakırköy’e bağlı bir semt olan Bağcılar ilçe olması ile şuan Avrupa yakasının en kalabalık içelerinden birisidir. 750 Bin ve üzeri nüfusu ile ciddi oranda göç almıştır. Tarihten çıkıp asıl konumuza dönecek olursak Bağcılar Belediyesi Kursları olarak sizlere belediyenin sunduğu imkanlardan bahsetmek istiyorum. Çok geniş imkanlar olduğunu belirtmek isterim hemde her yaş grubuna göre eğitimler olduğunu aşağıda göreceksiniz.

Bağcılar Kurs

Bağcılar Belediyesi Kursları
İstanbul’da ilçe belediyelerine baktığımda en geniş kapsamlı eğitimleri Bağcılar Belediyesinin verdiği görülmektedir. 6 Farklı kategoriye ayrılmış olan Bağcılar Belediyesi Kursları Bilgi Evleri, Engelliler Sarayı, Kadın ve Aile, Gençlik Merkezi, Mahalle Konakları ile son olarak Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi ilçemizde yaşayan üstün yetenekli çocukların değerlendirilmesini sağlamaktadır. Şimdi dilerseniz bu kurumları ve sağladığı imkanlar ile kimmlere hitap ettiğini görelim.

Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri
Özellikle öğrenimi devam eden çocuklarımıza yönelik olan Bilgi Evleri 3.4.5.6.7.8. sınıfa devam eden öğrencilerimiz hizmet vermektedir. Çocuklarımız için özellikle internet ortamında araştırma yanısıra bilgisayar bilgilerini geliştirme ve hatta kütüphane imkanı sunan Bağcılar Bilgi Evleri arıca Halk Oyunları, Satranç, Masa Tenisi, Basketbol, Badminton, Diksiyon, Mehteran Takımı, Bağlama, Gitar, Bilişim, İzcilik, İngilizce, Tiyatro, Resim, Karikatür, Kariyer Kulübü, Meslek Tanıtmak ve Sinema günleri gibi daha bir çok eğlenceli eğitim ve etkinliklerin yer aldığı Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri ilçe genelinde 16 farklı noktada yer almaktadır. Size en yakın bilgi evi ve iletişim bilgisini yandaki linkten görebilirsiniz. http://www.bagcilar.bel.tr/icerik/78/112/bilgi-evleri-iletisim.aspx

Bağcılar Gençlik Merkezi
Herkes için eğitimlerin olduğunu söylemiştik yukarda çocuklar için imkan sağlanırken şimdi ise ülkemizin teminatı gençler için eğitim imkanlarını göreceğiz. Bağcılar Gençlik Merkezi 15-28 yaş arası bireylere kültür, sanat ve spor eğitimleri veren bir kurumdur. Eğitimler arasında Bağlama, Diksiyon, İngilizce, Osmanlıca, Tiyatro, Basketbol, Erkekler İçin Fitness gibi vücut geliştirme imkanı sunmaktadır. Bağcılar ilçemizde ikamet eden tüm 15-28 yaş arası gençler bu imkanlardan yararlanabilmektedir.

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı
Gerek doğuştan yada sonradan engelli olan vatandaşlarımız için danışmanlık ve mesleki eğitim imkanı sunan Bağcılar Engelliler Sarayı ilçemizde yaşayan sağlık kurumu raporu ile engelli olduğu kanıtlanan bireyler ve yakınlarının gelerek kayıt yaptırması gerekmektedr. Engelli vatandaşlarımıza yönelik kurslarda özellikle uğraş verebilecekleri yada meslek sahibi olup, istihdam edilme imkanı sağlanıyor. Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Çağrı Merkezi Operatörü, Mantar Üretimi, Danışma Görevlisi, Engelli Gündüz Bakımevi, Türk Halk Oyunları, El Becerisi, Halı ve Kilim Dokuma yanısıra Bayan Kuaförlüğü gibi eğitimler verilmektedir.

Kadın ve Aile Kursları
Çocuk ve gençlerle engelli vatandaşlarımıza sağlanan imkanları gördükten sonra şimdide dilerseniz hayatımızın olmazsa olmazı kadınlarımız için sunulan olanakları görelim. Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi hanımlar için yaklaşık 30 farklı branşta kurs vermekte olup, bunlar Çiçek Yapımı, Alüminyum Kabartma, Ev Aksesuarları, Nikah Şekeri, Kasnak Nakışı, Takı Tasarım, İğne Oyası, Dolgu Oyuncak Yapımı, Kurdela Nakışı, İğne Oyası, Giysi Tadilatçısı, Evde Çocuk Bakımı, Yönetici Asistanı, Ebru, Mefruşat, Modelist Yardımcısı, Aşçı ve Pastacı Çırağı, Kur’an-ı Kerim, Arapça, Diksiyon, İngilizce, Bilgisayar Kullanımı, Aile Eğitimi, Rölyef ve Temel Muhasebe gibi eğitimler ile kadınlarımız boş zamanlarını değerlendirirken meslek sahibi olabilir.

Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi
Yeteneğim Geleceğim projesi kapsamında Bağcılar Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından başlatılmış olup, şuan Bağcılar Belediyesi tarafından sürdürülmektedir. Burada amaç üstün yetenekli çocukların tespit edilerek okul dışında özel eğitimlerin verilmesini kapsamaktadır. 8-13 Yaş arası çocukları kapsayan imkanlar okul saatleri dışında olduğu gibi aynı zamanda haftasonlarıda eğitim vermektedir. Verilen eğitimler normal çocuklara göre daha ileri seviye olup, geleceğin bilim adamları şimdiden yetişmektedir.

Bağcılar Ücretsiz Kurs
Bu muhteşem ilçemizde yaşayanlar için fırsatlar sanırım saymakla bitmez Bağcılar belediyesi kurslarına ek olarak birde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İsmek kursları mevcuttur. Bağcılar İsmek olarak 11 farklı kurs merkezleri ile sizleri bekliyor. 16 Yaş ve üzeri bireylere sanat ve meslek edindirme kursları veren Bağcılar İsmek kursları aynı zamanda MEB onaylı sertifika imkanı sağlamaktadır. Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.ismekkurs.com/bagcilar-ismek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir