Arapça Kursu (Temel ve İleri Seviye)

Yüce dinimiz İslam ve Kur’an-ı Kerim dili olan Arapça özellikle arap ülkeleri ve Kuzey Afrika’nın bir bölümünde arapça ana dil olarak kullanılmaktadır. Standart arapça yerine ülkeler küçük farklılıklar katarak kendi ülkelerine göre özelleştirmişlerdir. Fakat yinede ana dili arapça olan insanlar standart arapça anlayabilmektedir. Örnek bizim içinde önemli yeri olan Arapça Osmanlı döneminde yine küçük bazı değişiklikler yapılarak Osmanlı Türkçesi olarak kullanılmıştır. Osmanlıcanın kökü arapça olup, sadece küçük değişiklikler yapılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte latin alfabesi getirilmiş olup, hani derler ya insanlar bir gecede cahil oldu işte bu yüzdendir. Örnek şimdi deseler yeni anadilimiz ingilice herkes onu kullanacak deseler halkın %95’i yine cahil olacaktır. Neden, niye değiştirildi. Bilmiyorum ama şuan arapça öğrenmek isteyen insanların keşke ana dilimiz Osmanlıca olarak kalsaydı dediğini duyar gibiyim.

Arapça Kursları

Neden Arapça Öğrenmeliyim?
Gelişen imkanlar ve düzelen ekonomimiz ile ülkelerin turizm imkanlarıda hızla artmaktadır. Geçtiğimiz yıllara oranla sayısı hızla artan arap turist sayısı aynı zamanda ülkemizde bir gerekliliğide gözler önüne sermiştir. Evet değerli arkadaşlar ülkemizde arap turistlere tercümanlık edecek kadar yeterli arapça bilen sayısı olmadığını görüyoruz. Bunun nedeni ise genelde ingilizceye verilen önemin diğer yabancı diller ve arapçaya verilmemesidir. Gerçi son zamanlarda bunun farkına varan yöneticilerimiz gerek devlet geerekse yerel yönetimler eliyle bu açık kapatılmaya çalışılmaktadır. Bunun için özellikle ülkemizin güzide eğitim merkezleri olan sanat ve meslek kursları ile yapılmakta olup, yine bu alanda liderliği İsmek Arapça kursları göstermektedir.

İsmek Arapça Kursu
İlk kurulduğu yıl olan 1996’dan beri sürekli gelişen ve yenilenen İsmek Arapça ve osmanlıca gibi bize yabancı olmayan kavramlara özellikle önem vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda aynı zamanda Kur’an-ı Kerim kursları açarak 16 yaş ve üzeri insanlarında yüce dinimiz kitabı öğrenmesini sağlamaktadır. İsmek yabancı dil branşında yer alan arapça en çok değer verilen iki dil arasında yer almaktadır. Arapça öğrenmek isteyenler için İsmek’te temel, orta düzey ve ileri kademe olmak üzere 3 farklı seçenek bulunmaktadır.

Arapça A1
İlk seviye arapça eğitimi olup, sıfırdan başlayanlar ve hiç bir bilgisi olmayanların ilk atması gereken adımdır. 120 Saat sürecek bu eğitimle harfleri tanıma, günlük hayatta iletişim gibi temel kavramları öğrenecek ilerletmek ve pratik yapmak içinse diğer branşlara katılmaya hak kazanacaksınız.

Arapça A2
Bu eğitimi alabilmek için öncelikle yukarda belirtilen A1 eğitimlerini almış ve eğitimi tamamlayarak, sertifika almaya hak kazanmış olunması gereklidir. Kursiyerlerimizin, kendilerini daha fazla geliştirmesi amaçlı farklı bir branş olan, Arapça A2 günlük hayatta gerekli olabilecek, çevre, sağlık, bilim ve doğa ile ilgili herşeyi kolayca anlama, okuma, yazma ve iletişim bilgileri kurabilirsiniz. Bu eğitimi alan bireyler günlük hayatta, konuşma ve çeviri yapabilecek düzeye gelmektedir. ismek Arapça A2 eğitimleri 160 saat sürmektedir. Kendini dahada geliştirmek isteyenler için bu sefer İleri Seviye Arapça eğitimlerinin kapısı açılmış olacaktır.

İleri Seviye Arapça
Arapçayı benimseyen tam anlamıyla öğrenmek ve ona hakim olmak istiyorum diyenler içinse 192 saat sürecek bir eğitim öneriyoruz. Arapça ileri seviye, grammer ve güncel arapça eğitiminden oluşan bu proğramdan yararlanmak için öncelikle diğer alt seviye eğitimleri almış olması gerekmektedir. Arapça ileri kademe kurslarımızda, özellikle grammer bilgileri ile terkip ve kalıplar üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bol bol egzersiz ve güncel çalışmaların yer aldığı eğitimlerden başarılı bir şekilde ayrılan kursiyerlerimmiz, arapça kitap, gazete ve dergileri okuyabilmektedir. Eğitim sonunda alacağı sertifika ile hac ve umre hizmeti veren firmalar ve uluslararası şirketlerde tercüman olarak çalışma imkanı bulabilirler.

Kurslardan Kimler Yararlanabilir?
Öncelikle İsmek’ten kısaca bahsetmek istiyorum. 1996 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından planlanıp uygulamaya konan İsmek sadece İstanbul’da hizmet vermektedir. İstanbul’da yaşayan, ırkı, dini, dili farketmeksizin 16 yaş ve üzeri herkesin yararlanabildiği İsmek tek şart olarak zorunlu öğrenim dönemini geçmiş yani 16 yaş ve üzeri olmayı gerektirmektedir. Sizde İstanbul’da yaşıyor ve 16 yaşın altında değilseniz 70 yaşına kadar bu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz Arapça Kursu İçinde İsmek
Şuan yaklaşık 400 branşta eğitim veren İsmek hiç bir eğitiminde kursiyerlerden ücret talep etmemektedir. Aynı şekilde arapça kurslarıda ücretsiz olup, kayıt, eğitim ve sertifika alacağınızda hiç bir şekilde ücret talep edilmez. Özellikle ilahiyat fakültesi mezunu öğretmenlerle sizde kolay ve ücretsiz bir şekilde arapça eğitimi alabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece kayıt olmaktır.

İsmek Arapça Kursu Kayıtları Online Yapılmaktadır
Sürekli gelişen İsmek aynı zamanda kursiyerlerin imkanlarınıda hızla artırmaktadır. Geçtiğimiz yıl başvuru sorununa internetten online başvuru ile çözüm bulan kurum insanların kurs merkezlerine gelmelerine gerek kalmadan bir tıkla başvuru yapmasını sağlamıştır. Bunun için İsmek Online uygulaması hizmete girmiş olup, kursiyer.ismek.org adresinden bir tıkla TC kimlik numaranızı kullanarak kayıt olabilirsiniz. Bu sadece ön kayıt niteliğinde olup, eğitim alacağınız kurs merkezi sizi telefonla arayarak bilgi verecektir.

Arap Turistlerle İletişim Kurun, Ticaret Yapın
Örnek İstanbul’un en sosyetik yerlerinden biri olan Nişantaşı şuan adım başı arap turistler ile karşılaşmanız mümkündür. Özellikle ticari amaçlarla gelen arap turistler bazen kendilerini anlayacak insan bulamıyor. İşte bu durumda ortaya çıkan arapça bilgisi olan insan böylesi yerlerde çok fazla gerek duyulmaktadır. Bir çok işyeri ve mağaza arapça bilgisi olan elemana ihtiyaç duymaktadır. Belkide sadece öğrenmek için başlayacağınız bu eğitim sizin hayatınızda çok farklı bir sayfa açabilir.

İstanbul Dışında Arapça Kursları
Biz sayfamızda İsmek’i konu edindiğimiz için Arapça Kursu sadece İstanbul’da varmış gibi algılandı. Kesinlikle Türkiye’nin her yerinde ücretsiz arapça kursu imkanı olup, başta Halk Eğitim Merkezi olmak üzere Komek, Busmek, Ko-mek, Kaymek, Gasmek, Asmek gibi bazı büyükşehir belediyelerinin sanat ve meslek kurslarındada eğitimler bulabilirsiniz. Gelişmiş kaynaklar ve internettenda yararlanarak Arapçayı ana diliniz gibi konuşabilirsiniz. Gerçi müslüman olan herkesi ana dili arapçadır.

Arapça Harfler
Aslında arapça ilk bakıldığında insana karışık ve zor gelebilir. Ama kesinlikle öyle olmadığını daha okula başlamayan çocukların Kur’an kursları ve camiilerde elifbayı öğrenmelerinden anlayabilirsiniz. Elif, Be, Te, Se, Cim diye söylenen harfler aslında Arapça harfler olup, Lam Elif ile 29 olup, aşağıda görebilirsiniz.

Arapça Harfler

Arapça Sayılar
Aynı şekilde 0’dan 9’a kadar bir rakam listesi olup, yine bizdeki gibi rakamları peş peşe ekleyerek sayılar oluşmaktadır. Bir çok rakamı bizimkine benzemekte olup, özellikle 9 nerdeyse hiç bir farkı yoktur. Dilerseniz aşağıda arapça rakamlarıda görelim. Bir çok insanın işine yarayacaktır.

Arapça Rakamlar

Kur’an-ı Kerim Öğrenmek İstiyorum
Bir çok insan arapça kursuna kur’an öğrenmek için katılmayı düşünüyor. Sizde böyle bir amaçla katılacaksanız aslında sizin için sıfırdan kur’an eğitimi veren branşlar vardır. Bunlar elif ba ve daha düzgün, tecvidli okumak içinde tecvidli okuma kursları bulunmaktadır. Bu eğitimler 32 saat gibi kısa bir sürede sizlere kur’an-ı Kerim okumayı öğretmektedir. Aynı şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitesinde online kur’an öğreniyorum sayfası olup, o sayfadanda öğrenmeniz mümkündür. http://kuran.diyanet.gov.tr/kuran-ogrenmeye-giris.html Yandaki linkten geniş kapsamlı eğitimlere erişebilirsiniz. Ben kur’an okumayı öğrenmek, hemde okuduğum ayetlerin türkçesini anlamak istiyorum diyorsanız sizin için arapça kursları gereklidir. Aktaracaklarımız bu kadar olup, Allaha emanet olunuz.

29 Yorum

Yorum yap
 1. merhaba
  Ankarada da egitim merkezinin var mi cok öğrenmek istiyorum lütfen bilgi verin

  1. Aylin: Ankara’da daha çok Halk Eğitim Merkezlerinde bu eğitimi bulabilirsiniz.

 2. Selamün aleyküm, uludağ ilahiyat son sınıf öğrencisiyim, sizin kategorize ettiğiniz seviyelerden A2’yi rahatlıkla geçebileceğimi düşünüyorum, A2’den sonra sertidifika almak mümkün mü? Yoksa ileri seviyeyi de bitirmek şart mı?

  1. Mesut: Ve Aleyküm Selam A2 sonrası B1 ve devamı bulunmaktadır. Size en yakın İsmek kurs merkezine gelerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 3. Arapça kursuna kayıt olmak istiyorum

  1. Nurten: Başvurular kursiyer.ismek.ist adresinden Online olarak yapılmaktadır.

 4. Merhabalar, Arapça öğrenmek çok istiyorum. ancak araştırmalarıma göre kaliteli çok fazla site yok. paylaşım yaparsanız sevinirim.

 5. Selamun Aleykum ben a1 egitimi almak istiyorum. Kayit yapsam alirlar mi? Kurs başlayalı baya oldu ben nasil yetisicem onlara. Yoksa bana ozel program falan olur mu biraz yardimci olur musunuz?

  1. Eyüp: Ve aleyküm selam Arapça kursları yılda 2-3 sefer düzenlenmektedir. Kontenjanı uygun olan kurs merkezlerine başvuru yapabilir yada yeni kayıt dönemini bekleyebilirsiniz. Başlamış olan kurslara kayıt alınmaz.

 6. Selamınaleykum’ ben arapca dersi almak istiyorum ama ismegin son basvuru tarihi nedir ogrenebilir miyim?

  1. Meliha: Ve aleyküm selam eğitim süresince kayıt imkanı bulunmaktadır. Başvuru yapmak için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

 7. Merhaba ben subelerinizin nerede oldugunu ogrenmek istiyordum zeytinburnuna en yakin subeniz nerede acaba

  1. Elif: İsmek İstanbul’da 235 farklı noktada eğitim kurumu bulunmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıdan detayları görebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/zeytinburnu-ismek

 8. Selamun Aleykum arapça a 2 seviye sertifikası ne işe yarar

  1. Gülçin: Arapçayı biraz daha iyi bildiğinizi kanıtlar, B1 eğitimi almanıza imkan sağlar.

 9. A1veA2 yi tamamladım. İleri derece bulunduğum yerde yok. Çift vesaitle gitmem gerekiyor. İntten 3. Seviyeyi alabileceğim video falan yokmu? Yarım kalmasını istemiyorum.

 10. Selamunaleykum muhterem yetkili.
  Ben malezya Kuala LUMPUR-PUTRAJAYA da yasiyorum. İMAM-HATİP LİSESİ mezunuyum. Emekli İngilizce öğretmeniyim. 11 yıldır malezyada yaşıyorum. Bu kısa takdimden sonra esasa gelelim. Burada yani Putrajaya da meşhur bir cami var. Bende cemaatiyim. Buraya Mısırdan bir kardeşimiz geldi. Bize ramazan ayına mahsus hatimle namaz kıldırıyor. Tanıştık. suudiarabistanda üniversitede öğretmenlik yapmış 3 sene. mater derecesi var. Halen mısırda çalışıyor. Türkiye de arapça öğretmeni olarak çalışmak ister. Tüm belgelerinin noterden tasdikli ingilice tercümeli gelirken yanında getirmiş. Bu kardeşimize nasıl yardımcı olabiliriz?
  İLETİŞİM BİLGİLERİ: Adı: Ahmed Abd. el Rahman el Fiky
  doğum tarihi: 18.03.1968
  mısır telefonu: 0 11 ** ** ** **
  0 100 ** ** ***
  epostası: sami*****@gmail.com
  En kısa zamanda cevabınızı bekliyor saygılar sunuyorum.
  not: isterseniz belgelerin fotosunu çekip gönderebilirim

  1. Ezher: Ve aleyküm selam İsmek usta öğretici ve uzman başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden online yapılmaktadır.

 11. ARAPÇA KURSUNA KATILMAK İSTİYORUM

 12. ilahiyat 1.ve 2.sınıf arapça dersini veremedim ismek te hangi seviyeden başlamalıyım?
  Hangi gunlerde ve gün içerisinde hangi saatler arasında eğitim alacağım?

  1. Pınar: Bu konuda detaylı bilgi almak için size en yakın İsmek kurs merkezine gitmelisiniz.

 13. Merhaba.İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde hazırlık sınıfı öğrencisiyim.Yaz için Arapça kursu araştırıyorum.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Cevabınızı bekliyorum.Teşekkür ederim.

  1. Gonca: Başvuru için gerekli detaylar konuda anlatılmıştır. Lütfen kursiyer.ismek.org adresinden başvuru yapınız.

 14. Ders vermek istiyorum dönüş yaparsanız beni degerlendireceginize inanıyorum

  1. Samed: kariyer.ismek.org adresinden usta öğreticisi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 15. Merhaba,
  Öncelikle böyle hayırlı bir işe vesile olduğunuz için Allah sizden razı olsun. Her müslümanın ibadet dili olan Arapça’yı öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden hizmete sunduğunuz bu kurslardan faydalanmak isterim. Ancak hali hazırda üniversite öğrencisi olduğum için kurslarınızın saat ve tarihleri çoğunlukla derslerimle çakışmakta, uyanlar ise ikame ettğim yere uzak kalmakta. Acaba yaza yönelik kurs açma plannınız var mıdır? (Arapça A1 seviyesi). Eğer varsa hangi merkezde ve nezaman kayıt yaptırabilirim acaba? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Sizlere iyi çalışmalar dilerim.

  1. Halil: Yaz aylarında kurslar okullar gibi tatil sürecine girmektedir.

 16. slm.a öğretim ilahiyat 2 sınıf öğrencisiyim arapça 2,kur derslerinizden başlamak istiyorum
  pazar ve salı hariç akşamları 7den sonra ders almak istiyorum bana uygun ders proğramınız varmı

  1. Mehmet: Kayıtlar ve ders saatlerini İsmek Online kayıt sisteminde görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir