CNC Torna Operatörlüğü (CAM CAD)

Ülkemizin ekonomosi büyük bir oranda üretime dayalı olup, sanayi alanında yüzlerce sektör bulunmaktadır. Bu sektörlerin büyük bir bölümü metal üzerine olup, metal teknolojisi denince ilk akla gelen mesleklerden biri hiç şüphesiz Torna tezgahı olmaktadır. Gelişen teknoloji ile yeni bir boyut kazanan Torna Tezgahları CNC (Computer Numerical Control) yani Bilgisayar Sayımlı Yöntemler geliştirilmiştir. Bilgisayar komutları ile çalışan CNC Torna Tezgahları aynı zamanda yeni bir meslek dalınıda ortaya çıkarmıştır. CNC Torna tezgahını öğrenmek isteyenler için İşkur tarafından ücretsiz CNC kursları açılmakta olup, bu sayfada tüm detaylara yer vereceğiz.

CNC Torna Tezgahları Nedir?
Daha çok metal sanayi alanında kullanılsa da ahşap sanayi sektörü içinde kullanımı yaygındır. Kesme, Delme, Kazıma ve Boyama gibi işlemleri CNC tezgahları ile kolayca yapabilirsiniz. Bilgisayar destekli olan bu makinelerin üretime geçmeden önce bilgisayar ortamında programlanır ve simülasyon ile çalışması görülür.

CNC Tezgahı Nasıl Programlanır?
Bu işi uluslararası şekilde yapmak isteyenler için ilk önereceğimiz yöntem ISO (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu) olup, bunun dışında ayrıca DIN (Alman Normları Enstitüsü) şeklinde alternatif bir yöntem daha bulunmaktadır. Tabiki gelişen teknoloji ile birlikte daha anlaşılır hale getirilmiş olan CNC Programlama aşamasında CAD CAM Programlama sistemi kullanılmaktadır.

CAD CAM Nedir, Ne İşe Yarar?
Ülkemizde yaygın olarak satılan CNC Tezgahları ISO Yada DIN yerine Genelde CAD CAM ile programlanmaktadır. CAD (Bilgisayar Destekli Dizayn) anlamına gelmekte olup, CNC Tezgahında yapılacak işlemin bilgisayar ortamında hazırlanması anlamına gelmektedir. CAM (Bilgisayar Destekli Üretim) anlamına gelmektedir.

CNC Tezgahı Nasıl Öğrenilir?
Ülkemizde çıraklık ve iş yerinde yetişme her ne kadar yaygın olsa da CNC torna tezgahlarının öğrenilmesinde bu çok fazla etkili olmuyor. Daha açık konuşmak gerekirse, bu tezgahlar pahalı makineler olması nedeniyle ancak bu işi bilen insanlara teslim edilmekte ve yanında yetiştirmek için çırak yada vasıfsız elemana ihtiyaç duyulmuyor.

Ücretsiz CNC Kursuna Katılın
Türkiye’nin her yerinde iş bulabileceğiniz CNC Torna Tezgahını öğrenmek için size önerimiz ücretsiz CNC Kursları olacaktır. Türkiye’nin her yerinde bulma imkanınız olup, dikkatli ve araştırmacı biriyseniz bir kaç aylık eğitim ile sizde hayatınıza yön verecek bu mesleğe adım atabilirsiniz.

İşkur CNC Kursu Eğitim + Maaş İmkanı
2013 Yılına kadar kısa adı HEM olan Halk Eğitim Merkezleri tarafından da eğitimleri verilen CNC Kursu teçhizatın pahalı olması nedeniyle branş listesinden kaldırılmış olup, CNC eğitimi almak isteyenleri Türkiye İş Kurumu İşkur’a yönlendirmektedir. Türkiye’nin her yerinde meslek kursları açan İşkur diğer kurumlara göre daha avantajlı olduğunu aşağıdaki satırları okuduğunuzda göreceksiniz.

Eğitimler 675 Saat Sürmektedir
İşkur CNC Kursuna katılmmak için ilköğretim mezunu olmanız yeterlidir. 675 Saat sürecek olan eğitimler tahminin 90 gün içerisinde tamamlanmakta ve iş hayatına hazır hale geleceksiniz.

İEP (İşbaşı Eğitim Programı)
İşkur CNC Kursuna katıldığınızda eğitimleriniz kurslar yerine içerisinde faal bir şekilde çalışan CNC tezgahlarında yapılmaktadır. Hafta içi ve duruma göre Cumartesi günüde yer alan eğitimler en az 5 en fazla 8 saat sürmektedir. Bazı durumlarda eğitimler vardiyalı olabilmektedir. İş başında öğreneceğiniz CNC Tezgahı size sadece mesleki eğitim kazandırmayıp, aynı zamanda İşkur tarafından günlük ödeme yapmaktadır.

Eğitim Bitince Ne Olacak?
Örnek Ayvaz A.Ş’de eğitime katıldınız ve 90 günlük İşbaşı Eğitim Programını tamamladınız sonunda ne olacak diye sorarsanız. Burada işveren sizin çalışma başarınızı ve performansınızı beğenmesi halinde size kadrosuna alabilir. Eğitim aldığınız yer sizi işe alması halinde İşkur o firmayı teşvik programları ile desteklemektedir. Fakat kadrosunda açık olmaması halinde ise eğitim sonunda kendinize CNC Operatörü arayan bir firma bulunursunuz. Bunuda İşkur’a kayıtlı firmalar arasında kolayca ulaşabilirsiniz.

CNC Operatörü Maaşları Ne Kadar?
Öncelikle kesinlikle bir vasıf olan CNC Operatörü kesinlikle vasıfsız maaşı ile yapılacak bir iş değildir. CNC Operatörü maaşları ise firmanızın kurumsal yapısı, hizmet verdiği alan, bulunduğu yer ve sosyal haklara bağlı olarak değişecektir.

43 Yorum

Yorum yap
 1. Mersin içi CNC program öğrenmek istiyorum

  1. Mert: Size en yakın halk eğitim, iŞKUR, mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapmalısız.

 2. Konyadayım komek dışında eğitğm veren varmı acaba ücretli ücretsiz fark edmez

  1. Furkan: Ücretli kursları bilemem ama Halk eğitim ve İşkur kurslarına da göz atmalısınız.

 3. Kocaeli için kursunuz var mı?

  1. Emre: KO-MEK kurslarını incelemelisiniz.

 4. Peki bu bölüm sadece erkeklerin yapabileceyi bir alanmıdır.kurslara bayanlarda katılabiliyormu

  1. Meyrem: Şuana kadar tornacı bayana hiç rastlamadım. Seçimi ihtiyacı olan şirket belirler.

 5. Mrb eğitim fakültesi mezunuyum kursa katılabiliyor muyum

  1. Ramazan: Tabii ki size yakın kurslara başvuru yapabilirsiniz.

 6. su kurslara hamen katilmak istarim

 7. Merhaba, işkur işbaşı Egitim programlarını kontrol ettiğimde cnc ile ilgili açılmış yada açılacak bir program yok, bu kursa başvuru yapmak için nereye başvuru yapmalıyız. İlginiz için teşekkür ederim şimdiden.

  1. Münür: Açılmış kursun o an için olmaması normaldir. Çünkü İŞKUR’DA kurslar işverenin talebi ile açılır. Fakat o gün olmaması yarın ya da sonrasında olmayacağı anlamına gelmez. Tabii ki yaşadığın yerde önemlidir. Sanayisi olmayan bir ilçede yaşadığını kabul edelim. Burada CNC kursunun olması imkansızdır.

 8. cnc kursu + 1000 tl maaş diyorsunuz ama ne ismek nede işkur sitesinde öyle bir şey bulamadım aslı yok mu bunun

  1. Halil: Sen bulamadıysan aslı olmadığı anlamına mı geliyor? İşkur’un sitesinden İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kurslarına bakarsan görürsün.

 9. Merhaba CnC kursu almak istiyorum Beyoğlunda oturuyorum

  1. Yavuz: İşkur kurslarından yararlanabilirsiniz.

 10. Ben cnc torna kursu almak istiyorum
  Numara varsa arayım yam detaylı bilgilenmek istiyorum

 11. Mobilya ustasıyım cad cam ve cnc
  Opatörlüğü öğrenmek ve çalışmak istiyorum
  İlk okul mezunuyum yaş sınırı varmı hem çalışıp hem öğrenebilirmiyim ne örebilirsiniz

  1. Ankarada ikamet ediyorum

  2. Hayati: Ankara’da yaşayanlar için BELTEK kurslarını incelemelisiniz. İSMEK sadece İstanbul’da yaşayanları ilgilendirmektedir.

 12. Cnc kursu almak istiyorum

 13. Cnc operatör dersi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 14. Bende kurs almak istiyorum

 15. cad cam kursu cnc operatorlugu

 16. Bende kurs almak istiyorum yardımcı.olabilirm
  isiniz CNC

 17. ders almak istiyom

 18. Hala devam etmekte midir iletisim bilgilerinizi verebilrmisiniz??

 19. Yaş sınırı var mıdır bu kurslarda?

  1. Mustafa: Evet zorunlu eğitim yaşını tamamlamış olmak gerekir.

 20. Tamam ama nasıl başvuru yapılacağı yazamıyor yardımcı olur musunuz lütfen

  1. Mert: İşkur kurslarını incelemen gerekir.

 21. Selâmûn Âleykum,
  Ben İŞKUR’a gittim fakat böyle bir eğitim şuanlık yok diyorlar
  Sizin bu bahsini ettiğiniz İŞKUR nerede acaba?
  Bu arada ben Avcılarda oturuyorum ve Şirinevler İŞKUR’a gittim.

  1. Mevlüt: İşkur’a gitmeye gerek yok kurumun İnternet sitesinden güncel kursları takip etmelisin. CNC branşında eğitim başladığında orada duyurulmakta ve başvuru yapılmaktadır. Her gün bu eğitimin olması imkansızdır. Sadece firmaların ihtiyacı olduğunda bu ve buna benzer kurslar açılmaktadır.

 22. Nasıl başvuru yapıyoruz

  1. Mert: Sayfada detaylar yer almaktadır.

 23. Oncelikle herkese meraba ben cnc makine on lisans mezunuyum ve program yazabiliyorum ama operatorluk sifir o yuzden ben cnc isine giremiyorum arkadaslar siz ooeratoelugu cozmeden programciligq baslamayin ben cok buyuk bi hata yaptim benimde programci olarakk

 24. S.a izmirden katılmaktayım yasım 17 , 18 e girmek üzereyim ve cnc egitimi almak ıstıyorum ölmez bir meslek oldugu ıcın bana yardımcı olabilirmisiniz Tesekkürler

 25. ali karakurt 8 aydır nerdeydin işkurun verdiği parayı yemeseydin şimdi meslek sahibi olurdun Allah bilir devletin verdiği paraları ne yaptın aklın başına şimdi mi geldi

 26. CNC kursuna direk başlayamiyormuyuz

  1. Oktay: Makine kullanımı ve yazılım eğitimleri farklı olmaktadır.

 27. slm ben istanbul avcılada yaşıyorum cnc oeratörü olmak istiyorum 8 aydır işsizim işşizlik maaşımda bitti kursa gidecek aram yok bana kurs verebilirmisiniz 0545 *** ** **

  1. Ali: İşkur kurslarına başvuru yapmalısın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir